трудовак написа
Ще добавя само, че основния аргумент, който генерал Савов изтъква при срещата си с царя на 15 юни 1913, е бил именно този, че ако остане един ден повече в бездействие, армията ще се деморализира окончателно. Той, Савов, не искал да става свидетел на това "грозно" явление и в случай, че нищо няма да се предприеме, молел да бъде освободен от поста си. Като доказателство за необходимостта от действие той сочи бунта на 22 Тракийски полк, две от дружините на който наистина са напуснали лагера си при Кочани и са потеглили в походна колона към София, за да накажат ония, които "искали нова война". Още на коронния съвет, състоял се във Врана на 9 юни, Савов поставя срок от седем дни на Правителството или да разреши въпроса по дипломатически път и да извърши едновременно с това демобилизация, или да обяви война, защото армията не можела повече да чака. Впоследствие след хиляди кандърми срока е удължен на осем дни и е изпратено писмо до Руския император с молба да разреши въпроса в този срок, или България не отговаря за последствията. Николай Втори отхвърля ултимативния срок, но изявява готовност да извърши арбитраж едновременно на сръбско-българския и гръцко-българския спор (ловък начин да постави българите в неизгодно положение -двама срещу един), а Сазонов, външния министър на Русия, произнася знаменитите упреци към българския пълномощен министър Бобчев, затова че българите слушали Австрия и Русия нямала вече никакви задължения към България, като индиректно казва, че няма да спре Румъния от намеса.
А Савов през това време си е чакал осемте дена. Срока изтича на 17 юни, още на 14 юни е дадена директива номер 25 до Действащата армия за заемане изходно положение за война, а от 15-и сутринта почва да търси Данев, за да му напомни, че срока изтича след два дни. И като не го намира, отива при царя във Враня. Не е случайно и че заповедта за атаката на 4-а армия е трябвало да започне на 17-и в 3 сутринта, веднага след изтичането на 8-дневния срок... Савов си го е интересувал само срока. А най-нелепото е, че бунтовете във войската, предизвикали Савов да поставя тези срокове, вече са били затихнали. Всъщност от 8-9 юни нататък с редки изключения ( вече споменатия бунт в 9-а дивизия при Фердинанд срещу румънците и един опит на части от трета бригада на 4-а дивизия да си тръгнат за родните места и да спрат румънското настъпление в Добруджа), частите съхраняват примерна дисциплина. Нещо повече - някои от най-бунтуващите се части показват в боевете чудеса от героизъм, като например 22 Тракийски полк при Кота 650, Райчани и най-накрая при Калиманци. В напълно разнебитената, понесла грамадни загуби 7 дивизия, 22 полк остава като гръбнак на който се крепи цялата отбрана. Този полк тогава е имал забележителен командир - полковник, по-късно генерал Сава Савов.
Новобранците от Отделната бригада, които в края на май командира на 1-а армия е окачествявал като "срам за армията", само след месец в състава на 3-а армия ще се сражават геройски при Власина, Дрянова глава и Панджин гроб.
Героите от Караагачдере - 3-а бригада на 4-а дивизия, при вестта за румънското нахлуване в Добруджа се вдигат да си ходят от фронта, за да помогнат на близките си. Спрени са от своя командир - запасния генерал Церковски, който пред войнишкия строй плачейки казва : "Който иска да върви, да си върви. Даже ако искате всички си тръгвайте... Аз обаче ще остана. Ако трябва ще остана сам и ще браня България." Никой не напуска строя. Трета бригада ще спре сама атаките на цялата Дринска дивизия първи позив от 5 до 10 юли 1913...
28 Стремски полк, който е бил на път да бъде разформирован след бунта в него на 2 юни, в ранните часове на 21 юни 1913 година с фронтална и много кървава атака на нож превзема централната сръбска позиция при Криволак и взема близо 1500 пленници и 13 оръдия. Между убитите при тази атака е бил и прадядо ми- подпоручик Димитър Ангелов - командир на 11-рота.
Comment