Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Набиране на войска

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    velik voevoda написа Виж мнение
    .И днес с нова сила виси въпроса нужна ли ние жалката жандармерия наречена модерна българска армия или трябва да възстановим наборната армия и особено трета българска армия -бойната армия на България
    Все пак раздела е Средновековие колега
    Митовете и легендите около т.нар. Съвременна Велика БА след 44-та,в съответният раздел
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #32
      едва ли отделните наемни отряди могат да се определят като професионална армия!
      Вероятно набирането на тези е сатвало подобно малко по-късно при проблемите на Константинопол-отделни люде са предлагали услугите си, собствени и на своите отряди

      Comment


        #33
        gladiator написа Виж мнение
        едва ли отделните наемни отряди могат да се определят като професионална армия!
        Вероятно набирането на тези е сатвало подобно малко по-късно при проблемите на Константинопол-отделни люде са предлагали услугите си, собствени и на своите отряди
        Дори и при най-големия разцвет на кондотиерите в Италия същевременно си е имало и опълчение и феодални войски, така че нещата са съществували паралелно.
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #34
          Ги, не го отричам-така е!

          Comment


            #35
            _magotin_ написа Виж мнение
            Титлите през ПБЦ показват доминация на служебното начало при аристокрацията, т.е. не са важни потомствените ти "достойнства", а какъв пост заемаш. Също така няма данни за едро земевладелие, т.е. нямаме въобще класически феодализъм от западен тип.
            Споделям мнинето ти и мисля, че точно в формата и приемствеността на феодалните отношения се крие отговорът на темата.
            В ВБЦ има предимно "случайно" възникваща феодална аристокрация, т.е. държавни чиновници (местни административни управници) за заслуги успяват временно да получат феодални облаги и привилегии....които явно не са наследствени или поради типично българският "политически климат" рано или късно ги губят.
            В България няма потомствена феодална аристокрация със съответните феоди както е на запад, от тук и числеността на армията варира, и се разчита предемно на наемници и снаражаване от царската хазна което не я прави професионална а "скромна" според възможностите на държавата.
            Не случайно някои български "местни" боляри за да получат и гарантират собствеността си върху феодите и титлите преминават към Сърбия, Византия или Османските турци (един такъв в ПБД се самопровъзгласява за цар).
            Sub sole nihil novi est

            Comment


              #36
              Въпросът за набирането на армия през ВБЦ е особено интересен, заради липсата на преки извори, свързани с темата. По всичко личи, че отговорът може да се раздели на две.
              1. През мирно време необходимостта от армия е наложителна за въвеждане на ред сред населението. Най- подходящият отговор е този поставен по-горе: наемат се професионални войници, на които се плаща за извършваната работа.
              2. По време на война: Децентрализираната българска държава е разпределена по провинции(ако мога да използвам този термин). Тези провинции се ръководят от местни управители, боляри, пряко подчинени на царя. По негова заповед те подготвят своя войска. Със сигурност можем да докажем това с възможността на почти всеки да стане цар, особено след епохата на Иван Асен II.
              Битката при Велбъжд, донякъде е загубена от Михаил Шишман, заради забавянето на болярите, начело с Иван Александър (тогава управител на Ловеч) и войските им.

              Comment

              Working...
              X