Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Митинг

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Знаеш ли, и мен тези, които ни управляват хич не ме кефят (особено някои техни решения) и от време на време ми се ще да се провалят вдън земя. Но според мен мотивите им се изчерпват до голяма степен с личното облагодетелстване, а често и движи присъщото на политическата ни каста боричкане, безхаберие или обикновена като налъм некадърност. Но не и предателството или пък съзнателното следване на нечия злонамерена воля (още по-малко пък от ЕС или НАТО ни мислят злото (макар че често не разбират добре особеностите на нашата реалност).

    Но единственият смислен начин да дадем воля на тези си чувства е на избори или чрез граждански и в този смисъл задължително мирен протест. Инак обезсмисляме цялата работа.

    Comment


      #32
      gollum написа

      Но единственият смислен начин да дадем воля на тези си чувства е на избори или чрез граждански и в този смисъл задължително мирен протест. Инак обезсмисляме цялата работа.
      На стената на бившото кино ДРУЖБА сега ОДЕОН е написано:
      Ако изборите можеха да променят нещо щяха да ги забранят
      А иначе и аз се надявам на изключение от това правило и упорито гласувам но уви, засега все по лошо става!
      А за Гоги:
      Погледни какво стана с Балкан или военната ни промишленост или с Соди Девня , въобще навсякъде където е стъпил инвеститорски крак или просто правим силна конкуренция всичко е унищожено! Май само Нефтохима работи но там не управляват западняци.
      НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

      Comment


        #33
        Ти да си чувал нещо за рентабилност в промишлеността? Ако дадено предприятие е безсмислено (а много от тях бяха насила построени заради СИВ системата и съответно ненужни извън нея), то при всички случаи е по-добре да се затвори, отколкото да се държи на животоподдържащи системи. Неща живи трупове в индустрията.
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #34
          Брей, само това ли са ти примерите? И как избрта все компаннии за които принципно световният пазар е в стагнация или си нямат един собствен съвременен самолет.
          А какво ще кажещ за Либхер? примерно.

          Comment


            #35
            8) 8) 8)
            Тези предприятия си бяха печеливши преди да ги купят "инвеститорите" и не се нуждаеха от СИВ. Военната промишленост докарваше без особенно усилие над 1 милиард годишно а Соди Девня доставяше евтна и качествена продукция и затова го купи конкурентна фирма "за да развиела производството" и го ликвидира а Балкан бе източен и разпродаден тъкмо от такъв удобен правителството "инвеститор" въобщо практически навсякъде където имаше "стратегически инвеститори" положението е такова.
            НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

            Comment


              #36
              По стените пишат всякакви глупости, Елемаг. А изборите наистина променят нещо - определят кой ще управлява за следавщия период. И като се замисля по-ефективна система за контрол на обществото върху властта засега не е измислена.

              Comment


                #37
                Като онзи милиард дето Ирак ни дължи и никога няма да видим.

                Пропускаш май факта, че оръжейния ни пазар отдавна го няма - не може да продаваме калашници на арабите. За сметка на това туризма расте страхотно.


                А гоги хубаво каза, дай още примери де.
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #38
                  gollum написа
                  По стените пишат всякакви глупости, Елемаг. А изборите наистина променят нещо - определят кой ще управлява за следавщия период. И като се замисля по-ефективна система за контрол на обществото върху властта засега не е измислена.
                  8) 8) 8)
                  Специално това е вярно. Нищо не се е променило към хубаво за 15 години. Държавата се скапва все повече и все повече се управлява от престъпни групировки. Системата е ефективна само ако първоначално власта е взета от достойни хора за да ги задържи на власт. Но стана тъкмо обратното на власт се въртят само враговете на България и този омагьосън кръг не може да се промени с избори!
                  НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                  Comment


                    #39
                    Ръстът на БВП също е измислица сигурно.
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #40
                      8) 8) 8)
                      Imperial Friedrich написа
                      Ръстът на БВП също е измислица сигурно.
                      Добро утро! Ето някои статии в подкрепа на думите ми които съм постнал в форума на "Криле" в тема с подходящо заглавие:
                      1
                      АЛБЕНА БОРИСОВА

                      В периода между 1989 и 2003 г. у нас е регистриран спад от 1,3 млн. работни места. Това сочи мащабно изследване за гъвкавостта на пазара на труда и сигурността на заетостта, което Международното бюро по труда провежда в 5 бивши социалистически държави.
                      Според доклада за България най-голям спад в предлагането на работа е имало в първите три години на прехода, когато безработни са останали 1,144 млн. души.
                      В момента според изследователите най-тревожно е образователното равнище, защото за 10 години отпадналите от училище млади хора са 300 хиляди. Допълнително качеството на работната ръка се влошава и заради непрекъснатия емигрантски поток. От 1989 до 2000 г. страната са напуснали 22,5% от населението в трудоспособна възраст.
                      Ниската раждаемост също е сред негативните фактори. Учените са категорични, че населението у нас ще продължи да намалява и до 2020 г. в България ще живеят около 6,6 млн. души. Всичко това ще увеличава социалните разходи и ще понижава качеството на трудовия ресурс, обобщават изследователите.
                      Според тях друг проблем е скритата заетост, която обхваща предимно селското стопанство, услугите, строителството и търговията. Докладът констатира, че нерегламентираните отношения между работодатели и работници са стимулирани главно от високите данъци и социални вноски.
                      Автори на изследването са Искра Балева и Васил Цанов от Института по социология на БАН и юристката Геновева Тишева от Българския център за джендър-изследвания. Освен България проучването обхваща Унгария, Хърватия, Полша и Латвия. Резултатите от сравнителните изследвания ще помогнат на МБТ да даде предписания за подобряване условията на труд у нас.

                      НА ЧАСТНИЯ ФРОНТ

                      54% от работните места у нас са осигурени от малките и средните предприятия, а като цяло заетостта в частния сектор в периода от 1990 до 2002 г. е достигнала равнище от 74,8%. Работодателите обаче предпочитат да наемат хора между 25 и 34 години. В сравнение с 1991 г. производителността на труда е нараснала с 19%, а в същото време реалните заплати са намалели с 24%. Това е една от причините за трудовата миграция.
                      2
                      Наделина Анева

                      Вече шеста година българинът разполага с половината от нужните му средства за нормално съществуване. Издръжката на живота през последната година е скочила със 7,2 на сто, обявиха вчера от КНСБ. Средно 320,64 лв. са нужни на един член от четиричленно домакинство с две деца, за да живее нормално. До края на годината очакваме тази сума да стигне 335-340 лева, каза вчера Любен Томев, директор на Института за социални и синдикални изследвания. В края на 2003 г. за нормален живот са били нужни по 313,18 лв. на член от домакинство.
                      Едва 9-10% от българите могат да си позволят нужната им издръжка според официалните данни. Ако прибавим скритите доходи в сенчестата икономика, тази цифра няма да надхвърли 15-16%, твърди Томев. По техни изчисления границата на бедността се е увеличила със 7,7%, а ръстът на реалния доход на домакинствата (от пари и натура) е едва 3,5%. Границата на бедност е стигнала 128,27 лв. Една трета от българите живеят с пари под тази граница. 54,1 на сто пък разполагат с доход на член от домакинството до 160 лева, което е половината от необходимата издръжка за живот.
                      Върху поскъпването на издръжката влияние са оказали увеличените цени на редица стоки и услуги. От септември миналата година до този септември разходите за осветление и отопление са нараснали със 17,1%, за съобщения - с 21,1%. Поскъпването при автомобилните бензини е 10,7%, при жп транспорта - 18,5%, при цигарите - 30,6%, при плодовете - 10,2%, при зеленчуците - 16,7% и при хляба - 10,1%.
                      С 20,7 на сто са се увеличили разходите на домакинствата за услуги, свързани с образованието, като такси, курсове, учебници. 11,4 на сто е поскъпването при лекарските и стоматологични услуги. Спадът на цените при рибата, яйцата и мазнините, както при домакинските уреди, обувките и облеклото не се е отразил значително върху издръжката на живот.
                      ОТ КНСБ вчера прогнозираха, че към края на 2006 г. границата на бедност ще стигне 150 лева и затова минималната работна заплата трябвало да скочи поне до 225 лева, ако искаме да влезем в ЕС с гарантирано качество на работната сила. У нас минималната работна заплата е 41 на сто от средната за страната, докато за страните от ЕС това съотношение било 50-55%, а в държави като Холандия, Италия и Португалия стигало и до 65%.

                      Издръжката на живот през септември по възрастови групи (в лева)

                      възрастен работещ 351,54
                      деца до 1 г. 181,59
                      деца от 1-3 г. 180,12
                      деца от 4-6 г. 193,18
                      деца от 7-13 г. 277,91
                      деца от 14-18 г. 307,66
                      средно за член от домакинство 320,64 лв
                      3
                      ДОНЧО ДОНЧЕВ*

                      Има един конфликт у нас, който изглежда почти неразрешим. Ситият не вярва на гладния. От прозореца насреща едно крупие нагло гледа изпадналата си учителка долу край кофите. Изглежда, вече няма какво да си кажат. Той няма нужда от нейните напътствия, тя - от неговите умения. Знаем, че никога няма да намерят общ език. И се успокояваме с подличката мисъл, че така е било от библейски времена. Плюем си в пазвата - дано не се случи на мен! И дотук. Плашим се да зададем логичния въпрос - можем ли да направим нещо, та гладният да е нахранен, а на бедния да е осигурен доход? Ако не можем да го сторим, това би означавало, че сме осъдени да живеем само във вражди и революции. До края на света или поне до края на България.
                      Бедата ни е в това, че този конфликт не се изживява, а се задълбочава. И влиятелните политици нахално твърдят, че само богатите ще измъкнат обществото от този колапс, забравяйки, че именно колапсът направи възможно богатството им. Другите са на барикадата, разчитайки да се доберат до властта благодарение на гласовете на обезправените. Но и двете стратегии нямат позитивен изход - те изхождат от един и същи възглед, че целият живот на хората е или стремеж към богатство или борба за удържането му.
                      Отчасти това има своето основание. Историята ни е пълна с примери на безсрамно богатство и подла нищета, в богатството и сега се вихрят безсъвестни страсти, а бедността може да бъде не по-малко порочна.
                      В същото време такова обобщение явно е несправедливо. Обществото и процесите в него се движат не само и не толкова от жажда за богатство, нито пък от завършени негодяи. Тук важат и други приоритети - творчеството, саможертвата, героизмът. Човек не е сметка в банката. Въпреки, че тоя човек може да има такава сметка. От това, каква е неговата духовност, зависи дали тази сметка ще го скланя към порока или пък ще бъде поставена в служба на обществото и на нравствените традиции. За да надживеем този социален конфликт на всички нас трябва да ни стане съвършено ясно, че бедността е общ проблем, засягащ всички слоеве на обществото и че частното богатство има позитивен смисъл само тогава, когато в него е заложен потенциалът да преодолее самата бедност. С други думи, налага се да се съгласим, че богатството е оправдано само ако се превръща в източник на увеличаване на стопанската мощ на нацията.
                      За мнозина това звучи еретично. За мнозина ще изглежда неприемливо. Но ако си дадем сметка, че досегашните практики на придобиване бяха прекалено скандални, че на практика бяха приватизирани резултатите от труда на три поколения, без в рамките на този процес да бъде увеличен националния продукт, ще бъде трудно да му намерим нравствено оправдание. На фона на откъслечните наистина производителни практики не е чудно, че това преразпределение роди и захрани криминални структури и корупционни кланове с разклонения до най-високите етажи на властта. В същото време роди и захрани безпросветна бедност, която скоро няма да има друг мотив за съществуване, освен мечтата да ограби богатия и да заеме неговото място, мачкайки тези, които не са успели да го заемат.
                      Ако нашето общество продължава да пребивава в това насипно и настръхнало състояние, никакви европейски структури не могат да помогнат. Ще влезем там с приемливи за тях финансови показатели, но с уродливи и тежки социални конфликти. И никой от тях няма и пръстта си да мръдне, за да промени това. Това е наш кръст. Не бива да се заблуждаваме, тази насипна структура е изгодна на тези, които все още не са легитимирали нишите на новото си богатство, те бързат да влязат там с тази социална конфигурация. Но ние за какво бързаме? Да консервираме сегашното статукво? Да легитимираме собственото си вегетиране в наследственото гето? Никакви спонтанни процеси, на каквито някои се уповават, не са в състояние да произведат оня тласък, който ни е необходим, за да се доближим до техните икономики и до социалните им структури.
                      Пазарът може да регулира само локалното преразпределение на доходите в полза на по-ефективните практики. Но днес този пазар преразпределя доходи по-скоро в полза на криминални структури, използвайки сенчести корупционни механизми. Ясно е, че само чрез законодателство нищо няма да се измени. Държавата трябва да прояви воля и принципно да промени нещата. Не само да арестува някой преуспял мошеник, но да ликвидира самата възможност мошениците, и частни, и държавни, да сучат от нас.
                      ----
                      4
                      Българското правителство е сред най-харчещите власти на Балканите. То изразходва за управлението си средства, равняващи се на близо 40 процента от брутния вътрешен продукт на страната, предаде радио Дойче веле". Заедно с това местните власти в България са едни от най-бедните на полуострова.

                      За нуждите на местното самоуправление се харчи едва една шеста от сумата, която използва централната власт в София. Това сочат цифрите от представения доклад на Фондация "Отворено общество" за фискалната децентрализация на държавите от Югоизточна Европа по време на неотдавна проведения в Загреб форум по проблемите на демократизацията в региона.
                      НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                      Comment


                        #41
                        Елемаг написа
                        От 1989 до 2000 г. страната са напуснали 22,5% от населението в трудоспособна възраст.
                        Ако това е вярно, мисля, че вече разбирате какво не ми харесва в родолюбците зад граница.
                        По моя преценка съм обективен.

                        Comment


                          #42
                          Този сайт нямаше да съществува ако не бяха родолюбците зад граница.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #43
                            Imperial Friedrich написа
                            Този сайт нямаше да съществува ако не бяха родолюбците зад граница.
                            8) 8) 8)
                            Страхувам се че това далеч не е достатачно за бъдещетото на България. Не мога да кажа какво точно е необходимо но това определено не е достатъчно!
                            НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                            Comment


                              #44
                              Въх, щяха да те заколят ако беше останал?
                              По моя преценка съм обективен.

                              Comment


                                #45
                                Спечелих си стипендия от американски колеж, защо да не се възползвам?

                                Макар че не виждам причина да ви обяснявам личните си мотиви кое как защо.
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X