Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВМС

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Разбира се, щом така си решил за играта - така ще бъде.
    Само, че няма да е достатъчно реалистично. В реална война може би част от флота щеше да бъде на "учение" в открито море, част от него на "приятелско" посещение в Констанца и т.н.
    Но това няма значение, тук ще си играем по правилата.

    Comment


      Само, че няма да е достатъчно реалистично. В реална война може би част от флота щеше да бъде на "учение" в открито море, част от него на "приятелско" посещение в Констанца и т.н.
      Което автоматично би означавало бойна готовност аз българския флот и ВВС (в описаната политическа ситуация). Също толкова вероятно - липса на каквито и да е туристи и българският отбор започва минирането преди началото на войната. Кофти, нали?

      Comment


        gollum написа Виж мнение
        българският отбор започва минирането преди началото на войната
        Е, как ще минират преди началото на войната, нали трябва да си ползват пристанищата.

        Comment


          Като казахме мини, някой мислил ли е как ще разминираме и с какви средства разполагаме? Гледах скоро една система за разчистване на мини от хеликоптер, разстрелват ги с някакви специални боеприпаси от гатлинга. Все си мисля, че турците са се погрижили за тая работа, ама знам ли.

          Comment


            gollum написа Виж мнение
            Което автоматично би означавало бойна готовност аз българския флот и ВВС (в описаната политическа ситуация). Също толкова вероятно - липса на каквито и да е туристи и българският отбор започва минирането преди началото на войната. Кофти, нали?
            Съжалявам, но моето мнение е друго. Къде е бил "Schleswig-Holstein" в началото на ВСВ ?
            А политическата ситуация е аналогична.
            Last edited by Сун Дзъ; 21-04-2012, 07:49.

            Comment


              Кухулин написа Виж мнение
              Като казахме мини, някой мислил ли е как ще разминираме и с какви средства разполагаме? Гледах скоро една система за разчистване на мини от хеликоптер, разстрелват ги с някакви специални боеприпаси от гатлинга. Все си мисля, че турците са се погрижили за тая работа, ама знам ли.
              Това е последният ни проблем, защото начина и времетраенето за разминиране в играта си е живо самоубийство за миночистачте. А за всеки загубен кораб май ще губим точки. Разчистването на минни полета не се вписва в морската кампания. Просто ще пробваме на места да не го допуснем, а в който район е факт ще го избягваме.
              Last edited by Сун Дзъ; 20-04-2012, 23:47.

              Comment


                Сун Дзъ написа Виж мнение
                Разчистването на минни полета не се вписва в морската кампания. Просто ще пробваме на места да не го допуснем, а в който район е факт ще го избягваме.
                И това е вариант. Имаме сили и средства да опазим ключовите райони от миниране, особено ако подводниците са на позиция в Ч+0. За тях не би трябвало да е проблем, но Голъм ще каже.

                Comment


                  Аз мисля така : Ден преди началото на войната, под предлог маневри съединенията на флота излизат в открито море и всяко се насочва към определена акватория. Не нарушаваме териториални води на България спазваме изключителната икономическа зона. В Ч 00 започваме да действаме от там - удар по противниковата флотилия - удар по откритите обекти на брегова охрана - начало на десант. Точно в Ч 05 подвониците следва да стоварят десант диверсанти в избраното от нас пристанище и да попречат неговото блокиране и миниране . Иначе противника ще блокира всички пристанища и някъде към края на войната ще можем да ги ползваме.
                  Пропускам да напиша че някъде час преди началото на войната сме вдигнали във въздуха /не взривили а излетели / Два Ауакса и два Е 8 които да разузнаят и подадат данни за артилерийската подготовка преди началота на офанзивата. Също си мисля че дзокато флота преодолява тия 200 мили - тоест около 5 часа авиацията трябва да обработва флота, базите и бреговата охрана.
                  Всъщност тоя вертолетоносач - на който се радвате като на играчка си е една голяма беля- Нашите кораби ще светят на радарните екрани на бреговата охрана - ще ни гърмят с Яхонт и със всички способни дула включая и черешовото топче - отделяй непременно бойни кораби за защитата му.
                  Тука да ви попитам господа съветници. ПКР - можем ли да ги използваме по наземни цели, също и кои зенитни ракети ставата за такава цел - това да уточним.
                  Last edited by Kont; 21-04-2012, 08:00.
                  За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                  Comment


                    Kont написа Виж мнение
                    Тука да ви попитам господа съветници. ПКР - можем ли да ги използваме по наземни цели, също и кои зенитни ракети ставата за такава цел - това да уточним.
                    Зенитните ракети не могат да водят огън по наземни цели, само по надводни и въздушни.

                    Харпуните (220 кг/250 км) могат да водят огън само по надводни цели.

                    RBS-15 (200 кг/250 км) и KOC (виртуална, 150-200 кг?/250 км) могат да водят огън по надводни и наземни цели.

                    Мисля, че не сме договаряли цена за Яхонт с българския отбор. Или съм я проспал?

                    Comment


                      Първо - това е игра. Нали не си мислите, че аз, обикновен цивилен мога да направя реалистична щабна симулация . Като игра има определен игрови елемент. Ако изпълня всички тези изисквания, можем да се запитаме защо въобще ще водим игра. Поне българският отбор с право може да ми зададе този въпрос, а аз да си спестя загубеното време.
                      Второ, те могат да минират плажовете, могат да минират акваторията и чак накрая (вече в игрово време) да минират и пристанищата, нали? Да не говорим колко мини могат ад поставят по сухопътната граница.
                      Трето, ако ви разреша да заемете позиции с флота на 40-50 км от българския бряг преди началото на играта, вие ще сте в идеална позиция да обстреляте каквото си решите, включително до 200 км навътре. При това, без каквато и да е опасност някой да ви отвърне, защото те няма да могат да го сторят през първата фаза. Не ми се вижда нито справедливо (игрово, спрямо по-слабата страна), нито реалистично. Излизането на главните сили на турският флот, натоварването на десантните средства - това не може да се скрие по никакъв начин и е еднозначен сигнал какво следва. Т.е. ако ви позволя това, трябва да дам на българския отбор контрол на ситуацията от първата фаза и предварително време за подготовка (пълна мобилизация, всички съединения са заели военно-временните си позиции, минирането е извършено).
                      Ако смятате, че едното си струва другото - добре, ще го приема.
                      Трето, примерите от ВСВ не са адекватни - тогавашните комуникационни и разузнавателни средства са на порядък по-бавни.
                      Подводниците като скрити средства могат да започнат войната на 40 км от българското крайбрежие.
                      Ако има някакви предложения по отношение на процедурите за миниране/разминиране съм склонен да ги чуя. Ясни предложения и конкретни аргументи, кратко и сбито.

                      Comment


                        Да! Събуждай се! това беше втората ПКР , която договаряха. Първата батарея Х 35, втората дивизион Бастион П с 4 ПУ с ракети Яхонт, третата Батарея Клуб К.
                        А да !
                        Добро утро !
                        За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                        Comment


                          Между другото, по повод на симулациите с ракети, за които говорихме по-долу. Вчера видях някаква игрица-симулатор на съвременна морска баталия, та я свалих и направих една проверка как стоят нещата - точно с ПКР "Клуб" и някаква норвежка фрегата с ESSM (даже нямаше сензори като на TF-2000 и SM-2). Остана си неуязвима за "Клуб"-овете - сваляше ги с 1-3 ракета. Така че ще го приемем общо взето както е - със сигурност при правенето на такива игри симулират нещата по-добре, а и използват по-надеждни специалисти от нашего брата, така че явно е достатъчно реалистично .

                          Comment


                            Kont написа Виж мнение
                            Да! Събуждай се! това беше втората ПКР , която договаряха. Първата батарея Х 35, втората дивизион Бастион П с 4 ПУ с ракети Яхонт, третата Батарея Клуб К.
                            А да !
                            Добро утро !
                            Лол, намерих пазарлъка (стр. 4 в Пазара). $150 млн за комплекс 4 ПУ х 2 ракети. Трябва пак да смятаме ПРО.
                            Голъм, каква ефективност даваш на ESSM и RIM-116 срещу Яхонт (2.6 М на височина, 2 М на 15 м)?

                            Относно началото на войната, според мен проблемът е много сложен по чисто игрови причини. Системата с фази по 8 часа може да работи добре на принципа "заповеди за нападение" срещу "заповеди за отбрана", тоест нещо от сорта:

                            "група А напада тук и тук, при успех развива така и така, при неуспех отстъпва така и така"
                            "група Б отбранява тук и тук, при успех контраатакува така и така, при неуспех отстъпва така и така (ако не е изпарена )"

                            Началото на войната обаче е много динамичен момент и според мен изисква отделни мини-фази. Примерно първата 8-часова фаза на играта да се раздели на 4 мини-фази. През първата мини-фаза да се изпълняват само заповедите за нападение на агресора, т.е. да се отчете инициативата. В следващите три мини-фази да се изпълнят и предварителните заповеди за отговор на евентуална агресия.

                            По-прост вариант - преди първата 8-часова фаза да се въведе една мини-фаза за начален удар, а после да се влезе в схемата. Иначе няма как да се получи старта според мен.

                            Comment


                              gollum написа Виж мнение
                              Между другото, по повод на симулациите с ракети, за които говорихме по-долу. Вчера видях някаква игрица-симулатор на съвременна морска баталия, та я свалих и направих една проверка как стоят нещата - точно с ПКР "Клуб" и някаква норвежка фрегата с ESSM (даже нямаше сензори като на TF-2000 и SM-2). Остана си неуязвима за "Клуб"-овете - сваляше ги с 1-3 ракета. Така че ще го приемем общо взето както е - със сигурност при правенето на такива игри симулират нещата по-добре, а и използват по-надеждни специалисти от нашего брата, така че явно е достатъчно реалистично .
                              Ам да, то няма как да е иначе, просто ESSM е много технологично оръжие, нещо като PAC-3 на сушата.

                              А по повод минирането:

                              Второ, те могат да минират плажовете, могат да минират акваторията и чак накрая (вече в игрово време) да минират и пристанищата, нали? Да не говорим колко мини могат ад поставят по сухопътната граница.
                              Според мен няма как да минират плажовете и акваторията в мирно време, не може да няма забрана. Ще потърся.

                              Освен! Ако нямат мини с дистанционно активиране. Четох някъде за такива - минираш и ги активираш по команда. Но не са поръчвали.

                              Comment


                                Кухулин рече
                                Относно началото на войната, според мен проблемът е много сложен по чисто игрови причини. Системата с фази по 8 часа може да работи добре на принципа "заповеди за нападение" срещу "заповеди за отбрана", тоест нещо от сорта:

                                "група А напада тук и тук, при успех развива така и така, при неуспех отстъпва така и така"
                                "група Б отбранява тук и тук, при успех контраатакува така и така, при неуспех отстъпва така и така (ако не е изпарена )"

                                Началото на войната обаче е много динамичен момент и според мен изисква отделни мини-фази. Примерно първата 8-часова фаза на играта да се раздели на 4 мини-фази. През първата мини-фаза да се изпълняват само заповедите за нападение на агресора, т.е. да се отчете инициативата. В следващите три мини-фази да се изпълнят и предварителните заповеди за отговор на евентуална агресия.

                                По-прост вариант - преди първата 8-часова фаза да се въведе една мини-фаза за начален удар, а после да се влезе в схемата. Иначе няма как да се получи старта според мен.
                                И аз все полека -полека за това подмятам предполагам си ме разбрал с тия мои вечни уточнявания.
                                Бяхме уточнили ние сме агресор и действаме по план наш за началото на агресията - а противника действа по някакви предварителни планове за отбрана - които може и да не са особено актуални. и едва след примерно 2 часа има информация за точното място на нападение и приблизително с какви сили там атакуваме. Така че идеята Кухулин за една мини фаза от 2 часа за започването на войната е на място!?
                                Това не значи че противника не действа - той действа съгласно заповедите си от мирно време за действие в случай на агресия - но тези заповеди може дъ не са съвсем актуални .
                                Поразсъждавай на глас по това моля!
                                За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                                Comment

                                Working...
                                X