Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските въоръжени сили 2004-2024

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    По повод модернизацията на Трета авиобаза, министър Тагарев каза, че има все още сериозни рискове за навременната подготовка на инфраструктурата за посрещането на първите самолети Ф-16. „Има фирми, които са заявили намерение да се откажат от изпълнението на договорите, тъй като искат рязко повишаване на стойността на договорите, а ние не сме склонни да удовлетворим тяхното искане. Но продължаваме да работим, за да управляваме по най-добрия начин тези рискове”, сподели министърът.
    Той обясни, че е в ход процедурата по доставката на трикоординатните радари, като вече има решение на комисията и за преговори е поканена фирмата, класирана най-високо. „Мисля, че преговорите ще протекат нормално, във възможните срокове и тогава ще внесем проект за инвестиционен разход, тоест ще търсим одобрение от Народното събрание и ще отидем към сключване на договор. Всичко това трябва да се случи тази година”, каза министърът. Той посочи, че е постигната цена, която е с 25 на сто или със 100 милиона лева по-ниска от индикативната цена. Реших, че по-добрият вариант е да приема доклада на комисията и да продължим нататък със същата процедура, изтъкна Тагарев.
    По думите му доставката ще отнеме време, но Ф-16 може да летят и без да има такива радари, тъй като в момента разполагаме с радиолокационни станции. Вярно, съветски образци, но модернизирани, които все още успяват да изпълняват задачата по наблюдение на въздушното пространство, заяви министърът. Той допълни, че се водят разговори с партньорите за доставка на зенитно-ракетни комплекси по черноморското крайбрежие. „Водим разговори на двустранна основа, участваме в съответните дискусии в НАТО, за да можем да постигнем в максимална степен гаранции за сигурността на нашето въздушно пространство”, заяви Тагарев.
    Той каза, че за изпълнител на дейностите по асемблирането на новите бойни машини за пехотата „Страйкър” е определен ТЕРЕМ. „Ние сме се насочили към завод „Ивайло” във Велико Търново. Имаме да си свършим малко домашна работа по подготовка на инфраструктурата – халета и т. н., докато предмет на договора е доставката на оборудване, документация, подготовката на състава, който ще извършва тези дейности. Имаше вече посещение от страна на „Дженерал дайнамикс”, те са запознати с обстановката, водят се разговори с тях. Имам уверението на ръководството на ТЕРЕМ, че всичко това ще се случи в определения срок”, добави министърът на отбраната.

    Първите бронетранспортьори, натоварени на 30 вагона, са заминали на 7 март Последният ешелон (натоварен с БТР-и – б. р.) вече отпътува за Украйна. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев по време на пресконференция в Министерството на отбраната вчера. Той представи пред репортерите допълнителното предоставяне на военно-техническа помощ за Украйна и отговори на журналистически въпроси. […]

    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      Днес в различни райони на страната, в различни гарнизони работят 4 групи „Специални сили“, щабен батальон, батальон за логистично осигуряване…Съвсем скоро ще бъде официалното откриване на новоизградения район на 1-ва група „Специални сили“. Развиват се райони, където водим подготовка като „Црънча“ и „Чешнегирово“. С бързи темпове подобрихме въоръжението. Нашият състав експлоатира 100 бойни, свързочни, спомагателни и др. машини.

      Честваха 81-годишнината от сформирането на Парашутната дружина и създаването на българските Сили за специални операции Празникът в Пловдив на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) по повод 18 март – деня, в който през 1943 г. е създадена Парашутната дружина, а с това е поставено и началото на  Специалните ни сили, започна с даването на […]
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Процедурата за придобиване на нови трикоординатни радари за Военновъздушните сили ще продължи с преговори между Министерството на отбраната и класирания на първо място участник. Те ще започнат след предоставяне и одобрение от органите по сигурност на информацията на документите, изискващи се по Закона за защита на класифицираната информация, за провеждане на преговори за сключване на договор. Съгласно условията по процедурата, в случай, че не бъде постигнато съгласие с класирания към момента на първо място участник, процедурата може да продължи с преговори с класирания на второ място участник.
        Вчера министърът на отбраната Тодор Тагарев на пресконференция обяви, че е одобрил доклада на междуведомствената група за разглеждане, анализиране, оценка на подадените оферти и класиране на участниците в поръчката за реализацията на проекта. В хода на процедурата индикативната цена е намалена с 25%.
        Поради високия обществен интерес, Ви предоставяме подробна информация за хода на процедурата:
        Проектът за „Придобиване на нови трикоординатни радари“ предвижда придобиването на 7 (седем) нови трикоординатни радари. Изпълнението на проекта включва придобиване на комуникационни и криптографски устройства и интегриране на хардуерни и софтуерни продукти в системата за командване и управление на ВВС.
        В изпълнение на предложение от 18 ноември 2022 г. на назначената от служебния министър на отбраната Политико-военна направляваща група се приема реализацията на проекта да се извърши след изготвянето и приемането на „Доклад за определяне наличието на основен интерес, свързан със сигурността на страната, който трябва да бъде защитен при сключване на договор за обществена поръчка в случаите по чл. 149, ал.1, т. 2 от ЗОП на инвестиционен проект „Придобиване на нови трикоординатни радари“. Докладът е одобрен с Решение на Министерския съвет.
        През март 2023 г. искане за предложение (RFP – Request For Proposal) е изпратено до следните 8 компании-производители на трикоординатни радари: „Elta“ Systems LTD – Израел, „Indra“ Sistemas S.A – Испания, „Leonardo“ – Италия, „Saab“ – Швеция, „Thales“ L.A.S. – Франция, „Lockheed Martin“ – САЩ, „Northrop Grumman“ – САЩ и „ВАЕ Systems“ – Великобритания. Крайният срок за получаване на отговорите от участниците в поръчката е 31 юли 2023 г.
        В отговор на отправеното искане за предложение до осемте компании са постъпили 5 (пет) оферти от „Lockheed Martin“ – САЩ, „Leonardo“ – Италия, „Elta“ Systems – Израел, „Indra“ Sistemas S.A – Испания и „Thales“ L.A.S. – Франция. Компаниите „Saab“, „Northrop Grumman“ и „ВАЕ Systems“ са декларирали отказ от участие в процедурата.
        През август 2023 г. със заповед на министъра на отбраната е назначена междуведомствена работна група за разглеждане, анализиране, оценка на подадените оферти и класиране на участниците в поръчката за реализация на проекта за придобиване на нови трикоординатни радари. В нея са включени тридесет и трима представители на Министерството на отбраната, Военновъздушните сили, Института по отбрана „Проф. Цв. Лазаров“, Военната академия „Г. С. Раковски“, Служба „Военно разузнаване“, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на транспорта и съобщенията и ДАНС.
        На 24 август 2023 г. на открито заседание на междуведомствената работна група са отворени офертите на петимата участници в процедурата. След разглеждането на предоставените оферти по отношение на съответствието им с изискванията на Възложителя, свързани с лично състояние, критерии за подбор и техническите предложения на участниците е констатирано, че офертите отговорят на изискванията на Министерството на отбраната. В резултат на това членовете на междуведомствената работна група вземат решение всички участници да бъдат допуснати до етап Отваряне на ценови предложения.
        На 21 ноември 2023 г. на открито заседание на междуведомствената работна група са отворени ценовите предложения на участниците. След извършване на детайлен анализ е констатирано несъответствие на ценовото предложение на един от участниците с изискванията на Възложителя. В резултат на това членовете на междуведомствената работна група вземат решение този участник да не бъде допуснат до следващ етап от процедурата. До етап оценяване и класиране на офертите са допуснати останалите четири компании.
        Резултатите от оценяването и класирането на участниците, допуснати до етап „Оценка и класиране на офертите“, са подробно и детайлно описани в Доклада за резултатите от дейността на междуведомствената работна група за разглеждане, анализиране, оценка на подадените оферти и класиране на участниците в поръчката за реализация на проект „Придобиване на нови трикоординатни радари“. Докладът е утвърден от министъра на отбраната. На заседание на Борда за управление на проекта са изготвени уведомителни писма до всички 5 компании, подали оферти в отговор на RFP, относно решението на Възложителя.
        За хода на процедурата министърът на отбраната Тодор Тагарев предостави детайлна информация на народните представители на заседанието на Комисията по отбрана към 49-то Народно събрание, проведено на 28 февруари 2024 г.
        На 6 март 2024 г. са изпратени уведомителни писма от Министерството на отбраната до петте компании за резултатите от класирането, като класираният на първо място участник е уведомен, че ще бъде поканен за участие в следващия етап от процедурата, а именно преговори. На първо място е класирана френската фирма "Thales" L.A.S.

        https://armymedia.bg/2024/03/15/%d1%81%d0%bb%d0%b5%d0%b4%d0%b2%d0%b0%d1%89%d0%b0-%d1%81%d1%82%d1%8a%d0%bf%d0%ba%d0%b0-%d0%b2-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%86%d0%b5%d0%b4%d1%83%d1%80%d 0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d1%80%d0%b5%d0%b0%d0%bb/
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Некомплектът от военнослужещи продължи да нараства и достигна 21,8 на сто в края на миналата година. Данните се отнасят за Министерството на отбраната (МО), структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия (БА), става ясно от Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили (ВС) през 2023 г. Документът беше приет от Министерския съвет и ще бъде внесен в парламента за одобрение. Най-голям е недостигът на войници/матроси - 27,6 на сто, се посочва в доклада. Некомплектът на офицерски състав е 26,1 на сто. При сержантите/старшините нивото е 11,2 на сто, а при офицерски кандидати - 6,1 на сто. „Особено тревожно е състоянието на окомплектоването с военнослужещи в Сухопътните войски, където нивото на некомплекта е още по-високо. Това състояние на окомплектоването значително ограничава възможностите на ВС да изпълняват в пълна степен възложените им задачи, както на национално ниво, така и в рамките на колективната обрана в НАТО”, алармира документът.
          Независимо от предприетите действия МО и БА изпитват все поголеми трудности по осигуряването на необходимия човешкия ресурс, признава докладът. Сред причините се посочват кумулативното влияние на демографското състояние на страната (намаляването на човешкия капитал) и здравната култура на българските граждани, водеща до влошени здравни показатели на младите хора Резултатите от медицинските прегледи за годност на кандидатите за военна служба са показателни - близо 25 на сто от тях са негодни за военна служба. Особено тревожен е отчитания спад на кандидатите за курсанти във висшите военни училища (ВВУ), се казва в документа: „Приемът за учебната 2023/2024 г. на курсанти показва, че само ВВВУ „Г. Бенковски” е усвоило 100 на сто направените заявки, докато НВУ „Васил Левски” за втора поредна година отбелязва спад в приетите курсанти спрямо направените заявки, като през 2023 г. са приети 87 курсанти, което, от своя страна, представлява 22,66% усвояване на заявените 384 места. ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” също за втора поредна година отбелязва спад в приетите курсанти, като през 2023 г. те са 51, което представлява 62,96 на сто от заявените 81 места”. В доклада се напомня, че през 2023 г. за шеста поредна година бяха увеличени основните месечни възнаграждения на военнослужещите средно с 10 на сто. Индексирани бяха и заплатите на цивилните служители. Увеличени бяха стипендиите на курсантите за звание средно с до 25 на сто. „Въпреки всички положени да момента усилия за реализиране на ефективна политика по доходите на военнослужещите нивото на заплащане на труда им остава неконкурентно спрямо това в останалите сектори на икономиката. Основното месечно възнаграждение за найниските длъжности за офицери и войници за последните 30 години е намаляло спрямо растежа на минималната работна заплата (МРЗ) повече от 2 пъти при офицерите и наполовина при войниците”, се казва в доклада. Изводът е, че за последните 25 години конкурентността на военната професия като доходи спрямо другите сектори драстично намалява, което обяснява ниския интерес към служба в армията и високите нива на неокомплектованост. Нещо повече. „Предприеманите само от страна на МО мерки не могат да компенсират негативната тенденция за намаляване на кандидатите за военна служба. Прогнозните разходи за персонал във ВС за периода 2020-2032 няма да доведат до повишаване на социалния статус на военнослужещите, нито ще направят военната служба конкурентноспособна на пазара на труда. Липсата на обществена и политическа подкрепа относно промяна на социалния статус на военнослужещите, забавените процеси по модернизация на армията и създаване на адекватни/съвременни условия на труд ще определят изпълнението на задачите от ВС в хронична недоокомплектованост от 15 до 20 на сто”, прогнозира докладът. Изключително тревожни са и данните за комплектуването с доброволен резерв, което в края на 2023 г. е едва 16 на сто. Въпреки предприетите мерки кандидатите за постъпване на военна служба и служба в доброволния резерв не се увеличиха. „За голяма част от младите хора военната професия е непривлекателна поради тежестите и лишенията, рисковете, лошите условия на труд и остарялото въоръжение. Крайно негативно влияние оказват и зловредните информационни кампании, манипулиращи общественото мнение по отношение на войната на Русия срещу Украйна”, се казва в доклада. Констатира се и значително намаляване на запаса, като за периода 2010-2020 г. той е намалял с 43 на сто и продължава да спада с около 5 до 7 процента на година. Разчетите показват, че ако този темп се запази, след 15 години запасът ще бъде напълно изчерпан Този проблем е критично важен, тъй като, според доклада: „Поуките от войната в Украйна показват, че при продължителни бойни действия основен фактор за поддържане на боеспособността се явява своевременното доокомплектоване на формированията със запасни”.

          Разходите на България за отбрана през 2023 г. достигнаха 1,88 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), като надвишиха заложеното ниво в националния план от 1,85 на сто, се посочва в доклада. Изводът е, че е налице солидна политическа воля за изпълнение на съюзните ангажименти на страната, при отчитане на сериозно влошената среда на сигурност. „Същевременно, следва да се отчита, че повечето страни-членки на НАТО, включително и България, се ръководят от убеждението, че нивото на разходи за отбрана от 2 на сто от БВП е недостатъчно и, следователно, то вече се възприема като отправна точка за по-нататъшното им нарастване”, пише в документа.

          Планирани бяха 455 учения, от които бяха проведени 380 (84 на сто от планираните), се посочва в частта на доклада, която разглежда развитието на ВС и на отбранителните способности. Изводът е, че подготовката е осъществявана съгласно предварителните планове и е допринесла за съхранение на способностите на ВС. Своеобразен рекорд е 100-процентовото изпълнение на големите учения с ранг над батальон, които са общо 11 от 11 планирани. „Анализът на данните показва повишение с 8,88% на общия брой проведени учения през 2023- а спрямо 2022 г.

          През 2023 г. бяха проведени 108 процедури за възлагане на обществени поръчки за доставка на стоки и предоставяне на услуги, се посочва в доклада. От тях 56 на сто са завършили успешно със сключване на договори или рамкови споразумения, по 29 на сто работата продължава, а 15 на сто са прекратени. На тази основа са били сключени 147 договора, 23 рамкови споразумения и 50 допълнителни споразумения с възложител министърът на отбраната или упълномощено от него лице. Чрез тези договори и споразумения са осигурени нови способности и се поддържат вече съществуващи в редица важни направления. Сред тях са: интегрирана логистична поддръжка за вертолети Bell и Panther и на двигателите за тях; основен ремонт на самолети L-39ZA; интегрирана логистична поддръжка на самолети Pilatus; основен/капитално-възстановителен ремонт на шест броя двигатели за самолети МиГ-29; авариен доков ремонт на базов миночистач „Шквал”, базов миночистач „Прибой”, минен ловец „Цибър”, минен ловец корвета „Бодри”, корвета „Решителни”, танкер-бункировчик „Балчик”, моторен катер „Георги Раковски” и фрегата „Горди”. Договорите се отнасят също до: доставка на безпилотни летателни системи Aquilas; извънгаранционна поддръжка на адаптирана радарна система за кацане; ръчен терминал за контрол и навигация; преоборудване на автомат „Калашников“ АК-47; доставка на бойни каски и бронежилетки. Осигурени са рамкови споразумения за преносими химически, радиационни и биологически многоканални точкови детектори със способност за предаване на данни в мрежа; доставка на станции за ядрено, химическо и биологическо обеззаразяване; техническо обслужване и/или ремонт на товарни автомобили с повишена проходимост ТАТРА-815 и леки автомобили „Шкода”; на полуремарке за транспорт на контейнер; на акумулаторни батерии, автомобилни гуми, горива и гориво-смазочни материали и други.

          Предстои придобиване на 198 броя бойни и спомагателни машини, като 183 от тях са от фамилията „Страйкър”, след като договорът за покупката беше подписан на 17 ноември 2023 г. и ратифициран от парламента, напомня докладът. Сделката е на обща стойност 1,2 млрд. щатски долара, със срок за изпълнение 2023-2028 г. Предвидено е и индустриално сътрудничество, включващо финалното асемблиране на бойните и специалните машини от фамилията „Страйкър” да се извършва в България, както и да се усвои ремонтът и поддръжката им в предприятията на Терем-холдинг ЕАД. Ще се усвои и производството от българската отбранителна индустрия на допълнителната бронировка и на някои видове боеприпаси. В доклада е представена и работата по други основни инвестиционни проекти. „Продължиха доставките на авиотехническо и друго имущество по договорите за придобиване на самолет Ф-16 Блок 70, осигуряващи изграждането на една цяла ескадрила самолети Ф-16 с необходимото въоръжение „въздух–въздух” и „въздух–повърхност”, средства за наземно обслужване и резервни части. Продължава и обучението на летателен и инженерно-технически състав. Първите осем броя Ф-16 се очаква да бъдат получени през 2025 г., а вторите осем – до края на 2027 г.”, се посочва в доклада. С уточнението, че основен приоритет на МО е ускореното изграждане на необходимата инфраструктура в Трета авиобаза за приемането на новите изтребители Ф-16, обаче са посочени и някои проблеми: „Практически изоставането в проектирането (натрупаното закъснение от сключването на договорите от края на 2020 г. до средата на 2023 г.) поставя в риск от забавяне изпълнението на строително-монтажните работи”. Конкретизирано е още, че в края на 2023 г. са докладвани проблеми с отводняването на пистата за излитане и кацане, която не е поддържана. Предлаганите допълнителни дейности са оценени на близо 50 млн. лв. „Възлагането и изпълнението на отводняването на пистата допълнително поставя под риск подготовката на авиобазата в срок за приемането на самолетите. Фокусът на усилията на МО е постигане на максимален напредък и успешно приключване на изпълнението на договорите. Продължава подготовката на инфраструктурата на летищата в Крумово и в Безмер за използването им от новия тип боен самолет”, се посочва в документа. По третия голям модернизационен проект – този за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС, в доклада е записано, че договорът се изпълнява по план. Подписани бяха три договора за придобиване на ракетно и торпедно въоръжение на двата кораба. Придвижване има и по проекта за придобиване на нови трикоординатни радари, като след завършване на своята дейност междуведомствената работна група ще изготви доклад за резултатите от работата си, съгласно заповедта. Отчита се, че през 2023 г. са придобити всичките 98 машини с различно предназначение по проекта за повишаване на мобилността и защита на личния състав от Силите за специални операции. Предстои да се монтира и интегрира КИС оборудването, придобито по договор с правителството на САЩ, като в тази връзка срокът на договора е удължен до август 2024 г. Напредва и модернизацията на танковете Т-72. Тя трябва да обхване 44 танка и три машини МТ-ЛБ У. „Извършена е модернизацията на 38 танка и един МТ-ЛБ У, преминали успешно приемни изпитвания. По втория етап на проекта предстои модернизация на още 40 броя Т-72. По проекта за придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси е предложено на министъра на отбраната да се изпрати искане за предложение до компаниите през 2024 г. Процес на проучване на възможностите за директно придобиване в рамките на инициативата „Щит на европейското небе” е стартирал по друг проект - за придобиване на зенитно-ракетни комплекси със среден/голям обсег на действие. Взето е решение за подготовка и изпращане на искане за информация до производители по проекта за придобиване на ракетна система за залпов огън с повишена мобилност, чиято цел е повишаването на способностите за далечна огнева поддръжка, воденето на контрабатарейна борба, общата огнева поддръжка на маневрените формирования и поразяване на резервите на противника. В доклада се посочва още, че е била актуализирана проектната документация и е изготвена тази, необходима за изпращане на искане за предложение по проекта за придобиване на 155 мм гаубици.

          Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	118
Size:	73.3 КБ
ID:	616888

          Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	115
Size:	325.6 КБ
ID:	616889

          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            „Вече около три четвърти от боеприпасите са предадени на Вазовските машиностроителни заводи. Една част от тях вече сме получили обратно и процесът продължава. Това е успешен ход, подкрепен от Народното събрание. Освен това, сме идентифицирали различни възможности за предоставяне на помощ срещу финансови компенсации от съюзни страни и затова сме провели немалко преговори. Потенциалът е да получим около 1 милиард лева допълнително, над бюджета за отбрана, които да бъдат реинвестирани в ускореното превъоръжаване на Българската армия“, отбеляза Тагарев.

            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              Заводът „Авионамс“ да изгради бaзoви нaциoнaлни cпocoбнocти зa пoддpъжĸa нa изтpeбитeли F-16 блoĸ 70. Toвa глacи peшeниe нa Mиниcтepcĸия cъвeт от сряда.
              Част от тази стратегия е пoдпиcвaнe нa cпopaзyмeниe мeждy „Aвиoнaмc“ AД и Lосkhееd Маrtіn Glоbаl ІNС за индycтpиaлнo cътpyдничecтвo. Прeдвидeнo е пpивeждaнe нa cъщecтвyвaщитe мoщнocти и инфpacтpyĸтypa нa „Aвиoнaмc“ AД в cъoтвeтcтвиe c изиcĸвaниятa нa Lосkhееd Маrtіn Glоbаl ІNС, дocтaвĸa и инcтaлиpaнe в „Aвиoнaмc“ AД нa пpeдocтaвeнoтo oт Lосkhееd Маrtіn Glоbаl ІNС бeзвъзмeзднo oбopyдвaнe, инcтpyмeнти, зaпacни чacти, oбpaзци и cpeдcтвa зa oбyчeниe, ĸaĸтo и нaбиpaнe и oбyчeниe нa пepcoнaл.
              Изгpaждaнeтo нa бaзoви нaциoнaлни cпocoбнocти зa пoддpъжĸa нa изтpeбитeл F-16 блoĸ 70 нa тepитopиятa нa cтpaнaтa ни щe пoзвoли Бългapия дa ocъщecтвявa coбcтвeнa, нeзaвиcимa и нeoпocpeдcтвaнa oт втopa cтpaнa лoгиcтичнa пoддpъжĸa и eĸcплoaтaция пpeз цeлия дълъг жизнeн циĸъл нa пpидoбивaнaтa oтбpaнитeлнa тexниĸa, ocнoвaвaщa ce нa coбcтвeнa тexнoлoгичнa бaзa. Πo тoзи нaчин ce пocтигa пo-гoлямa нeзaвиcимocт, бъpзинa нa дeйcтвиe и пo-виcoĸa eфeĸтивнocт, в cpaвнeниe c eвeнтyaлнoтo тpaнcпopтиpaнe нa тexниĸaтa в дpyгa дъpжaвa, и ce гapaнтиpa cигypнocт нa дocтaвĸитe.
              Решението на МС идва, след извъpшeнo пpoyчвaнe oт пpoизвoдитeля, което е ycтaнoвило, чe дъpжaвнoтo пpeдпpиятиe „Aвиoнaмc“ AД oтгoвapя нa ycлoвиятa и мoжe дa изпълнявa дeйнocти, пpeдвидeни в Πpoгpaмaтa зa индycтpиaлнo cътpyдничecтвo F-16 блoĸ 70, ce oтбeлязвa в peшeниeтo нa MC.
              „Aвиoнaмc“ e eдин oт нaй-гoлeмитe зaвoди зa ĸaпитaлeн peмoнт и oбcлyжвaнe нa лeтaтeлнa тexниĸa в Eвpoпa. Kъм нacтoящия мoмeнт зaвoдa e cъcpeдoтoчил cвoитe ycилия в peмoнтa нa вepтoлeтнa тexниĸa и пpeдлaгa пълeн нaбop oт ycлyги пo peмoнтa и мoдepнизaциятa нa xeлиĸoптepи Mи-8, Mи-17 и Mи-24.


              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                Церемония по освещаване и представяне на новопридобита техника се проведе във военно формирование 48940 – Бургас от състава на Командване за логистична поддръжка. Тържественото мероприятие бе по повод честването на празника на формированието, имащо основна мисия по осигуряването на логистична поддръжка на войски и сили, както на територията на страната, така и извън нея.
                Доставени са 10 броя „Полуремерке цистерна за гориво“, всяка една от тях с капацитет 39 000 литра. Тези цистерни са ново поколение ремаркета от модела „Katmercier-KTM-40 с модерна помпена и измервателна системи, които са напълно съвместими с изискванията на Алианса.


                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  – Г-н полковник, на какъв етап е процедурата, свързана с придобиването на бойните бронирани машини „Страйкър” (Stryker), чието закупуване Народното събрание одобри в края на 2023 г.?
                  – Със заповед на командира на Сухопътните войски (СВ) е сформиран екип от състава на Командването на СВ (КСВ) и 61 механизирана бригада за ръководство, координиране, организация и изпълнение на условията на договора. Имам честта да бъда ръководител на този екип. Основните ни задачи са да организираме провеждането на курсовете, обучението и сертифицирането на екипите на „Страйкър”. Също така да изготвим концепция за поддръжката на новопридобитата техника. В това число включваме оборудването, въоръжението, комуникационно-информационните системи и други. Ще разработваме тактики, техники и процедури, както и стандартни оперативни процедури, стандартни оперативни инструкции по подготовката, поддръжка и обслужване в хода на въвеждането на машините в експлоатация.
                  Екипът ще осъществява контрол и помощ при прилагането на изготвените от изпълнителя програма и методика за обучение на експлоатиращия и поддържащия състав. Ще бъдат определяни процедурите за поддръжка на бойните машини и системи съгласно техническите изисквания, които са заложени за всяка категория от тях. Ще бъде определяна и необходимата инфраструктура, обекти, съоръжения и оборудване за поддръжка и съхранение на машините.
                  Сега сме в началния етап. Всичко това, което казах, предстои да се изпълни във времето.
                  – Бихте ли припомнили колко и какви машини ще бъдат доставени на Сухопътните войски?
                  – Предвижда се да получим 198 броя машини. От тях 183 са от фамилията „Страйкър”. Останалите 15 са обслужващи и осигуряващи логистични машини. Те не са от фамилията „Страйкър”. Става дума за горивозарядчици, машини за евакуация и ремонт на техника и за транспортиране на материални средства. Те са абсолютно съвместими със страйкърите.
                  – Какви видове машини „Страйкър”, според предназначението им, предстои да получат войските?
                  – От споменатите 183 броя, 90 са бойни бронирани машини „Драгун” (Dragoon). Също така очакваме 17 разузнавателни машини, 9 инженерни машини, 33 командно-щабни машини, 24 бронирани линейки – санитарни машини, които са също от фамилията „Страйкър”, както и 10 машини за ядрена, химическа и биологическа защита (ЯХБЗ) и разузнаване. И, както споменах – 15 допълнителни логистични машини за осигуряването и поддръжката на страйкърите.
                  – Кога ще бъдат доставени машините?
                  – Първите машини очакваме във втората половина на 2025 г. През 2026 – 2027г. почти всеки месец ще получаваме машини, като последните се очаква да пристигнат в първата половина на 2028 г. Говорим общо за всички типове машини. Има си график, който сме направили. Но първите машини пристигат във втората половина на 2025 г.
                  – Като технология доколко тези машини се различават от досегашните, които военнослужещите в СВ използват?
                  – Страйкърите са съвременна еволюция на една платформа която е ново поколение техника от 21 век. Говоря не само за машината, а и за оборудването, за технологиите, внедрени в нея. 70 процента, ако мога така да се изразя, са високи технологии. Това са системите за бойно управление, както и за управление на огъня – съвсем различни системи, с които ние досега не сме работили. Сензорите за разузнаване, за целеуказване – всичко е от ново поколение. Нов вид за Сухопътните войски е и въоръжението на машината, тъй като говорим за 30-мм автоматично оръдие. Системата за зареждане с боеприпаси, селектиране на типа боеприпас и водене на огъня също е друга. Страйкърите имат автоматизирана система за разпознаване на целите и водене на огън денем и нощем за разлика от предишното поколение машини, които не притежават такива системи и мерач-операторите осъществяваха тези дейности.
                  – Ясни ли са вече въпросите, свързани с евентуалното асемблиране, поддръжка и ремонт на машините в България и доколко това би облекчило експлоатацията на страйкърите от Сухопътните войски?
                  – Да, предлаганият подход от компанията производител от американска страна включва асемблирането на машините да се извършва в заводите на ТЕРЕМ-Холдинг. Това включва инсталация на определени системи и оборудване, на дистанционно управляемите куполи, инсталация на въоръжение, а също и интегриране на комуникационно-информационното оборудване. Това е включено в договора.
                  – Този подход за сглобяване в България ще облекчи ли вашата по-нататъшна работа по експлоатацията на машините?
                  – Твърдият отговор е: „Да”. Щом ще имаме асемблиране на наша територия, по-лесно ще е оборудването и обслужването. Амбицията е вместо да изпращаме машини в чужбина, те да бъдат ремонтирани и поддържани в България.
                  – Смятате ли, че придобиването на новите машини ще повиши интереса на младите хора за служба в Сухопътните войски?
                  – Надявам се, че новите машини и новите технологии могат да повишат интереса на младите хора за служба в Сухопътните войски. Ние провеждаме постоянно демонстрации, непрекъснато се срещаме с ученици. Но дали ще желаят, това е техен избор. Но, мисля, че – да, ще повиши интереса, не само на младите, но и на нашите военнослужещи. Тоест ще ги мотивира това, че имат ново въоръжение, нова техника, с която могат да работят в по-добри условия.
                  – Ще видим ли машини „Страйкър” на изложението „Хемус” в Пловдив тази година?
                  – Да, ще видим страйкъри на изложението „Хемус”, както и много други продукти, свързани с отбранителната индустрия.

                  Първото обучение за новата техника ще започне след броени дни - на 22 април и ще бъде свързано с администрирането на договора, стандартите за приемане на машините, финансово-логистичната поддръжка и въвеждането в експлоатация, заявява полковник Георгиев. Без този курс няма как да продължим по-нататък, допълва той. По думите му основният получател и ползвател на тези машини ще бъде 61 механизирана бригада - трите й механизирани батальона. Проектът цели да се повишат способностите на бригадата като формирование от тежък тип.
                  „Обучението е истинско предизвикателство. Доставката на машините е само началото. В обхвата на проекта е предвидено обучение на личен състав за експлоатация и техническа поддръжка на всички типове машини. Имаме двуседмични срещи с колегите и в момента изясняваме процедурите за провеждането на обучението”, казва полковник Георгиев.
                  През август е предвидено да започне и обучението на специалисти по ЯХБЗ. „То ще е на няколко етапа. В момента нашият екип разработва такава концепция. Съгласно подписания договор, ще има инструктори от американска страна, които ще обучават наши инструктори. Това ще бъде като теоретична подготовка. Нашите инструктори ще бъдат обучавани как да преподават вида техника, въоръжението и експлоатацията на машината. В последващото обучение тези наши инструктори с помощ от инструкторите от американска страна пък ще обучат останалия личен състав - и теоретично, и практически”, обяснява полковник Георгиев.
                  Той напомня, че процесът на усвояване на нова техника е сложен и изисква множество обучения на различните специалисти за инструктори. „След обучението на останалия личен състав като индивидуална подготовка, трябва да сглобим и самите формирования като цяло, като една бойна единица. Тези процеси ще бъдат подпомагани с тренажори. Съгласно договора е предвидено да получим тренажори и симулатори, което пък да облекчи подготовката, преди военнослужещите да излязат за реално използване на машините. Това ще намали оперативните разходи свързани с обучението”, посочва офицерът.
                  Предстои ремонт на складови помещения, помещения за тренажори, симулатори, обяснява полковник Георгиев. „Наш екип в момента извършва преглед на наличната инфраструктура. Предвижда се да бъдат направени предварителни разчети за необходимите финансови средства за възстановяване на съществуващата инфраструктура за съхранението на машините. Не се предвижда изграждане на допълнителна инфраструктура. Но пък е необходимо да извършим ремонт на съществуващите паркови територии, тъй като са амортизирани”, пояснява той. СВ ще продължат да използват и сегашните си бойни машини на пехотата (БМП). „Докато не обучим нашия личен състав, докато не го сертифицираме и му дадем оценка „Боеготов”, няма да се откажем от старите машини, тъй като трябва да поддържаме бойна готовност. Обучението ще бъде паралелно. Машините БМП ще си останат, както досега в 61 бригада, докато формированията не се обучат и не бъдат сертифицирани за използване на бойна машина „Страйкър”. Няма да изведем от експлоатация БМП-тата. Те ще идат да усилят Втора механизирана бригада, бригадните командвания и останалите формирования от СВ”, казва полковник Георгиев.


                  – Г-н полковник, на какъв етап е процедурата, свързана с придобиването на бойните бронирани машини „Страйкър” (Stryker), чието закупуване Народното събрание одобри в края на 2023 г.? – Със заповед на командира на Сухопътните войски (СВ) е сформиран екип от състава на  Командването на СВ (КСВ) и 61 механизирана бригада за ръководство, координиране, организация и […]



                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    – Какво друго бе характерно при полевото обучение, сравнение с предишни под-готовки?
                    – От началото на годината получихме нов звукометричен комплекс, който е в процес на усвояване от личния състав. И търсихме най-добрите варианти за неговото използване. Стре-мяхме се да натрупаме сбор от нормативи, за да видим за колко време се развръща и за колко време се събира комплексът, така че в края на полевата подготовка вече имахме при-мерен разчет за тези действия.
                    – На какво разстояние се развръща този звукометричен комплекс?
                    – Той има 19 стационарни поста, които се развръщат от 5 до 10 км. Идеята бе да видим каква са неговите възможнос-ти и те се оказаха наистина големи. Въпросът бе да разбе-рем правилното отношение и правилното разполагане между стрелящите батареи и разривите, които засичаме. Така че да можем да оценим напълно не-говите възможности и да знаем как трябва да го планираме за използване.
                    – Видя се, че и дрон полетя в небето над „Корен“. Как той помага на артилеристите?
                    – Да, дронът бе другата новост при полевата ни подготов-ка. Използвахме безпилотното летателно средство само за наблюдение, тъй като още нямаме тази камера, която очакваме да получим. А тя дава разстояния и координати за даден обект или цел. Но тренирахме определения личен състав за работа с дрона. За първи път тези военнослужещи излязоха
                    с него на полигон „Корен“ и разпознаваха обектите на земя-та, снимани от въздуха, защото погледът е съвсем различен.
                    Опитни са военнослужещите и добре усвояваха дрона, от който ще имаме голяма полза.
                    Това е първото средство, което идва при нас с такива големи възможности​
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      Приключва етапа на модернизиране на първия батальон танкове. Това каза пред журналисти командирът на Сухо-пътните войски генерал-майор Деян Дешков.
                      Имам голяма надежда, че до края на тази година ще е стартирал етапът на модернизиране и на втория танков батальон, заяви пред репортери след церемонията генерал-майор Дешков. „В Сухопътните войски сме абсолютно убедени, че танковите войски имат своето значение, което дори в минимална степен не е загубено и не е спаднало.
                      Духът на нашите танкисти е висок. Правят всичко, което се изисква от тях, и то – качествено”, изтъкна генерал-майор Дешков. „Неведнъж съм казвал, че нашите танкове към момента имат още доста жизнен цикъл в себе си и биха ни дали глът-ката въздух, за да се огледаме и поетапно да започнем да подменяме и тях с нови образци. Но те не са на абсолютно първия ред в момента. Не се и налага. Но танковите войски трябва да се развиват и да се поддържат. Гледаме напред, имаме планове, идеи и концепции, но ще ги споделим когато вече започнат да стават факт”, изтъкна командирът на Сухопътните войски.
                      По думите му модернизираните танкове може да се включат в голямо учение през юни, „но по-вероятно е, ние имаме наши планове, да тестваме цялостната система през септември-октомври. Това е план на Сухопътните войски, за да видим системата как оперира. И то най-вече не самите танкове. Говорим за системата за управление на боя. Не на огъня. На боя”​
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        -А има ли резерви и в усъвършенстване на кариерното развитие?
                        -Там принципите трябва да са ясни, предвидими и прозрачни. Нищо повече, освен да знаеш условията, за да растеш в кариерата. И да проявяваш лични качества. В законопроекта предвиждаме да се създадат т.нар.приоритетни и критични за отбраната длъжности , които да получават и допълнително възнаграждение в размер на до 80% от основното. Така специалностите с ключово значение, за които трудно се намират хора, ще бъдат допълнително финансово стимулирани с цел да бъдат IT специалистите, летателният състав, парашутистите и всички останали длъжности, които ще бъдат определени в заповед на министъра на отбраната, на базата на което ще получават допълнително възнаграждение. Това са специалности, в които държавата е инвестирала много пари за обучение и е логично и да инвестира да ги запази на служба. Министърът на отбраната вече даде този пример: един пилот на F-16 струва няколко милиона за обучение. И е логично да взема заплата, която да го задържи във ВВС. Което се отнася и за специалистите от сектора по киберсигурност и отбрана, ако искаме да го развием.
                        -Какви ще са акцентите в инвестиционната програма, как се развиват модернизационните проекти през парламентарния поглед?
                        -Всичко в тази сфера трябва да върви по ясни правила. Самата програма, внесена в Народното събрание, не е най-качественият документ. Но е по-добре да има такъв документ, отколкото да се забави приемането й. Затова и я приехме. Важното е да не се допуска опортюнизъм и волунтаризъм при въоръжаването. Т.е. проекти, които не са идентифицирани като приоритетни, изведнъж стават приоритетни без яснота как става това. А такива примери имаше през последната година. И другото важно е да има предвидимост и яснота кога тези проекти ще се случат. Ето защо в самата програма въведохме няколко допълнителни условия. И първото е допълнително всяка година заедно с доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили да се внася и доклад за изпълнението на инвестиционната програма, за да се види как се работи по нея и какво е свършено. И ако трябва, да бъде актуализирана. За което трябва да бъде отворен документ. Ето, например, безпилотните системи и системите за електронна война не са добре застъпени и логично би било и на базата на поуките от войната в Украйна това да бъде приоритет. Друго, което ни притесняваше, беше че самата програма е планирана за 37 хиляди души, а Въоръжените ни сили са 43 хиляди. Решението на Народното събрание е, че трябва да има ясна пътна карта какво се случва с формированията, които не са засегнати от този етап на модернизация. Министерството на отбраната трябва да започне с активни темпове да работи по различните проекти. А това, което ще искаме да видим в рамките на това, а и в следващото Народно събрание е на какъв етап на реализация са проектите, които са били приоритетни през 2023 г. и докъде са стигнали. За нас е важно да видим какво реално се свършва, какво е нивото на строителство в авиобазата в Граф Игнатиево и доколко сме способни да приемем първите изтребители F-16 през 2025 година там, как вървят подготвителните действия за приема на новата бойна машина на пехотата, чието строителство трябва да започне, а ще ги сглобяваме в България , което означава, че трябва да сме готови за това. Което означава и необходимост от съпътстващи дейности. Какво се случва с 3D-радари и с всички останали приоритетни проекти, а и не само с тях. Защото самата програма има допълнително приложение, където са включени всички проекти, които са и под сто милиона лева. И за нас е важно да видим как се развиват и те. Защото е важно значителните средства, които отделяме за превъоръжаване, а те нарастват съобразно плана за достигане на бюджета за отбрана от 2%, приет още през 2018 г., да отиват наистина за превъоръжаване.
                        -Очаквате ли да сме готови да приемем първите модерни самолет, кораб и бойна машина за армията ни през 2025 г., която се очертава ключова за модернизацията?
                        -Готовността на инфраструктурата за самолетите ще предопредели дали ще можем да ги приемем веднага. За кораба се работи по подготовка на екипажа за първия ден, когато е на въоръжение в началото на 2025 година. Това се отнася и за бойните машини. Но има и други проекти, по които се работи и се надяваме те да се случат в срок.
                        -А как ще се решава въпросът с намаляващия запас и резерв на ВС?
                        -В комисията имаме идеи за това, а още през февруари в министерството бяха обсъждани за внасяне промени в Закона за резерва. Които засягат въпроса как да се привлекат достатъчно много млади хора, които впрочем имат интерес доброволно да изкарат военно обучение. Това е въпрос на съвременно мислене. Министерството на отбраната имаше няколко инициативи в това отношение, но за съжаление те останаха без последствия. А от страна на парламента имаме идея какво трябва да се направи, но то не включва законодателни промени. И ни остава да стимулираме министерството да мисли в определена посока.
                        -Г-н Гаджев, има ли подходящ и за нас модел в други страни в Алианса за задържане на военнослужещите и привличане на млади хора в армията?
                        -Такъв модел няма. Всяка страна има възможност за координация и обмен на добри примери и практики за това кое работи за привличане на млади хора за военнослужещи. Тъй като този проблем не е само български, всички страни имат проблем с некомплекта. Включително САЩ и Китай.
                        -Останаха ли нереализирани законодателни промени в областта на отбраната за следващия парламент?
                        -За последните 9 месеца задачите ни като законодателни инициативи бяха приключени още през ноември. За съжаление, ангажиментът на изпълнителната власт в програмата беше изпълнено на 10 %. Голяма част от нея не беше изпълнена, включително планираните законодателни инициативи, които Министерският съвет трябваше да внесе в парламента, включително – промените в Закона за резерва, заложени още през юни м.г. Така че ангажиментът в това отношение въобще не беше изпълнен и последните 9 месеца от управлението не видяхме напредък. А бих казал, че имаше по-скоро застой по отношение сферата на отбраната. А през миналата година основните акценти в работата на парламентарната комисия по отбрана, които сме внасяли като законодателни промени, е за повишаване на социалния статут на военнослужещите. През декември внесохме предложение за повишаване на възнагражденията на служещите в Българската армия и ВС. И днес гласуваме промените в ЗОВС на второ четене в зала, като на две заседания в комисия те бяха единодушно приети, без изключение. Всъщност това е част от плана от 2018 г. за нарастване на заплащане на военнослужещите и този план се изпълнява. Въпреки, че имаше време, когато бяхме пред т.нар.гръцки сценарий. Затова твърдението, че армията е била пренебрегвана 15 години е пълна лъжа. Разбира се, финансовото състояние на държавата определя дали и ние ще можем да заделим 2,5% от БВП за отбрана. Но имайки предвид военните конфликти около нас и нарастващите в света разходи за отбрана, ще трябва да се адаптираме спрямо заплахите в света и региона. Добре е, че Българската армия от дълги години продължава да стои на първо място по доверие сред българското общество. А днес трябва да приемем и една забавена ратификация, свързана с договора за F-16, която въпреки че е подписана от американска страна през януари, от наша това е станало чак през април и внесена в последните минути в Народното събрание.

                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          Д О К Л А Д
                          ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на международен договор за Изменение и допълнение № 2 на международен договор (LOA) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ (F-16 Block 70 aircraft and (Foreign Military Sales-FMS)., № 49-402-02-8, внесен от Министерски съвет на 22.04.2024 г.
                          На извънредно заседание, проведено на 23 април 2024 г., Комисията по отбрана разгледа посочения законопроект.
                          От Министерство на отбраната на заседанието присъстваха министър Атанас Запрянов, заместник-министър Радостин Илиев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев.
                          Законопроектът и мотивите към него бяха представени от министър Атанас Запрянов, който поясни, че Международният договор (LOA) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ (F-16 Block 70 aircraft and associated support) по условията на програмата за чуждестранни военни продажби на САЩ (FMS) е подписан от министъра на отбраната на 11 юли 2019 г. и е ратифициран със закон, приет от 44-ото Народно събрание на 26 юли 2019 г. Законът за ратификация е обнародван в „Държавен вестник”, брой 60 от 2019 г.
                          Изменение и допълнение № 2 към LOA BU-D-SAB е изготвено съобразно изискванията на американското законодателство за военни продажби и отразява практиката за извършване на промени в международните договори, посочена в стандартните условия на договорите (LOA Standard Terms and Conditions). То е второто допълнително споразумение към LOA BU-D-SAB като по-съществените промени може да се групират, както следва:
                          • Коригиране на срокове за осигуряване на съответните компоненти и/или продукти и потвърждаване на свързани с тях пояснителни бележки, възникнали в резултат на възложени договори от ВВС на САЩ на съответни доставчици. Посоченият в документа график за доставка на самолетите е актуализиран, като се планира доставките да стартират в края на първото тримесечие на 2025 г. и да завършат до края на 2025 г.;
                          • Намаляване или увеличаване на стойности на различни линии по договора с цел осигуряване на адекватно финансиране на дейностите, както и пренасочване на финансови средства по новосъздадени линии;
                          • Промяна на доставчици на отбранителни продукти и услуги спрямо тези, посочени в писмото-заявка за подготовка на проекта на договор BU-D-SAB (27.03.2019 г.) поради технологични или пазарни промени;
                          • Закриване на някои от линиите поради отпаднала необходимост или поради създаване на нови, като това не води до намаляване на потенциалните способности;
                          • Добавени са единадесет нови линии, финансирани за сметка на заложени средства по съответните линии или чрез пренасочване на средства от други линии на договора (съществуващи или изтрити), в това число допълнително оборудване, поискано от страна на Министерството на отбраната;
                          • Добавени са допълнителни линии, които отразяват възникнали специфични изисквания на програма FMS.
                          Изменение и допълнение № 2 към LOA BU-D-SAB цели оптимизиране на доставките от страна на САЩ и не намалява или стеснява първоначално заявените от българката страна изисквания за способности на оръжейната система F-16 Block 70. То не променя общата стойност на договора. В него се съдържа „контролирана некласифицирана информация“ (Controlled Unclassified Information-CUI), която не би следвало да става публично достояние по аналогия с подписания основен договор през 2019 г. Това изключва и възможността за обнародването й в „Държавен вестник“.
                          Срокът за подписване на предложения BU-D-SAB A2 и информиране на американската страна за изпълнението на българските процедури по влизането му в сила изтича на 18 юни 2024 г.
                          Предвид факта, че за част от дейностите, касаещи сертификацията на инфраструктурата, договорите ще се възложат след влизане в сила на Изменение и допълнение № 2, то ратификацията на това изменение и допълнение от наша страна е изключително важна, тъй като отлагането и във времето може да доведе до забавяне на доставката на самолетите.
                          Участие в обсъждането взеха народните представители Христо Гаджев, Валентин Радев, Ангел Георгиев и Димчо Димчев.
                          След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което с 15 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“, Комисията по отбрана предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на международен договор за Изменение и допълнение № 2 на международен договор (LOA) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ (F-16 Block 70 aircraft and (Foreign Military Sales-FMS)., № 49-402-02-8, внесен от Министерски съвет на 22.04.2024 г.​

                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            - Какво е чувството, когато сте на палубата на новостроящия се патрулен кораб „Храбри“?
                            - Чувството е на гордост, че съвсем наскоро българските ВМС ще приемат в своя строй нов и модерен боен кораб. За да се стигне до тук, бяха положени много усилия от ВМС. Благодарни сме и на нашите партньори от NVL Group - изпълнител на проекта. Предстои този кораб, на чийто борд сме сега, в края на следващата година да вдигне български военноморски флаг. От там нататък ще започне усвояването му от екипажа, който вече е назначен. Всички офицери, старшини и матроси знаят новите си длъжности. Започна тяхната подготовка в рамките на нашите ВМС, а от средата на тази година ще започнат и курсовете, които са предвидени от страна на изпълнителя на договора. Ще положим необходимите усилия да усвоим кораба възможно най-скоро.
                            - Можем ли да кажем, че това е исторически момент в летописа на българските ВМС?
                            - Да, защото от десетилетия насам за първи път ние получаваме напълно нов, построен в България, боен кораб. Получавали сме спомагателни кораби и катери, но боен кораб - не.
                            - Вървят ли по план доставките на въоръжението и техниката за „Храбри“?
                            - Да, съгласно договора с NVL Group те са задължени да доставят оборудването, въоръжението и техниката, с които ще бъде наситен корабът. Тези доставки се изпълняват по график, нямаме никакви закъснения. От страна на Министерството на отбраната и на ВМС се оказва съдействие там, където е необходимо.
                            - На какъв етап е строителството на втория патрулен кораб?
                            - Намираме се в средата на цялата програма съгласно договора, подписан през 2020 г. Вторият кораб „Смели“ трябва да приемем в края на 2026 г. Сега корпусът му се подговя в доковата камера на Корабостроителния и кораборемонтен завод на МТГ „Делфин“. В средата на следващата година очакваме спускането му на вода и по-нататъшното му дострояване.
                            - Какви задачи ще изпълняват двата патрулни кораба?
                            - С въоръжението и техниката, с които ще разполагат, многофункционалните модулни патрулни кораби ще изпълняват пълния спектър от задачи на патрулните кораби: борба с въздушен, надводен и подводен противник. Те ще могат своевременно да откриват на големи дистанции и да въздействат върху въздушни, подводни и надводни цели. Ще могат да предават в реално време актуална информация за обстановката не само за корабите, но и за авиацията ни. Важна нова способност е възможността за постоянното базиране на вертолет на борда.
                            - В каква насока ще продължи модернизацията на ВМС?
                            - Народното събрание вече прие инвестиционната програма за модернизацията на Българската армия до 2032 г. В нея присъстват проекти по придобиването на брегови про-тивокорабни ракетни комплекси, на противоминни кораби. Вече са започнали дейността по подготовката на необходимата документация и проучването на финансовата рамка на тези проекти. В момента върви модернизацията на системата за наблюдение и контрол на корабоплаването. По този проект се надяваме към края на годината да имаме конкретни резултати със започването на експлоатацията на новопридобитата техника и интегрирането на цялата система. В ход са проекти за придобиването на въздушни и подводни безпилотни апарати, както и на специализирани катери и лодки за изпълнение основно на хидрографски и водолазни задачи.
                            - Какво ще включва предстоящият ремонт на Военноморска база Варна?
                            - Той е особено важен във връзка с придобиването на новите патрулни кораби, но и не само това, разбира се. На практика такъв ремонт на базата не е извършван от времето на построяването на различните съоръжения. Крайно време е да се извърши удълбочаване на акваторията на базата, да се ремонтират пирсовете и кейовите стени, електрозахранването, водопроводите, спомагателните системи, които обслужват корабите по време на престоя им тук. Този проект също е в напреднал стадий, предстои конкретното му финансиране, сключването на договорите със съответните изпълнители. Целта ни е да свършим всичко това до втората половина на следващата година, за да можем да базираме новопридобитите кораби.

                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Как върви работата в „Терем”, г-н Димитров? Преди 7 месеца вие обявихте амбиция не само да възстановите загубените способности на военноремонтните заводи, но и да придобиете нови.
                              – Към момента работим по всички направления. Не всичко върви както ни се иска, но нека не забравяме, че „Терем” ,въпреки че е търговско дружество, основната му функция не е свързана задължително и преди всичко с търговската печалба. Основната ни задача е запазване, възстановяване и развиване на военноремонтните възможности в мирно и военно време. За съжаление минимален процент от оборота ни е свързан с поръчки от Министерството на отбраната.
                              – Но нали имаше идея да ремонтираме повредени украински танкове и БТР?
                              – Имаше идея, но късно е да бъде реализирана по редица причини. Забавянето от две години прави нашите способности слабо търсени. За съжаление, не можем да кажем , че имаме сериозен потенциал към момента.
                              – Освен това тогава изразихте надежда, че очаквате предприятието в Костенец да последва примера на Кораборемонтен завод „Флотски арсенал”, който върви добре с редица договори за ремонти на кораби на ВМС и търговския флот.
                              – И това се случва. Предприятието в Костенец върви добре и второто тримесечие ще излезе на печалба. Забавянето дойде главно от преминаването към производството на нов тип боеприпаси. Освен традиционните за България калибри – 122 и 152 мм, вече пълним и 155-мм снаряди.
                              – Вече сте усвоили най-търсения натовски калибър?
                              – Да. Още през януари произведохме първите тестови партиди 155-мм снаряди, но все още не сме преминали към масово производство. Тук трябва да направя уточнението, че това стана с ценната помощ на наши партньори от българската компания „Трансмобил”.
                              – Вярно ли е, че тръгват нещата и в „Терем – Летец”?
                              – Така е. В момента финализираме преговори с украинската компания „Авиагрейд” за съвместен ремонт на хеликоптери от типа Ми-8 и Ми-17. „Авиагрейд” в момента изпълнява поръчки за милитаризация на Ми-17, което означава монтиране на въоръжение – главно НУРС (неуправляеми реактивни снаряди), както и създаване на възможности за полети в нощни условия. Главното за нас е да търсим директни контакти с фирми без посредници. Първите два договора за ремонт на агрегати за хеликоптери вече са сключени. За Ми-8 и Ми-17 имаме необходимата документация и стендове, украинците ще помагат с някои специалисти. Надяваме се да получим не само агрегати, а и цели хеликоптери за ремонт. Търсим варианти за натоварване на всички мощности. Както знаете, във Велико Търново ще се асемблират бронираните машини „Страйкър”.
                              – Каква ще бъде ролята на този регионален център за ремонт и поддръжка на машини „Страйкър”?
                              – Тук ще получаваме машините като сглобено шаси с двигател, трансмисия, 8 гуми и 4 оси, но без поставени радиостанции, въоръжение, прибори за нощно виждане. И всичко това ще се интегрира в завод „Ивайло” – Велико Търново. Най-важното е, че създаваме национална база за ремонт на тези машини. Нали не си представяте, че за всяка повреда ще опираме до техници на завода производител, който е далеч зад океана. Да си купиш машинита е еднократен акт, но поддръжката е доста по-труден и продължителен процес.
                              – Колко ще ни струва този център, г-н Димитров?
                              – Очакваме финансирането на предприятието за ремонт и поддръжка на страйкъри във Велико Търново да бъде подпомогнато от САЩ. Примерно цялото специализирано оборудване ще ни бъде предоставено безвъзмездно. Ние трябва да обезпечим само инфраструктурата и стандартното оборудване. Така придобиваме възможности за 4-то и 5-о ниво на ремонти (което са по същество заводски ремонти). Такива възможности за ремонт на съветската техника сме имали и все още имаме. От САЩ вече идваха няколко експертни групи да огледат условията във Велико Търново. Тези дни мина последната оценка от страна на фирмата производител „Дженерал дайнамикс”, която е добра и обнадеждаваща. Съвместната работа с американските партньори е доста напреднала. Работи се усилено на отбранителното изложение „Хемус” в началото на юни „Терем” да има съвместен щанд с американската фирма. Така съвсем публично ще официализираме съвместната си дейност.
                              – Кога очакваме да пристигнат първите страйкъри?
                              – В средата на следващата година ще получим първите бронирани машини. Те, разбира се, няма да дойдат едновременно, а на етапи и недоокомплектовани. Тук ще се окомплектоват напълно. Американците са ни предоставили необходимото ноу-хау – техническа документация дори за производство на резервни части в средносрочна перспектива.
                              – През октомври м.г. обявихте амбиция скоро да сглобяваме дронове за нуждите на армията?
                              – В момента имаме сглобени първите десетина дрона. Както казах при първата ни среща, отначало ще разчитаме на вносни части. Но вече работим активно по възможностите за производство на отделните компоненти на дрона у нас. Примерно вече има българска фирма, която произвежда батериите. Част от електрониката също ще се произвежда тук.
                              – Към кой тип дронове на първо време сте се насочили?
                              – Главно ще произвеждаме управляеми дронове камикадзе, които по наши данни сега масово се използват на фронта в Украйна. Това са малки безпилотни апарати, които ще поразяват цели с помощта на осколъчен или кумулативен боеприпас. Наричаме ги камикадзе, защото тяхната цел е да унищожат противника, без възможност да се връщат.
                              – Колко тежи боеприпасът за един такъв дрон?
                              – Той тежи 2–3 кг и е сравним с гранатата за РПГ-7.
                              - Колко ще струва такъв дрон камикадзе?
                              – Около 2000 лв. А може да порази танк за 10–15 млн. евро. Вижте, фронтът в Украйна толкова е наситен с дронове, че и двете страни вече използват някои модели дори за лов за пехотинци.
                              – Работите по дрона съвместно с украинска фирма, така ли?
                              – Да. Защото така получаваме лесен достъп до съответните компоненти. Производството е доста сложно, тъй като суровините, материалите поне в регионален мащаб са изкупени за години напред, а ние не искаме да губим време.
                              С украински компании имаме договор за трансфер на технология , за локализация на производство. В момента в Украйна е налице масово производство на високотехнологични евтини дронове. Не само на дронове камикадзе, но и на други модели, примерно на самолетен тип. Дроновете са изключително ефективни, като се има предвид тяхната ниска цена. Големите дронове от типа „Байрактар” също имат своето място, но трябва да се има предвид, че те са идеални цели за ПВО. Голямата роля на дроновете е в по-ниските тактически нива.
                              – Как обаче дроновете ще преодоляват системата за РЕБ (радиолектронна борба)?
                              – Борбата срещу тези дронове е много сложна. И двете страни на фронта търсят решения, примерно с бягане по честотите. Ако първоначално всички бяха на стандарт 915 МХц, сега са на други – 400, 700 МХц и т.н. Ценното за нас е, че украинците ни дават цялата екосистема на използване на дроновете, разработена на базата на опита.
                              – Засега само на производство на дронове камикадзе ли залагате?
                              – Активизираме директните международни контакти. И вече мога да кажа, че до 1 година ще имаме дрон с 50 кг бойна глава, който лети на над 500 км със скорост 500 км/ч. Негови примерни цели са командни пунктове, кораби, радиопредаватели, обекти на инфраструктурата.


                              Как върви работата в „Терем – холдинг” ЕАД, г-н Димитров? Преди 7 месеца вие обявихте амбиция не само да възстановите загубените способности на военноремонтните заводи, но и да придобиете нови. –  Към момента работим по всички направления. Не всичко върви както ни се иска, но нека не забравяме, че „Терем – холдинг”ЕАД ,въпреки че е […]
                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                СВ придобиха първите сателитни терминали
                                Сухопътните войски придобиха първите 10 терминали Starlink High Performance Mobility.
                                Сателитните терминали ще повишат възможностите за ефективно управление на подчинените формирования, като се създават условия за не-прекъснат, високоскоростен и надежден обмен на информация.​

                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X