ValBo написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Предстоящи филми, трейлъри, коментари
Collapse
X
-
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
-
Ако беше холивудски екшън, щяхме да видим около 30 минути финална битка (дон Румата отива в двореца), плюс няколко малки битки в кръчмите и някой друг дуел. Задължително секс сцена и главният герой на фона на горящият град. Мацката щяха да я спасят с напредналите земни технологии...
В случая - всичко черно-бяло, странни облекла... май отиваме към авторко кино, което само критиците харесват. Пък и пишеше по мотиви от романа, а не по романа, което малко ме плаши.
Дано не съм прав!
П.П. За мен книгите на Стругатски са силно лично изживяване. Няколкото филма по техни творби досега, не успяха да ме хванат. Но там е виждането на режисьора, не моето.Сънят е слаб заместител на кофеина!
Comment
-
Като гледам отзива на Еко (в статията зад линка, който си дал), според мен режисьорът Герман се е пуснал по допирателната за средновековните жестокости и показването на всичко лошо в човека и обществото. Също е гледна точка, която е заложена там, че и остава до края на книгата, но ... все пак не това е главното в книгата според мен.
А насилие има колкото си искаш във фона на цялото повествование, може и секс доста да се намери пак във фона и да се изкара отпред на сцената.
Във всеки случай, след като прочетох статията - вероятно няма да си направя труда да го гледам, защото човешката жестокост, простотия и безпросветност не е нещо ново и неизвестно и подчертаването му в такъв филм мен няма да ме привлече като зрител.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Amazon написа Виж мнениеНе знам, но според мен точно тази повест е прекрасна за филмиране. Едва ли не е създадена като сценарий за филм.
Та, в съвременното кино, освен ако не правиш филма такъв, че да го гледа само семейството на режисьора и още няколко фенове - налага се да се направят куп неща, които ще изменят филма - главните герои (единият е ясен, но останалите?), противопоставянето? Дон Реба, хубаво, става перфектно за главен отрицателен герой, но режисьорът ще трябва да го развие, да сложи неща извън книгата, иначе ще е половинчат. Главният професионален бунтовник, Арата, да остане ли? Без него повествованието ще е непълно, но пък той изисква съвсем отделна линия. Кралският двор, препирните сред офицерите, разните въоръжени групи, гвардии и милиции? Всичко това изисква решения как да бъде представено, така че да става за филм. Вероятно един голям режисьор би могъл с едно-две мацвания на четката да покаже всички тия неща, пестейки екранно време, но такъв надали ще се хване точно с тази книга.
Още си спомням какъв "домашен екшън" беше излязъл от първото филмиране на книгатаМодератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
messire Woland написа Виж мнение...
Книгата е пълна с размисли на главния герой, които малко трудно ще се предадат чрез филм.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Амазоне, същата е книгата, но колкото до размислите на главния герой - на най-различни теми са, най-често - социални, макар и хигиената да е доста застъпена За дамите има по-малко неща, макар че има няколко епизода. Има много събития, които биха позволили да се направи второразреден средновековен екшън, но лично аз не бих искал да видя екранизацията на книгата в такава светлина
Валбо - през 80те имаше едни фестивали на фантастичното кино. Няколко нелоши филма (за тогавашния ми тийнеджърски вкус) и огромна камара посредственост. И този филм вътре в нея, уви, е, след като си го гледал, вече знаеш Имаше и огромно количество съветски фантастични филми, които така и не бяха давани у нас, повечето доста зле в техническо отношение (вероятно въпрос на бюджет, поне донякъде), личаха си опитите на режисьорите да следват Ефремов, който тогава беше на мода, но - безрезултатно, макар и той да изглежда на пръв поглед лесен за филмиране. Но като цяло - тогава киното силно изоставаше от литературата, главно заради техниката. Сега, уви, макар и техниката да е налице, затова пък литературата много силно спадна като ниво, даже е трудно да се каже, че е точно научно-фантастична, по-скоро почти всичко е фентъзи.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Амазон написаПоправи ме ако греша, чел съм книгата 10-12 годишен, но не малка част от расъжденията му бяха свързани с гръдната обиколка на героините.
Аз също имам сериозни съмнения за филма и то поради сходни причини с тези, които ValBo е изложил - авторско кино. И то не като в "Андрей Рубльов" (мярна се някъде в материала, към който Воланд пусна линк) и още по-малко в Бергманов стил, а в едно по-постсъветско изпълнение. Виж, ако бъде изпълнено в стилистиката, да речем, на "Седмия печат" би могло да се получи нещо доста добро.
Що се отнася до филмирането на Стругацки - съгласен съм. Нищо добро не съм видял досега. "Сталкер" е добър като визия и стилистика, но няма много общо с книгата (но е по сценария на братята, де). Но останалото е много под средното (дори няма да споменавам първия опит за филмиране на "Трудон е да бъдеш бог" - с Воланд го гледахме преди двадесетина години с големи очаквания на прожекция в РКИЦ - ужасно беше. Меко казано).
За книгите - не знам, според мен има няколко романа на Стругацки, които сравнително лесно могат да се превърнат в добър и гледаем (т.е. не само камерно авторско кино) филм. Да речем, "Обитаемия остров" е идеален. "Трудно е да бъдеш бог" - също. А има и такива, които ще паснат добре на значително по-камерния и "странен" (т.е. от нещата, които е малко вероятно да се превърнат в касов успех) подход като почти всичко останало . Кой знае защо обаче се пробват от по-преводимите на кино-език книги да правят авторски бози. Не знам, имам сериозни съмнения, но ще го гледам (Герман има и много силни филми като "Проверка по пътищата", да речем).
В "Трудно е да бъдеш бог" лесно би могло да се "Преведе" текста в кино като се запази основното внушение, т.е. моралните терзания на "човека от бъдещето", който не може да промени нищо и впоследствие все пак решава да се "закотви" и да приеме Арканар като собствена реалност и прави своя избор. Т.е. да се работи основно по тази линия, а останалите да й се подчинят. Т.е. да се разработят неколцина от тамошните персонажи, всички земни с изключение на фалшивия-Румата да се направят двуизмерни (те трябват само като фон и ще се появяват за кратко), без да се поставя основен антагонист (няма да е добра идея филма да се превръща в екшън, в който Антон-Румата се бори с главния злодей дон Реба - не че не може, но не виждам смисъл), по-скоро Реба и останалите да се представят като неизбежното зло и дори като "обикновено" зло. В крайна сметка,в романа са точно това.
Но Герман със сигурност е работил в друга посока (както се вижда от рецензията на Еко), т.е. романа като алегория на СССР. Това ниво не е основно там (според мен), а и тгрудно може да се каже, че е интересно. От друга страна, и като средновековен роман трудно може дасе прочете (не и като земното средновековие, във всеки случай).
Comment
-
Зависи какво искаш да получиш като краен продукт.
Средновековен екшън от книгата се получава от раз. Комиксова гама, тушираме цветовете, мечове, хореография, дон Румата като част от безмоторната авиация...
Всички жени са стройни, с карибски загар и леко поведение. Тък таме и някой фин младеж (трябва да сме в тон с тенденциите). Негър, на второстепенна положителна роля, е задължителен - предполагам барон Пумпа
Секс сцените също!
Финалната сцена, с много бой - нищо че я няма в книгата. Естествено, цялата работа с равенство, братство и свобода се пропуска
Да не забравя - трябва ни силен отрицателен герой. Дон Реба не става, значи ще има силен защитник, който ще бъде победен с много труд в последния момент. тук има две възможности - или някой едър грозен тип, или някой фин, носещ прерука, злодей
Ще има и предателство някакво...
Но това сме го гледали вечеLast edited by ValBo; 02-12-2013, 17:08.Сънят е слаб заместител на кофеина!
Comment
-
Да, средновековен екшън се получава от раз (е, с доста рязане и добавяне), но аз поне не искам това да получа, а екранизация на книгата, която макар и на друг език (кино) да остава максимално близо до текста (като идеи). И ми се струва, че е напълно възможно (т.е. книгата в този смисъл се поддава на екранизация), но се съмнявам, че Герман е тръгнал по този път (той по-скоро е поел по пътя на "влагам от себе си", който също може да доведе до много интересни неща, но в случая имам известни съмнения).
Comment
Comment