Е, но всеки, който преценява нещо обективно и без желание да лъже, се стреми точно към това. Разбира се, успехът не е гарантиран
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Имало ли е фашизъм в България?
Collapse
X
-
Гост
-
KG125 написаЕ, но всеки, който преценява нещо обективно и без желание да лъже, се стреми точно към това. Разбира се, успехът не е гарантиранEighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
Гост
-
Гост
Ами нормално, това все пак е съвременник на събитията, би трбвало да му се доверим. Все пак ние не сме живяли по това време и само може да фантазираме по въпроса. Щом Г. Димитров е казал че е имало фашизъм значи е имало, няма какво сега да съчиняваме други версии.
И. Димитров (всички го знаят) - Бълг. демокр. общност, фашизмът и войната 1934-1039, С., 1976
Вл. Мигев - Утвърждаване на монархо-фашистката диктатура в България 1934-1936, С., 1976
История на антифашистката борба в България 1939 - 1944, "Партиздат", 1976, 875 стр ......
Не мисля че антисемитизма е основна част или каквато и да е част от фашизма, Галахад.
Разбира се по-обширно е, но при необходимост може да се прехвърлим на друг форум, който не е обект на вандалски прояви и да разгледаме по-обстойно и по-спокойно темата.
Comment
-
Гост
Galahad написаИ. Димитров (всички го знаят) - Бълг. демокр. общност, фашизмът и войната 1934-1039, С., 1976
Вл. Мигев - Утвърждаване на монархо-фашистката диктатура в България 1934-1936, С., 1976
История на антифашистката борба в България 1939 - 1944, "Партиздат", 1976, 875 стр ......
Ставаше дума да разгледаме всички белези на фашизма, които изброихме, вкл. и този - законодателството в периода, организации (вкл. младежките като "Бранник", "Отец Паисий"..), ролята на монарха в държавата, сътрудничеството с тристранния пакт, наличие на тоталитарно и/или авторитарно управление...
Доколкото всичко у нас до 1989 г. по тия въпроси е писано под строг контрол, то към него ще трябва да се подхожда с нужната критичност, да не кажем с "презумпцията за невярност".
организациите "Бранник" и "Отец Паисий" нямат фашистки характер; ролята на монарха не е по-голяма от умерена авторитарност; външнополитическият съюз нищо не значи, защото тогава Сталин е капиталист, а Чърчил и Рузвелт - комунисти;
Законодателството търпи критика, но пък практиката по него показва, че е за показ пред германците (че иначе иде окупация и тогава - адио Рио...).
ПП
И таз авторитарност, във време на война е налице почти навсякъде. Чърчил нима не е бил авторитарен?
Sir Gray написаХехе, Ханс, пак не ти схващат иронията
Comment
-
Гост
Доколкото всичко у нас до 1989 г. по тия въпроси е писано под строг контрол, то към него ще трябва да се подхожда с нужната критичност, да не кажем с "презумпцията за невярност".
организациите "Бранник" и "Отец Паисий" нямат фашистки характер; ролята на монарха не е по-голяма от умерена авторитарност
Comment
-
Гост
Galahad написа1/ Аз не мога да поставям под съмнения труда на академици-историци и политолози. Нямаме право да имаме неакадемично мнение. Ако се намери академична книга, в която да пише, че в България не е имало фашизъм - друга работа.
2/ Ставаше дума първо да разгледаме организациите, а после да направим изводите.
1/ :tup:
2/ и тука си прав, разбира се. Аз малко първосигнално подходих
Comment
-
Galahad написаАз не мога да поставям под съмнения труда на академици-историци и политолози. Нямаме право да имаме неакадемично мнение. Ако се намери академична книга, в която да пише, че в България не е имало фашизъм - друга работа.
Ставаше дума първо да разгледаме организациите, а после да направим изводите.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Гост
Ами, след като смяташ така, значи би трябвало да се съгласиш с българските историци
Защото от книгите на бълг. историци, които сложих - :noway: - с по-друго мнение останах. Пък то други публикации на бълг. историци май и не бяха посочени.
Comment
-
Всичко това сериозно ли го говориш или само за да се заяждаш? Предполагам второто, иначе или не си чел темата до тук, или не си я схванал, или нищо не знаеш по въпроса. Беше достатъчно ясно дефинирано що е фашизъм, какви са отличителните му черти и отсъствието им в България.
Requiem написаВ края на краищата, спокойно можем да кажем че в България е нямало фашизъм (нали все пак за това си е и дискусията). Това и на Запад си го казват - в книгата 'Фашизъм и Нацизъм' на Робърт Пиърс се изброяват 'фашистките' или 'деми-фашистките' страни в Европа - освен Германия и Италия, влизат и Испания и Португалия (но само заради много широкото и мътно понятие на фашизма). Дори под 'Военна Диктатура' не влизаме (което разбира се е истина) - там са Унгария, Гърция и т.н. България не е била фашистка и даже е била виждана като една от единствените свободни държави в Източна Европа (Марк Мазовер, 'Тъмният Континент: Европейският 20-и Век'), на път към развиване на либерална конституционна монархия.Last edited by Хана; 08-03-2006, 23:07.
Comment
-
Гост
Опасявам се, че някои бивши и настоящи членове на форумната управа успешно наложиха този кръчмарски стил на дискусия и какво друго ми остава освен да го приема и аз.
Предполагам второто, иначе или не си чел темата до тук, или не си я схванал, или нищо не знаеш по въпроса. Беше достатъчно ясно дефинирано що е фашизъм, какви са отличителните му черти и отсъствието им в България.
И като знаеш толкова много по въпроса откъде е това?
Новата власт със своите идеи и програма зове към обединение, но не на групи и групички, а на целия народ; не под знамето на партии, а под знамето на България; не около самозвани водачи, шщефове и шефчета, които имат една грижа - да осигурят своето полит. влияние, а около Върховния вожд на българите...
Comment
-
Сещам се за една поговорка, много подходяща за случая. Чакай как беше точно... а, да - "крадецът вика дръжте крадеца". Винаги съм се забавлявал, когато попадна на подобен случай, интересно явление за наблюдение е .
Съжалявам за отколнението от темата, но то и без друго повечето постове уцелват толкоз темата, като да са изстрели на стрелец, вързал очите си, застанал на един крак и при това с гръб към мишената.Last edited by gollum; 09-03-2006, 11:50.
Comment
-
Напълно подкрепям мнението на Голъм. За съжаление нямах време да ровя, но веднага мога да сложа тук името на преподавател от ИФ в Университета, подкрепящ тезата, че фашизъм в България не е имало. Това е Искра Баева, с нея сме говорили точно по тая тема. Тия дни ще я питам да ми каже още кой от катедрата подкрепя същата идея, но според мен - цялата катедра. Надявам се да е достатъчноМодератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
Comment