Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ОСМАНСКОТО НАШЕСТВИЕ НА БАЛКАНИТЕ - РЕАЛНИ ФАКТИ И ИЗМИСЛИЦИ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    Ха-ха-ха, наистина ли И защо, понеже използва западни извори ли?
    Нье ва, щото е враг на мюсюлманите Всъщност книгата на Имбър, както казва и картаген по-горе, е един опит за уточняване на хронологията на събитията от това време, което естествено го превръща във враг на всички, които искат да дрънкат празни приказки и да тролстват по форуми и историопис без да се интересуват от факти

    А по повод никовете, елементарната етика на общуване преполага хората да се придържат към избраното от потребителите, най-малкото, защото човек може да си спести да изръси някоя глупост щото не е запознат.
    проф. Добрев, щеше да казваш кога си деректорствал Ориентарския отдел на НБКМ

    Comment


      #32
      KIZIL DELI написа Виж мнение
      Нье ва, щото е враг на мюсюлманите Всъщност книгата на Имбър, както казва и картаген по-горе, е един опит за уточняване на хронологията на събитията от това време, което естествено го превръща във враг на всички, които искат да дрънкат празни приказки и да тролстват по форуми и историопис без да се интересуват от факти
      О, да, разбирам го Имбър аз Това за "враго" нещо не го чатнах, 'ма нема значка.
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #33
        Като не си съгласен с нещо, обори го, не е нужно да обиждаш, това е елементарно и се учи в първите 7 години, професоре!
        Last edited by zmaj; 21-04-2012, 20:02.

        Comment


          #34
          Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
          Това за "враго" нещо не го чатнах, 'ма нема значка.
          ми исках да кажа, че Имбър не понася най-силно на онези дет работят по схемата "кво да се тревожим за фактите кат си имаме добра теория", щото основно се занимава с това да вади факти

          Comment


            #35
            картаген, остави се, не му се връзвай на тона. Накрая ще вземат теб да баннат модераторите заради неговите словоизлияния

            П.П. тъкмо си мислех, че може да мине дискусия по "османски въпрос" без драми и се включи проф. Добрев и уйде коня у реката

            Comment


              #36
              KIZIL DELI написа Виж мнение
              ми исках да кажа, че Имбър не понася най-силно онези дет работят по схемата "кво да се тревожим за фактите кат си имаме добра теория", щото основно се занимава да вади факти
              малко офтопик ще дойде, ама после ще го изчистим; та, според тебе, как се нарича "стилът" или "методологията"на Имбър - модернизъм ли е, позитивизъм ли е?
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                #37
                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                модернизъм ли е, позитивизъм ли е?
                Ти пък сега, нали си го чел, какъв модернизъм кви пет лева? Ако си говорим за книгата преведена на български по-скоро е близо до позитивизма, ако това е адекватен термин в случая. Иначе той има бая други писания, по юридическите диспути на улемата от Сюлейманово време. Там не разбирам много от тематиката, та не смея да се изказвам, ама знам, че повечето уважавани историци по ислямско право го громят люто по тия му виждания

                П.П. А и проф. Добрев,
                "чисто и просто не си разбрал какво е натворил твоят западен кумир и затова ти го изнасям на чисто, за да имаш възможност да си го повтаряш и дано да успееш да го осмислиш:"
                точно пък Имбър е далеч от това да ми е кумир. Исках просто да кажа, че с всичките достижения и недостатъци на писанията си Имбър е учен, който има авторитет в цял свят (такъв какъвто ти съвсем не си) и нещата му влизат в учебната програма в много от престижните университети по света (където за твоите писания никой не е чувал и вероятно няма и да чуе). Та в тоя ред на мисли точно ти да се опънеш и да му кажеш "западно мекере" е проява на много лош вкус, да не говорим за липсата на елементарно възпитание.
                Last edited by KIZIL DELI; 21-04-2012, 20:10.

                Comment


                  #38
                  KIZIL DELI написа Виж мнение
                  Ти пък сега, нали си го чел, какъв модернизъм кви пет лева? Ако си говорим за книгата преведена на български по-скоро е близо до позитивизма, ако това е адекватен термин в случая. Иначе той има бая други писания, по юридическите диспути на улемата от Сюлейманово време. Там не разбирам много от тематиката, та не смея да се изказвам, ама знам, че повечето уважавани историци по ислямско право го громят люто по тия му виждания
                  Ха-ха, и аз не знам дали е "адекватен термин в случая", разбира се, че съм го чел, нали и аз се интересувам от хронологията. Както и да е, мерси за отговора Ясно защо неоосманистите не му се кефят след като се занимава и с улемата.
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #39
                    Ми не те са си османисти (тва османистът е някакъв човекоподобен вид ), но бичат правно-юридическите аспекти от историята на Империята (казано най-опростенчески, шъ ма прощават).
                    Last edited by KIZIL DELI; 22-04-2012, 11:55.

                    Comment


                      #40
                      KIZIL DELI написа Виж мнение
                      картаген, остави се, не му се връзвай на тона. Накрая ще вземат теб да баннат модераторите заради неговите словоизлияния

                      П.П. тъкмо си мислех, че може да мине дискусия по "османски въпрос" без драми и се включи проф. Добрев и уйде коня у реката
                      Прав си. Не си струва.
                      Нямам нищо против г-н Добрев, стига да не използва обидни квалификации, които по същество нямат нищо общо с темата на дискусията. Нямам против - нека да обори тезата, която не му допада - аз не приемам нещата на живот и смърт като него, защото нямам какво да губя в конкретната ситуация - пиша единствено от любопитство и интерес към темата; не защитавам научни титли, нито докторати, нито делото на живота си;
                      и това уточнение изрично го направих в началото, но очевидно професорът се хвърля като бик на червено, щом му просветнат определени съчетания от думи, които не му допадат по някакъв начин. Подобна маниакалност е меко казано притеснителна...

                      Comment


                        #41
                        Да аз също мисля, че дискусията си струва и си вървеше кротко. Малко е вяла, защото част от пишещите тук сме писали под една или друга форма по въпросите, които си повдигнал в различни други теми. Може би си прав, че си струва едно повдигане на дискусия от този вид, само да не се изражда де

                        Comment


                          #42
                          Не му се лютете толкова на професора. Човекът все пак има оскъдни исторически познания, останали му от часовете по политическа агитация в Българската народна армия.

                          Comment


                            #43
                            Искам да задам един въпрос, който отдавна ме тормози, но не намирам задоволителен отговор.
                            Имайте придвид само, че е наистина въпрос, а не провокация (това, защото темата напоследък се натовари емоционално).
                            Та питам се аз, защо по времето, което ние наричаме османско нашествие, Иван Шишман се намира в Никопол?
                            Защо не е в Търново, това мога донякъде да си го обясня - Търново може би не е удобен за водене на война - трудни комуникации, няма къде да събереш войската...
                            Все-пак, ако е очаквал враг от юг, би трябвало да се настани някъде по-близо до Стара планина.
                            Никопол е идеално място за посрещане на враже нападение ако се очаква врагът да нападне от запад или северозапад.
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              #44
                              Stan написа Виж мнение
                              .... исторически познания, останали му от часовете по политическа агитация в Българската народна армия.
                              Аха, сега разбирам и защо използва главни букви при употребата на съществителни нарицателни Това само по себе си, разбира се, не променя фактите, но явно човекът си мисли, че думите му имат силата на Свещено писание. А ние с девиантното поведение да мълчим пред Костницата, че не знам какво ни се пише

                              Comment


                                #45
                                Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                                Искам да задам един въпрос, който отдавна ме тормози, но не намирам задоволителен отговор.
                                Имайте придвид само, че е наистина въпрос, а не провокация (това, защото темата напоследък се натовари емоционално).
                                Та питам се аз, защо по времето, което ние наричаме османско нашествие, Иван Шишман се намира в Никопол?
                                Защо не е в Търново, това мога донякъде да си го обясня - Търново може би не е удобен за водене на война - трудни комуникации, няма къде да събереш войската...
                                Все-пак, ако е очаквал враг от юг, би трябвало да се настани някъде по-близо до Стара планина.
                                Никопол е идеално място за посрещане на враже нападение ако се очаква врагът да нападне от запад или северозапад.
                                E как защо? Ами за да може да избяга във Влашко като стане напечено.

                                Comment

                                Working...
                                X