Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    KIZIL DELI написа Виж мнение
    Преди време стана дума за името джамията в Асеновград/Станимака -ми ей сега я видях без да искам в един хуруфат регистър от 18 в. - Солак Мехмед Бей се викала и се намирала в махалата Джирехор демек казано по турски Ципрехор.
    Ципрехор - едно звучно българско име Винаги съм си знаел, че не им е чист косъмът на станимаклии

    Comment


      Stan написа Виж мнение
      Ципрехор - едно звучно българско име Винаги съм си знаел, че не им е чист косъмът на станимаклии
      Станимака си е основно гърци през османския период и между другото много тънко мюсюлманско малцинство, но за това пък виж се уредило с джамия.

      Comment


        "старата джамия" шумен
        фото, фотография, дигитален, фотоапарат, камера, базар, купувам, продавам, лента, матрица, изображение, снимка, кадър, снимка, техника, ревю, фото форум, общество, канон, никон, олимпус, сони, сигма, коника, панасоник, konika, sigma, sony, panasonic, olympus, nikon, canon, България, български, обяви, обява, цифрови, дигитални, компютри, форуми, клубове, Bulgaria, computer, Bulgarian, culture, art, digital, fun,chat, clubs, forum, digital photo review, Sofia, Plovdiv, Varna

        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
        - МУСТАФА ШАРКОВ -

        ---------------------------------------------------------------------


        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

        Comment


          Хайде, малко и от мен - софийските джамии ...



          Керемитли джами



          Ел Хаджи байрям джами (Сунгурлар махалеси)



          Квартала около Буюк джами



          Самата Буюк джамия (сега Археологически музей)



          Баня башъ през 1961 г.



          Баня башъ през 1929 г.



          Баня башъ през 1887 г.


          ха-ха, някой да ми пише премия джигер-тава на Али паша чаршийка ... и за десертче - тавук гьоз или казан диби
          Last edited by поп_Първан; 24-02-2012, 17:54.

          Comment


            поп_Първан написа Виж мнение

            ха-ха, някой да ми пише премия джигер-тава на Али паша чаршийка ... и за десертче - тавук гьоз или казан диби
            повярвай ми тавук гьозю не искаш да ядеш, значи пилешко око, сигурно за тавук гьоюсю се бориш Инак нямаш грижи, знам едно място, където много хубаво ги правят, има няма на 40 мин. в югоизточна посока.
            А снимките са много хубави и аз съм ги събрал едно време

            Comment


              TypTyp написа Виж мнение
              Прегледах набързо цялата тема и с изключение на няколко реда в пост #393 няма нищо друго за Ески джамия в Стара Загора.
              Аз докато се стегна и да напиша нещо за Хамза бей те хората го ремонтираха и откриха Пускам какво е написал Махиел Кийл по въпроса в сб. Хора и селища, то и без друго нямам много повече за казване
              Attached Files

              Comment


                Хайде и някоя снимка да сложим на старозагорската джамия. Картички дигитализирани от б-ка Захарий Княжевски.





                Last edited by KIZIL DELI; 28-02-2012, 10:56.

                Comment


                  Велико Търново

                  Куршумли джамия



                  Това на хълма сигурно е джамията Феруз(Файруз, май е по правилно?) бей?




                  "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                  - МУСТАФА ШАРКОВ -

                  ---------------------------------------------------------------------


                  www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                  Comment


                    terzi написа Виж мнение
                    Велико Търново
                    Това на хълма сигурно е джамията Феруз(Файруз, май е по правилно?) бей?
                    А всъщност май единствено правилното е Фируз

                    Comment


                      Тази също от Велико търново дали няма шанс да е от 19век? не съм с едоближавал до нея, само от царевец съмя снимал



                      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                      - МУСТАФА ШАРКОВ -

                      ---------------------------------------------------------------------


                      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                      Comment


                        Здравеите,аз съм нов в саита.Някъде в темата четох че няма снимки на хасковската баня....

                        Comment


                          saladin, добре си дошъл Благодаря за снимките, много ценна придобивка за темата от изчезналата за жалост сграда от османския период. Да преди време я дъвкахме с поп Първан тази баня и злощастното решение на тогавашната управляваща върхушка за нейното разрушаване. Мисля, че ясно се вижда, защо се е казвала чифте баня

                          Comment


                            А тази снимка е преди да се развали
                            А това е свиленградския хамам

                            Comment


                              прекрасна снимка на свиленградската баня, случайно да знаеш дали я заля скорошното наводнение? Някакви данни за произхода на снимките?
                              Last edited by KIZIL DELI; 13-03-2012, 00:23.

                              Comment


                                DALET написа Виж мнение
                                Взимам си бележка за каплъджата
                                А в разреза на Харбова друго нещо ме озадачи. Тя дава скатно покритие и върху купола на осмоъгълния басейн. Не, че е невъзможно де, ама ми е странно.
                                Ето и отговорът на загадката, от Л.Миков. Османски обществени сгради в българските земи ХV-Х²Х. (Изглежда на непубликувана разработка, която се появява на сайта на ИСАМ).
                                Да е жив и здрав cven, че ме светна за това интересно писание

                                (с. 182) За втори път Дервиш баня в Кюстендил се разглежда в статия на В. Димитрова, посветена на османските паметници от XV и XVI век в Кюстендил1 (Димитрова 2005: 216-218).
                                В. Димитрова напомня, че старата част на банята е построена през 1566 г. Отбелязва се също, че банята е функционирала до края на XX век, след което е изоставена и подложена на разрушение (Димитрова 2005: 216-218). Деликатно е (с. 183) изтъкната и една грешка на X. Минети. Става дума за приложения от него план-разрез на банята, в който двете части са представени с двускатен покрив, какъвто старата част няма и не е имала (Димитрова 2005: 216-217). Същата грешка се среща и в план-разреза на тази баня, включен в текста на П. Кантарджиев за архитектурните паметници на османските турци по българските земи (Кратка история 1965: 178, фиг. 177). По-късно тази грешка се повтаря и от М. Харбова (Харбова 1991: 149).

                                1.Статията на В. Димитрова е съкратен вариант на нейната дипломна работа, написана под мое ръководство и защитена през 2005 г. в департамент История на културата при Нов български университет в София.
                                Ей как да не му стане весело на човек Много ясно, че ще препишат Минети къде ще се бъхтят да вървят чак до Кюстендил за едната баня

                                Comment

                                Working...
                                X