Но не сенатора Цицерон, а негов роднина - трябва да се отбележи - който е бил военен командир на Цезар в Галските войни
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Rome
Collapse
X
-
Става дума за Квинт Тулий Цицерон, брат на Марк Тулий Цицерон. Иначе Цезар не е пряк свидетел на събитията, които е описал. По това време той не е бил в Трансалпийска Галия. А Цицерон е правел отчаяни опити да се свърже с него, изпращайки му писмо след писмо, но повечето пратеници били залавяни от галите и избивани.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Позабравил съм подробностите около галските войни, но не беше ли именно лагера на Цицерон този, който галите обсаждат плътно и аха-аха да го превземат . Спасява го единствено навременната намеса на Цезар и все пак касапницата е била жестока - когато подкрепленията пристигат и отблъскват галите, римският лагер вече едва се е държал. Почти всички останали живи легионери били ранени и осакатени :argh: . (Единствено Ворений и Пуло продължавали геройската съпротива )
Comment
-
Когато Цезар научава за тежкото положение на Цицерон по най-бързия начин се отправя с два легиона на помощ. След като се справя с нервиите и се присъединява към Цицерон Цезар "...извърши преглед на легиона и установи, че дори една десета част от войниците не бяха останали без наранявания. От всичко това Цезар заключи колко опасно е било положението и с каква изключителна храброст са се защитавали нашите бойци. Той похвали Цицерон и неговия легион за заслугите им, извика поотделно центурионите и военните трибуни, които според показанията на Цицерон бяха проявили необикновено мъжество." - пише Цезар в глава 52.
Вероятно от доклада на Цицерон е научил и за нашите приятели Пуло и Ворений.Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 29-03-2007, 03:37.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
КОЙТО НЕ Е ИЗГЛЕДАЛ СЕРИАЛА ДОКРАЙ ДА НЕ ЧЕТЕ
Току що изгледах 10-тата серия. Да напиша едно скромно обобщенийце:
Това с едномесечната рана беше просто нелепо. След толкова време човек може да умре само от инфекция, а Вериний някак си усети на минутата че е "done for" (не знам как го гледате вие, но аз се наслаждавам на кралско-британския акцент на римляните ), а после цял месец агонизира от тая рана... очевидно само и само за да се добере до Рим и да се сдобри с децата си (Опра ряпа да яде). Много, много насилено. Да си беше "умрял" в пустинята, хем щеше да е още по-мистериозно. Октавиан няма как да не разбере че важна клечка като Вериний някак си се е върнал и умрял в столицата и очевидно някой му е помогнал, нали?!
Относно умирането - очеизвадно е оставена вратичка за трети сезон, според рейтинга разбира се. На първия сезон явно не беше планувано продължение, но след като сериалът "захапа", всички комерсиални похвати са пуснати в действие. Лошо няма. Само съжалявам че Марк Антоний умря, а Октавиан - не."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Не прочетох последното мнение. Ще го направя като му дойде времето. Но пък аз няма да коментирам подробности точно заради тези, които не са гледали филма до край.
Както обикновено, съм малко назад с материала. Току що си дръпнах и изгледах девета серия. Поредната тежка драма. Мисля, че обвиненията в осапуняване на сериала са неоснователни. Това все пак не е документален филм, а игрален. В него не участват статуи, а живи хора със своите ежедневни радости и болки. Впрочем участва и една статуя с небесно сини очи, устата на която по едно време в девета серия промени формата си в нещо като усмивка.:sm186: Иначе британската школа си я бива. Добра актьорска игра. Атмосферата също е добре пресъздадена. И въпреки леките отклонения от историческата действителност не смятам гледането на този филм от мен за загубено време.Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 29-03-2007, 03:58.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Моето скромно мнение е, че сериалът малко се закучи втория сезон в средата, пък и смъртта на Цицерон леко недостоверна беше. Брут също имря драматично - заклан подобно на Цезар. Иначе това наистина е филм, който се стараеше максимално да покрие всички критерии за достоверност. Отдавна не бях гледал смислена поредица, че и посветена на Рим. Лично аз съм доволен.sigpic
Comment
-
Е точни данни за това как точно е умрял Цицерон мисля че нямаме - знаем само че е бил убит в следствие на политическите чистки на втория триумвират иче наистина ръцете му били заковани на портите на курията в която заседавал Сената за назидание.
За Брут положението е същото - знаем че е умрял в тази или непосредствено след тази битка - но как точно???
В този смисъл сценаристите имаха свобода на действие и са се поразвихрили - с Цицерон ми хареса сцената, с Брут беше пресиленаДемокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
княз Крылов написаЕ точни данни за това как точно е умрял Цицерон мисля че нямаме - знаем само че е бил убит в следствие на политическите чистки на втория триумвират иче наистина ръцете му били заковани на портите на курията в която заседавал Сената за назидание.
По онова време Цицерон заедно с брат си Квинт (същия този Квинт от по-горните постове ) се намирал в тускуланското си имение. Научавайки, че са обявени извън закона и осъдени на смърт двамата решили да бягат при Брут в Македония. Отправили се към Астура (пристанищен град в Лациум), като "по време на пътя оплаквали горката си участ." Особено отчаян бил Квинт, защото "не взел нищо със себе си и го гнетяла мисълта за предстоящата бедност". Затова той решил да се отбие до дома си, да вземе това-онова и после да догони брат си. Късметът обаче, не му се усмихнал - "няколко дена по-късно Квинт бил предаден от своите роби и убит заедно със сина си".
Междувременно Цицерон пристигнал в Астура, качил се на един кораб и по море достигнал до Цирцей. "Кормчиите искали да продължат пътя си без прекъсване, но Цицерон, дали поради страх от морето, или поради някаква все още неугаснала вяра в Октавиан, слязъл на брега и преминал около сто стадия по пътя за Рим. След това отново размислил и понеже не можел да си намери място от безпокойство, се върнал пак на морския бряг в Астура, където прекарал нощта в мрачни размисли и безизходна мъка."
Най-накрая наредил на робите си да го закарат по море в имението му в Кайета (пристанищен град в южен Лациум). Когато пристигнал, Цицерон влязъл във вилата си и легнал да си почине. Но робите му, обезпокоени за съдбата на своя господар, го принудили да седне в носилката и "го понесли по тайни горски пътечки към морето".
В това време "пристигнали палачите със своите помощници - центурионът Херений и военният трибун Попилий (Ворений и Пуло ? ). Като видели вратите на вилата залостени, те нахълтали със сила, но Цицерон вече го нямало, а всички които били вътре твърдели че не знаят нищо; само някакъв хлапак на име Филолог, либертин на Квинт, пошепнал на трибуна че носилката на Цицерон по глухи и сенчести пътечки пътува към морето.
Трибунът взел със себе си неколцина души и застанал на изхода на гората, а Херений се впуснал да търси беглеца. Когато Цицерон видял тичащите след него хора, заповядал на робите да спрат и да пуснат носилката на земята. Както имал навик, подпрял брадата си с лявата си ръка и с втренчен поглед загледал палачите; запуснатият му вид, прорасналите коси и изтощеното от грижи лице вдъхвали съжаление. Когато палачът се затичал към носилката, Цицерон като че ли сам протегнал шия и Херений отсякъл главата му с меча си. Така загинал на шестдесет и четвъртата си година."
(Плутарх - Цицерон XLVII - XLVIII)
Comment
-
СЛЕДВАЩИТЕ РЕДОВЕ НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВАТ ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ, НЕИЗГЛЕДАЛИ ДЕСЕТА СЕРИЯ!
В една безсънна нощ успях да наваксам пропуснатото и приключих с гледането на втория сезон. А народът се е събрал на форума и иска трети сезон: "ТРЕТИ СЕЗОН!", "ТРЕТИ СЕЗОН!", "ТРЕТИ СЕЗОН!".
Dinain написаТова с едномесечната рана беше просто нелепо. След толкова време човек може да умре само от инфекция, а Вериний някак си усети на минутата че е "done for" (не знам как го гледате вие, но аз се наслаждавам на кралско-британския акцент на римляните ), а после цял месец агонизира от тая рана... очевидно само и само за да се добере до Рим и да се сдобри с децата си (Опра ряпа да яде). Много, много насилено. Да си беше "умрял" в пустинята, хем щеше да е още по-мистериозно. Октавиан няма как да не разбере че важна клечка като Вериний някак си се е върнал и умрял в столицата и очевидно някой му е помогнал, нали?!
Колко хубаво е, че римляните са говорили на кралско-британски, а не на американско наречие. Така не ми се наложи да изчакам появата на субтитрите. Нищо, че либретото е написано преди повече от 2000 години и е общоизвестно.
Dinain написаСамо съжалявам че Марк Антоний умря, а Октавиан - не.
В последните серии Марк Антоний ми напомняше за онзи полудял полковник (Марлон Брандо) в камбоджанските джунгли от “Апокалипсис сега”. Също голям филм! И само колко беше убеден, че Цезар ще приеме офертата за индивидуален двубой. Язък му за тренировките. Впрочем те показаха, че сигурно щеше да загуби. Ето докъде води дрогата. Вероятно това беше и послание към младежта: "Ако не искате да ви сполети съдбата на Антоний и Клеопатра, не посягайте към наркотиците". Все пак мисля, че Антоний е заслужил съдбата си заради политиката му да раздава римски територии на децата на Клеопатра. Тук съзирам още едно послание: "Внимавайте с жените! Особено ако са постоянно дрогирани! Те могат да ви съсипят живота!" В поведението на Октавиан също мисля, че е имало известно женско влияние, макар че според този сериал той сам взимаше всички решения. Във всеки случай и на мен Антоний ми беше симпатичен, въпреки пороците си. Но поне повече приличаше на човек от колегата си триумвир. Пък и беше много готин. Ако бях жена, веднага щях да си падна по него. Впрочем, то и така не пречи. Явно усвоявам гръцките нрави. Сега вече ще тръгнат разни клюки из форума.:aaa:
Но и на Антоний не му провървя с жените, както и на повечето от останалите в сериала. Хубав номер му спретна дрогираната кучка накрая, ама и Октавиан добре я подреди.:tup:
Поне към финала Пуло прибра детето си. Малко хепинес на фона на многото смърт наоколо.
Накрая, да похваля и музиката. Без нея въздействието нямаше да е същото. А вместо да ми писне да слушам една и съща мелодия, напротив - все повече ми харесва. Вероятно защото ми навява някакви спомени от филма.
P. S. Прилагам три портрета на Марк Антоний и един на Клеопатра. Определено Джеймс Пюърфой ми харесва повече от оригинала. Абе авторите на филма знаят как да манипулират масите. Шегичка! Филмът заслужава предимно суперлативи! А народът не се разотива цяла нощ и продължава да скандира: "ОЩЕ!", "ОЩЕ!", "ОЩЕ!",
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Народа от форума да се разгони! да му се раздаде хляб и безплатни покани за изкормване на християни на лъвовете! Ред трябва да има в тая империя! Вериний умира - месец се този заради идеологически подбуди - той е държан от силата на волята му - да не умре преди да се сбогива с родината си и да получи прошка от децата си - боговете са били милостиви към него. Пуло - медал и на пенсия, да си гледа децата. Август да се захваща за работа - стига тия триумфи- империя има да управлява. Ливия да си назначи среща с аптекаря - има хора за тровене!
И никъв трети сезон. Аде всички по местата!
Мда, забравих - Агриппа и Октавия да се взимат - че вече и без това цял Рим им знае кирливите ризи, а и вече стават банални с тези свенливи погледи при положение че се "яздят" в бардаците като невидели.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Да се взимат, ама гадният Август не дава. Той отнема правото на лично щастие за другите.:vb_sad: Щастието е запазено само за него. В крайна сметка Август награждава Агрипа за вярната му служба като го оженва за племенницата си Клавдия.
Пропуснах да спомена създаването на новия жанр в порнографията - Хард Роман Порно, практикуван от Октавиан и Ливия, също от Пуло и последното му гадже. Това, което правеха в леглото, нямаше нищо общо с възвишената любов на Антоний и Клеопатра.
Все пак е добре, че пуританският американски морал не се е намесил и не са орязани порно сцените. Без тях "Rome" не би бил толкова истински.
P. S. Една задачка закачка: На кого ви прилича Марк Антоний от третата прикачена картинка? Прикачих също две Октавии (първата и втората картинка) и Един Агрипа (четвърта картинка)
P. S. Отговор на задачката закачка: Поне на мен поразително ми прилича на Мемиус (Мемион). И той беше симпатяга, според моето разбиране за мъже.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
погърчи се ти Августе
Иначе ако искаш Роман порно - гледай "Калигула" (което има повече общо с порното отколкото с Роман - но това е друг въпрос) ха ха хаДемокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
княз Крылов написапогърчи се ти Августе
Иначе ако искаш Роман порно - гледай "Калигула" (което има повече общо с порното отколкото с Роман - но това е друг въпрос) ха ха ха
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
Comment