сарматски знаци - 5 века преди да се пръкнат изобщо някакви тюрки
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
I Y I - тамга на тюркското племе кайъ?
Collapse
X
-
Thorn написа Виж мнениеОК, явно е традиция на всички степни народи. Но е интересно, че конкретно IYI съвпада конкретно с тамгата на кайъ и, че е разпространен и в Анадола.
Бих казал - аргументи за тюркската теза.Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.
Comment
-
Ziezi написа Виж мнениене може народи, които са се появили много по късно от българския, да дефинират произхода му
това е все едно да кажеш, че древните българи са били хитлеристи, защото са ползвали свастиката
Обща тюркска традиция е непротиворечиво обяснение.
За свастиката не коментирам - почти всички народи са я ползвали, даже и евреите.
Тонев, откъде накъде пък римска теза?
Comment
-
Предлагам да сравняваме хунските и сарматските знаци с тези на тюрките и да видим какво ще се получи. И понеже има доста прабългарски знаци и сред сарматските (както впрочем и сред хунските), можем да видим какво ще излезе като дешифриране.
Направих едно сравнение на прабългарските с тюркските руни и около 25% си съвпадат. Мисля, че още толкова ще се паднат и на сарматските. Голяма част от знаците обаче са общи и за трите сравнявани групи руни. Обаче има също и съвпадение между хунски и прабългарски, които въобще не присъстват при сарматите. Те са допълнителен процент. Сега ме мързи да зяпам, обаче като го издокарам, ще го пусна тук.
Comment
-
Гост
Някога, много отдавна, в добрите стари времена, някой пусна една статия за статистическата случайност в звуковото съвпадение на думите в различнити езици.
Дали, вместо да се чудим над турското племе кайъ и какво общо има то с утригури, кутригури, сарагури, българи и пр., като се е появило по-късно на сцената, няма да намерим обяснението в това?
Тагмите са знаци от "рунически" тип, т.е. съчетания на резки, просто изписани. При многообразието им и "всенародното им използване" никак не е изключено простото статистическо съвпадение.
Comment
-
KG125 написа Виж мнениеТагмите са знаци от "рунически" тип...
А колкото до съвпадението със знака на кайъ, не бих го нарекъл точно съвпадение, а по-скоро удивителна прилика, която може и да е случайна, а може и да не е.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа Виж мнение...прилика, която може и да е случайна, а може и да не е.
Прави ми впечатление колко подвеждащо е определението в началото на темата - "прословутия" прабългарски знак. Доколко е вярно, след като разнообразието от знаци е толкова голямо.
Навсякъде при художествените възстановки този знак беше залепван върху дрехи, щитове и др. именно по съвета на историци, които се водят от презумпцията за тюркския произход и търсеха прилика с горните добре известни тюркски знаци.
Не съм сигурен дали е използван по-често от други знаци, но значението му явно не е толкова свещено, щом го има като производствен.
Comment
-
случайно прелитащ написа Виж мнениеПрозрение, което си заслужава да бъде прочетено
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа Виж мнение... Все пак, нарекох тази прилика "удивителна" обаче.
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа Виж мнениеЗа разлика от вас, "иранистите", аз не търся теле под всеки вол..
Comment
Comment