Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произходът на думата цар

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Хана написа
    По повод на Петър Добрев:
    сравнява СЪВРЕМЕННОТО състояние на езиците, а прави заключения, които се отнасят за неща от преди повече от 15 века. .....
    Това е много сериозен аргумент. Как обаче да си обясним МНОГОТО съвпадения в проверените от него съвременни думи, и то не само фонетично, което може да е случайно, но и смислово?

    Comment


      #62
      KG125 написа
      Това е много сериозен аргумент. Как обаче да си обясним МНОГОТО съвпадения в проверените от него съвременни думи, и то не само фонетично, което може да е случайно, но и смислово?
      Мдаа..
      като един "много убедителен" аргумент, против сравняването на съвременния български, с съвременния пуцу, както и други съвременни памирски езици, е "дълбоките културни, езикови и икономически връзки" които през последните 2-3-4 века имаме с този отдаличен на няколко хиляди километра регион!!..

      п.п. То ако не бяха връзките ни с пущу, навярно нямаше да имаме възраждане!! :tup:

      .
      ..И кажи ми ти страннико,
      чувал ли си звук,
      по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

      Comment


        #63
        Има една възрожденска дума "пущ", което значи бедняк. Откъде ли идва?

        Comment


          #64
          При народите от централна Азия думата "хъш" означава момък, юнак.
          (\_/)
          (°_°)
          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

          Comment


            #65
            Само с две думи: господар и болярин на руски са съответно государь и боярин. Думата богатир наистина се смята, че идва от багатур, аз обаче в случая имам едни разминавания в мнението си с речниците, но ще си замълча, защото трябва да го подплатя с доказателства, а ги нямам.

            По повод на теориите за произхода на българите искам да кажа, че аз оборвам само лингвистичната част на иранската теория, за останалите: археологичска, генетична и т.н. просто нямам компетентно мнение. За съжаление, не съм срещнала досега убедително доказателство нито за иранската, нито за тюркската, нито за автохтонната версии.

            Comment


              #66
              Хана написа
              Само с две думи: господар и болярин на руски са съответно государь и боярин. Думата богатир наистина се смята, че идва от багатур, аз обаче в случая имам едни разминавания в мнението си с речниците, но ще си замълча, защото трябва да го подплатя с доказателства, а ги нямам.

              По повод на теориите за произхода на българите искам да кажа, че аз оборвам само лингвистичната част на иранската теория, за останалите: археологичска, генетична и т.н. просто нямам компетентно мнение. За съжаление, не съм срещнала досега убедително доказателство нито за иранската, нито за тюркската, нито за автохтонната версии.
              Абе и аз нямам доказателства и 'немам доказ али твърдам', ама все си мислех, че думичката 'Бог' не е само българска. Може пък оат българите да е плъзнала из света, ама знае ли човек. После си мислех така: Значи що е да си 'богат'. Ами като се знае, че Господ всичко дава, .т.е. Бог (да кажем, че дълго време това е било официална позиция), тогава богат е този, на когото от бога му е дадено. Богатсто - това дето Бог на едни е дал , а другите са ясни, бачкат си както обикновенно. Сега 'богатир' ! По тази логика, която може и странна да е, що да не е това човек, който да е надарен от Бог? Личен между 'богатите'. Окончанието може да е руско(де да знам)! Все пак знаем 'бригада' - 'бригадир', 'яз' - 'язовир', що да не е 'богат' - 'богатир'. Който иска да ме оборва.... :nod:
              Проблемът на форума :damnyou:

              "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
              Паисий Хилендарски

              Comment


                #67
                Ами, то богатир не значи богат, а силен, воин, юнак. Честно да ви кажа, един Господ знае от багатур ли идва, но е по-близко до разумното обяснение това. По ония времена когато думата се е родила, богатствтото не се е ценяло чак толкова, а силата и воинските качества.

                Хана написа
                По повод на теориите за произхода на българите искам да кажа, че аз оборвам само лингвистичната част на иранската теория, за останалите: археологичска, генетична и т.н. просто нямам компетентно мнение. За съжаление, не съм срещнала досега убедително доказателство нито за иранската, нито за тюркската, нито за автохтонната версии.
                Преди много време имаше един японски филм "Пътят на коприната". Там екипът отиде в едната серия в Северен Иран при едни зороастрийци, стара секта в едни села много нагоре в планината. Вечерта на един селски празник бяха заснели местна музика, от която леко подскочих, защото беше едно към едно т.нар. ритъм 7/8, или ръченица. А по тоя признак българия е уникална. Няма друга музика в света с т.нар. "неравноделни тактове", т.е. единият удължен. Не се знае причината. Няма тюркски народ с такъв тип фолклор, да не говорим за многото други негови елементи.
                Това са догадки, естествено, но пък то в тая сфера .....
                Last edited by ; 30-09-2005, 00:35. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  #68
                  По ония времена когато думата се е родила, богатствтото не се е ценяло чак толкова, а силата и воинските качества.
                  Е, хъм, отново генерализиращи твърдения. KG125, те са най-опасни, особено когато се хвърлят така, с лека ръка. Направо ми замержеля пред погледа "Златният век", когато хората били по-морални, по-добри - т`ва естествено някога, в миналото. Богаството се е ценяло винаги, в различните времена се е определяло различно. А в определен случай "войнските добродетели" са означавали възможност да заграбиш повече чрез тези си умения и съответно да станеш по-богат .

                  Няма друга музика в света с т.нар. "неравноделни тактове", т.е. единият удължен.
                  Съжалявам, че ще те разочаровам, но това е поредният мит. Вероятно няма друга фолклорна музика точно с тези разделения на такта, погледнато музиколожки. Но това не означава че всяка друга музика винаги е била равноделна . Просто поредният мит (те т`ва около нациите много митове се раждат, при това постоянно).

                  Comment


                    #69
                    KG125 написа
                    Ами, то богатир не значи богат, а силен, воин, юнак. Честно да ви кажа, един Господ знае от багатур ли идва, но е по-близко до разумното обяснение това. По ония времена когато думата се е родила, богатствтото не се е ценяло чак толкова, а силата и воинските качества.
                    Айде сега: не бил надарен от Бог със сила, ами бил силен -може ама само за невярващите , а те едва отскоро не са чак толкова многобройни. Дали не е бил и богат? Я се позамисли. Има много яки орачи, ама не ходят да се трепят с други силни орачи, щото трябва да си гледат работата. Воин? Воин ама друг път. Дай ми пример за богатир пешак или обикновен войник. Или обикновенните войници не са воини (между другото българските офицери точно така смятат, поради което имаме офицери и войници, а глупавияСуворов до последно твърдял, че е войник! Странно!) Юнак - млад мъж... от същия корен - юница - млада крава! :lol: А че не се е ценяло богатството... :nut: може, ама в манастирите!
                    Проблемът на форума :damnyou:

                    "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
                    Паисий Хилендарски

                    Comment


                      #70
                      gollum написа
                      Е, хъм, отново генерализиращи твърдения. KG125, те са най-опасни, особено когато се хвърлят така, с лека ръка. Направо ми замержеля пред погледа "Златният век", когато хората били по-морални, по-добри - т`ва естествено някога, в миналото. Богаството се е ценяло винаги, в различните времена се е определяло различно. А в определен случай "войнските добродетели" са означавали възможност да заграбиш повече чрез тези си умения и съответно да станеш по-богат .


                      Съжалявам, че ще те разочаровам, но това е поредният мит. Вероятно няма друга фолклорна музика точно с тези разделения на такта, погледнато музиколожки. Но това не означава че всяка друга музика винаги е била равноделна . Просто поредният мит (те т`ва около нациите много митове се раждат, при това постоянно).
                      Не го казвам от позиция за "златния век", не се замрежвай. В ония военно-феодални времена воините и лидерите са били "първите", не богатите селяни или търговци.

                      За музиката - също не от национално опиянение, не товари нещата с излишни емоции и контраемоции.
                      Коя е другата неравноделна фолклорна музика, която ти е известна?

                      Avatarx написа
                      Айде сега: не бил надарен от Бог със сила, А че не се е ценяло богатството... :nut: може, ама в манастирите!
                      Може и така да е, не се знае. Но вервай ми, не богатството е правило тогава хората "първи", а военната сила и произходът.
                      То когато тая дума се е раждала и манастири не е имало. :sm100:
                      Last edited by ; 30-09-2005, 00:51. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        #71
                        Не го казвам от позиция за "златния век", не се замрежвай. В ония военно-феодални времена воините и лидерите са били "първите", не богатите селяни или търговци.
                        И защо мислиш са били "първи"? Защото са били най-богати. Т.е., притежавали са земя или възможност да се сдобият с такава (или с плячка). Въобще, да си пръв никога не е въпрос на морални добродетели (освен в рамките на определена прослойка и то когато тя си състави съответните правила за светско поведение), а въпрос на социална позиция.

                        ЗА музиката - уви, не съм специалист, че ей така да ти ги изредя. Но от друга страна за да се изхъврлиш с подобно тъврдение, то следва най-малкото да познаваш съвкупността от фолклорна музика в света и да си я проучил за да си сигурен в тази уникална характеристика. Със сигурност обаче ми се е случвало да слушам неравноделна музика (например азиатска).

                        Comment


                          #72
                          То и аз не съм музикант, но съм се занимавал с тия работи и го знам от първа ръка. Ти откъде знаеш, че не е така?

                          Comment


                            #73
                            Ами аз съм свирил, учил съм малко музика, да речем че имам някаква, макар и далеч не професионална представа какво е равноделна и неравноделна музика. И ако наистина в класическата музика не съм попадал на подобно деление, то слушайки музика, например японска, определено съм долавял неравноделност. Случвало ми се е и с друга етномузика.
                            Във всеки случай бих избегнал категоричното твърдение, че това е абсолютон уникална и н срещаща се никъде характеристика. Ти твърдиш същото без да си направил съответното проучване. Чие твърдение е по-несигурно?

                            Comment


                              #74
                              Ми твоето Дай я тая музика, където си "долавял", да я чуем. Аз съм горе-доле музикант колкото тебе, така че ще се справим.

                              Comment


                                #75
                                Avatarx написа
                                Бог (да кажем, че дълго време това е било официална позиция), тогава богат е този, на когото от бога му е дадено. Богатсто - това дето Бог на едни е дал , а другите са ясни, бачкат си както обикновенно. Сега 'богатир' ! По тази логика, която може и странна да е, що да не е това човек, който да е надарен от Бог? Личен между 'богатите'.
                                Изглежда съвсем логично, макар че може и произходът на думите все пак да е различен и те само фонетично да си приличат. Е като дървен философ и аз съм склонен да вярвам повече на тезата на Аватаркс. Защото и столицата на Ирак Багдат означава "дар от Бога". "Багдат", "богат", "богатир"... всички думи изглеждат съмнително близки и като смисъл и като звучене.

                                Хана написа
                                По повод на теориите за произхода на българите искам да кажа, че аз оборвам само лингвистичната част на иранската теория, за останалите: археологичска, генетична и т.н. просто нямам компетентно мнение. За съжаление, не съм срещнала досега убедително доказателство нито за иранската, нито за тюркската, нито за автохтонната версии.
                                Значи ти всъщност си подръжник на теорията, че българите са тюркоезични? Аз не мога да оборя до толкова лингвистичната част на проблема, но от това което съм чел напоследък от учени, които вече не са принудени задължително да доказват тюркската теория, всичко сочи към ирански произход. Най-малкото тюркските езици са по-звучни и насечени от нашия и както казах по-горе те не могат да произнасят много от нашите думи и ги изменят при изговарянето. Не е възможно българския и турския да са от една езикова група. На мен лично даже ми звучи смешно. Но понеже не съм лингвист и не съм толкова сигурен в това спирам до тук, може би ти ще кажеш нещо повече.

                                Освен това обаче има и два други много важни момента, които въобще не се засегнаха в тази дискусия.

                                1) Прабългарите са строели огромни и здрави крепости (това просто никой не може да го оспори), които са съвсем неприсъщи на всякакви тюркски и степни племена. Виж хуните например, с които се опитват да ни сродяват по всякакви начини, укреплението на столицата им е представлявало един ров надалеч от самите шатри, като изровената пръст е насипана от вътрешната страна, отгоре са нахвърляни трънливи плетове и на големи разстояния една от друга са разположени стражеви кули, естествено от дърво. Да разгледаме Плиска например - нашата столица (вътрешният град) - яки каменни стени с високи кули(правоъгълни, триъгълни и петоъгълни(!). Никое тюркско племе не може да се похвали с такива строежи! (Говорим за ранното средновековие)

                                2) Прабългарите са били много по-напреднали и в изобразителното изкуство от всички останали степни народи (като изключим аланите с които са били сродни племена). Те имат собствен стил в изработката на златни и сребърни съдове и украшения. Вижте например гробницата на кан Кубрат в Малая Перешчепина -(Централна Украйна). Там археолозите откриха едно от най-големите съкровища в историята - над 700 съда, украшения, огърлици, гривни, пръстени, токи, апликации за колан и монети от злато и сребро. Вярно е, че много от тях са дарове от византийски императори или трофеи и плячка, но голяма част от тях са си български, археолозите ги определят като типичен ирански стил. Също така и керамиката, която е покривала стените и пода на дворците в Преслав е характерна само за персийското изобразително изкуство - малки квадратни плочици със сложни орнаменти, които се подреждат като мозайка, (по късно и арабите възприемат този стил и го прилагат в техните дворци и джамии). Никой тюркски народ от онова време не може да се похвали с такива постижения, те са били типично хищнически племена, които са се сдобивали с подобни украшения и плячка единствено чрез нападения и грабежи.

                                На мен това ми е напълно достатъчно да отхвърля тюркската теория.
                                Last edited by Warlord; 30-09-2005, 10:26. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                                (\_/)
                                (°_°)
                                (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                                Comment

                                Working...
                                X