Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произход и история на древните българи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Ееее ето го най-сетне танкиста от Харков!!! Нали е страхотен!!!
    И още нещо, което пропуснах. Защо ми се струва, че битката при Адрианопол е станала на 14 април, а не на 13.
    От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

    Comment


      #17
      TATAR, нека започнем с това, кой как изговаря нашето народностно име, което е: Българин
      Българин
      А как го изговарят другите народи?
      Французи: бюльгар
      Немци: булгарен
      Англичани: балгеъриън
      Руснаци: балгары
      Чехи: булхар
      Алтайските и тюркските народи като: булгар, палхар, малкар.
      Всичко друго но не и Българин.
      А знаеш ли къде има най - много и най - близко звучащи названия до нашето име – в земите на запад от планините Памир и Хиндукуш. Там, където е била древната ни родина.
      Корена Бълг, а не тюркския глагол bulga което значи “бъркам, смесвам”
      Най близките му производни са bulgak и bulgamak. И според версията която го подкрепя, ние носим името на “смесен, размесен народ”, който се е появил от смесването на няколко тюркски племена. Да, ама хич не е така, защото нито името ни е тюркско, нито ние сме тюркски народ. Корена Бълг има значение на “висок, възвишен, мъдър”. Име което се среща стотици години преди новата ера в районите на Памир и Хиндукуш, в езиците и писмената на народите които обитават тези земи… И име което не е от тюркски произход!!



      ..
      ..И кажи ми ти страннико,
      чувал ли си звук,
      по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

      Comment


        #18
        Тюркската версия, е пример за това, как едно грешно твърдение "за размесения, смесеният народ" което е записано в наши и чужди енциклопедии, битува десетилетия наред и се набива в главите на учащите се като неоспорим факт и истина
        ..И кажи ми ти страннико,
        чувал ли си звук,
        по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

        Comment


          #19
          битува десетилетия наред и се набива в главите на учащите се като неоспорим факт и истина
          Основният проблем тук (а той въобще си е фундаментален, когато говорим за национална историография и училищна версия на историята) е, че въобще твърде често се набляга на "неоспоримост" и "обективност" по отношение на разнообразни тероии, засягащи по-древната история (разбирай, остояща на повече от 400-500 години от настоящия момент). А единстевното несъмнено нещо по отношение на тези времена е, че не е възможно да се намери "обективната истина". Може да се намриат артефакти, въз основа на тях да се допускат определени факти, след което да се изграждат интерпретативни версии, които в най-добрия случай ще притежават достоверност с известна вероятност (която обаче никога не може да бъде напълно сигурна или пък доказана). А за държавата е важно нещата да са сигурни, защото несигурните хора имат навика да се съмняват.

          Comment


            #20
            Не са размесени народите, езика им е от обща група, пак ви казвам, от там идва объркването...тдядовците на турците и на българите някога са говорили на един и същ език, и монголците са се разбирали.. не го знаем къв е, напричаме го тюрско-алтайски... но не е носител на генетични кодове

            а по въпроса за омесването има "доказателство", Газа Фехер,"булгур" смесена манджа, нещо като миш-маш, ние сме си миш-маши, индианците микмаки са ни братя...

            Comment


              #21
              Все люди как люди, знают от кого произошли, одни Болгары до сих пор в раздумье.
              P.S. Может вы как евреи? Богом избранная нация.
              "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

              Comment


                #22
                То има тюркско-алтайско езиково семейство, и народите в него са имали сходни езици, ама ние не спадаме към него!! Имаме думи- заемки от тюркски, но това е вследствие на обмена между двата народа - така и наши - български - думи са попаднали при тях! Все пак, на няколко пъти, българи и тюрки са имали и териториални, и културни контакти.
                Едно време, наистина всички народи са се разбирали:
                Според едната версия - преди падането на Вавилонската кула
                Според другата - когато пра - пра - пра - прамайката на всички съвременни хора е родила повече от едно дете!
                ..И кажи ми ти страннико,
                чувал ли си звук,
                по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                Comment


                  #23
                  P.S. Может вы как евреи? Богом избранная нация.
                  Не пътя прави човека, а човека - пътя!
                  ..И кажи ми ти страннико,
                  чувал ли си звук,
                  по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                  Comment


                    #24
                    Не съм отговорил на ТАТАР за роднинските названия.

                    Е, да го сторя:

                    Първо, ние, българите, сме едни от малкото народи в Европа, който има специални названия за по-големите сестри и братя, както и отделни названия за братята и сестрите на бащата и майката /чичо, вуйчо и съответно леля и вуйна/. За европейските народи /с малки изключения/ понятието чичо и вуйчо е слято - ънкъл, онкъл или примерно дядя. За случаите с нашето бате и кака, те се изразяват най-общо като голям/старший брат или голяма/старшая сестра. Сред тюрските народи, не се откриват думи фонетично близки, до споменатите татко, майка, кака, бате, чичо, леля и др. Монголите, тунгусите както и манчжурите също не познават тези изрази.
                    Все пак говорим за роднинските термини и понятия – отличителни думи в езика на един народ. Думи, което са едни от първите което едно дете научава..
                    Ако обърнем поглед към един район, в земите край Памир и Хиндукуш, там където някога е съществувала държавата записана в индийските ръкописи като Балхара, ще забележим че има селища, чийто имена звучат като: Боил, Йукил, Крънг, Съпот, Мадар както и областите Шуман, Шъпка, Шъпк-дур, Шекор-дур. /Виж И. Стеблин – Каменский. Ваханский язык.изд.”Список географических названий” , с. 525-537/ Май ни звучат познато?..
                    Там има един народ, считат го за потомък на населението на древната Балхара.. Наричат се мунджанци.. Та те, се обръщат към своите бащи с думата ТАТЕ. /Виж А. Грюнберг. Мунджанский язык с.367/ Сред други памирски народи е позната като ТАТ или ТОТ. Майка тук звучи като НАН, но се срещат и формите МАЙЭ и МЪЙЕГХА / Виж А. Грюнберг. Мунджанский язык с. 333 Пушту-русский словарь 1983 с. 785/. Талишите – близки родственици на памирските народи – и живеещи в долината на река Българ-ру /Булгар-чай/ казват на майките си мыйку /Л. Пырейко. Толышэ-урусэ лугат/. 1976 с.145. При тях съществува и глагола суча – МАКА. Не се ли срещаше една дума в някои от западните български диалекти – МАКЯ?
                    При мунджанците, като израз на уважение към по-големите сестри се използва думата КАКА, и съответно към по-голимия брат БАЙ. Освен това, невестите при тях се наричат ВУЛА – нещо като /БУЛА/ БУЛКА при нас.
                    В езика пущу, за обръщение към по-големите брат и сестра думата е: БАКО /бате/ (Пушту-русский словар 1983) и КАКА (Пак там). Също така ЧАЧА /чичо/ (Пак там), ЛАЛА /леля/ (Пак там). При язгулямския, език отново от района на Памир се среща и обръщението ВУЙЧ /вуйчо/ (Т. Пахалина. Язгулямско-русский словарь, с.235)
                    Това, е само една малка част от следите, по които можем да проследим пътя и местообитаването на древните българи.
                    За днес толкова, че ми привърши кафето..


                    ..
                    ..И кажи ми ти страннико,
                    чувал ли си звук,
                    по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                    Comment


                      #25
                      BAGA_TUR, а с славянскими языками Болгарскую речь сравнивать не пробывал?
                      Зачем далеко ходить?
                      "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                      Comment


                        #26
                        Виталий, то о чем ето дискусия, ето корни едного из так сказать началных составляющих болгарского народа. Ето та етническая составка, которая принято у нас называть "прабългарска". Про словянскую никто и не пытается что то дискутировать здесь. Болшая част словаря современного больгарского языка составлена именно из слов славянского произхождения.

                        Comment


                          #27
                          А може ли само да преведете защото не разбирам руски.А аз съм забелязал че всеки си съставя теза за произхода на българите въз основа на това което е чел първо и не иска дори и да чуе други тези и мнения.Аз съм сългасен с Ам-гъл че просто този перид е толкова тера инкогнито че няма на къде.Ами че ние сега не знаем какво става из държавата та преди толкова стотици и хиляди години ли.Всичко е въпрос на догадки и интерпретации.На историческите извори също не може да се вярва на 100%(вярвате ли на журналисти?).
                          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                          Comment


                            #28
                            Така е. Поне можем да сме сигурни, че някъде в далечното минало етноса ни е бил наченат от смесица от славяни и прабългари, мизерно количество траки и огромно множество други примеси. И да напомня - именно тогава е бил наченат този етнос, а не по-рано. Именно оттук идват основните ни разногласия с някои хора, които се чувстват преки наследници на предтечите на въпросната прабългарска съставка. Както отбелязах някъде - всеки сам може да си избере заблудите.

                            Comment


                              #29
                              Моята лична заблуда е:българския етнос(ЕТНОС!)е смес от кутригури,утигури,оногури,ефталити,берсали,алани,х азари(може би),угри(предполагам),славяни(племена не посочвам защото не съм сигурен кои точно),арменци(преселени от ромеите в Тракия),византийци,траки,авари,кумани и бог знае какви още.Специално за ромеите и аварите искам да кажа че сме късали доста парчета от държавите им и просто не може да ги няма и тях.
                              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                              Comment


                                #30
                                Не обижайтесь, я пошутил.
                                Я понимаю, что искали древние корни. Но извините меня, я думаю, что «прабългарска» составляющую искать просто бесполезно. нужно сначала определиться насколько далеко следует копать, какими методами искать и что хотите увидеть. Ведь так можно докопаться и до обезьян. Мне кажется, что правы некоторые участники форума, которые считают, что языковая составляющая мало, что значит. Например, на мой взгляд, гораздо правдоподобней будет выглядеть генный анализ. Тем более, что население Болгарии в основном состоит не из иммигрантов.
                                "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                                Comment

                                Working...
                                X