Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Осемстотин години от битката при Одрин, 1205

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    ,
    Last edited by mellisa; 18-10-2005, 18:10.
    "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
    Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

    Comment


      #77
      pop69 написа
      Най-доброто в нета което съм чел за кръстоностните походи съм го срещал тук-http://enoth.narod.ru/Crusades/Crusade_Usp00.htm
      Това изследване е писано 1900 година, а оттогава доста вода е изтекла и доста книги са публикувани. Още в нета има Крестоносцы на Востоке Само на български аз знам поне 3 книги за кръстоносните походи, а вероятно и не знам всичко. В България са достъпни още 10-ина книги на френски и английски, както и една Оксфордска енциклопедия. Плюс изворите. Плюс данните от археологическите разкопки около Одрин.

      Зададе се въпрос що за човек е бил Калоян? Ами симпатяга с мозъчни и черепни травми от юношество довеждащи до тежки пристъпи на лудост-чупене на посуда, псувни и виене от болка по време на пълнолуние. Абе един наш си дракула в преносния смисъл. От тук идва и името му. Истинското е Йоаница или Йоаница красивия с кучата глава както го наричали византийцити и понеже на гръцки куче се чете ,,килус,,и от тук хоп- Скилийоан.
      Черепни и мъзъчни травми??? Това от какви източници е? Както и пристъпите на лудост? Истината е, за съжаление, че нямаме българска историография от това време (като изключим преписката му с папата, която обаче ни показва един хладнокръвен, умен и пресметлив човек, а не налудничав) и за личността на Калоян съдим само от византийски и латински хроники. Но дори и там Калоян е описан макар и като жесток (кой не е бил жесток с противниците си по това време), но достоен и смел противник. Никъде няма подигравки и обиди към него. Именно заради това той е и основен герой в тези хроники. Ще се поровя за цитати.

      "Песоглав" Калоян е наречен от ромеите много по-късно, когато е техен враг, като играта на думи тук е точно с преиначаването на Кало-Йоан - Хубав Йоан. А "Хубав Йоан" той е наречен от същите ромеи още по време на обучението си в Константинопол като юноша, преди да стане цар.

      Балдуин се е хранел с кучетата на царя по време на пир и бил показван на гостите му като маймуна, за да си правят сметката дали ще се правят на велики!!!
      Пак ще помоля за източници.

      Ами началото на боя при Одрин-заради яденето на Луи дю Блоа. До като преслужника му носел печеното пиле куманска стрела пляснала прислужника му в гърба до като му се кланял и слагал с поднос в ръцете.Луи така побеснял че хвърлил в атака всички наоколо-за едното му ядене.
      Това е от една хроника, мисля, че беше от хрониката на Ернул, която е писана век след събитията, в която се описва как куманската конница смутила закуската на рицарите около Великден и Луи дьо Блоа така се ядосал, че решил да ги накаже. Ако на един от най-добрите рицари и дясната ръка на император Бодуенот 4-ия кръстоносен поход така лесно му е кипвало и му е бил толкова акъла, надали кръстоносците са щели да постигнат каквото и да е, да не говорим за завладяването на Константинопол. Това е несериозно.

      Енрико Дандоло пък се спасил защото бил сляп-по погрешка се набутал в една гора и се объркал и така не участвал в боя.
      Дандоло е бил сляп, вярно, но бидейки сляп, е успял да докара на Венеция доста богатства, да премине от Венеция през Задар и кой знае през къде още до Константинопол, да изиграе решаваща роля при превземането на Константипол откъм море и да ръководи отряд, който е охранявал една от градските порти на Адрианопол от ромеите, докато Бодуен се е биел с българите. Същото е правил съвършенно зрящият маршал на Шампан Жофруа де Вилардуен, на когото основно дължим информираността си за тази битка.

      Comment


        #78
        "Калоян" значи "хубавия" "красивия" "умния" Йоан.Българската дума за змей е Верени а славянската Хала или Ламя не виждам какво общо има.Иначе би било интересно дали прабългарският календар се е използвал и през ВБЦ
        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

        Comment


          #79
          Araslan написа
          "Калоян" значи "хубавия" "красивия" "умния" Йоан.Българската дума за змей е Верени а славянската Хала или Ламя не виждам какво общо има.Иначе би било интересно дали прабългарският календар се е използвал и през ВБЦ
          Знам за тва, но по времето на ВБЦ, българския език е вече хибриден. Няма нищо чудно хала да не се изполва вместо 'верени.' Има оначе нещо друго. Не знам дали съм прав, но пра-българските родове май си остават като институции за легитимиране на знатен произход. Те най-вероятно по един или друг начин претърпяват метаморфоза, но си запазват основните функции от време оно. Оттам става възможно да се предполага за календара и годината на змея - стара традиция на стари родове. Би било добре ако някой знае дали има други подобни случаи във ВБЦ

          И още нещо. Калоянча е мразил ромеите в червата. Дали наистина би се кичил с ромейски епитет?
          Last edited by Batko Charly; 23-04-2005, 21:43.
          Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

          Злобата крепи човека, а мързела го грози!
          (собствен патент)

          Comment


            #80
            А като е Йоан, той ли е Йоан Асен I да попитам? Щото Белгун не е Йоан в каквато и да е редакция, а Асен е по скоро баща им, ама и за него никъде не се казва да е Йоан. Направо, за да няма гърцизми да почнем да си му викаме Иван Асен I Красивия, а ???

            Comment


              #81
              Batko Charly написа
              Знам за тва, но по времето на ВБЦ, българския език е вече хибриден. Няма нищо чудно хала да не се изполва вместо 'верени.' Има оначе нещо друго. Не знам дали съм прав, но пра-българските родове май си остават като институции за легитимиране на знатен произход. Те най-вероятно по един или друг начин претърпяват метаморфоза, но си запазват основните функции от време оно. Оттам става възможно да се предполага за календара и годината на змея - стара традиция на стари родове. Би било добре ако някой знае дали има други подобни случаи във ВБЦ

              И още нещо. Калоянча е мразил ромеите в червата. Дали наистина би се кичил с ромейски епитет?
              Годината, в която Калоян се е възкачил на престола е година на Халата/Дракона според българския календар.

              В цялата история на първото и второто българско царство, царете са добавали годината на възцаряване в името си.
              Типичен пример - Константин Тих (тих - кон).
              Не случайно и на пръстена на Калоян има изобразена Хала.

              von Danitz написа
              А като е Йоан, той ли е Йоан Асен I да попитам? Щото Белгун не е Йоан в каквато и да е редакция, а Асен е по скоро баща им, ама и за него никъде не се казва да е Йоан. Направо, за да няма гърцизми да почнем да си му викаме Иван Асен I Красивия, а ???
              Интересно е, че и Асен и Петър, добавят Иван към името си след възцаряването си на престола.
              Оттогава може би е възникнал израза, че Иван не е име, а титла.
              Last edited by bukvite; 24-04-2005, 17:08. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              http://www.bukvite.com

              Comment


                #82
                не съм се занимавал специално, но смея да твърдя, че съм чел основните източници от епохата, къде пише , че Асен и и Петър са Иван, в Никита Хониат ли?
                А в просопографията на Божилов, все пак достоверно и сериозно изследване, се посочва само един иван от царско потекло тогава: позна, Калоян

                Comment


                  #83
                  Относно избухливостта на Калоян, някъде бях чел, че на черепа, който се смята за калоянов има фрактура, причинена от острие, например бойна брадва (не съм го виждал така че не знам дали е вярно или е поредната легенда). Та от там - черепно-мозъчна травма и т.н. свободни съчинения.
                  Shut me down! Machines making machines! How perverse!

                  Comment


                    #84
                    ,
                    Last edited by mellisa; 18-10-2005, 18:10.
                    "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                    Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                    Comment


                      #85
                      mellisa написа
                      Да, защото това е най-хубавото признание, което е можел да получи от тях - комплимент не от приятел, а от враг !
                      Звучи добре, ама повече като за прякор. Но да наричаш себе си с прякор от чужд език и да се подписваш с такъв - доста ме съмнява.
                      Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                      Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                      (собствен патент)

                      Comment


                        #86
                        Obi1 написа
                        Относно избухливостта на Калоян, някъде бях чел, че на черепа, който се смята за Калоянов, има фрактура, причинена от острие, например бойна брадва...
                        Аз съм чел, че става дума за удар с тъпата част на бойна брадва или боен чук, или за удар, получен с камък, изстрелян от прашка...
                        Чувал съм, 4е съществуват и арбалети (от по-късна епоха), които изстрелвали мраморни топчета, но формата на "приклада" им била извита...
                        Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                        Comment


                          #87
                          Batko Charly написа
                          И още нещо. Калоянча е мразил ромеите в червата. Дали наистина би се кичил с ромейски епитет?
                          Не е точно така. Йоан Асенев (да го наречем така) е прекарал най-хубавите си млади години в Константинопол, а след това, вече като цар на българи и власи, е бил достатъчно често съюзник на ромеите. Лафът, че няма вечни врагове, а има само интереси, много точно приляга на Калоян. То точно затова той е велик, защото е успявал да лавира и да поддържа добри отношения и с Византия, и със Запада. Във въпросната битка, от която почна темата, той е сключил договор с Теодор Ласкарис и идва на помощ на възстаналите ромеи в Адрианопол. Всичките му действия по това време са съгласувани с ромеите: от една страна, Ласкарис се бие с брата на Балдуин в Мала Азия, а Калоян напада латинците от запад, в гръб, от друга страна, в самата битка той се бие с два от отрядите, а другите два са ангажирани с ромеите, пазят да не се включи населението на Адрианопол.

                          За раната по главата. Тя е факт за останките, намерени във Велико Търновския гроб ¹39, обаче доколкото знам, все още няма очевидни, 100%-ви доказателства, че това точно е Калоян. Съвсем накратко - основните аргументи ЗА са: скелетът е на знатен, висок и снажен мъж, горе-долу на тази възраст, на която е починал Калоян, умрял (подчертавам: умрял, не убит, през лятото, както е станало и преди битката за Солун). Може би нещо изпускам или не знам, но това е основното. Аргументите ПРОТИВ: църквата е строена 2 века по-късно, макар и връху съществуващи основи, пръстенът е от по-късно, не става дума за убийство. С една дума, докато някой с неопровержими факти не докаже, че НЕСЪМНЕННО това е Калоян, може да се смята, че това не е Калоян. Така че докато не е сигурно, че това е той, за раната по главата му също не може да се твърди със сигурност.

                          Comment


                            #88
                            Хана написа
                            Не е точно така. Йоан Асенев (да го наречем така) е прекарал най-хубавите си млади години в Константинопол, а след това, вече като цар на българи и власи, е бил достатъчно често съюзник на ромеите. Лафът, че няма вечни врагове, а има само интереси, много точно приляга на Калоян.
                            Ама много го романтизираш тва пребиваване в Константинопол. Там той е бил заложник и доколкото разбирам избягва. Че е бил невероятен политик спор няма. Тва не означава, че не е можел да мрази ромеите като цяло. Накрая и Ромеоубиец го наричат.
                            Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                            Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                            (собствен патент)

                            Comment


                              #89
                              Е, аз не съм специалист по периода, но да речем си спомням, че самата българска държава и аристокрация са в не малка степен ромеизирани през еприода на Второто ъблгарско царство (което не е много чудно като се имат предвид обстоятелствата).

                              Comment


                                #90
                                gollum написа
                                Е, аз не съм специалист по периода, но да речем си спомням, че самата българска държава и аристокрация са в не малка степен ромеизирани през еприода на Второто ъблгарско царство (което не е много чудно като се имат предвид обстоятелствата).
                                Византия, о наша любов и омраза!
                                Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                                Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                                (собствен патент)

                                Comment

                                Working...
                                X