Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военни паметници и гробища

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Е, ако някой тръгне да вдига паметник на Левски там, безспорно, дори и да не го помнят, ще се поинтересуват и след това ще дойде забраната. Така че, не виждам защо българските власти да разрешават нещо такова. Ще бъде като подигравка със загиналите там опълченци и руски войници.
    По въпроса за това как са били окачествявани по своето време Левски, Ботев и другите революционери - да, турската власт определено ги смята за теророисти. За нас българите обаче това са национални герои. Схващаш ли тънката разлика? - Оттам идват и разногласията.
    Та, ако не се опитваме да се дразним един друг на тази тема, струва ми се, че ще се разбираме. За останалото - не ща да повтарям пак горния си пост.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      Comment


        Хайде да помислим малко...
        Искаме от Македония да се грижи за нашите гробища и паметници в Македония. Аз съм бил в Дойран и трябва да кажа, че се потресох от това, което видях там. Но и не се учудвам, защото омразата на македонските националисти към България не е по-малка от нашата към Турция, която ни се внушава още от училище.
        Освен това не виждам нищо лошо от това да бъде вдигнат един паметник на турската армия и на Осман паша например в Плевен. В края на краищата хората му са се били добре там и не помня да съм чел да са правили золуми на местното население. Друг е въпроса, че паметник на Шипка, и то на Сюлейман паша не е удачно. Първо той е военнопрестъпник, съден дори от Осамнската империя. Второ, там турците са бити, за какво им е паметник да увековечава това. И трето, ако паметника е на Шейново на Вейсел паша, както пишат някои медии това пък вече съвсем не го разбирам - всички знаем какво се е случило на Шейново, и че Вейсел паша не е бил особено кадърен офицер.

        И една храна за размисъл. Един поляк остана много учуден като видя колко паметници има на Скобелев и Гурко в България, за тях те двамата са известни като сатрапи, които са клали и бесили наред в Полша при потушаването на тамошните въстания.
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          е, омразата на поляците към Русия е отдавна известна и твърде разбираема, като се има пред вид историята им.

          Comment


            Мда, Дибо - всъщност същото казах по-горе и аз, само може би малко по-емоционално.
            Колкото за генерал Гурко - по онова време са полякините са си плашели децата с него. За нас е бил освободител, ама за поляците си е бил касапин. А иначе - най-вероятно стандартен имперски офицер - изпълнява, каквото му наредят.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              хм, защо ми се струва, че по времето на руската империя офицерите и особено генералите, не са били прсто безгласни пинки, сляпо следващи нарежданията отгоре, а уважавана част от висшето общество с голямо влияние в управлението на страната?

              Comment


                И да и не. Тоест, има много благородници, но има и други. А дисциплината си е дисциплина. Но може би трябва да отворим една тема за Руската Империя - има какво да се напише и ще е интересно да сравним знанията си
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  Сега първо за Русия-мисля, че именно поляците първи разпалват враждата като заемат Москва през 16 век и се налага Минин и Пожарски да ги гонят.
                  За паметника на Сюлейман-момчета, Сюлейман
                  1. е НЕМЕЦ, ШВАБ Е БЕ
                  2. е съден от османски съд след Шипка
                  3. турския посланник и военният аташе са против поставянето на паметника.
                  4.айде стига толкова с тази тема!
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    Последни новини от България и света денонощно. Бъди винаги в час с най-актуалните събития.


                    Международното законодателство допуска да бъдат изградени военни гробища, но не на главнокомандващи, които са извършили военни престъпления. Това е недопустимо.

                    По този начин директорът на НИМ проф. Димитров коментира шокиращата инициатива на Комитета за войнишките паметници на връх Шипка да бъде поставена мраморна плоча в памет на загиналите по време на Руско-турската война 14 000 турски войници и техния предводител Вейсел паша, който е бил и ръководител в армията на Сюлейман паша.

                    Видният ни историк обясни, че комитетът “имал добрата идея” на базата на реципрочност да върне жеста, ако бъде издигната паметна плоча на загиналите 1500 български войници в Одрин.

                    Димитров уточни, че българският комитет искал да издигне паметна плоча на Шипка на 14 000 загинали у нас османлии по време на Руско-турската война, които на времето унищожили стотици български села.
                    На такива армии не се издигат паметници, бе категоричен проф. Божидар Димитров, като даде за пример нашите войници, които не са извършвали военни престъпления по одринска земя, както и паметниците на британски воини в Нормандия.

                    У нас има паметни плочи на турски войници в Добрич и Тутракан, както и на сръбски, английски и американски войници, с които страната ни също е воювала, но те са се сражавали доблестно в рамките на международно-правните норми, коментира още историкът.

                    Проф. Димитров даде за пример приключилата днес среща в присъствието на президента Георги Първанов, на която е взето решение за отпускане на 3 хиляди лева за издигане на войнишки паметник на истински български войни в Триград.

                    Припомняме, че в днешния си брой в. “Сега” писа за инициативата на Войнишкия комитет и за това, че идеята им била спонтанна - за да провокираме в добрия смисъл и да проверим дали вече имаме европейски възгледи и намерения, оправда се носителят на идеята, зам.кметът на Пловдив Здравко Зафиров.

                    Инициаторите обаче се усещат, че българите няма да приемат лесно тази идея. Въпреки това, под председателството на Зафиров, който е бивш зам.министър от кабинета Костов, те прокарали сондажи в Русия, Украйна и Турция, където не се възпротивили.

                    По думите му, българите трябва да проумеят, че когато страната вече е съюзник на НАТО, трябва да е налице взаимно почитане на култура, традиция и минало.

                    Резултатът от инициативата на войнишкия комитет обаче вече е налице, защото по лично усмотрение той уведомил за идеята си Министерство на отбраната, а сега чакали разрешение от културното ведомство.

                    Истинската еуфория сред българското общество обаче ще настъпи, ако външните министерства на България и Турция разменят ноти, защото тогава паметната плоча на турските войници на Шипка ще стане факт.


                    Много е рано за такъв помирителен жест за нещо дълбоко разтърсило българската съдба. Смятам, че там все пак не са се удряли с маслиново клонче, а се е ляла кръв.
                    Това заяви Андрей Пантев от Коалиция “За България” по повод инициативата за издигане на паметна плоча на турски войни на Шипка.

                    Може би след 300 години, когато изникнат всички паметници на нашите мъченици и герои, може да усетим едно чувство, че все пак и онези са смятали, че защитават някого.
                    Доста дебелашко е да се смята, че този жест може да бъде път към някаква толерантност.

                    Американците все още не са издигнали паметник на японските пилоти при Пърл Харбър. Не смятам, че някой може да вдигне паметник и на германците в Сталинград, коментира Пантев.

                    Явор Милушев от НДСВ коментира, че има европейски документи, които допускат жертвите от противковниковия лагер също да бъдат почетени – те не носят вината на своите пълководци и политици, те също са жертви. Mоже би на друго място да, но не и на Шипка.
                    Не бива да забравяме миналото, защото върху него градим бъдещето.

                    Кемал Еюп: Мисля, че не е работа на политиците, а на обществените организации и експертите да определят къде да се издигат паметници.
                    За мен това е опит да се преосмисля историята, която не е 100% обективно отразена въпреки че може и да изглежда малко провокативно.

                    Тази безумна идея може да се пръкне само в празните глави на псевдоевропейци и новоизлюпени потурнаци.
                    Сюлейман паша по време на Руско-турската война разорява цветущата Розова долина, опожарява Стара Загора и избива хиляди невинни мирни жители на Калофер, Карлово и околните селища.
                    Абсурдно е да се иска издигане на “паметник” на един доказан палач на български мъже, жени и деца. Това се казва в становище на ВМРО по повод инициативата на Комитета за войнишките паметници на връх Шипка да бъде поставена мраморна плоча в памет на загиналите по време на Руско-турската война 14 000 турски войници и техния предводител Вейсел паша, който е бил и ръководител в армията на Сюлейман паша

                    Това отблъскващо и антибългарско хрумване е пореден опит да бъдат осквернени българските исторически символи и да се пренапише историята на България в изгода на днешната политическа конюнктура.
                    Включването на представители на ДПС в тази инициатива показва кого всъщност обслужва това срамно начинание, заявяват от ВМРО.

                    Днес Шипка отново се превръща в символ на защитата на българщината, в символ на готовност за саможертва, на отстояване на българската национална идентичност. Победите на българското опълчение на връх Шипка съграждат новата българска държава и идеята за паметник на Сюлейман паша там е атака срещу устоите на българската държавност.

                    ВМРО - Българско национално движение гарантира, че дори и всички български институции да разрешат поставянето на паметник на Сюлейман паша, този “паметник” няма да стои там повече от 24 часа.

                    Младежката организация на ВМРО в Казанлък поставя националния трибагреник на мястото, определено за този “паметник”. Чакаме да видим коя българска ръка ще посегне да го свали, за да постави там “паметник” на един военнопрестъпник.

                    Премиерът:
                    В течение съм на много неща...
                    Задавате ми въпрос, на който си отговаряте.
                    Ще дочакаме момента.
                    Eдно е желание, намерение и т.н., а друго е, на практика, дали сме в състояние да осигурим това.
                    Повервайте ми, ние преценяваме нещата...
                    Да се придържаме към действителността, към едни международни правила, към едни сериозни теми...
                    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                    Comment


                      За пореден път се уверявам в дебилността на нашия премиер...
                      С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

                      Comment


                        Когато Русия вдигне паметник на Хитлер, а Германия паметник на Сталин, тогава ще се съглася да се вдига паметник на Сюлейман паша пък било то немец.
                        Това вече е нагло. Хайде да вземем да вдигнем паметник на румънските войници, които са загинали през 13-та на Българска територия
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          Нашият премиер - дебил?? Не може да бъде! :lol: :lol: Ама какво се смея, то е тъжно....

                          А за историята - наистина, добре е да се пазят паметниците. Но е малко повече от неуместно поробителят да размахва винтовка насред столицата, високо и видимо от далече, при условие, че освобождението е настъпило бая отдавна вече... Не казвам комунистическите паметници да се унищожат. Не. Но да почерпим от унгарския челен опит - там, извън Будапеща, е създаден много голям парк, където са събрани и поставени комунистическите паметници. Не стига това, ами и входна такса събират от туристите!
                          Или добре, нека да си пазем всички паметници по местата им, ама тогана също така да върнем старите имена на бул. Евлоги Георгиев - до Орлов мост да е Адолфъ Хитлеръ, а от Орлов мост - Бенито Мусолини...
                          На нож!

                          Comment


                            Явно е, че идеята е глупава. Но не виждам какво толкова има да се обсъжда около нея. Що се отнася до пострените вече паметници - те са история и не виждам симсъл да бъдат местени, а още по-малко разрушавани. А, капитане, на доста улици им върнаха старите имена, колкото е уместно улицата край канала да се казва "Адолф Хитлер", толкова е уместно и да е "Клемент Готвалд". Определено "Евлоги Георгиев" си е най-добре .

                            Comment


                              Ами не, просто идеята беше да се получи равновесие. След като имаме насред София паметник на комунистическите сатрапи /защото за Полша или Чехия може да са били освободители, но за нас са по-скоро споменатата квалификация/, нека тогава и малко нацизъм да прибавим, да не решат хората по света, че сме народ от комунисти, а просто да видят истината, че сме безхарактерни и нямаме нищо против да славим тези, които на Родината...
                              Аз съм за това: На Шипка да бъде издигнат паметник на г-н Сюлейман паша, паметникът на Съветския войн дори да не си помислим да го махаме, а в градинката зад Народното събрание да бъде издигнат паметник на Свети Адолф Австрийски, бронзов, прав в огромен Мерцедес-кабриолет, с вдигната за поздрав ръка... /знам, знам че вече съм я споделял тази идея, само не помня кого и за какво базиках с нея :lol: Но все пак си я бива! /
                              На нож!

                              Comment


                                kapitan написа
                                Но да почерпим от унгарския челен опит - там, извън Будапеща, е създаден много голям парк, където са събрани и поставени комунистическите паметници. Не стига това, ами и входна такса събират от туристите!
                                Това май е една доста добра идея. Тъкмо ще се отвори място за нови изцепки.
                                А за името на сегашния Евлоги Георгиев едно време наистина е било "Адолф Хитлер" - защо да не го върнем заедно със старото име на "Витошка" - там името е било "Йосиф Сталин".
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X