Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Волжските българи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Хмм, какво ли означава това "по-високо ниво" се питам...
    Това по-високо ниво е по отношение на култура в тесния смисъл на думата, изкуство ли, по отношение на качество, удобство на живота ли (материална цивилизация), по отношение на социална организация ли, по отношение на военна сила ли?

    Comment


      Даам, ти си съвсем права, че това "по-високо" е толкова общо и неясно, че би могло да се каже всякак и всичко. Когато отбелязах онова по-долу за завареното от славяните (и по-късно от прабългари) местно население, имах предвид най-вече това, което наричаме обикновено "цивилизация" и то откъм уседналост (все пак веднъж е било елинизирано, поне частично, втори път е романизирано - няма как да не са били "прихванати" някои черти на империята в това отноешние; самото то има собстевин, досаттъчно древни традиции). Ясно е, че в културно отношение тази категория е много по-относителна.

      Comment


        Имах предвид в културно отношение. Много се подценяват траките. Не смятам, че траките са прихванали от гърците, а обратното. За това говярят и религията, и археологическите разкопки направени последните години.
        Както знаем Дионисий ( Дионис ) е богът на виното, но той е заимстван от траките. Орфей и орфизма също са оказали голямо влияние върху древногръцката религия. Сигурна съм 100%, че голяма част от този форум са запознати с Панагюрското златно съкровище. И няма как да е друго яче като е най-известното. Но на самата амфора е изобразена врата, която страшно много прилича на тази на храма-гробница открит от Георги Китов при Старосел.
        Когато фактите говорят и боговете мълчат.

        Comment


          Траките - да. Обаче прабългарите са все пак номади, така че не търси някаква кой знае каква култура там
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            Отде точно съдим, че прабългарите са номади?

            Comment


              От пълната липса на археологически свидетелства, доказващи, че са уседнали и от почти пълната липса на писмени сведения. Казано накратко - ако прабългарите през 4-7 век живееха в градове - щяхме да намерим тези градове. По подробно темата вече беше разисквана преди няколко месеца.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                И кое кара тези номади да уседнат в последствие. Да построят Плиска, Биляр, Болгар и т.н.? Може би тутакси се обучиха от византийците, а волжските българи - от Ибн Фадлан, как се строят такива обекти? От това да няма големи следи до това народът да е номадски, като монголския например разликата е от земята до небето.

                ПП
                Ами що за революция направи българите такива земеделци изведнъж?
                Номади с 3о и кусур държавни и военни длъжности ....?
                Last edited by ; 22-03-2006, 09:32. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  Така се е случило с много номади, прабългарите не са първите. Номадското племе идва, често завладява някакъв уседнал, вече земеделски народ (или си отвоюва територия от някого), поема неговата култура и ... следва това, което може би се е случило по нашите земи в Текущата Реалност
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    Ами що за революция направи българите такива земеделци изведнъж?
                    А имаме ли какви то и да е данни, които да се интепретират в смисъл, че прабългарите изведнъж са сатнали земеделци? И въобще колко и какви сигурни данни (сведения, интепретации на артефакти) има за бита, държавната организация и културното ниво на прабългарите преди идването им на Балканския п-ов?
                    От трите ясно назовани елемента единствено за тракийския можем що-годе да отсъдим - все пак са в тези земи от твърде дълъг период, несъмнено са уседнали, несъмнено в миналото са имали достатъчно воисоко развита цивилизация и култура. Също толкова несъмнено са преживяли елинизация и романизация.
                    За славяните можем това-онова да предположим (а май има и някакви данни). Най-малкото през V²²-ми век вече са били уседнали или в процес на усядане. И може да се предположи, че са се занимавали и със земеделие.

                    Comment


                      Аз също съм я чела тази статия и дори съм си я запазила. Не могат наследниците на Волжка България да се притопят и и да потънат в нищото. Следи са оставили. Нима американските индианци са се претопи въпреки геноци над тях. Макар и малко все още живеят представители на това население, а и тяхното историческо наследство и днес може да се види. Същото е и с положението на волжките българи. Ние сме приели християнството една чужда за нас религия и въпреки това тя ни е запазила, а те са приели исляма. От своя страна тя е направила същото каквото е сторила за нас християнската вяра.

                      Comment


                        Номадското животновъдство изисква значителна и то относително плодородна територия за да е ефективно /т. е. за да не измрат номадите от глад/. На юг от Дунав такава обширна празна територия няма. Тук номадите или са усядали или са измирали. Изборът си е техен.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Добре де, какъв е проблема кой е главния елемент при създавнето на нашия народ? Или ако задам въпроса така: ще се промени ли нещо в настоящето, ако главен елемент са славяните, а културата е над 3/4 византийска? Какво толкова, ако от прабългарите не е останало почти нищо? Чудо голямо, няма да се променим като народ, нали?
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            По принцип номадите при съприкосновение с уседнала цивилизация стават земеделски народи - има много примери за това, прабългарите не са единственият: варварските нашествия в западна Европа, турците. Вероятно има при тях някакъв период на полу-уседналост, за който или няма сведения или е бил много кратък. Доколкото съм наясно с изворите наистина нещата звучат така: българите идват и остават. Вероятно е имало сезонни местения: зимата на юг или на ниско, лятото на север или по-нависоко. Освен местното население, което е оказало "задържащо" влияние, климатът и природата тук не са били подходящи за номадство, за това си трябват степи, подходящи за равнинно преселническо животновъдство.

                            Comment


                              Тукашните българи идват в земя, неподходяща за номадство. (Защо я избират, бидейки номади, оставяме настрана.). Волжските обаче отиват на север, където е подходящо. Защо изведнъж се захващат да построят нещо толкова голямо като Велики Болгар и другите градове?
                              Тукашните също правят Плиска и какво ли още не. ИЗВЕДНЪЖ ли става това?! Процесът на преминаване на един номадски народ към уседналост според мен е относително бавен и задължително преминава през "първоначална примитивност" на уседналостта. При българите това не се наблюдава.
                              До последното преселение знаем за Старата велика България, за ГРАД Фанагория. Нима това е номадска проява? За преди това НИЩО не знаем в този аспект. Или, оставаме в сферата на предположенията, или това, което някои люде наричат "косвени доказателства".

                              Те не са в полза на "скорошното" от гл.т. на последното преселение номадство на българите. Според мен те са преминали този процес далеч преди това. Затова и имат такава развита администрация и създават ПБЦ във вида, в който го знаем.

                              Държавните образования на номадите не са ли по-нетрайни? Има ли пример как номади са направили империя или държава ОСТАВЙКИ първокласния елемент? (Не както в Китай, където идват да овладеят напреднала култура).

                              Comment


                                Класическия пример за нетрайна номадска държава е империата на Атила. След неговата смърт тя се разпада.

                                Comment

                                Working...
                                X