Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Честит 3 Март . Честито Освобождение на Българските земи .

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    То и аз не доумявам защо на Трифон Зарезан празнуваме св. Валентин, но какво да се прави - светът е несъвършен
    Сънят е слаб заместител на кофеина!

    Comment


      #47
      KIZIL DELI написа Виж мнение
      То верно това е така, но някак историкът в мен се бунтува щом честваме през март, събития от февруари
      Точно като историци трябва да уважаваме помощните исторически дисциплини, включително и хронологията. Неслучайно я учим още в началото на първи курс.

      Колкото до философската страна, зависи къде поставяме приоритета. Ако за нас е важно Освобождението като събитие и съответно празнуваме неговата значимост в реалния живот, няма нужда да ставаме роби на преходни човешки абстракции като имена на месеци и т.н. Февруари нищо не е направил за България, руската армия е направила. Безсмислено е да ратуваме за старостилна ерес в историята, ако и да върлуват такива еретични идеи в Църквата

      Comment


        #48
        Кухулин написа
        Февруари нищо не е направил за България, руската армия е направила.
        На място написано, за мен с това се изчерпват нещата. Останалите разговори са определящи за това кой на какво е поклонник сега.

        Comment


          #49
          KIZIL DELI написа Виж мнение
          То верно това е така, но някак историкът в мен се бунтува щом честваме през март, събития от февруари
          С извинение за офтопика, обаче в случая математика в мен (много малка част от мен обаче) се бунтува, когато името на числото става по-важно от стойността на числото. Все съм си мислел, че празника означава годишнина, което е някакъв точен период (колкото може да бъде точен при орбиталните особености на земята) и следователно отмерването на точния период и точния сезон, са по-важни от това номера на деня в календара да е същия какъвто е бил когато събитието се е случило.

          Comment


            #50
            Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
            Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
            Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
            Дадох своето мнение, и как една дата като 22 септември е по-важна за мен от 3-ти март, веднага бях нападнат че нищо не разбирам, че съм тъп, че съм от протестна мрежа, че съм вещер, че видиш ли един вид съм против освобождението, че призовавам демони, и нямам едно и също мнение като масата от хора тук, да изразиш мнение различно от другите си е доста опасно.

            Comment


              #51
              lazydemon написа Виж мнение
              Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
              Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
              Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
              Дадох своето мнение, и как една дата като 22 септември е по-важна за мен от 3-ти март, веднага бях нападнат че нищо не разбирам, че съм тъп, че съм от протестна мрежа, че съм вещер, че видиш ли един вид съм против освобождението, че призовавам демони, и нямам едно и също мнение като масата от хора тук, да изразиш мнение различно от другите си е доста опасно.

              Извинявай за иронията, не е насочена към теб и мнението ти, обаче ситуацията ми напомни за един цитат от книга, чието име вече не помня, но ако не бъркам е нещо от Пратчет.

              Всички го погледнаха така, сякаш беше попитал с висок глас:
              -Абе какво толкова лошо има в един геноцид?

              Comment


                #52
                Амазоне,общественото мнение знаеш че спокойно може да бъде насочвано в удобна някому посока.Щом може сега,значи още по-лесно би могло да се случи и тогава при нивото на тогавашните масови средства за дезинформация...Не оспорвам че общественото мнение в Зап.Европа е подпомогнало процеса,но мисълта ми е че и без Апрелий и без Макгахан и прочие-война си щеше да си има...
                На Русия и е безкрайно нужна "одна победа" в този момент.В Центр.Европа набират сили тамън две доста сериозни империи,в обществено политически план Русия е тотално изостанала по отношение на реформите,администрира територии със много сложен етнически състав за които не една и две съседки имат апетити.Старите приятели от Центр.Европа е видно че вече май не са никакви приятели.А старите врагове на север и в океана-определено не са я забравили и нищо хубаво не и мислят...
                Колко още ще се продължи безвремието и рахатлъка преди някой да инспирира етнически брожения по покрайнините на широкий российски двор!?Или още по-лошо-да даде суха пара на някой брат на Улянов който направо да събори къщата!?
                Щото само след 30години тия неща и двете ще се случат.
                На Русия и трябва игра ва банк-проливите,"центъра на света" и т.н.Само така тя може да докаже и във вътрешно и във външнополитически план че още има живинка в нея...
                Къде я запрати ти по Каспийско море,което тогава е било път към никъде!?Район който е почнала да асимилира сравнително отскоро,не носи никакъв престиж и на всичкото отгоре неколкократно там е яла тоягата!?
                Тя 50години след това па не се хваща на тая залъгалка,при положение че тогава вече региона е далеч по-значим,а и срещу нея е доста сериозен враг(напрактика консолидирана производствената мощ на цяла континентална Европа).Та какво остава за тогава...
                Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

                Comment


                  #53
                  Тери Пратчет написа
                  Всички го погледнаха така, сякаш беше попитал с висок глас:
                  -Абе какво толкова лошо има в един геноцид?
                  Мотото на Османската Империя: "Към социален мир, чрез умерен геноцид"
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    #54
                    mechoka написа Виж мнение
                    ...
                    За политическата мотивация на Александър Втори не мога да коментирам. Не знам, не съм чел нищо по въпроса. Човека е бил реформатор, призовището "освободител" идва от крепостните, не от България, обаче дали е виждал 30 години напред?
                    А Русия никога не е имала особени проблеми с консолидирането на нови територии. Къде со-кротце и со-благо като на изток и в Азия, къде со-много кютек, както в Кавказ.


                    И нещо интересно за размисъл. Карта на териториалното разширение при Александър Втори. Не изглежда като да се е гнусял да се разширява на юг и югозапад.
                    Още повече на фона на това че се отървава от "безперспективни" територии, като Аляска и Курилите, като по този начин и си подсигурява гърба..
                    Last edited by Amazon; 08-03-2016, 16:57.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #55
                      Таман щях да отговоря, Амазон ме е изпреварил, Александър II e изкючително либерален владетел, може да се каже най-демократично настроеният в руската история. Кво отвличане на внимание, кви пет лева, бъркат си някои хора в носа, гледат тавана и се опитват да изкажат аргументи.

                      Comment


                        #56
                        lazydemon написа Виж мнение
                        Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
                        Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
                        Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
                        Себе си ли визираш? Защото твоята реакция не беше въпрос. А беше класическото тролско поведение: все едно да влезеш в тема на любителите на автомобилите и да им кажеш, че ти лично предпочиташ да ходиш пеш и не харесваш автомобилите. И да се сърдиш, че ти се изсипва реакция на това
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #57
                          Angelmr написа Виж мнение
                          Извинявай за иронията, не е насочена към теб и мнението ти, обаче ситуацията ми напомни за един цитат от книга, чието име вече не помня, но ако не бъркам е нещо от Пратчет.
                          не, няма проблем не съм го казал с цел че съм обиден или нещо такова, приемам всякаква критика, това което казах го казах в добрия смисъл на думата

                          Comment


                            #58
                            Незнам защо се преувеличава Руската позиция по време на Руско турската воина с това да ни внушават някви кръгове , че Русия има амбиции за проливите на Мраморно море по време на Руско турската воина 1877-1878г. .
                            Бегъл поглед в Историята ни показва , че следващата Руско турска воина се явява чак ПСВ 1914г. , до тогава не са инициирани никакви воини между тях , а това е период от 37-38 години. , не е ли малко малко тенденциозно да се обявява , че видители единствената цел на Русия и Руската империя са проливите Босфора и Дарданелите . След Освобождението няма милитаристична руска база сухопътна в България , камо ли военноморска Руска база на наша Територия , та за каква такава окупация и завладяване на проливи може да се говори .?

                            Comment


                              #59
                              37-38 години казваш...а дали са имали възможност да инициират друга война? а ресурси да я водят? а дали не с аимали други интереси който да отвличат ресурсите им? Применро далечният изток който гълта при за нови бази, нов флот...и завършва с унизително поражение от япония? плюс си имат и достатъчно вътрешни проблеми....иначе след освобождението ситуацият тук не е баш такава каквато руснаците са искали, все пак сан-стефано е едно, берлин друго. и един от опитите им да го променят е насъскването на сърбите срещу нас.

                              Comment


                                #60
                                Гогич, насъскването на сърбите през 1885, доколкото въобще им е било необходими допълнително насъскване е можело да дойде само от Австро-Унгария. Обреновичите, за разлика от Караджорджевичите са си австрийски подлоги.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X