Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпроси за готите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпроси за готите

    Ризар, понеже явно си добре запознат с "автохтонските" тези и може би с творенията на Ганчо Ценов, Асен Чилингиров и може би Йордан Табов, моля да ми отговориш на няколко въпроса за готите.

    1. Как се тълкува сведението, че са живели на остров Скандза?

    2. Как се тълкува наличието на остров Готланд и град Гьотеборг? А на племето гаути?

    3. Как се тълкуват легендите за "трите кораба", изложени от Йордан?

    4. Как се тълкува факта, че имената на -мунд и -рих са широко разпространени при ВСИЧКИ германци.

    5. Как се опровергава "сребърния кодекс". Моля подробности за Глаубер, сребърния нитрат и пълната невъзможност такова нещо да е създадено преди 17 век?

    6. Къде освен в дуклянския презвитер и производните от него извори се споменава, че езикът на готите е като на на славяните.

    7. Как се тълкува панегирикът на Енодий към теодорих, който подчертава голямата разлика между готи и българи?

    8. Защо никой от византийските автори, особено Прокопий не забелязва родство на готите с българите?

    9. Как се опровергава сведението на Бусбек за немския език на кримските готи през 16 век?

    10. Как се опровергават останалите готски писмени фрагменти, освен сребърния кодекс?


    11. Как се съчетава арианството на готите с тоталната липса на действащи църкви и църковна йерархия в българските земи до Борис? В ариански и готски Италия и Испания си има и църкви и епископи?

    засега толкова, чакам отговори.

    П.П. Смятам, че още Касиодор Сенатор е направил грешна връзка, основана на сходството в имената между гети и готи. Текстът за гетите в историите на Йордан и на Исидор Севилски стои като изкуствено вмъкване ни в клин ни в ръкав в историята и е преписан от по-старите автори, които са описвали Залмоксис и Буребиста, но определено не са чували за Один или за Бериг.
    Last edited by Thorn; 23-02-2008, 19:34.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    гьотеборг е основан... през 17 в. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...BE%D1%80%D0%B3 - виж под герба.
    за останалото... не знам...
    Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

    Comment


      #3
      Thorn написа
      2. Как се тълкува наличието на остров Готланд и град Гьотеборг? Ана племето гаути?
      Ами как? С преселването на дако-гети по посока Скандинавския полуостров, разбира се!

      Дали има смисъл от това?
      Лингвистиката отдавна се е произнесла по въпроса за езика, на който са написани Codex Argenteus, Codex Ambrosianus и Codex Rehdigerianus. Той е готски и спада към германската езикова група.

      В добавка, ето няколко готски имена, които никак не ми звучат като тракийски: Теодемир, Ерелеува, Валамир, Фритигерн, Атанарих, Аларих, Атаулф, Сигерих, Валиа, Теодорих, Торисмунд, Еурих, Еборих, Гезалех, Амаларих, Теудис, Теудигизел, Агила, Атанагил, Рекаред.

      : Очевидно е, че готите са германци. Но тъй като те са и гети, а гетите са траки, следователно траките също са германци. От Херодот знаем, че траките са най-многобройният народ на земята след индийския. Следователно, само траките, сиреч германците са били в състояние да залеят цялата Римска империя и да я унищожат. Знаем също, че прабългарите имат англо-саксонски произход, а англо-саксите също са германци, сиреч траки. Следователно и прабългарите са траки, демек - автохтонци.

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        #4
        На първо време,преди да започнем дискусията, само ще попитам и ще декларирам:
        1.За колко време искаш да ти отговоря???
        2.Ще трябва да напиша цяла дисертация
        3.За какво приемаш населението от остров Рюген ????
        3.Ще се помъчиш ли да ми отговориш поне къде е БИБЛИЯ БЕСИКА,на която са служели бесите от Илирик и от Палестина???
        4.Кои са "скитските" монаси от4-6 век. и на какъв език са писали те ,освен латински???
        5.Въобще не съм съгласен с тезите на ЗИЕЗИ и Г.Ценов,не само с църковната им интерпретация ,но и в тезисите за произхода на българите и останалите народи...
        6.Естествено ти би възприел,че АЗ,който и да съм не мога да имам последна дума в историята.
        7.От всичко казано по горе ,осъзнавам ,че ти ме пращаш напълно справедливо ,да чета още...Все пак не съм малко "богче" да зная всичко.
        8.По някои от въпросите и до днес се води ожесточена дискусия не само в България.В един пост ви бях споменал за Нюрнбергски процес,но и тогава нищо никой не каза.
        9.Без да се дадат конкретни формулировки на тези мои запитвания е абсурд да се започват някакви дискусии.
        Съгласен ли си???

        Comment


          #5
          Има и сериозни предположения за омесване на готи с "алано-болгари" по време на пребиваването им около Кавказ. Някъде из форума беше писано как изведнъж стават добри конници Това разбира се не ги прави българи, нито предполага, че произходът на готите не е от Готланд. Отделно мжое да се говори за тезите за присъствието на сармати в Даларна (Швеция) и за асите и доколко те са във викингските предания, за появата на дългите мечове (и сарматите са имали такива, не само келтите) при викингите и т.н. Това са разбира се хипотези, но имат някакви основания т.е. не са напълно "изсмукани" от пръстите.
          Не 7, а 77 пъти по 7...

          http://www.mathematicalanthropology.org/

          Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

          Comment


            #6
            tonev написа
            гьотеборг е основан... през 17 в. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...BE%D1%80%D0%B3 - виж под герба.
            за останалото... не знам...
            ОК, този въпрос отпада.

            IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
            Ами как? С преселването на дако-гети по посока Скандинавския полуостров, разбира се!

            Дали има смисъл от това?
            Лингвистиката отдавна се е произнесла по въпроса за езика, на който са написани Codex Argenteus, Codex Ambrosianus и Codex Rehdigerianus. Той е готски и спада към германската езикова група.

            В добавка, ето няколко готски имена, които никак не ми звучат като тракийски: Теодемир, Ерелеува, Валамир, Фритигерн, Атанарих, Аларих, Атаулф, Сигерих, Валиа, Теодорих, Торисмунд, Еурих, Еборих, Гезалех, Амаларих, Теудис, Теудигизел, Агила, Атанагил, Рекаред.

            : Очевидно е, че готите са германци. Но тъй като те са и гети, а гетите са траки, следователно траките също са германци. От Херодот знаем, че траките са най-многобройният народ на земята след индийския. Следователно, само траките, сиреч германците са били в състояние да залеят цялата Римска империя и да я унищожат. Знаем също, че прабългарите имат англо-саксонски произход, а англо-саксите също са германци, сиреч траки. Следователно и прабългарите са траки, демек - автохтонци.
            Списъкът с имената е интересен, останалото е глупаво заяждане. Стига вече, Рицар е вменяем за разлика от доста други.

            RIZAR написа
            На първо време,преди да започнем дискусията, само ще попитам и ще декларирам:
            1.За колко време искаш да ти отговоря???
            2.Ще трябва да напиша цяла дисертация
            3.За какво приемаш населението от остров Рюген ????
            3.Ще се помъчиш ли да ми отговориш поне къде е БИБЛИЯ БЕСИКА,на която са служели бесите от Илирик и от Палестина???
            4.Кои са "скитските" монаси от4-6 век. и на какъв език са писали те ,освен латински???
            5.Въобще не съм съгласен с тезите на ЗИЕЗИ и Г.Ценов,не само с църковната им интерпретация ,но и в тезисите за произхода на българите и останалите народи...
            6.Естествено ти би възприел,че АЗ,който и да съм не мога да имам последна дума в историята.
            7.От всичко казано по горе ,осъзнавам ,че ти ме пращаш напълно справедливо ,да чета още...Все пак не съм малко "богче" да зная всичко.
            8.По някои от въпросите и до днес се води ожесточена дискусия не само в България.В един пост ви бях споменал за Нюрнбергски процес,но и тогава нищо никой не каза.
            9.Без да се дадат конкретни формулировки на тези мои запитвания е абсурд да се започват някакви дискусии.
            Съгласен ли си???

            За колкото време искаш отговори, всеки от въпросите ми е интересен.
            Last edited by Thorn; 23-02-2008, 19:40. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              pecheneg написа
              има една теза че готите са потомци на гетите тоест не са германско племе.
              (http://forum.boinaslava.net/showpost.php?p=208375&postcount=125)
              Отговарям тук на този въпрос, повдигнат в тема "Участието на траките във формирането на българската народност", защото мисля, че тук му е мястото.
              Готите може да са потомци на гетите само ако гетите са били германци. Но те със сигурност са били траки. Затова и готите не може да са потомци на гетите.
              А да се дискутира на какъв език са говорили готите е все едно да се обсъжда на какъв език са говорили римляните, древните гърци и траките.

              RIZAR написа
              3.Ще се помъчиш ли да ми отговориш поне къде е БИБЛИЯ БЕСИКА,на която са служели бесите от Илирик и от Палестина???
              Ако Библията на бесите беше намерена, вероятно и езикът на траките досега щеше да бъде разчетен.
              RIZAR написа
              9.Без да се дадат конкретни формулировки на тези мои запитвания е абсурд да се започват някакви дискусии.
              Съгласен ли си???
              Мисля, че е достатъчно да прочетеш малко за "БИБЛИЯ ГОТИКА", за да се убедиш, че наистина дискусията по въпроса е безсмислена, защото готите са германци.
              Ето три линка, посветени на Codex Argenteus (на прикачената картинка):
              The Codex Argenteus Online
              Codex Argenteus - The Silver Bible
              Codex Argenteus - Wikipedia

              Thorn написа
              Стига вече, Рицар е вменяем за разлика от доста други.
              Искрено се надявам да си прав! Но това може би ще стане ясно в най-скоро време.
              Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 23-02-2008, 19:45. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

              Comment


                #8
                през 1998 е правено изследване с въглерод C14 на codex argenteus, което потвърдило, че пергаментът е от VI век.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9
                  Вижте въпросът за присъствието на готите в днешните български земи / респективно тяхното участие в формирането на българската народност/ е твърде сложен и следва да се разгледа комплексно.Българските земи не са една празна ливада върху която последвателно да се изреждат различни народи като всеки напълно да заличава предходния.Присъствието на готите е исторически факт както и това че края на 5 век част от тях напускат Балканския полуостров.Оттук нататък думата би следвало да има археологията.За съжалание у нас археологията винаги следва политическата конюктура.
                  П.П. Готите разбира се не са траки но това че не значи че при пристигането си на Балканския полуостров не заварват компактна маса тракийско население.Едва ли някой си е направил труда да изследва отношенията между готите и траките в периода 3 - 5 век.Твърде ключов момент.

                  Comment


                    #10
                    Thorn написа
                    през 1998 е правено изследване с въглерод C14 на codex argenteus, което потвърдило, че пергаментът е от VI век.
                    което обаче нищо не означава само по себе си... пергаментът се е рециклирал? остава въпросът ако наистина е от тогава къде се е съхранявал? градовете на полуострова са основани около 10 в.
                    Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                    Comment


                      #11
                      Ee, ама чети нещо преди да питаш. Съхранявал се е е в някакво абатство в Райнланд, после в Чехия, шведите са го отмъкнали през 30 годишната война.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Thorn написа
                        Ee, ама чети нещо преди да питаш. Съхранявал се е е в някакво абатство в Райнланд, после в Чехия, шведите са го отмъкнали през 30 годишната война.
                        и пак се губят поне 200 г.
                        The date is unknown but certainly not before 799.
                        Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                        Comment


                          #13
                          Ами губят се. Просто казвах, че ръкописът не е бил в Скандинавия.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #14
                            Ето база данни на готски език: Database of the Gothic Language Най-отдолу е готската азбука.

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              #15
                              Торн каза: "през 1998 е правено изследване с въглерод C14 на codex argenteus, което потвърдило, че пергаментът е от VI век."
                              Например ,аз ще ти опонирам с това,че доказаха ,че плащаницата на Христос е истинска .Но на света пак има атеисти???
                              Относно другите въпроси ,значи се приемат.Аз започвам да работя по твоите въпроси ,ти работи по моите.

                              Comment

                              Working...
                              X