Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гагаузите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Last roman написа Виж мнение
    гагаузите са печенеги.
    Разбира се всичко казано до тук са свободни съчинения. 1 всички Гагаузи поне около Варна Каварна имат дядовци и баби дошли от Котел Жеравна и др.2 За първи път се споменава за българи които говорят на турски/урумски/от един поп -нещо ми се губи името/който описва свои пътувания из Добруджа. Мен ми се струва че нихилизма го има само у нас. Това с селджуки Кайкавуз може да се пробва на пример и с Кавказ Каукаус и тн. За печенеги нямаме достатъчно инфо.За куманите знаем че са говорили съвременния татарски който поназнайвам от тук от там. Срещам цитати от гагаузки песни които за първи път са описани от Киряк Цонев така че не се искушавайте особенно ако не знаете турски в тази форма.А колкото до това Узи -това си е форма на узбек-ако сте виждали Гагаузин монголоид ще ви поздравя.

    Comment


      БулгарБулгар написа Виж мнение
      Разбира се всичко казано до тук са свободни съчинения. 1 всички Гагаузи поне около Варна Каварна имат дядовци и баби дошли от Котел Жеравна и др.2 За първи път се споменава за българи които говорят на турски/урумски/от един поп -нещо ми се губи името/който описва свои пътувания из Добруджа. Мен ми се струва че нихилизма го има само у нас. Това с селджуки Кайкавуз може да се пробва на пример и с Кавказ Каукаус и тн. За печенеги нямаме достатъчно инфо.За куманите знаем че са говорили съвременния татарски който поназнайвам от тук от там. Срещам цитати от гагаузки песни които за първи път са описани от Киряк Цонев така че не се искушавайте особенно ако не знаете турски в тази форма.А колкото до това Узи -това си е форма на узбек-ако сте виждали Гагаузин монголоид ще ви поздравя.
      Че според теб какъв е бил фенотипа на узите? А на печенегите? И откъде реши, че куманите са говорили съвременния татарски? А попа да не се казва Нешри?

      Comment


        SRH написа Виж мнение
        Че според теб какъв е бил фенотипа на узите? А на печенегите? И откъде реши, че куманите са говорили съвременния татарски? А попа да не се казва Нешри?
        Има Византийски хронисти описали куманския език а също и отче наш на същия-ако знаеш татарски ще разбереш.А попът е българин и става въпрос за 1812год-не ми се рови сега. А КАКЪВ Е БИЛ ФЕНОТИПЪТ НА УЗИ И ПЕЧЕНЕГИ?

        Comment


          SRH написа Виж мнение
          Че според теб какъв е бил фенотипа на узите? А на печенегите? И откъде реши, че куманите са говорили съвременния татарски? А попа да не се казва Нешри?
          Ето -ако смяташ че Нешри е име на поп как можеш да даваш мнение за Гагаузите. За знаещите турски ще направи впечатление че Гагаузкият е като турски преведен от Български-словоредът и т.н Попиташ ли гагаузина казва -Биз ен темис Булгар. За мен това е злонамерена провокация подкрепяна и от безродници де за заплата къде само за спорта.Тук се усеща присъствието и на турската страна- нека вдигнат ръка Карабинерите

          Comment


            Пич, давай го по-спокойно, пък и по-конкретно

            Comment


              SRH написа Виж мнение
              Пич, давай го по-спокойно, пък и по-конкретно
              Очевидец и описител-съвременник-922г -Ибн Фадлан.Малко наивистично но правдиво описва -Ал Гузия -узите.Печенегите башкири и т.н .Можеш да си направиш труда.Има описание на Българите/саклани/описани като славяни може би грешка и Русите очевидно викинги а не руснаци

              Comment


                Междудругото е интересен факт че с. Българево е гагаузко и е кръстено така след междусъюзническата война (един интересен епизод от войната) иначе познавам доста гагаузи - почти всички знаят в някаква степен турски, но до един се считат за българи. М/удругото доста голяма част от населението на Варна и околностите са си чисти гагаузи.
                За статистиката: http://www.omda.bg/bulg/narod/gagauzi.html

                От 40000 веднага след освобождението сега се пишат за такива около 1500 (при естественият ръст на населението то би трябвало да са поне около 60000-80000).

                Даже навремето в Царска България е битувало мнението че е срамно да те наричат "калънкафалъгагауз".

                Comment


                  Това е заради ината.От друга страна що за Гагаузин е тоя дето не е -просто се губи ефекта Все пак мисля че думата гагауз има някакво съсловно значение - като калауз например човек който следи и съпровожда.В Гърция има също гагаузи които не се различават от нашите -пак с гъдулки гайди кукеров ден но за съжаление са погърчени някои им викат -караманлии

                  Comment


                    Гагаузите

                    Това е заради ината.От друга страна що за Гагаузин е тоя дето не е -просто се губи ефекта Все пак мисля че думата гагауз има някакво съсловно значение - като калауз например човек който следи и съпровожда.В Гърция има също гагаузи които не се различават от нашите -пак с гъдулки гайди кукеров ден но за съжаление са погърчени някои им викат -караманлии

                    Comment


                      Ха, Караманлии има в Мала Азия. За българи се броят...

                      Comment


                        KG125 написа Виж мнение
                        Ха, Караманлии има в Мала Азия. За българи се броят...
                        Някога е имало царство българско там.Може би изселени по византийското владичество както и в Армения.Интересно е че и в Добруджа и в цяла България се срещат имена на села Караманци а преди Караман кюю-например Гурково-те обаче не се броят за гагаузи.А за т.н местни.

                        Comment


                          Между другото някой познава ли теориите на Махиел Кийл за произхода на гагузите? Той свързва самото наименование "гагауз" с Кейкавус (Кайкавус) и се опира на източници като Язаджиоглу Али...
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            тая теория е на П. Витек, а не на М. Кийл.

                            WITTEK, P. Yazijioghlu Ali on the Christian Turks of the Dobruca

                            Comment


                              KIZIL DELI написа Виж мнение
                              тая теория е на П. Витек, а не на М. Кийл.
                              Кийл обаче май я развива в доста по-големи подробности. Btw от горната статия любопитно ми стана, че хрумването за името е на Г. Баласчев.
                              Last edited by Guy de Mont Ferrand; 11-06-2010, 21:34.
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Предишното име на село Българево е било(Giaur Sujutcuk)-Гяур суютчук Незнам какво ознава.Имам стари снимки на гагаузи от началото на 20-ти век. облечени са като турци ,жените с шалвари и фереджета.Имам една снимка на гагаузи от с. Алтън пунар 1916 сега Царичино наредени до една вършачка около сто човека само чалми и фереджета. До 1883 Гагаузите са се водели към Гръцката патриаршия,затова по църквите пише на на гръцки.

                                Comment

                                Working...
                                X