Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    не знаех, че толкова надолу има алиани
    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
    - МУСТАФА ШАРКОВ -

    ---------------------------------------------------------------------


    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

    Comment


      terzi написа Виж мнение
      не знаех, че толкова надолу има алиани
      А има, даже май са бая - тук Дедето да си каже тежката дума. Аз като бях в казармата в моя взвод имаше едно турче от кърджалийските села, та момчето докато скучаеше си рисуваше в тетрадката разни хора като икони. Викам си - тоя нещо сигурно е откачил, но после се усетих че пича е алианин.

      Един лаишки въпрос - какво значи "пуризъм"?

      Comment


        м/у др това място свещено ли е и за християни?

        м/у др като заговрихме за алиани, кат съм обикалял из лудогорието нагоре, всички минарета бяха в два стила , или "облечени в ламарина или само с една стълба. така ги познавам аз къде са алианите





        Last edited by terzi; 13-02-2011, 12:57.
        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
        - МУСТАФА ШАРКОВ -

        ---------------------------------------------------------------------


        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

        Comment


          Стан, може и да си прав, че картината в тюрбето е тази http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%..._Vasnetsov.jpg
          Нямам добър кадър, щото снимката е стара, т.е. нямах тогава апарат за свяст, а и не съм я снимал нарочно. Ето кво мога да изкропя, но пак не вижда много добре.


          Иначе вътре беше дявол на магаре, доколкото си спомням рисунките по стените са дело на местен младеж, на когото господ му казал да ходи и да рисува, а останалото е кой каквото е довлякъл с времето.

          Е например репродукция на известни картини на Кайгусуз Абдал и Хаджъ Бекташ


          Кичовски литографии на Али, нямам идея кой е Пир Мехдед деде.


          12-те имама и Ибрахим/Аврам, колейки курбана, излезнали изпод четката на местния младеж


          В тюрбетата също човек вижда понякога и съвсем неочаквани неща, като господинът в черно на стената на тюрбето на Хъзър баба в с. Горна Крепост, Кърджалийско .

          Comment


            Терзи, алевии има много в района, даже цели села са къзълбашки.
            А иначе по отношение на минаретата си мисля, че са такива заради търсенето на по-евтин вариант, а не заради алевитски идеи някакви.
            Last edited by KIZIL DELI; 15-02-2011, 08:34.

            Comment


              KIZIL DELI написа Виж мнение
              Терзи, алевии има много в района, даже цели села са къзълбашски.
              А иначе по отношение на минаретата си мисля, че са такива заради търсенето на по-евтин вариант, а не заради алевитски идеи някакви.
              не знам ама оная хубаво измазаната джамиика(исперих) можеха да и направят по хубаво минаре, ама нали ти казвам навсякаде са такива минатерата около исперихско, няма значение дали е имало пари или не


              ся разбрах, че къзълбашите са някво тюркско племе не турци. горе къзълбаши ли са или турци, или май са асимилирани

              ((не знаех,ч е господина в черно е шиитски светец ))
              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
              - МУСТАФА ШАРКОВ -

              ---------------------------------------------------------------------


              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

              Comment


                terzi написа Виж мнение
                ся разбрах, че къзълбашите са някво тюркско племе не турци. горе къзълбаши ли са или турци, или май са асимилирани
                е турците, ако не са тюркско племе кво са
                иначе къзълбашите/аливии/алевити и т.н. имена на не-сунитското турско население в България са точно толкова турци колкото са българи католиците от Раковски да речем

                П.П. Иначе бекташиите много го тачат Ататюрк.

                П.П.2 Първата джамия от твоите снимки къде се намира, дава вид на вехта?

                Comment


                  е нали не си мислиш, че всички тюрки са турци


                  с. свещари
                  "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                  - МУСТАФА ШАРКОВ -

                  ---------------------------------------------------------------------


                  www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                  Comment


                    terzi написа Виж мнение
                    с. свещари
                    Аха, Свещари значи, проспал съм я тая сграда, изобщо не съм я виждал

                    Comment


                      KIZIL DELI написа Виж мнение
                      Аха, Свещари значи, проспал съм я тая сграда, изобщо не съм я виждал
                      ами крие са зад доста дървенца, как съм я снимал и аз не знам
                      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                      - МУСТАФА ШАРКОВ -

                      ---------------------------------------------------------------------


                      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                      Comment


                        Ако се вгледаш се вижда, че е имала старо каменно минаре, което нещо го е сполетяло и е било сменено с металната ракета.

                        Comment


                          Eто още един пример за използване на дървена колона с каменна основа, в случая частна къща. Та основите в музея на доктора може да са от какво ли не, впрегнахме се да търсим теке или джамия, щото някой бил казал така. Всъщност, ако решим да не повярваме на този някой, основите може да са от какво ли не



                          Снимка от симпатичната група Станимака наследство във ФБ.

                          Comment


                            Сега произхода на алианите ли ще изясняваме? Темата не е ли за архитктурни паметници?


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              toshev написа
                              Правилно ли съм разбрал твърдението, че къзълбашите/аливии/алевити са турци?
                              Интересно, че два пъти задавам този въпрос и два пъти постовете ми се изтриват без каквото и да било обяснение... Защо ли?
                              Тошев, бях ти отговорил, че правилно си ме разбрал, после се намеси Терзи, на когото също отговорих и най-накрая е минала модераторската секира. По мое мнение съвсем основателно. Ако искаш отвори отделна тема и кажи какво те притеснява, не знам защо постовете бяха изтрити, но аз го изтълкувах, че са били взети за плява, която няма общо с темата .

                              Бележка на модератора: Правилно. Нямам против да си изяснявате вероизповеданията, но в отделна тема. Тази се предполага, че е за архитектурните паметници.
                              Last edited by dibo; 17-02-2011, 10:39.

                              Comment


                                Специално за Thorn една хартия, която ми попадна по-скоро случайно. Показва, че през 20-те г. три джамии в Кюстендил все още функционират.


                                Вх ¹ 29/10.².1924
                                Списъкъ на имотите намиращи се в гр. Кюстендилъ, които Кюстендилската Мюсюлманска Вероизповедна община притежава и владее:

                                1. Джамия „Фатих Султан Мехмед” – от двете страни на входната врата са построени по един дюгень
                                2. Джамия „Исак паша” – нема
                                3. Джамия „Имарет” – Въ двора има три отделни паянтови къщи едната съ 4 стаи, втората съ 3 стаи и третата съ една стая. Въ първото здание въ предните две стаи се помещава училището.
                                4. Шестъ (6) паянтови дюгени – всеки два дюгена са подъ един покрив
                                5. Праздно место – от 295 кв. м., върху което т. год. ще построимъ двуетажно масивно здание

                                гр. Кюстендилъ, 4 януари 1923 г.
                                За пръв път чувам за джамия на Исхак паша в града, някаква информация? И не е грешка, защото излиза и в регистър на вакъфските имоти в царство България, съставен от главното мюфтийство.

                                Comment

                                Working...
                                X