Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Докторе, ако инициираш един проект за събирането на каменните надписи в Пловдив се главя да участвам, най-малкото с жива сила мога да допренеса за местенето на пусти камъни . Майтапът настрана и аз съм си го мислил. Невероятно нещо като количество и качество на материала от историческа гледна точка лежи по складовете на музеите в България, защото няма интерес за неговото излагане. Освен това както и сам знаеш тия работи са си бая тежки, та един път пуснати някъде, където не пречат на никого вероятноста да останат там за идните 50-100 г. е голяма.
    Тези документи от фондовете, защо не са в архива, там поне има направен опис що-годе, а и ще са събрани на едно място. Относно печатите право казано не мога да се сетя за какво биха послужили, освен за изучаването на самите печати, но виж много ме е яд, че не си купих от истанбулските чаршии един. Зер все не ми харесваше кво пише, а си е готино да си имаш да си подпечатваш книгите да речем или жената . Като оставим настрана надписите обаче, моите впечатления са, че наличната документация по музеите е главно от 18 и 19 век с много дребни изключения като например цял сиджил от 17 в., който незнайно що лежи в русенския музей.

    Comment


      KIZIL DELI написа Виж мнение
      Тези документи от фондовете, защо не са в архива, там поне има направен опис що-годе, а и ще са събрани на едно място.
      Делия, да ти кажа това е наследено положение, а веднъж влязло в основен фонд, връщане назад няма. Едно време е било криене и съревнование, но лошото е, че сме малко хора, занимаваме се с какво ли не и каталогизацията на документите все остава на заден план и така те са почти неизползваеми, особено за външни лица. То да са само османските документи! Аз имам на гърба си отговорност за 15-ина хиляди документа, от които надали и 10% са османски. Сега тепърва почвам да ги описвам и чета, но май за 18 и 19 век си прав.

      Comment


        "Древен" паметник очаква своето възраждане във Варна

        Древен паметник - произведение на изкуството отпреди 2 века, очаква да получи своето възраждане във Варна. Той представлява мраморна чешма с висок 11 метра...
        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
        - МУСТАФА ШАРКОВ -

        ---------------------------------------------------------------------


        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

        Comment


          Zdraveite gospoda radvam se 4e otkrih tosi forum gotov sam da vi poso4a kade se namita 4akar djamiq v Kapana v Plovdiv,nqmam ieq kak se e kasvala predi mislq,4e e isvesna kato,,4arar djamiq,,Imate li ideq kolko sa bili tesi hramove v Plovdiv?

          Предупреждение на модератора: Моля пишете на кирилица.
          Last edited by dibo; 25-03-2011, 18:44.

          Comment


            "Османските паметници на територията на България в изобразителното изкуство"

            Данаил Недев Дечев (20.08.1891 - 5.08.1962), български художник живописец и пейзажист, роден в Разград!
            В началото на 20-те години на 20ти век работи в Пловдив, където рисува Куршум Хан.


            Цанко Иванов Лавренов (24.11.1896 - 16.12.1978), голям български художник, роден в Пловдив
            През 1937 г. рисува Куршум хан (годината е от сайта на ГХГ-Пловдив!)


            Картините са качени на сайта на Градската художествена галерия-Пловдив.

            Цанко Лавренов "Куршум Хан" (рисувана 1943 г., вероятно по снимка ии стара скица), вижда се и Джумая джамия

            От сайта на НХГ-София

            Цанко Лавренов, Джумая джамия, 1936 г.


            Цанко Лавренов, Имарет джамия, 1936 г.

            Източник: http://www.lavren.info/?p=70


            Куршум хан (Пловдив) - репродукция от акварел на художника карикатурист Димитър Андреев – Андро. Пощенска картичка, около 1920 г.

            сайт: http://uni-plovdiv.bg/logos/caess/np...l_archive3.htm


            Проф. Асен Василиев (02.06.1900-21.061981), български изкуствовед и художник роден в Кюстендил
            Старата джамия в Шумен 1923 г.

            Източник: http://www.values-gallery.com/galleries/browse/2
            Last edited by Hayy Ibn Yakzan; 26-03-2011, 15:45.

            Comment


              На тези картини има общо известни неща,липсата на хора които да подържат тези храмове.Черпанското земетесение регулацията на градът са отнесли в небитието близо 50 храма не зная колко бани,а за по дребните згради или згради от друг тип (конаци,библиотеки Барут Ханета) аз самият нямам идея.А също и управлението на Вакъвските имоти което ги е продавало и зле стопаниславо.

              Comment


                Демир баба теке и други подобни

                Пуснах търсачка, но не намерих нищо и задавам нова тема

                Значи,

                искам да отворя дума за едно странно място, на което аз между другото не съм ходила. Причината за моя интерес е , че скоро търсих къде да отидем с приятеки на ексзотично историческо място и попаднах за пореден път на инфо за това място. В уикипедия пише, е построено в чест на "алевийския светец от 16 век Демир баба. То представлява седмоъгълна сграда с по-ниско квадратно преддверие, изградени от двулицева суха квадрова зидария от местен пясъчник. Покрито е с полусферичен купол с височина 11 m над нивото на терена. Гробът на Демир баба е разположен в средата на седмоъгълното помещение, ориентиран е с главата на югозапад и има дължина 3,74 m. Изграден е с тухлена зидария с дървена надземна част.[1] Той е постоянно затрупан от дарове и се показва много рядко само пред алевийски поклонници"
                Интересни ми станаха 2 неща. Този неясен и смесен за мен поклоннически кът, който е ни мохамедански, ни християнски в продължение на вековете е спечелил за фенове и много от местните християни, които си го почитат и дори се молят там. В помещението има един много мистериозен кът на който има обичай да се връзват чорапогащи за здраве??!!
                Аз съм от Стара Загора. Тук на старозагорските минерални бани има едно място което се казва богородична стъпка. Там вечно висят женски чорапогащи по същия начин. Официално мястото е християнско, но аз познавам своите обичаи и този не е сред тях...На богородична стъпка има предание , че се лекува женски стерилитет.

                Според мен става дума за две места, на които от векове се е почитал някакъв смесен ритуал .
                И още.....моля компетентните от темата на църквите да погледнат строежа на храма на Демир баба теке и да кажат дали не им се струва познат. Ще бъда много благодарна!
                Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка

                Comment


                  pagane-pagane написа Виж мнение
                  Пуснах търсачка, но не намерих нищо и задавам нова тема


                  Местя те там като тема.
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    Не знам дали си видяла или те интерисува, но ето още едно "действащо" тюрбе... може да ти е интересно..(назад в темата има и снимки, мисля че бях качил )

                    ИСТОРИЯ НА ТЕКЕТО "АК ЯЗЪЛЪ БАБА- СВ. АТАНАС"
                    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                    - МУСТАФА ШАРКОВ -

                    ---------------------------------------------------------------------


                    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                    Comment


                      Hayy Ibn Yakzan написа Виж мнение
                      "Османските паметници на територията на България в изобразителното изкуство"
                      Супеееееер
                      Много готино, в галерията за чужденстранно изкуство също има много, прекрасна идея, да вземем да ги събираме да видим какво ще излезе

                      Simeon efremov, за това ли говориш? Чукур джамия зад Куршум хан?
                      Днес човек може да обядва в нея

                      Comment


                        Много интересно!
                        Това което ми е странно е ритуала със завързани парчета плат, които са нито християнски, нито ислямски. Дори четох на едно две места, че имат древен езически корен, за здраве. И още нещо и на това място до Варна, И на Демир баба теке и на Богородична стъпка в Стара Загора храмовете са построени върху стари езически ритуални капища. Може ли някой да ми каже малко повече? Сигурна съм че има още такива места в България.
                        Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка

                        Comment


                          pagane-pagane написа Виж мнение
                          Сигурна съм че има още такива места в България.
                          Поразрови се назад в темата
                          "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                          - МУСТАФА ШАРКОВ -

                          ---------------------------------------------------------------------


                          www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                          Comment


                            pagane-pagane написа Виж мнение
                            Много интересно!
                            Това което ми е странно е ритуала със завързани парчета плат, които са нито християнски, нито ислямски. Дори четох на едно две места, че имат древен езически корен, за здраве. И още нещо и на това място до Варна, И на Демир баба теке и на Богородична стъпка в Стара Загора храмовете са построени върху стари езически ритуални капища. Може ли някой да ми каже малко повече? Сигурна съм че има още такива места в България.
                            Можеш да си сигурна в езическия корен на парцалчетата Виж например Хаслък, който развива тезата за преизползването на сакралните места още преди 100 години цък. А такива места има много, например всички обекти всързани с хетеродоксния ислям по един или друг начин на Балканите. За България можеш да хвърлиш око на книгата на Л. Миков - цък и второто издание цък.

                            Comment


                              KIZIL DELI написа Виж мнение
                              Супеееееер
                              Много готино, в галерията за чужденстранно изкуство също има много, прекрасна идея, да вземем да ги събираме да видим какво ще излезе

                              Simeon efremov, за това ли говориш? Чукур джамия зад Куршум хан?
                              Днес човек може да обядва в нея
                              Много приятно заведение - хубаво, хубава кухна и въобще не скъпо, а е баш в центъра на Пловдив. Чак ми е леко гузно като си спомня последният път колко вино изпихме и свински мръвки омаахме в бившата джамия

                              Comment


                                Да,това е, на двама собственици е!
                                Едните продават своята част, ако някои иска може да си е купи.
                                Чакър Джамия - мисля,че това означава ниската джамия,моята идея е да опиша всички тези храмове в Пловдив да издиря тяхната локация и по възможност да намеря имената им и горе долу кога са построени,защото много малко се знае по тази тема.За цяла България сили нямам но за Пловдив мога да го направа.

                                Comment

                                Working...
                                X