Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Къзълъм, чок коджа бютюн бюлюк баклавички, толумбички и други кадаифи ти пожелавъм. Татлъ да са ти, аркадаш
    Луд на шарено се радва - цивилен блог

    Comment


      gregorianus написа Виж мнение
      Къзълъм, чок коджа бютюн бюлюк баклавички, толумбички и други кадаифи ти пожелавъм. Татлъ да са ти, аркадаш
      Отче, жив да си! Ко е рекъл Господ може и по една буюк бира в София да ударим с тебе през новата година!, face to face или фес до феса дет се века .

      Comment


        terzi написа Виж мнение
        е с чатал ли трябва да ти вадя думите за да кажеш нещо повече, бе чичо
        Чичовото ще ме спукаш . Думите по принцип с ченгел ги вадят, че мяза на кука и можеш да закачиш тва-онва, а чаталът е за натискане на разни работи
        Нищо не мога да кажа по Суворово, не съм се интересувал. От друга страна, ако те напъва да знаеш нещо, добрият подход би бил да се поразтърсиш, а не да чакаш някой да ти го снесе . Хем така и други биха научили нещо, с други думи обмен, което в общи линии е смисълът на форума

        Comment


          Банята в Дряново

          За много години и много здраве, късмет и щастие на всички! Някой има ли информация за банята в Дряново, която мернах по празниците и въпреки много съществените преустройства, ми се струва от османско време. Даже и снимки имам този пътДоколкото си спомням Дряново е било вакъфско селище от вакъфите на Евлия Касъм паша, ама нищо повече не знам.
          Attached Files

          Comment


            d-r V. написа Виж мнение
            За много години и много здраве, късмет и щастие на всички! Някой има ли информация за банята в Дряново, която мернах по празниците и въпреки много съществените преустройства, ми се струва от османско време. Даже и снимки имам този пътДоколкото си спомням Дряново е било вакъфско селище от вакъфите на Евлия Касъм паша, ама нищо повече не знам.
            има интернет най добре е да поразгледаш там не може сичко да ти се снася на готово шегичка
            "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
            - МУСТАФА ШАРКОВ -

            ---------------------------------------------------------------------


            www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

            Comment


              Докторе, за много години . Да ти кажа така като гледам какво си снимал (браво, запознал си се с апарата ) ми прилича да е съвременна баня - началото на 20 век. А и Дряново не е ли християнско, що ще чини там хамам?

              П.П. И книги има и книгии и те са за хора писани, е питай доктора

              Comment


                [QUOTE=KIZIL DELI;273098]... прилича да е съвременна баня - началото на 20 век. А и Дряново не е ли християнско, що ще чини там хамам?

                Аз затова питам - не съм много информиран нито по архитектурните въпроси, нито по историята на Дряново. Снимките не са качествени, но като се вгледа човек под долния ред керемиди на съвременните куполи, се вижда обла подложка (ха сега де - като не знам термина), която ми прилича например на тези от хамамите в Ловеч и Разлог. Разбира се може и да греша. Колкото до населението и аз се сетих, че в тази част на Балкана винаги са преобладавали българите, но пък източника, който тук посочвам, твърди, че към 1872 в Дряново има 164 мюсюлмански къщи, а това не е чак дотам малък брой - минимум 500 души. За съжаление проучвания не съм правил и не мога да кажа дали това е достоверно. Доколкото си спомням Мария Калицин и Красимира Мутафова са публикували документи за Дряново в книгата си за Търново и Търновската каза, ама нищо не се сещам, като съм я чел съвсем друго съм търсил. Пък сега да се грабна и да се пуля в регистрите нямам време. Просто полюбопитствах. Нали точно тук е мястото да се обменят знания и информация. Винаги съм мислил, че човек се излага по-малко (ако изобщо се излага), когато пита и покаже, че не знае нещо, отколкото, ако се прави, че всичко му е ясно.

                Comment


                  Е, то и аз съм един капацитет по архитектурните въпроси , но мисля, че това не е османска сграда. Разбира се на място винаги може още нещо да излезе.

                  Винаги съм мислил, че човек се излага по-малко (ако изобщо се излага), когато пита и покаже, че не знае нещо, отколкото, ако се прави, че всичко му е ясно
                  Всеки се излага както може, аз съм спец в тая работа. И аз мисля, че в питането няма нищо лошо, аз питам много, че даже и досаждам . Освен това нещо, ако не ми е ясно съм в състояние да формулирам най-безумните въпроси. Веднъж един приятел ми каза (вървеше дискусия за различни техники на градеж), че задавам тъпи въпроси от типа на "как така самолетът лети без да маха с крила" . А за мюсюлманите в Дряново не знаех, дали не беше Грозданова писала? Пустия сборник с извори на Калицин и Мутафова само съм го чувал, но така и не съм го виждал още.

                  Comment










                    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                    - МУСТАФА ШАРКОВ -

                    ---------------------------------------------------------------------


                    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                    Comment


                      И в края на краищата каква беше тази конструкция "Римска стена"?


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        Джамия на повече от 500 години рухна в Гоце Делчев

                        Джамия на повече от 500 години се срути тази сутрин в Гоце Делчев. Така пропадна идеята от преди десет години сградата да бъде адаптирана като Музей на османските изкуства в България.


                        Джамията "Караджа паша" в Гоце Делчев е един от редките образци на османското архитектурно изкуство. След повече от половин хилядолетие съществуване обаче занемарената джамия рухна малко след 7 часа тази сутрин.

                        Още през 70-те години на миналия век джамията бе обявена за паметник на културата. Въпреки частичните срутвания, за укрепването й не бяха вземани никакви мерки и дълги години сградата представляваше опасност за деца и възрастни. Археологическо проучване на джамията бе проведено в периода 1998 - 2000 година, благодарение на финансовата помощ на Фондация „Макс ван Бершем" - Швейцария. Проучванията показаха, че джамията е култова сграда, строена от Мехмед бей през1480-1490 г. в памет на неговия баща, румелийския бейлербег Караджа паша. Тя е един от предкласическите модели на зараждащото се на Балканите своеобразно и неподражаемо изкуство, което процъфтява през шестнадесети век.

                        Археологическото проучване доказа, че джамията е строена в землището на раннохристиянско култово светилище, посветено на Св. Николай. Голяма част от мраморните елементи са използвани архитектурни детайли от християнски храмове и от античния град Никополис ад Нестум, а в малкия некропол в двора на джамията бяха открити и християнски погребения.

                        След приключилите през 2000 година археологически проучвания под ръководството на Бони Петрунова от БАН, швейцарската фондация прие положително идеята на екипа от археолози сградата да бъде адаптирана като Музей на османските изкуства в България. След 10-годишно умуване на културно-историческите институции, въпреки осигурените средства, тази сутрин сградата рухна, с което пропадна и добрата идея за превръщането й в атрактивен исторически музей.

                        Евелина Милева, E79 news


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Sic transit... всичко интересно у нас.
                          Луд на шарено се радва - цивилен блог

                          Comment


                            Хайде да ни е честито, проблемът се реши от самосебе си. Сега поне се отвори място за паркинг. Това беше един от първите постинги в темата, логичен резултат от държавно безхаберие и отношение на местна власт и население. Примерите не са един и два и отношението е далеч не само към османското културно наседство, дадохме поредната жертва, тъжна работа.

                            "Римската стена" си е 100% намазгях, т.е. открито молитвено простраство (мусалла) или още михрабно-балдахинна ниша ., та няма кво да го мислим.

                            П.П. Сега като гледам пак снимката май просто се е доразрушило кубето, не че са паднали и остатъците от стените. То и журналистиката по нас е такава, за да разбереш какво е станало трябва на място да отидеш и сам да видиш.

                            Comment


                              това е "добре", че е останалата част от кубето която се държала на косъм, а не нещо по сеиозно това ЩЕбъде един чудесен музей
                              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                              - МУСТАФА ШАРКОВ -

                              ---------------------------------------------------------------------


                              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                              Comment


                                На мен на снимките на KIZIL джамията ми изглежда по-рухнала.Да не би публикуваната снимка да е от преди събитието и да показва какво сме загубили

                                Comment

                                Working...
                                X