Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Одрин на 14 април 1205 г.,

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    До SRH.
    Ще почна а да отговарям на въпросите от последния. Защо опорен пункт?
    Доводите ми са следните. Преди да започне една военна кампания тя трябва да се подготви материално. Мисля, че във форума имаше тема за среновековната логистика и големината на армиите. Доколкото си спомням там се привеждаше примерс византииската армия. На една десетка се полагаше една обозна кола коятотрябва да стигне за две седмици. Следователно ако приемем, че армията на Калоян е била от минимум 50 000 бойци то би следвало след нея да върви обоз от около 5000 коли. Нека да са на половина - 2 500 каруци. Представете си как се придвижва армия обременена с такъв обоз на самия театър на сражението. Да не говорим колко е уязвим самия обоз за удар на противника и как едно такова успешно нападение съпроводено с унищожаване и завладяване на припасите би довело до приключване на войната преди да е започнала. Освен това в обоза са се носели и резервните оръжия и конска амуниция. Най малкото не се наемама да изчисля колко върхове на стрели и копия е трябвало да има там за да може армията да поддържа необходимата огнева поддръжка. Така, че според мен в близост до полесражението е трябвало да се намери опорен пункт - крепост или изграден защитен лагер в който да се складират основните припаси. Надали Калоян би тръгнал без необходимото на принципа Каквото Бог даде.
    Вторият ми довод за необходимост от тилов опорен пункт е чисто военен. Когато зопжчвощ война за завоюване на чужда територия или за възвръщане на завладяна твоя трабва да помислиш и за защита на своята земя. Най малкото защото ако не успееш и се наложи да отстъпиш трябва да имаш зад гърба си врата чиито ключ да е в теб и да забави преследващият те враг. Една крепост със силен гарнизон покрай която да се изтеглиш при поражение би забавила врага ти или най малко би го принудила да отдели силен обсаден контингент, което ще го отслаби и ще ти даде време да се организираш. Спрях се на Лютица защото втози смисъл крепостта е спомената в хрониката на Вилардуен и е изиграла точно такава роля в по късен етап на войната. Латините са стигали до нея и не са могли да я превземат, а Калоян я е ползвал точно като опорен пункт.

    По въпросът за броят на куманите мога да изразя отново резервите си като се съглася и с казаното от Багатура. Много интересно как ще се изхранят 40 000 коня само на куманите, ами останалите добичета. Според мен руският текст е преведен грешно. Като паралел можем давземем армиите на Византия и да видим, че при най голямата си мощ империята не е вадила на Балканският военен театър повече от 50 000 - 60 000 бойци, а тук изведнъж говорим за 40 000 конници - кумани. Ако са били толкова то тогава защо е било необходимо Калоян да води други войски. Кръстоносците трябва да са били слепи или луди да приемат сражение с такава маса от хора имайки зад гърба си и обсадения град. При всичката им надменност латините не са били неграмотни във военно отношение. Най малкото са имал опит от предишни сражения и са знаели какво следва при недооценяване на противника. Справка опитите им да превземат Константинопол на юруш и без подготовка. Нали точно първия провал за щурм на столицата на Византия извежда на челна поцзиция император Балдуин и го превръща във водач именно защото не е говорел глупости и не е вършел такива. Така, че надали Балдуин би приел сражение като знае, че срещу него има 40 000 кумани, които ще му отрежат пътя за снабдяване и без да влизат в генерално сражение просто ще го уморят от глад. Пък и как да скриеш такава маса от хора и животни. Само заревото от лагерните им огньове и тропота на копитата на конете им ще ги издаде. Да неговорим, че това со бойци дошли за плячка и ще плъзнат по всички околни места. Според мен руският превод греши.
    Що се отнася до броя на латините то занижаването в хрониката на Вилардуен е вече направо нагло. То бива, бива, ама бивол за курбан не бива. Ако се направи внитаметел прочит ще се забелжат пукнатините на замазването на истината в цялото описание на латинската войска. Първо армита ан алтините се описва на части като се посочва пълководеца водещ съответната част и човек загубва броят на рицарите. Оставаме с впечатление че това не е армия а сборище от волни орди на главатари. Все пак ако беше така нямаше да са толкова страшни с дисциплината и организираността си. По горе в темата пишеш, че си взел елката и си изброил около 375 рицаря. Нека да проверим какво казва Вилардуен за загубите. Ами нищо не казва поне според руския текст. Изброява десетина имена на знатни и толкова. Е как да разбереш колко са били войниците и обикновенните рицари. За Вилардуен само хората от неговата черга са били достойни за оплакване. И само за пример какви са били числата ще цитирам от същото място
    " Ну, а теперь мы оставим этих и расскажем об Анри, брате императора Бодуэна Константинопольского, который покинул Андремит и направился оттуда к Андринополю оказать подмогу императору Бодуэну, своему брату. И с ним пошли оттуда эрмены, которые помогали ему против греков, около 20 тыс. вместе с их женами и их детьми, которых не рисковали оставить в своей стране." Т.е. само зада помогне на брат си без да се изброявата собствените му войски Анри Фландърски е помъкнал 20 000 арменски бойци отделно жените и децата им. Направете си извода колко е трябвало да има Балдуин при себе си за давлезе в битка и да остави зад гърба си крепостта на Одрин без да сестрахува от удар. Според мен не по малко от 30 000 войници. Да гвардията от рицари е била малкано те са били водачи и най опитните бойци и санансяли решаващият удар, а черната работа се е вършила от обикновенните войници. По късно ще се поровя и ще опиша начина на воюване на кръстоносците според арабите и селджукските турци за да ни стане ясно за какво иде реч.
    И последно за бойният им ред. Трудно е да се каже какъв е били но споредмен по скоро е бил с рядко разположени тежки конници. Просто защото са били застигнати изненадани от засада доката са препускали и преследвали леките кумани. Нито са имали време да сепостроят нито да спрат. Виж вторият отряд на Балдуин най вероятно е опитал да приложи метода на таранния удар в гъсти редици. Не е успял и на свой ред е били обкръжен. Как е спрян с насрещен удар натежката българска конница или го е спряла пехотата Вилардуен мълчи, а ние можем само дапредполагаме.

    Comment


      #32
      Ето ви маршал дьо Вилардуен в българския превод от старофренски на проф. Божилов от 1985 г., пък сами си правете изводите :


      И първите, които пристигнаха при него (император Бодуен- бел.моя), бяха тези от Никоми: Макер дьо Сент- Менеулд, Матиьо дьо Валинкур и Робер дьо Ронсоа; и по този път пристигнаха около сто рицари.
      .................................................. ............................................
      Така те излязоха от Константинопол с около сто и четирдесет рицари и яздиха ден след ден, докато пристигнаха в замъка Некиз, където се беше настанил Жофроа маршалът (вероятно с още рицари- бел.моя).
      .................................................. .............................................
      Тогава пристигна Енрико Дандоло, който беше дож на Венеция, но това беше един стар човек и съвсем не виждаше. И той доведе толкова хора, колкото имаше- приблизително толкова, колкото император Бодуен и граф Луи бяха довели; и той се настани пред една от портите. На следващия ден те се увеличиха с един отряд конни сержанти; но би трябвало те да струват повече, отколкото струваха.
      .................................................. ...............................................
      Йоанис, кралят на Влахия, идваше да подпомогне тези от Андринопол с твърде голяма армия, защото той водеше власи и българи и около четиринадесет (а не 40- бел.моя) хиляди кумани, които не бяха покръстени.
      .................................................. .................................................
      Там на бойното поле останаха император Бодуен, който никога не пожела да избяга, и граф Луи: император Бодуен бе заловен жив, а граф Луи бе убит.
      Там бяха погубени епископ Пиер дьо Бетлеем и Етиен дю Перш, брат на граф Жофроа, и Рено дьо Монмирай, брат на граф дьо Невер, и Матийо дьо Валинкур, и Робер дьо Ронсоа, и Жан дьо Фриез, Готие дьо Ньойи, Фери д'Иер, неговият брат Жан, Йосташ дьо Юмон, неговият брат Жан, Бодуен дьо Новил и много други....
      ПП: Евала на Thorn за последния пост .
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #33
        Съгласявам се с по-голяма част от изложеното от Иван. :tup:
        Единственно имам резерви за числеността на армиите от двете страни. Източниците ме карат да правя по-скоро догатки.

        .
        ..И кажи ми ти страннико,
        чувал ли си звук,
        по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

        Comment


          #34
          Общо според Вилардуен загиват 600 рицари.
          това от линка водещ в българска армия? ха сега де?
          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

          Comment


            #35
            tonev написа
            това от линка водещ в българска армия? ха сега де?
            Грешка някаква, аз в изданието на Божилов не мога да намеря споменаване на точен брой на жертвите :sm186: .
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #36
              вероятно са хванали елка и са смятали...
              ОТ// ама ако са прави са загинали повече от участвалите с 170% мале каква ефективност... сигурно другите от страх... от куманките... а балдуин и тои се е метнал от кулата от страх от куманка...
              Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

              Comment


                #37
                Помежду другото Вилардуен косвено оправдава поражението и с това, че голяма част от подкрепленията не били пристигнали, като акуратно изброява тяхната численост:

                - Пиер дьо Брашиьо и Пайен д'Орлеан (васали на граф Луи) начело на 100 рицари и 140 конни сержанти.

                - Анри дьо Ено с "около 20 000 хермини" (които малко по-късно са нападнати и избити от "хората от страната") и поне няколкостотин рицари.

                - Ансо дьо Курсел (племенник на Вилардуен) със сто рицари и около петстотин конни сержанти.
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #38
                  Понеже обещах да цитирам сведения за това как кръстоносците са се сражавали със селджукските турци и арабите ето какво казва Боха ед Дин участник в сражението при Арсуф 07.09.1191г.:
                  "Врагът се движеше в боен ред. Техните пеши войни маршируваха между нас и рицарите им в прави и непоклатими като стена редици. Всеки пеши войн носеше подобна на расо плътна плъстена дреха, а под нея - ризница, толкова яка, че нашите стрели не му правеха впечатление. Междувременно те стреляха с арбалети и стрелите им поваляха коне и мюсулмански войни. Сред християните забелязах пеши войни, в чиито гърбове стърчаха забити от една до десет стрели и въпреки това те продължаваха да вървят упорито с обичайното си темпо, без да изпадат от строя. Пешите войни бяха разделени на две: едните маршируваха така че да прикриват войните на коне, а другите се движеха покрай брега и не участваха в битката, а си отдъхваха. Когато първите се изтощиха, те си смениха местата, за да отдъхнат.
                  Войните на коне се движеха между двете части на пешите войни и излизаха само за да нападнат. Те се състояха от три отряда: в първия беше Гай бивш владетел на Йерусалим, с всички сирийски франки; във втория бяха англичаните и французите, а в тила синовете на господарката на Тивериада и други войски.
                  Войската на франките продължаваше да настъпва в този ред, като се сражаваше енергично през цялото време. Мюсулманите изстрелваха рояци от стрели от всички страни като се мъчеха да разгневят рицарите и ги накарат да излязат от защита на пехотата. Но всичко беше напразно те запазваха възхитително самообладание .............."
                  И пак от същият автор:
                  " ...........Внезапно видяхме вражеските войни на коне, които се бяха групирали в три големи отряда, да размахват копията си, да подемат бойният си вик и да се хвърлят върху нас. Пехотата им бързо отвори редиците си за да ги пропусне да минат. Бягството ни беше масово.........."
                  Следователно маршал Жофруа Вилардоен е лъгал безобразно в своята хроника. Никакво неразумно преследване не е имало и накакво препускане след куманите не се е случило. Ситуацията е толкова еднаква, че повече няма накъде. Та това се е случило само 14 години преди битката при Одрин. Може част от участницете да са били едни и същи. Вижте как действат франките тогава и го сравнете с това което ни описва марщалът на Шампания. То бива промени в начина на водене на война ама пък чак такова различие!
                  Можем да си направим един единствен извод и да имало преследване то не е било вихрено препускане, а планомерно настъпление на две вълни - първата на граф Луи Блоа, а втората на самия Император Балдуин. Първата вълна е попаднала на засада и е срещнала равностойни противници. Била е обкръжена и унищожена методично. Втората вълна се е опитала да пробие и отново е била спряна обградена и унищожена методично. За да стане това армията на Калоян е трябвало да има равна по брой тежка конница и добре дисциплинирана пехота, като войниците да са и лично мотивирани. В противен случай е щяла да стане както го описва Боха ед Дин. Пробив на тежката кавалериая на латините и бягство на лековъоръженият противник.
                  Досега да си призная и аз си мислех, че е имало вихрено препускане, засада и многобройни леко въоръжени пехотинци и малка част от тежка конница, които са завършили сражението. Явно не е така. Пък и катосе замисля как са препускали след куманите близо 2 левги т. е. окол 10 км. По скоро са се движели по описания начин и едва при сблъсъка с основните сили на Калоян се случила трагедията. Ако основното сражение се е водило от куманите които са леко въоръжени и не са на своя земя, а са дошли за плячка те щяха да побягнат както са го направили далеч по мотивираните в религиозен и патриотичен план араби и селджукски турци. Следователно сражението си е спечелено гърди в гърди от също толкова добре защитена с ризници щитове и шлемове войска на Калоян, която е трябвало да има и тежка конница за да парира излазите на тежката рицарска кавалерия.

                  Comment


                    #39
                    Твоята хипотеза не ме убеждава. Едно е методичното придвижване на армията на Ричард по крайбрежието, друго е недисциплинирана атака на Луи дьо Блоа в нарушение на плана и неподготвена спасителна акция. А сблъсък гърди в гърди пък въобще не виждам откъде идва.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #40
                      Не виждам причина да се съмняваме в думите на Вилардуен точно по въпроса за преследването . Това съответства на обичайната тактика на нападение и привидно отстъпление, практикувана от степните народи на Евразия и слабо позната за кръстоносците (не е типична за арабите). Куманите са дразнели рицарите, нахлувайки до палатките в самия им лагер, влизайки в съприкосновение с врага и побягвайки след това, давайки си вид на разгромени. То ако наистина бяха приели боя, така щеше и да стане, но целта им е била друга. По този начин куманите са докарали франките до основните сили на Калоян, където вече вероятно се е намесила и тежката българска конница, пехотата, а и самите кумани са се обърнали и вероятно са вкарали рицарите в "чувал" т.е. в обръч само с един, непрекъснато стесняващ се отвор- назад към Адрианопол. При непрекъснато намаляващо количество на кръстоносците (Вилардуен отбелязва, че мнозина побягнали още в началото, други са загивали от стрелите на куманите итн.) на равно или дори по-хълмисто поле, пробив от тяхна страна е трудно осъществим или дори невъзможен, при положение, че в тила им също е имало вражески сили.
                      Мисълта ми е, че идеята на Бодуен и Луи за две последователни настъпателни "вълни", всеки със своя отряд, може и да е била такава, но на практика не се е получило така именно поради дългата "игра на гоненица" със степните ездачи.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #41
                        Добре да приемем, че Луи Блоа е действал недисциплинирано. Интересно защо ще го прави? Освен ако не го е тресъл синдром "Камикадзе". Но Балдуин нали не е препускал и той безумно размахвайки меча си следван от цялата войска барабар с пешаците, изплезили език. Поне в случая на така наречената спасителна акция на Балдуин е имало сблъсък гърди с гърди. Иначе той щеше да освободи отряда на Луи Блоа и да спечели сражението или най малко да се оттегли в лагера си. Не го е направил значи някой или нещо го е спряло. Понеже други освен войниците на Калоян там не е имало няма кой друг да е. Ако се бяха опитали куманите цитираното от Боха ед Дин показва какво е щяло да се случи. Така че сблъсък гърди в гърди е имало. Иначе как е щял да бъде обкръжен и Балдуин и да бъде пленен.

                        Comment


                          #42
                          Ами те по принцип рицарите хич не са били между най-дисциплинираните родове войска. Що се отнася до сблъсъка, той в крайна сметка е изяснен- вж. описанието на битката от Никита Хониат например или още по-добре Григора (макар че той за разлика от първия не е съвременник на събитията):

                          ...скитите излезли от засадата, когато преследването продължило твърде далече. Като по уговорен знак се обърнали и българите, обкръжили заедно съвсем неочаквано враговете си, започнали безмилостно да ги унищожават със стрели, копия и мечове и покрили земята с кръв и трупове. И настана страшно избиване на латинците, понеже поради тежината на въоръжението си не можели да се противопоставят на непрекъснатите нападения, обкръжения и твърде леките набези на скитите.
                          тук в началото може би Григора бърка скитите (т.е. куманите) с българите-бел.моя
                          За фронтален сблъсък на практика няма данни, куманите или се отдръпват по-надалече или минават по фланговете, стоящите в засада атакуват по фланговете или в тил итн.

                          btw Това е вече третата тема по въпроса във форума, сражението е обсъждано достатъчно обстойно в останалите две, така че ще ви помоля тук занапред да се ограничавате в коментари по статията!
                          Last edited by Guy de Mont Ferrand; 11-11-2007, 22:10. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #43
                            Ги, за да можем да обсъдим статията в частта с бойния ред, трябва да се има предвид как именно се е състояла битката. Поради това си струваше да се нахвърлят тия хипотези. Обаче както казваш и ти, няма причини да не се вярва на Вилардуен за развитието й. По отношение на числеността, явно става дума за грешка в руския превод, отделно от това намерих още един превод (тоя път на английски), който споменава 14 000 кумани.

                            Johannizza, King of Wallachia, was coming to succour Adrianople with a very great host; for he brought with him Wallachians and Bulgarians, and full fourteen thousand Comans who had never been baptised.
                            OT: Да ме прощава Кабалерото Сега, Иване, аз не казвам, че не е важно за една кампания да се разсъждава за опорен пункт. Само че в самата битка участват различен брой хора, отколкото в цялата кампания. Евентуално може да се предположи, че Калоян изчаква 6-7 дни до решителния удар, именно с идеята да бъдат попълнени редиците му. Само че това е друг въпрос, който индиректно се отнася до темата. А от страна на латините не идват посочените от Ги подкрепления. Според мен това ги принуждава да предприемат защитна тактика във втората фаза на сблъсъка. Така Ст. Димитров и Ив. Иванов имат по 60/40 право да предполагат съответен боен ред.

                            Относно доспехите: независимо, че Гладиатор ни обясни, че доспехите на рицарите по онова време са били леки, Григора казва
                            И настана страшно избиване на латинците, понеже поради тежината на въоръжението си не можели да се противопоставят на непрекъснатите нападения, обкръжения и твърде леките набези на скитите.
                            Наистина това е сравнение със скитите (куманите явно). Обаче по-горе питах: задължително ли е било при българите при набиране на войска всеки да си носи ризница? Щото при рицарите има условия. Ако не е било задължително, тогава верно може да се предположи, че нашата тежка конница е разпръсната. В тоя случай сблъсък гърди в гърди на тежко въоръжени конници целево няма как да стане. Следователно, за да се изясни тоя въпрос трябва да се знае точната подредба. От описаните събития край Одрин не може никак да се определи това. Така остава да се тупаме в гърдите и да викаме, че сме били рицарите с техния специалитет... А Торн ни обясни защо е техен, а не наш похват.

                            Comment


                              #44
                              Знам, че много от вас не си падат особено по стенописите, но практически всички светци-воини са изобразявани и с лък. Което значи, че въобще не са се вманиачавали на тема близък бой като западните рицари. И е нормално конкретно в него да са били по-слаби.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #45
                                До SRH. Признавам си, че не знам как е била набирана точно армията и дали ризницата е била задължителна. Тук ме хвана неподготвен. Ще се опитам да се поровя и да намеря нещо, ако го има изобщо.
                                В това което казвате за резервите има логика, но не мога да си обясня след като не са в пълен състав как са се решили на битка. Вярно, че куманите са ги дразнили, но според ел Дин това са правили и селджуките и арабите. На такива набези са отвръщали със стрелба от арбалети и то доста успешно. Прави ми впечатление, че никога не са отделяли конницата от пехотата. Дори и в покъсен етап през 100 годишната война. Като интересна закономерност е да използват пехотата като защита за конниците, при наличие на много леки конници и стрелци при противника. Т.е. тактически са били много грамотни и изведнъж такова лудо преследване в противоречие на целия им тактически опит. Нещо не се вързва и това ме кара да мисля, че се е случило по друг начин, различен от описаното от Вилардоен. Алогично е пехоатата да може да поддържа същото темпо на преследване, както конницата и когато последната спре за да заеме защитен боен ред с рядко построяване или пък по сгъстено такова да попълни празнините или да застане наоколо, за да я пази от стрелците.
                                Що се отнася до цитата на Григора то там е описано, според мен, избиването след прелома в битката. Т. е. когато строй не е имало вече и е започнало бягството към лагера.
                                За отклонението за опорния пункт се извинявам. Наистина е встрани от темата, но ми беше интересно все пак от къде са дошли българите на Калоян и къде е била базата им. Смятам, че това е важно за да си представим целия ход на кампанията. Обещавам да не се разводнявам.

                                Comment

                                Working...
                                X