Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ген. Патън получава мечтаната си заповед да атакува Червената армия

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Албиеро, ако Джин Геби напише такава книга (нещо а ла "Вариант БИС"), то определено ще я купуват и четат много повече хора от пишещите в бг-наука. Впечатленията ми са, че в България има доста голям пазар за подобен род неща (е, не е като в Русия, но пък ако е добре написана и се преведе на руски, сигурно и там ще се намери кой да я прочете (ако ги показва силни и добри - определено; още повече, ако "наритват задниците" на сащианците)). Въпросът е, че няма да има нищо общо с историята, но виж - фанатстика, да.

    Само за пример - тоталното въздушно превъзходство на съюзниците в стратосверата, не се превръща автоматично в тотално въздушно превъзходство над бойното поле и на височини под 5000 метра.
    Те и това превъзходство го имат. Въпросът е къде, кога и прочее. И, ясно е, че подобна война няма да свърши за месец или за 10. Смешно, но наскоро на сайта "кабинетен генерал" имаше подобна анкета (гласуващите, предполагам, са предимно от САЩ), та и там най-масовия отговор на такъв въпрос (естествено, става въпрос за възможния сценарий, а не за този, който се обсъжда тук) е между 1 и 3 години ("ще продължи войната"), следва 4-6 с доста по-малко. Т.е. такава война ще е трудна и скъпа, но въпросът е, че няма как да се случи, особено пък в този вариант.

    Comment


      messire Woland написа Виж мнение
      Майтапчийска си е Защото СССР не е способен по онова време да построи такива кораби. Даже и по мирно време не става. Причините са комплексни. Но в общи линии преди войната се опитват даже да закупят всичко за линейните кораби тип "Съветски съюз" от Германия - като се започне от конструктивните чертежи, мине се през кулите, артилерията и се стигне до броневата стомана за корпуса. Просто строежа на такъв кораб по онова време е непостижимо усилие за СССР. А съединение 1-2-3 линкора, със или без малък или голям самолетоносач американците ще го потопят без да забележат. Какво американците - британците ще се справят, даже и без да се изпотят. Затова е така ... смешно книжле.
      Воланд, не четеш, казвам че изключвам флотските залитания на книгата.
      Да му се не види, генерал-полковник Волкогонов - главен комисар на Съветската Армия, осъжда едно навлизане в Афганистан, а аз съм седнал да споря.
      Да не ме питате какво общо имат Волкогонов и Афганистан с темата, умният ще разбере.

      Comment


        Крамър, ако не ме лъже паметта и на сушата имаше дост "залитания". Е, не колкото във флотските събития, така е. Но историята, която разказва книгата не е алтернативна - тя е фантастична и невероятна, те.. не виждам как би могла да се случи. Обаче това е за отделна тема, каквато даже има във форума.

        Comment


          messire Woland написа Виж мнение
          Съюз с Япония още преди войната? Помисли още ...
          Не, тъкмо Япония, Китай, Камбоджа, Виетнам и пр. Кореите (последните - с разменени роли) ми трябват каквито са си.
          А за размяната на СССР и САЩ избирам тъкмо есента на 1944 г., защото тъкмо тогава ако западът се съюзи с Германия и тръгнат на Изток - ще има най-много проблеми и за двете страни+разединението в Европа. Определено не това е моментът, който е най-удобен на САЩ. И едновременно с това - за СССР. СССР не пада - пада комунизмът там. Но в същото време антивоенните настроения в САЩ прерастват в революция. Комунистическа.

          Comment


            gollum написа Виж мнение
            Албиеро, ако Джин Геби напише такава книга (нещо а ла "Вариант БИС"), то определено ще я купуват и четат много повече хора ...
            Не знам дали той ще е интересен на другите. Но на него ще му е интересно. И по-уютно. Там ще го разберат. Че и съмишленици може да намери...
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              Много е невероятно. За "анти-военните настроения в САЩ" дори няма и да коментирам (за "комунистическата революция" пък съвсем). Ако пренесеш събитията двадесетина години по-късно - възможно е (поне това). Но не случайно тогава такива работи няма, при все в пъти по-високите жертви и всичко останало. Как въобще ще обосновеш подобно развитие на нещата през 1944 г.? Аз не виждам как в реалността би могло да се стигне до това. Т.е. с промяна на реални факти (независимо колко) няма как да стане.
              Сега със сигурност ще има хора, котио ще четат подобно нещо. Аз лично (вероятно е недостатък на въображението) предпочитам ако ще е по нашата реалност, да е реалистично. Ако ще е измислено, да е в измислена реалност. И в двата случая обаче трябва да е вътрешно свързано. С ТР е сложно при такива "метаморфози".

              Comment


                gollum написа Виж мнение
                Крамър, ако не ме лъже паметта и на сушата имаше дост "залитания". Е, не колкото във флотските събития, така е. .
                Виж там си има реални двубои, СУ-85 срещу Пантери, при което от полка СУ, четири батареи от по четири СУ-85, не беше останало кой знае какво. За сметка на това осигуриха на Т-34-85 време да излязат на оперативен простор, хммм всъщност по-скоро да се съединят със съседа и да обкръжат нещо в котел. Както и да е, реална картина от Померания 44/45г.

                Comment


                  Крамър, на тактическо ниво - как да е - там много зависи от "зара", така че може да има всякакви ситуации, включително и доста шантави на пръв поглед. Останалото обаче бяха пълни фантасмагории (обстоятелствата, т.е. това, което има значение, ако търсиш такава промяна, защото тя не се постига с танкове ). За мен "останалото", т.е. гранд-стратегическото ниво е първото, на което се градят този род глобални "алтернативки". Всичко останало е надолу, както тактическите истории са най-долу - и като значение. Естествено, тъй-като е литература обикновено те получават повече внимание. Съвсем като в киното, за съжаление. Ето защо за някои неща предпочитам историческа монография пред исторически роман. За други е обратното - зависи какво търся.

                  Comment


                    gollum написа Виж мнение
                    Много е невероятно. За "анти-военните настроения в САЩ" дори няма и да коментирам (за "комунистическата революция" пък съвсем). Ако пренесеш събитията двадесетина години по-късно - възможно е (поне това). Но не случайно тогава такива работи няма, при все в пъти по-високите жертви и всичко останало. Как въобще ще обосновеш подобно развитие на нещата през 1944 г.? Аз не виждам как в реалността би могло да се стигне до това. Т.е. с промяна на реални факти (независимо колко) няма как да стане.
                    Сега със сигурност ще има хора, котио ще четат подобно нещо. Аз лично (вероятно е недостатък на въображението) предпочитам ако ще е по нашата реалност, да е реалистично. Ако ще е измислено, да е в измислена реалност. И в двата случая обаче трябва да е вътрешно свързано. С ТР е сложно при такива "метаморфози".
                    По-горе написах, че многото жертви и удължаването по непонятни причини на почти спечелената война ще предизвика безредици в САЩ. Ще почнат да привикват много черни в армията, както в ТР 20 г. по-късно, за попълване на загубите, няма как просто. И от там изтеглянето на периода. По това време знаем в автобусите е отделно за черни и бели, в кината, в ресторантите, в училищата и т.н.т. И така идват черни пантери, но не неорентирани като в ТР, а с болшевишка закваска. Зер и в USA по това време са излъчвали пропагандни филми.

                    Comment


                      albireo написа Виж мнение
                      Все пак с не особено висока трудност е и задачката да се отговори защо сравнението ти е некоректно, а също и невярно по доста показатели.
                      Абсолютно вярно.

                      albireo написа Виж мнение
                      за значението на ленд-лиза в същото това уравнение, за липсата на стратегическа авиация.
                      Стратегическата авиация през периода е по-скоро ярко червеният гребен, който се вее на върха на шлема на римският пехотинец, или хоплита през едни други периоди, но не и меча и щитът му. От друга страна съм съгласен с Гоги, че пътната и железопътната инфраструктура на СССР са далеч по-уязвими от немските, така че съм склонен да я повиша в прашка.

                      albireo написа Виж мнение
                      Така че не знам за останалите, но аз определено не мисля, че сериозно написаното за ситуацията в алатернативката от 1944 би могло да се отнесе към реалността на 1941.
                      Естествено че не може, но приликите са далеч повече от разликите. Опитвах се да ви обърна внимание, с цената на това да ви разваля веселбата, че вие правите подобен сблъсък да звучи оптимистично, и фриволно и предопределено. Все едно че присъствам на среща на генщаба на Германия при планирането на Барбароса.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Джин геби написа Виж мнение
                        Щото за САЩ тази война е ивестиция. Разбиваш отслабен противник, а после кредитираш него и разорените от него страни - с инфлационните пари, които си напечатал, за да водиш същата тази война.
                        Май си попрекалил с четенето на някой сайт точка вру. Да се раздават кредити наляво и надясно е твърде странен начин да се бориш с инфлация. Не исползвай тази идея, това е невъзможно, дори лаиците знаят, че начинът да се бориш с инфлация е да оскъпяваш кредита, не да го правиш по-достъпен. При което обаче създаваш проблеми пред производството - нещо което далеч не е цел на САЩ; така че за тая работа с кредитите по-добре я забрави, не ти достига подготовка.
                        Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                        Comment


                          Оооо разговор за железа, ооо кеф на бучки
                          Amazon написа Виж мнение
                          Само за пример - тоталното въздушно превъзходство на съюзниците в стратосверата, не се превръща автоматично в тотално въздушно превъзходство над бойното поле и на височини под 5000 метра.
                          А дори и в стратосверата няма да мине без загуби, все пак въздушните армади и ескорта трябва да снижат доста под 10 000 метра доста преди целта ако искат да се позиционират правилно, а СССР вече има 3000-4000 хиляди броя Як-3 със съответните пилоти.
                          И защо смяташ че под 5000 нещо ще с епромени? Як-3? първо това не е точно един тип самолет, а тази с ВК105 някакси не е нищо впечатляващо. А разните показушни данни които изкарват при използването на ВК-107...са си такива, показушни, с недоизкусирен двигател...но дори да ги приемем за "истиснки" самолетът пак не е нищо особенно на фона на последните Мустанги, Грифоновите Спитфаери, Спитфул, Сиифанг... Въпреки че на близко и на ниско основно бритаснките ще действат...+ за разлика от германци и руснаци НАТО-вците имат звероидална тактическа авиация.

                          Comment


                            Крамър, я помисли какви загуби трябва да понесат САЩ, за да се стигне до това (да не им достигат хора)? Да, ако загубят 5-6 милиона души - възможно е да помислят за това (за да "изчерпат" другите резерви и наистина да опрат до това трябват много повече загуби). Обаче въобще не виждам как ще се случи подобно нещо.
                            Иначе откъде-накъде ще позволят негри в армията? Нали помниш кое време е? В някакви обслужващи (не бойни) подразделения - да. Останалото - не. Други времена са, между 40-те и 60-те минават много бурни двадесет години, които променят страшно много. Да напомня ли защо се появяват проблемите през 60-те години? И как тук няма нищо общо. Ако щеш, спомни си колко се променят нещата между ПСВ и ВСВ само за двадесет години - същото е.
                            Оставам настрана цялата история, защото преди САЩ да понесат наистина сериозни загуби, СССР съвсем буквално ще е останал без човешки ресурси. Но какво говоря - цялата ситуация е абсурдна от началото до края, а ние обсъждаме някакви дребни несъответствия .

                            Comment


                              albireo написа Виж мнение
                              Не знам дали той ще е интересен на другите. Но на него ще му е интересно. И по-уютно. Там ще го разберат. Че и съмишленици може да намери...
                              В действителност засега съм намерил повече публикации, а отттам - и съмишленици - в страни като САЩ, Великобритания, Франция, Испания...
                              Е, не с алтернативки.
                              В Русия издаването на български автор е много по-трудно, повярвай ми - от опит го знам.
                              Форумите са хубаво нещо. Особено когато са специализирани. Преди време ми трябваха точни етнографски данни за някои неща. Обърнах се към форум, в който участвам. Разказът се класира на второ място в един конкурс. После ми потрябваха митове за нещо друго. Класира се на първо. Трети път ми потрябваха стихове на определена тема, в определена твърда форма. Е, творбата още не е излязла, затова и не съм я пуснал свободно в мрежата - но ето темата във форум "поезия", в който понякога влизам. А, бе... забави се това издаване, не знам що така.
                              Как се стигна до темата тук. В н-ски форум един дебил ми припомни за друг такъв: за ген. Патън. Тъп, праволинеен, самодоволен гадняр. Дали ще бие руснаците. Може. Но не защото са комунисти, а защото са руснаци. И след себе си ще остави руини и вендети.
                              Засега някои от коментарите тук са ценни. Да уточня: най-вече тези на Крамер. Особено те. Също и някои неща на Голъм и Воланд. Във всеки случай - твоите, заедно с тези на Гоги и Сун Дзъ, преценявам като плява.
                              Last edited by Джин геби; 03-06-2012, 21:48.

                              Comment


                                Както и да е - ще спирам да чета темата, че (едно) много се отвлякох от основните си занимания и (две) - много е шантава за моя вкус (е, в това както е известно, приятели няма - всеки си е сам, така че оставяме темата отворена). Тъй като няма да внимавам в темата - ако някой иска нещо да се коригира, оплаква или друго - да ми пише на ЛС (системата за "докладване" явно е сбъгясана от преместването на форума или нещо от сорта).

                                Comment

                                Working...
                                X