Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските въоръжени сили 2004-2024

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Корабната техника и въоръжението на фрегатите клас Е-71 и минните ловци клас „Трипарти“ се поддържа и обслужва само от фирмите производители или от оторизирани за такава дейност фирми извън територията на България срещу заплащане. Поради липса на подписани двустранни споразумения между МО на България и фирмите, оторизирани да извършват ремонт и поддръжка на оръжейните, навигационните и комуникационните системи и боеприпаси на тези кораби, препоръчителните дейности и ремонти се извършват със затруднения.

    – Кои от корабите и катерите преминаха доков ремонт във „Флотски арсенал?“

    – Доковите ремонти на корабите на ВМС до 200 т доково тегло се извършват от Ремонтна работилница – Варна, а тези над 200 т – от български търговски фирми съгласно подписани Рамкови споразумения по Закона за обществени поръчки (ЗОП).
    Благодарение на осигурените финансови средства от страна на МО и добрата комуникация между логистичните структури на ВМС и специализираните дирекции в министерството бяха подписани Рамкови споразумения и сключени конкретни договори за изпълнението на необходимите доставки и услуги в интерес на ВМС. За периода 2021–2025 г. има подписани две Рамкови споразумения за докови ремонти на корабите от ВМС с „ТЕРЕМ КРЗ Флотски арсенал“.
    През 2024 г. бяха извършени: доков ремонт на корветите „Решителни“ и „Бодри“, както и на танкера бункеровчик „Балчик“; авариен доков ремонт на рейдов буксир № 212 и на моторен катер № 221; доков ремонт и преоборудване на малкия военен транспорт „Антарес“ в минен заградител; доков ремонт и ремонт на валолиниите на фрегатата „Горди“. През 2024 г. започна доковият ремонт на базовия миночистач „Шквал“ по сключен през 2023 г. договор. В хода на ремонта се установиха допълнителни дейности, което наложи сключване на нов договор с краен срок през 2025 г.

    По-голямата част от корабите на ВМС са руско производство. Поради дългогодишната им експлоатация за част от тях е спряно производството на резервни части, а за друга част има проблеми в доставката им поради наложеното ограничение за внос от Руската федерация. Ремонтът на материалната част на тези кораби е усвоена от ремонтните работилници, но липсата на ЗИП затруднява поддържането им в техническа изправност.

    В голяма степен материалната част на фрегатите проект Е-71 и минните ловци не е усвоена от ремонтните работилници, защото липсва специализирана техническа документация за корабните техника и въоръжение. Това налага необходимите периодични прегледи и ремонти и възстановителните ремонти по необходимост да се извършат от фирмите производители или оторизирани за такава дейност фирми срещу заплащане след проведени процедури по ЗОП. Производителите на наличните въоръжение и техника на фрегати клас Е-71 и минните ловци клас „Трипарти“ не участват в процедурите за сключване на рамкови споразумения с мотивите: Не се поддържат остарелите модификации техника; сложните административни процедури.

    Благодарение на осигурените средства от МО и комуникацията между логистични структури и дирекции в министерството бяха подписани споразумения и договори за доставки, казва заместник-началникът на Щаба на ВМС по ресурсите –       Г-н капитан І ранг, ВМС изпратиха успешна 2024 г., като достоен дял в постигането на положителни резултати имат логистичните флотски формирования. Кои от тях […]

    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      Това е съвършено ново поколение самолет, който е най-модерният многоцелеви самолет от четвърто поколение. Той е с огромни възможности. Така че това е исторически ден за нашите военновъздушни сили. Денят, в който първият им самолет го виждаме вече готов. Те започват превъоръжаване със западна авиационна техника. Ние ще придобием 16 самолета, което автоматически ни прави една от държавите на Балканите за известно време с най-новия, най-модерния самолет. Гърция вече модернизира 30 самолета Block 52 до Block 70, Турция също ще закупува F-16 Block 70. Така че, докато Гърция и Румъния получат F-35 след няколко години, българската авиация ще разполага с един от най-новите и най-мощни самолети.
      До края на март ще пристигнат два самолета, но ще бъдат готови три машини. В базата на „Локхийд Мартин“ има един самолет, който вече се използва за обучение на техническия състав. Този самолет е с двойни седалки, учебно-боен и се използва и за тренировки. Той е напълно готов за транспортиране в България. Така че от трите самолета, които съгласно плана ще бъдат готови до края на март, ще дойдат два, а един ще остане и ще продължи да се използва за обучение.
      49 проекта се изпълняват на летището в Граф Игнатиево. Реновират се не само съоръженията, които са необходими за F-16, но се обновява цялата Трета авиационна база. Надяваме се, че обектите, които трябва да бъдат сертифицирани за приемане на самолетите, ще бъдат завършени, и имаме уверение за това. Но и след пристигането на първите два самолета и на следващите през цялата година ще продължи строителството на укритията за тях. Ние имаме договор за една година да бъдат построени 16 укрития за всичките 16 самолета и още 2 мобилни хангара. Ще бъдат изградени и други съоръжения, които ще позволят базата да бъде изцяло готова, и първите 8 самолета, като дойдат тази година, да бъдат съхранявани съгласно изискванията на „Локхийд Мартин“. До края на годината ще имаме 9 пилоти, подготвени да летят. Даже като дойдат първите два самолета, ще имаме пет пилоти за тях, така че програмата за подготовка на летателния състав и на техническия състав върви съгласно графика. Това е много важно. Програмата за обучение е част от договора. Ние не купуваме само самолети, само тренажори и не купуваме само въоръжение и бойни припаси. Включили сме за над $150 млн. и обучението на летателния състав. 14 пилоти трябва да бъдат обучени в първия договор за осемте самолета и още 18 пилоти за вторите осем самолета плюс техническия състав.

      https://armymedia.bg/2025/02/07/f-16-полет-в-бъдещето-на-българската-бой/
      Attached Files
      Last edited by dibo; 13-02-2025, 13:30.
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        ,,Договорът е за 153 млн. лв. и заплащането по него ще бъде разсрочено за период от няколко години. В бюджета за тази година трябва да разплатим 55,8 млн. лв. С това решение проектът на договора ще бъде изпратен на Народното събрание за ратификация, след което ще започне неговото изпълнение.”
        Сделката е част от пакета за закупуването на бронирани машини “Страйкър“ за около 1.2 млрд. долара. Освен машините страната ни реши да закупи с отделни договори ракети „Джавлин“ (Javelin) и артилерийско и стрелково въоръжение. Това трябваше да стане още миналата година, но сделката беше отложена, за да може плащанията да започнат през 2025 година. Държавният департамент на САЩ одобри евентуалната продажба на ракети за България още през септември миналата година. България е поръчала 218 ракети,, Javelin FGM-148F” и 107 единици от тяхното оборудване.
        Πpoизвoдcтвoтo на ракетите започва от 1994 г., a oт 1996 г. ĸoмплeĸcът e пpиeт нa въopъжeниe в САЩ. Ефективността им е доказана по време на различни военни конфликти, включително в Украйна.
        Кабинетът е взел решение и за отпускане на 1 млн. лв. за придобиване на подвестните системи за гасене на пожари на нашите хеликоптери.
        Министър Запрянов припомни, че в края на миналата годината са били заделени над 40 млн. лв. за възстановяване на работоспособността на хеликоптерите „Кугър“. С решението на кабинета от днес ВВС ще разполагат с минимум шест хеликоптера за гасене на пожари.

        Министерски съвет одобри договора между България и САЩ за придобиване и доставяне на ракетите ,,Джавелин”, които са част от проекта за бойната машина „Страйкър“. Това обяви министърът на отбрана Атанас Запрянов на брифинг в Министерски съвет. Правителството отпусна и 1 млн. лв. за придобиване на подвесните системи за гасене на пожари, с които ще имаме […]

        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          „Терем“ разработва дронове с украинска фирма

          Предвижда се дъщерното дружество от Велико Търново да поеме поддръжката и ремонта на бойните машини „Страйкър“

          „Терем холдинг“ ЕАД работи съвместно с украинската компания „Rarog airspaice“ по разработка и производство на безпилотни летателни апарати и система за управлението им. Това съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на питане от депутата Ивайло Мирчев.
          През октомври миналата година украинската фирма е открила свой клон в България, което улеснява съвместната работа по дроновете. За миналата година тя е доставила на украинската армия дронове за близо 3 млн. лв.
          На 11 февруари т.г. демонстрирахме пред представители на Сухопътните войски как действа цялата система по управление на безпилотните летателни системи, каза за в. „Българска армия“ изпълнителният директор на холдинга Калин Димитров. Демонстрацията се е състояла на учебния полигон край Сливница. Според Димитров до 6 месеца „Терем-холдинг ЕАД“ ще започне производството на специализирани боеприпаси за дронове.
          Украинци помагат на „Терем-Летец“ в ремонта на вертолети от серията Ми, става ясно още от отговора на министъра. Предприета е инициатива за усвояване на пълен ремонт на хеликоптери от тази модификация съвместно с украинската фирма „MS-AVIA GRADE“. Инициирани са и разговори с други външни компании за подобряване на настоящата инфраструктура и модернизация на технологичния парк.
          Освен това министър Запрянов информира, че предстои подписване на договор между „Терем-холдинг ЕАД“ и производителя на бойнитебронирани машини „Страйкър“ – General Dynamics Systems, за инсталация на подсистеми на машините. Договорът ще се изпълнява от дъщерното дружество „Терем-Ивайло ЕООД, Велико Търново. Идеята е след приключване на доставката и асемблирането на машините, дружеството да поеме и последващата поддръжка и ремонт.

          https://armymedia.bg/2025/03/06/%d1%...0%d0%b8%d0%bd/
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            – Кои по-важни изводи направихте в анализа за подготовката през миналата година? Имате ли достатъчно изправни хеликоптери за изпълнението на задачите?
            – Най-важният извод е, че задачите, които бяха поставени пред 24-та авиобаза през 2024 г., бяха изпълнени. Недостатъчен бе ресурсът за вертолетите „Кугар“, Ми-17 и Ми-24. Очаквахме в нашите редици да се влеят вертолети, завърнали се от ремонт в Румъния и Полша. Трябваше два вертолета „Кугар“ да пристигнат при нас още миналата година, но има съществено забавяне на ремонта. И първият вертолет „Кугар“, който очаквахме през лятото на 2024 г., дойде при нас през януари т.г. Ще приемем скоро и втория „Кугар“ от Полша. Но това са първите два хеликоптера, очакваме още три, за които забавянето е голямо. Имаме и други вертолети „Кугар“, но те са вече с доста намален ресурс. Големи са проблемите с поддържането на старите хеликоптери. И това е голямо предизвикателство за нас. Но пък в крайна сметка тези вертолети допринасят като цяло за нашата подготовка, особено по третата мисия на въоръжените сили – в помощ на населението при бедствия, аварии и катастрофи и най-вече при гасенето на пожари. Ми-17 наистина е незаменим помощник при гасенето на горски пожари и разчитаме на този тип хеликоптери и през тази година. Моята амбиция е да увеличим екипажите, които изпълняват такава задача. Наистина, трудни са условията и за хората, и за техниката. Но благодарение на нашите специалисти и на инженерно-техническия състав успяваме да държим тези вертолети в добро състояние. Мога да заявя, че всеки вертолет, който излита от нашата авиобаза, е напълно изправен, без никакви забележки по него. Няма значение, че някои вертолети са на въоръжение над 30 години, те са абсолютно годни за експлоатация.
            – На учението Steadfast Dart-25 изпълнихте задачи във взаимодействие със Специални сили от България и Испания. По-специална ли е подготовката за тази дейност?
            – Има определени изисквания и към екипажите, и към вертолетите. Предстояща е сертификацията на два вертолета за изпълнение на задачи на Силите за специални операции. Тя ще бъде през октомври в Унгария. И трябва да придобием доста нови способности – за полети с очила за нощно виждане, за полети нощем в група и полети за инфилтрация и ексфилтрация на групи нощем, също с очила за нощно виждане. Очакваме трима инструктори от Словения, с които ще летим на територията на нашата база и в България с наш вертолет „Кугар“ за придобиването на тези способности на екипажите. Също така ще проведем съвместна подготовка на екипажи в Центъра за обучение на пилоти за специални операции в Задар (Хърватия). Даже и сега там имаме хора, които са в звено за полети за специални операции. Бордни инженери, стрелци и спасители преминават такива курсове за специални операции. По този начин се учим и покриваме стандартите и процедурите, които трябва да прилагаме.
            – А има ли изисквания към използваните хеликоптери за задачи на Специалните сили?
            – Очакваме да имаме въоръжение, поставено на „Кугар“ от двете страни – отляво и отдясно по една картечница. Работим съвместно с Института по отбрана за създаването на лафет, който да държи картечниците ПК-47. Имаме достатъчно муниции за тях. Естествено, в един бъдещ етап на модернизации трябва да закупим съвременно въоръжение – западен образец, такъв, какъвто имат испанските вертолети. Това е стандарт, който наистина трябва да постигнем, и съм убеден, че това ще стане в най-скоро време. Вече проведохме летателни изпитания на този лафет и стреляхме от борда на вертолета с картечница. Ще започнем да изпълняваме такива задачи на полигон „Елена“, за да покриваме пълните изисквания към вертолет „Кугар“. Картечниците ПК-47 стандартно ги използваме за стрелба от Ми-17 и Ми-24. Така че бордните стрелци проведоха такива стрелби от борда на Ми-17, за да ги допуснем до летателни изпитания на „Кугар“. Очаквам да получим лафети, за да изпълняваме с „Кугар“ задачи за стрелба по земна цел. Но, разбира се, тези картечници са за самозащита, а не за да превърнем вертолета в боен.
            – За какво е необходим този лафет?
            – Лафетът представлява стойка, към която се прикрепва картечницата. Така се осигурява периметър, който е безопасен, за да не се засегне самият вертолет. Ограничението е в определени градуси, но е напълно достатъчно за водене на стрелба по земни цели. Водим подготовка, стрелците са преминали обучение на тренажор в Унгария, реално са изпълнявали задачи и са спазвали процедурите в различни етапи на полета. И през тази година сме предвидили един екипаж с бордни стрелци да отиде на триседмичен курс в Унгария. Ще получим лафети, ще извършим оборудване и от началото на пролетта ще провеждаме стрелби. Защото, както казах, през октомври ще участваме в сертифицирането на два вертолета „ Кугар“ с четири екипажа за изпълнение на специални операции.

            Летателните часове са повече от миналата година, нальотът също ще е повече, заявява командирът на 24-та авиационна база Бригаден генерал Димитър Павлов е командир на 24-та авиационна база от 12 септември 2024 г.  Роден е на 12 август 1970 г. в Хасково. Завършва ВВВУ „Георги Бенковски“ през 1993 г., Военна академия „Георги C. Pаковски“ през […]

            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment

            Working...
            X