Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    terzi написа Виж мнение
    Това е част от чешма строена по времето на мурад II. сега е негов мемориален паметник сложен на могилата където е бил по време на битката при варна
    тая работа мяса кат да е от 19ти, че да не и 20и век и никак не прилича на чешма от 15ти век. От къде идва информацията? Въобще около варненската битка на Мурад не му било много до строежи, щото работата лоша е изглеждала
    Иначе благодарности за снимката

    Comment


      #92
      KIZIL DELI написа Виж мнение
      тая работа мяса кат да е от 19ти, че да не и 20и век и никак не прилича на чешма от 15ти век. От къде идва информацията? Въобще около варненската битка на Мурад не му било много до строежи, щото работата лоша е изглеждала
      Иначе благодарности за снимката
      пишеше някаде из тоя музей на владислав варненчик като бях.(скоро като го посетя ще кажа на 100%) сега се сещам, че бях кръстил снимката със заглавие баязид II ...мможе би да е била построена по времето на баязид 2 и като мемориал през 20 век да са я преместили
      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
      - МУСТАФА ШАРКОВ -

      ---------------------------------------------------------------------


      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

      Comment


        #93
        Ханът дал име на Новихан, Софийско

        Това е ханът дал име на Новихан (Софийско) или по-точно неговите жалки останки.



        Построен през 1669-70 от дефтердаря Ахмед паша, ханът е лежал на военния път и е бил една от важните станции между Одрин и София.



        Приживе е бил внушителна сграда с размери 65х30 метра доколкото може да се види от основите, които на места стоят.



        Днес стои само една от страничните стени на хана (запазена в почти в пълната си височина), но представлява достатъчно впечатляваща гледка.



        Във вътрешността на хана има разни сгради, които на свой ред са били изоставени и са се превърнали в жалка гледка, разни хора си държат дървата в тях. Други пък са изкопали ров в средата, дали е свързано с електрическия стълб наблизо не мога да кажа.




        Падне ли стената, което със сигурност ще се случи, отива си сградата дала името на селото. Не че мога да си представя за какво би служила сграда с такива размери, но е жалко така да си отиват величествени сгради от миналото. Може и да дойде пък време когато в България няма да е постоянна мизерия и да си ги потърсим, ама ще е късно.

        Comment


          #94
          я кажи кои са нещата строени от мехмед 2 по наще земи , ако знаеш разбира се , и ти се занимава
          "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
          - МУСТАФА ШАРКОВ -

          ---------------------------------------------------------------------


          www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

          Comment


            #95
            То не сме се избили чак пък от толкова много сгради останали от Мехмед ²² в България - аз се сещам единствено за джамията в Дупница.

            Comment


              #96
              скеле капу чешма(варна) - построена по времето на махмуд II
              (снимки с телефон : ( )









              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
              - МУСТАФА ШАРКОВ -

              ---------------------------------------------------------------------


              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

              Comment


                #97
                Челеби Кадъ хамам в Пловдив

                Това са останките от хамама, който се е намирал срещу стария мост в Пловдив.



                Много вероятно е банята да е построена от Челеби Кадъ и да е обслужвала джамията му, която е била съвсем наблизо.



                Челеби Кадъ (ум. 1632-33), известен още и като поетът Шейхи и бил седем пъти кадия на Филибе, оставя след себе си джамия и баня в Каршяка, споменати от Евлия Челеби.



                Днес джамията е изчезнала, но жалките руини на банята все още приютяват бездомни пиянки. Най-добре запазена е централното помещение покрито с купол (приб. 7 на 3 метра), осталите части са значително изменени и преструктурирани от по-късните сгради натиснали банята. Въпросният хамам от седемнайсти век не е нито сред най-бляскавите образци на османска архитектура по Балканите, нито сред най-монументалните. Представлява типична за периода махаленска баня, която си е вършела работата. Сигурен съм, че това не е повод да бъде разрушена напълно, нищо лошо няма стане, ако се погледне с малко по-добро око и на по-малко величествените сгради.

                Comment


                  #98
                  Балчик - Тургуд реис джамия

                  terzi,

                  гледам, че не те свърта на едно място и обикаляш бая из североизточна България, дали работата ти е такава, дали душата ти го иска все тая, важното е, че намираш време да си доставиш удоволствие от фотографирането на миналото. В тая връзка се чудех дали вече не си снимал две османски сгради, които се намират в региона.

                  Първата е джамията на Тургуд реис в Балчик



                  Намира се съвсем близо до пристанището в старага част на града. Построена е през 19 в. и трябва да има някъде строителен надпис (китабе), който да дава годината 1293 Х.





                  Малка сграда, архитектурно нищо забележително. Гробът на самия капитан Тургуд се намирал в двора на джамията, може би все още е там.



                  Та мисълта ми е, ако вече си я снимал, ако може да качиш някоя и друга по-прясна снимка, ако ли пък не си, може и да ти дойде кеф да я снимаш другия път щом отидеш в Балчик

                  Comment


                    #99
                    Текке джамия в Добрич

                    Другата сграда, която ме интересува е в Добрич, в самия му център и по теория трябва да е била строена през 15 в. и преправяна по-късно.



                    Мисля, че е била част от комплекс, който сега е изчезнал



                    Трябва да има чешма, която е вградена в джамията



                    Аз собсвено не съм ходил на нито едно от двете места, та ми е много интересно, ако ти вече си бил какво можеш да кажеш.

                    Comment


                      KIZIL DELI написа Виж мнение
                      Другата сграда, която ме интересува е в Добрич, в самия му център и по теория трябва да е била строена през 15 в. и преправяна по-късно.
                      Аз собсвено не съм ходил на нито едно от двете места, та ми е много интересно, ако ти вече си бил какво можеш да кажеш.
                      Сградата от последните две снимки, понастоящем е част от Архитектурно-етнографски комплекс "Старият Добрич", който се намира в центъра на града

                      Comment


                        KIZIL DELI
                        за джамията в балчик , само съм минавал покрай нея, но не съм я снимал. тея месеци ще ходя до балчик и ще сложа снимки : )

                        след 2-3 дена ще минавам покрай добрич за генерал тошево(там ще остана за малко и ще видя кви религиозни храмове има за снимане)
                        не ти обещавам , но може да мина през центъра и да снимам, но не ти обещавам : )

                        да не казвам голяма дума, но другата седмца ще ходя в едно село (лопушна) в община дългопол-варна, както винаги от където мина ще снимам религиозни храмове...та ако знаеш нещо интересно казвай
                        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                        - МУСТАФА ШАРКОВ -

                        ---------------------------------------------------------------------


                        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                        Comment


                          кириландреев, благодаря за линка, много приятно място!

                          terzi, точно това беше мисълта ми

                          Comment


                            ето я джамията от старата част на добрич, за жалост беше заключена. някаква информация за име и година?

                            от тук се влиза












                            "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                            - МУСТАФА ШАРКОВ -

                            ---------------------------------------------------------------------


                            www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                            Comment


                              terzi написа Виж мнение
                              ето я джамията от старата част на добрич, за жалост беше заключена. някаква информация за име и година?
                              terzi, супер снимки, невероятна реакция , колко хубаво, че още не се е раззеленило в СИ българия.

                              сградата се казва Текке джамия - затворена от комунистите след 1944 г., минарето разрушено през 70-те, отворена отново след падането на комунизма. И общо взето това знам.
                              Няма запазено китабе (строителен надпис), което прави датировката проблемна. Ей, ако някой от музея в Добрич чете, нека хвърли едно око на инвентарните книги, като нищо може да излезе, че китабето събира прах на някой рафт в склада на музея.
                              Ако съдим по това колко много се е вдигнало нивото на земята (чешмата е прекрасен ориентир в това отношение) и по градежа, който много прилича на клоазоне направо ме сърби да кажа ХV в., но без да се огледа на място е трудна работа. Прилича на ранна, но може и да излезе по-късна към ХV²² в. да речем. Засега имаме само име (то пък подсказва изчезнал комплекс) и много съмнителна датировка от ХV век.
                              Ако излезе нещо повече (или някой знае нещо повече) ще допълваме.

                              ПП Часовниковата кула трябва да е наблизо, надолу по същата улица или поне така си мисля, не съм бил в Добрич от 6-годишен

                              Comment


                                да на 150 м от е кулата, ама нне сложих снимки тука : )
                                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                                ---------------------------------------------------------------------


                                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                                Comment

                                Working...
                                X