Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Incendies (2010)





    Поредното филмографско творение, появило се напоследък относно трагедиите на гражданската война в Ливан. Интересен сюжет и фабула с реминисценции чак до "Едип цар", изключителни близкоизточни пейзажи, кинематографско удоволствие - определено си струва гледането.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Sinking of Laconia - абе, оказва се никак не лош филм. при това актьорите са брилянтни, не са само събития без връзка и ефекти. Има драма.

      Виждам, че Кухулин го е похвалил. Потвърждавам!
      Attached Files

      Comment


        "Потапянето на Лакония" не е никак лош - и аз го гледах вчера.
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          Last roman написа Виж мнение
          има го в замундата вече:
          Снощи го даваха по руската телевизия и реших да го гледам, толкова го рекламираха ... хванах го някъде може би 5 минути след началото и го гледах до около половин час още. От това, което видях - типичен съветски филм, слаб в художествено отношение и невероятен във всички останали. Личеше си, че са се постарали. Обаче бяха прекалили с емоционалните моменти ... е, айде, това в крайна сметка е въпрос на личен вкус, какво толкова. Но пак ги имаше немците, дето навсякъде тичат с автомати, клише от всички съветски филми. И още едно клише - не знам защо, във всички съветски филми тия автомати се ползват почти единствено като тояги за близък бой. Когато се казва, че филмът е реалистичен, или е правен с някаква такава идея - нека имат поне малко уважение към реалностите.
          Имаше и там едни сцени с диверсанти, за тях нямам представа, доколко са реални, но немалка част от диверсантите влизат на съветска територия не 1-2 часа преди началото на войната, а в рамките на 1-2 дни до седмица. Част от тях са заловени и оттам се знае, че са такива и че са изпратени с такива цели.
          Разбира се, може в оставащия около час да са се оправили нещата, кой знае, но когато започва слабо, малко вероятно ми се вижда, след това да се оправи. За съжаление - така и не са се отървали от клишетата, а поне за мен това е достатъчно, за да развали удоволствието от гледането на филма.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            Olga (2004)


            Май съм склонен да се съглася с определението за "кичозно представление", но иначе историята е доста любопитна и тъжна.
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              ,,Брестката крепост" беше специално направен да изправи ,,партийната линия" , която беше ,,изкривена" от филмите на Никита Михалков.
              Hannibal ante portas.

              Comment


                The Sinking of the Laconia - присъединявам се към положителните оценки хареса ми много !
                От един пост на Gollum забелязах 2 филма, които ми изглеждат, че ще са добри http://www.imdb.com/title/tt0078320/ и http://www.imdb.com/title/tt0052654/ ако някой случайно ги има или знае откъде може да се дръпнат ще съм му много благодарен ако се обади
                Ruhm und Ehre der Waffen SS

                Comment


                  Филма не е исторически, но го слагам тук, понеже все пак има за основа реален случай.

                  13 Assassins (2010)




                  US Release: 3/25/2011 VOD, 4/29/2011 (NY/LA - check official site for other cities)UK Release: 5/6/2011Preview aired in Japan 2010.05.30"13 - An unlucky numb...



                  Доброто старо самурайско кино, но реализирано със съвременни средства. Превъзходно техническо качерство (само една забележка по CGI), а останалото - як кьотек

                  Comment


                    Най - вероятно сте коментирали този филм, но съм нов във форума. Та филма, или по-точно мини сериал, е Братя по оръжие (Band of Brothers). Това е един от малкото реалистични американски филми за Втората Световна война. Вече три пъти съм изгледал и 10-те епизода. На някой друг да му е харесал? Изглежда, че не е особено популярен в България.

                    Comment


                      12 метра без глава (2009)



                      Филмът е по-скоро приключенска история, основана донякъде на запазените народни песни и легенди и донякъде на малкото достоверни факти, известни за пиратите Клаус Щертебекер и Годеке Михелс. Двамата са познати като "архиврагове" на Ханзата и търговското мореплаване в северните морета в края на 14-ти и нач. на 15-ти век. Сюжетът е доста наивен, а бюджетът или не е бил особено голям или не са били наети правилните консултанти, като са допуснати някои фрапиращи исторически грешки. Все пак самата история е толкова "гранде", че дори и бездарният екип на филма не е успял да я съсипе напълно Аз лично се надявах на филм по темата от много години и появата му беше приятна изненада за мен.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Ayrton Senna: Beyond the Speed of Sound (2010)







                        Филм за живота и смъртта на Айртон Сена. Силен е.

                        P.S. Ако някой гледа филма, след това може да погледне тази пресконференция - много добра илюстрация на събитията от онова време.

                        Comment


                          Тези дни гледах два сравнително стари филма, които мисля, че ще е по-правилно да се споменат в тази тема (защото като контекст са исторически, макар че историите, за които разказват, са достатъчно общи, за да не принадлежат на конкретно време). На мен ми допаднаха много и двата - минималистични и по определен начин много реалистични.
                          Единият е норвежки от 87-ма - "Ofelas" (превели са го "следотърсачът", но по-скоро става въпрос за шаман). Много пипнат филм, в който няма нищо излишно.
                          Другият е шведско-исландки от 84-та - "When the raven flies" (естествено, заглавието намеква за гарваните на Один и може да се каже в някаква степен, че филмът е за викинги).
                          Определено и двата се запомнят.

                          Оня ден гледах и един филм - "Lion of the desert", който си е съвсем исторически, не само като обстановка и период, но и за исторически личности и събития. Също добре направен и много ми допадна - бая епичен филм, сходен в много отношения с "Лорънс Арабски". Ако на някого му се гледа съчетание от либийска пустиня, бедуини на коне, берсалиери, италиански бронирани автомобили и танкети, този филм ще му допадне.

                          Comment


                            Първият (Ofelas) съм го засичал по телевизията преди адски много време - Голъм, горещи благодарности за името му и че ми напомни за него!
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              О, няма за какво - аз пък благодаря за филма за Щертебекер- на мен ми допадна. Ако ти е харесал "Офелас", то потърси си и "When the raven flies" (Hrafnynn Flygur) - много подобен филм, история за отмъщение (би могла да се направи и на уестърн, ако е за въпрос). Всички играят много добре, доколкото мога да преценя, интериорът и всичко останало са много автентични (далеч от стереотипът "всички облечени в стомана и с мечове", характерен за повечето "викингски" филми). Между другото, в двата филма даже има един и същи актьор в една от по-съществените роли (лесно се познава по характерния вид). Въобще, скандинавското кино никак не е лошо. Миналата седмица гледах един друг такъв филм - доста под нивото на тези двата, но сам по себе си не лош - "Беоулф и Грендел". Вариация по легендарната поема, направена в сходен стил. За моя не особено изкушен поглед персонажите бяха доста автентични.

                              ПП Филмите ги има в пиратския залив.

                              Comment


                                gollum написа Виж мнение
                                О, няма за какво - аз пък благодаря за филма за Щертебекер- на мен ми допадна. Ако ти е харесал "Офелас", то потърси си и "When the raven flies" (Hrafnynn Flygur) - много подобен филм, история за отмъщение (би могла да се направи и на уестърн, ако е за въпрос). Всички играят много добре, доколкото мога да преценя, интериорът и всичко останало са много автентични (далеч от стереотипът "всички облечени в стомана и с мечове", характерен за повечето "викингски" филми). Между другото, в двата филма даже има един и същи актьор в една от по-съществените роли (лесно се познава по характерния вид). Въобще, скандинавското кино никак не е лошо. Миналата седмица гледах един друг такъв филм - доста под нивото на тези двата, но сам по себе си не лош - "Беоулф и Грендел". Вариация по легендарната поема, направена в сходен стил. За моя не особено изкушен поглед персонажите бяха доста автентични.

                                ПП Филмите ги има в пиратския залив.
                                "Гарванът" го дърпам в момента, а за "Беоулф и Грендел" съм съгласен - според мен е успял да улови мрачната атмосфера на поемата. "Офелас" го гледах отново и пак ми хареса (предишният път без друго го хванах от средата и ме беше яд).
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X