Чакай да обесня сега. Имах предвид, че преди това изследванията за най-ранната история на прабългарите бяха насочени главно към откриване на несъществуващи тюркски думи в езика им, за прародина им беше определена планината Алтай. Ако тоя мит не беше развенчан и сега например там отиде екип от археолози да изследват прародината ни те нямаше да открият нищо българско и всичко щеше да е напразно. Освен това тогава властваше и мнението, че прабългарите се претопили като капка в славянското море и повече проучвания се правеха за славяните. Ей такива неща имах предвид Не казвам, че теорията за индоевропейският (по-точно ирански) произход на прабългарите е 100% историческа истина, ама тюркската си е направо изсмукана от пръстите.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Произходът на думата цар
Collapse
X
-
mellisa написаНе съм съгласна До истинно твърдение може да се достигне тръгвайки от две напълно погрешни изходни постулата.Проблемът на форума :damnyou:
"Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
Паисий Хилендарски
Comment
-
Хех, хъм
Мелиса, къде видя да пиша за "изходни постулати"?
Написах, че истината (доколкото трябва в тоя контекст да си играем с нея) е съмнителна, ако средствата са погрешни.
Началните постулати в никакъв случай не спадат към категорията на "средствата" - напротив, такива са методите, чрез които събираме, анализираме и синтезираме информацията, за да достигнем до съответното заключение (което обозначихме тук с "истина"). Няма никакво значение от какви изходни данни тръгваме (въпросните постулати) ако изпозваме "правилни" средства (от методологична гледна точка), които ще ни позволят да ги сортираме и анализираме, така че да отхвърлим "неистината" и "неправилността" в началните данни. Нпротив, случайното достигане до истината (в резултат на натрупване на грешки и т.н.) едва ли би помогнало чисто практически .
Comment
-
Warlord написаама тюркската си е направо изсмукана от пръстите.Проблемът на форума :damnyou:
"Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
Паисий Хилендарски
Comment
-
gollum написаНпротив, случайното достигане до истината (в резултат на натрупване на грешки и т.н.) едва ли би помогнало чисто практически .
Метода и дебатите върху "правилния метод" е доста интересно измерение.
(Абе името Методи от метод ли ще да произлиза? :sm186: ) Лично имам дълбоки съмнежи, че съществува неутрален такъв, което води до създаване на реалността на базата на "правилни" научни позиции, вместо
интерпретиране на "фактите". По съм привърженик на тезата, че няма разлика между факт и интерпретация. (Говоря за социалните науки разбира се, макар и ако се захванем с археология например, да се чуди човек, как да ги разграничава от естествените науки)
Avatarx написаДоказателства?
оформят като Киевското и Новгородско княжество е огромно и не трябва да се подценява.Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.
Злобата крепи човека, а мързела го грози!
(собствен патент)
Comment
-
Batko Charly написаПо съм привърженик на тезата, че няма разлика между факт и интерпретация. (Говоря за социалните науки разбира се, макар и ако се захванем с археология например, да се чуди човек, как да ги разграничава от естествените науки)"Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.
Comment
-
Warlord написаМай ше трябва някой лингвист да се изкаже по въпроса. :sm100:
mellisa написаПример. Факт е, че в Ласко има изображения на животни и хора по стените. Интепретация е да се каже, че е свързано с религиозния или култов живот на племето, че са го направили за да им е по красива пещерата или че някой даровит кроманьонец един дъждовен ден е нямал много за правене и е решил да си намери работаПроблемът на форума :damnyou:
"Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
Паисий Хилендарски
Comment
-
gollum написаМелиса, къде видя да пиша за "изходни постулати"?
Написах, че истината (доколкото трябва в тоя контекст да си играем с нея) е съмнителна, ако средствата са погрешни.
Началните постулати в никакъв случай не спадат към категорията на "средствата" - напротив, такива са методите, чрез които събираме, анализираме и синтезираме информацията, за да достигнем до съответното заключение (което обозначихме тук с "истина"). Няма никакво значение от какви изходни данни тръгваме (въпросните постулати) ако изпозваме "правилни" средства (от методологична гледна точка), които ще ни позволят да ги сортираме и анализираме, така че да отхвърлим "неистината" и "неправилността" в началните данни. Нпротив, случайното достигане до истината (в резултат на натрупване на грешки и т.н.) едва ли би помогнало чисто практически ."Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.
Comment
-
Avatarx написаМоже да е било просто лошо чувство за хумор от страна на кроманьонците или да е било нещо като книжка с картинки за кроманьончетата!"Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.
Comment
Comment