Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпроси за готите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ок, разбрах те, RIZAR. Въпросът е, обаче, че наистина е неясно защо трябва да е точно сребърен нитрат. Докато не се намери допълнително потвърждение за това, няма смисъл да го обсъждаме. Все пак, ако имаше някаква странност в състава на мастилото, това, мисля, щяха да го споменат все някъде, но никъде, сред поне няколко сайта, в който се обяснява за този ръкопис, не се споменава за "сребърен нитрат", а се говори за "сребърно мастило", по същия начин, както и при останалите ръкописи, които изредих.

    Comment


      Благодаря за връзката, RIZAR, обаче и там има странности. Ще приведа една от тях:
      Такую рукопись действительно нелегко изготовить. Кроме дорогого пергамента хорошего качества нужно окрасить его пурпурным цветом, а серебряные и золотые буквы кажутся чем-то экзотическим.
      Как могли сделать все это древние готы? Какими знаниями и какой технологией располагали их мастера, чтобы сделать такую вещь?
      Однако история химии показывает, что у них вряд ли могла быть такая технология.
      като тук изрично се казва, въобще "пергамент с пурпурен цвят" и въобще "златно и сребърно мастило". Както показах, обаче, Codex Argentum не е единствения ръкопис от периода V²-V²² век, а и по-късно, който е написан на пурпурен пергамент със сребърно мастило, т.е. този довод остава да виси във въздуха, а той е основен за тезата, че става въпрос за ръкопис, създаден през втората половина на ХV²² век. Впрочем, дори и тази версия предполага, че книгата е създадена тогава, но на основата на намерения по-раншен ръкопис.
      Следва дълга тирада за алхимията, химията и оцветяването, която предполага, че е възможно ръкопис на пурпурен пергамент и със сребърно мастило да бъде създаден само след втората половина на ХV²² век, което обаче се опровергава от намирането и датирането на доста по-ранни ръкописи, написани на такъв пергамент и със сребърно мастило.
      Но си признавам, че не забелязах някъде и в този текст да се говори за "мастило на основата на сребърен нитрат". Може и да съм пропуснал нещо, разбира се.

      Comment


        Елементарен сърч в Гугъл показва, че няма нито една страница, в която да се среща "Codex Argenteus" със "silver nitrate", нито със Silbernitat, нито с AgNO3. За сметка на това на български излизат над 50 страници, на руски - една, с позоваване на български източник. Това е странен начин за доказване на каквото и да е, но мисля, че е показателно.

        Comment


          течни сребро и злато е друго нещо... а варакът е много тънък лист метал... много интересни сладки стават с него между другото...
          Всъщност , не знам ,откъде А.Чилингиров смята ,че е използвано мастило от сребърен нитрат.
          предлагам ти лесен за осъществявне тест... иди до най близката аптека и поискаи 10мл 2% коларгол.... потопи в него писец или кафица и напиши 2 - 3 думи след 2 часа снимай и покажи... да видим можеш ли сбърка изображението... накои има ли достъп до "мерк индекс" ?
          Last edited by tonev; 03-07-2008, 05:41.
          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

          Comment


            Тонев, нищо не разбрах, можеш ли малко по-подробно да обясниш - аз лично карам на смътни спомени от училищна химия, които ни що не помагат, но ти, явно, имаш по-добра идея.
            Прикачам картинки на две страници, които успях да открия - едната, вероятно, е реставрирана.

            Comment


              tonev написа Виж мнение
              накои има ли достъп до "мерк индекс" ?
              За кво ти е? http://library.dialog.com/bluesheets...bl0304.html#BI

              Comment


                The Merck Index OnlineSM is the online version of the monographs in the printed 13th Edition of The Merck Index (a U.S. publication, Whitehouse Station, N.J., USA), an internationally recognized, one-volume encyclopedia of chemicals, drugs, and biologicals. Each monograph in the encyclopedia (each record in the database) discusses a single chemical entity or a small group of very closely-related compounds. Updates contain material not yet available in print.

                това е само резме. в цялия трябва да има монография за сребърния нитрат.
                коларгола е колоидален сребърен нитрат и като се намацаш с него следите не се забравят. а страниците изглеждат писани с точно такова нещо.
                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                Comment


                  Ето. Това е от Х издание.

                  Comment


                    а страниците изглеждат писани с точно такова нещо.
                    Възможно е, но все пак "изглеждат" е едно, "са" - е друго (все пак, за преценка човек трябва да има опит в разглеждането на ръкописи и в писане със сребърен нитрат върху съответният тип кожа ). Би бил добре да се намерят фотографии от други ръкописи, създадени по същия начин. Но засега не съм открил такива.

                    Comment


                      Уф,този аргентес ни бъгна здраво.
                      Аз тука открих нещичко-

                      В четвъртата книга на своята монография “De Mensibus” Йоан Лидийски пише: "Изправената колона на Фортуна във Византия е поставена там от Помпей Велики. На това място той е обсадил Митридат и неговите готи и след като ги победил, завладял Византия. Това се потвърждава от надписа на латински на спираловидната облицовка на колоната, който гласи: “На Фортуна за (това, че ми помогна за) победата над готите. Готите са гети."

                      Comment


                        gollum написа Виж мнение
                        Но засега не съм открил такива.
                        то нали точно това е проблема.

                        RIZAR написа Виж мнение
                        Уф,този аргентес ни бъгна здраво.
                        Аз тука открих нещичко-

                        В четвъртата книга на своята монография “De Mensibus” Йоан Лидийски пише: "Изправената колона на Фортуна във Византия е поставена там от Помпей Велики. На това място той е обсадил Митридат и неговите готи и след като ги победил, завладял Византия. Това се потвърждава от надписа на латински на спираловидната облицовка на колоната, който гласи: “На Фортуна за (това, че ми помогна за) победата над готите. Готите са гети."
                        от къде вземаш превода? много необичаен надпис като структура.
                        Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                        Comment


                          "от къде вземаш превода? много необичаен надпис като структура."

                          Не необичаен, ами направо ми звучи като творение на някои от новонавъдилите се у нас специалисти по готи и гети.

                          Comment


                            Уф, абе пак ,четох разни дивотии -Петър Голийски ,пише ,че имало Скандза на Дон и гетите отишли към Скандинавия,по О.Прицак,скоро ми се ще да пусна някои арменски извори за готите и българите, през средновековието дори са ги бъркали.
                            Ето какво пише в Ашхарацуйц:
                            "На изток от Далмация се намира тракийската страна редом със Сарматия.И има Тракия пет малки области и една голяма ,където са 25 склавянски народа,на чието място /сега/ живеят готите.Има в Тракия планини и реки,градове,и езера ,и столицата -щастливият Константинопол."

                            Comment


                              "На юг се намира същинска Тракия ,а на север е великата страна Дакия,в която живеят слави - 25народа.Местата им с война са заели готите,дошли от остров Скания,наричан Германски Хемиус.Но склавите,като преминали река Данай,заели друга област в Тракия и Македония и се прехвърлили в Ахаия и Дламация.По рано в Тракия имало следните воеводства ;Тандилике,Сардике,Сикилите и други..."
                              Ашхарацуйц

                              "Същата година /632г./ между аварите ,наричани още хуни и Испанското царство възникнали ожесточени разпри,тъй като спорели помежду си част от аварите и част от българите,кому се пада да наследи престола."
                              Gesta Dagoberti I Regis Francorum. ЛИБИ2,с. 1960 СТР. 303.

                              Ивета Медникарова-.Комит Булгаран-управител на Галия Нарбонска/610-612/- Известия на ист. музей -Кюстендил.Том 4,1992,стре.189-200

                              "Bulgaricus famulus dei vixit Annos minus LX,recessit in pace d /ie/ octabo Kalendas Iunias aera DC..."

                              Comment


                                RIZAR написа Виж мнение
                                "Същата година /632г./ между аварите ,наричани още хуни и Испанското царство възникнали ожесточени разпри,тъй като спорели помежду си част от аварите и част от българите,кому се пада да наследи престола."
                                Gesta Dagoberti I Regis Francorum. ЛИБИ2,с. 1960 СТР. 303.
                                за съжеление сигурно както обикновено в либи има само това... жалко... тези редове се отнасят до раждането на Велика България.
                                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                                Comment

                                Working...
                                X