Заповедта за атаката при Чаталджа е не по-малко фатална. Тя е първото проявление на точно този тип нагласа, което ни докара на главата и 16 Юни 13г.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Междусъюзническата война 1913
Collapse
X
-
Албирео заповедта при Чаталджа е погрешна но не виждам с какво е фатална.Ходът на Балканската война така или иначе не е обърнат с нея и войната завършва победеносно.Но си напълно прав,че това е един изключително опасен прецедент от който не са направени необходимите изводи.Иначе 16 юни и Чаталджа си приличат като две капки вода - устна заповед на цар Фердинанд през главата на правителството до командващите армиите.Разликата е в инициативата - при Чаталджа цар Фердинанд настоява за атаката,на 16 юни се оставя да бъде убеден от ген.Савов и полк.Нерезов в необходимостта от военен натиск върху съюзниците.Но 16 юни 1913 г. е безкрайна тема върху която може много да се разсъждава.
Comment
-
resavsky написаИначе 16 юни и Чаталджа си приличат като две капки вода - устна заповед на цар Фердинанд през главата на правителството до командващите армиите.Разликата е в инициативата - при Чаталджа цар Фердинанд настоява за атаката
Comment
-
@resavsky
Прав си че може много да се разсъждава. Не сме първите, нито ще сме последните, които ще разсъждават за това. Но някак си не искам да го правим тук и да разваляме хубавата тема на Николай. (която си беше за бойното разписание на Българската Армия на 16 Юни 1913г.)Освен това нещо не ми се разсъждава толкова, защото често звучим като някои оплакващи се бабички. Много ни е яд и т.н. А тоя подход малко независимо от обективните фактори - че сме българи, че е можело да спечелим много, а сме загубили още повече ит.н. си е малко лузърски, малко неприятно е това постоянно вторчаване в миналото, като исихасти в пъповете си. Погледни вече колко теми има във форума за тая междусъюзническа война. Нужно ли е да преповтаряме едно и също по 1000 начина? Аре стига толкоз - мove on...тъпите копелета са се осрали тогава и точка.
Колкото до Чаталджа и "фаталността" - хайде наистина не тук. Но прегледай ако имаш възможност мемоарите на Ст. Попов "Безсъници" - ка са спорили двамата с Лазар Попов по тоя въпрос. Ако я нямаш книгата драсни едно ЛС.
Comment
-
Албирео - за Чаталджа не си прав има писмена заповед от ген.Михаил Савов макар и изключително кратка /само от едно изречение/.Смятам,че без изричното позволение на цар Фердинанд / макар и устно / Савов не би си позволил да даде такава заповед.По отношение на вайкането относно Междусъюзническата война - едва ли има народ който за толкова кратко време / не повече от 4 седмици/ да претърпи такова крушение и от почти осъществените мечти за Велика България,за несъмнено лидерско място на Балканите и едва ли не седма велика сила в Европа да стигне до там че самото съществуване на държавата да е под въпрос.Така че много има какво да се дискутира по темата - аз поне така смятам.А що се отнася до това,че развалихме темата на Николай си напълно прав.
Comment
-
Глей аз какво ти пиша ти какво отговаряш!?
resavsky написаПо отношение на вайкането относно Междусъюзническата война - едва ли има народ който за толкова кратко време / не повече от 4 седмици/ да претърпи такова крушение и от почти осъществените мечти за Велика България,за несъмнено лидерско място на Балканите и едва ли не седма велика сила в Европа да стигне до там че самото съществуване на държавата да е под въпрос.
Мащабът на вредата причина ли е постоянно да обговаряме това нещо? :stupid: И пак и пак и пак и т.н.....
това постоянно вторачване в миналото, като исихасти в пъповете си. Погледни вече колко теми има във форума за тая междусъюзническа война. Нужно ли е да преповтаряме едно и също по 1000 начина?
Comment
-
За съжаление, поне според мен, проф. Марков малко се е поувлякъл - заповедта е издадена в Лозенград от ЩДА, а по същото време ген. Савов е бил в Ерменикьой - на едно 120 км оттам?! Как тогава може да се твърди, че заповедта е била на Савов? А и източник на това твърдение на проф. Марков - че Савов е продиктувал директивата на Нерезов по телефона - са изключително спомените на самия Радко Димитриев -виж бележката под това твърдение. А както е известно, след неуспеха Димитриев полага доста големи усилия да прехвърли вината другиму. В това отношение огромна помощ, особено след 1913 му оказва пресата и в частност руският военен кореспондент Немирович-Данченко. Изключително много уважавам Георги Марков, но поне според мен това му твърдение е много съмнително. Също и изречението за потомството - всъщност присъствалите на разговора и в частност полк. Жостов - нач.щаб на Трета армия са твърдели, че я е произнесъл именно Димитриев. А иначе за заповедта - това е била стандартната процедура за всеки ден - давала се е обща Директива от ЩДА, на нейно основание се е разработвала заповед по ДА, после отделни по армиите и т.н. Тази заповед е била нужна за операцията и тя е отдадена по предложение на самия Димитриев- нещо, което и проф. Марков споменава. Истина е, че ген. Фичев е бил против атаката и се е опитвал да я спре.
ПП Принципно нямам нищо против да направим тема специално за Чаталджа.
Comment
-
има една книга - "балканската война - в спомените на съвременници и участници". Там болшинството от разказите са на цивилни от Родопите и на военни от 21 Средногорски. Висши командири(като полк. Серафимов) не са интервюирани, мисля че с най-висок ранг беше един подофицер. Има един доста по-дълъг разказ за събитията в Арда, където участват и части на 8ми Приморски. Описанието на Десанта при Шаркьой е някакъв ужас.An attack against a unit of Flying Fortresses was something like controlled suicide...Sometimes 50, Sometimes 80 machine guns were firing at you... You attempted to close you eyes and continue to fire, Frightened to death, Frightened to death."
Oberst Johannes Steinhoff (176 kills)
Comment
-
Прочетох много мнения, в които се обвиняват царя, правителството и висшите военни за 16.06.1913 г. До някъде изказващите са прави. Но нека да отчетем и настръхналото тогава обществено мнение. В цялата страна хората са войнствено настроени към съюзниците, окупирали територии с преобладаващо българско население. След като става ясно, че те не искат да си ходят от там, обществеността в България е на границатта на истерията. Мога само да си представя, какъв е бил натискът върху управляващите, които бързо трябвало да вземат решение. И със помощта на емоциите и справедливия гняв - решението е взето.
Сега можем да го отчитаме, като фатална грешка -от дистанцията на времето винаги е по-лесно да го кажем! :mike: Даже може и да ги наричаме престъпници. Но нека се замислим за онзи справедлив гняв обханал всички българи тогава и да преклоним глава пред онези обикновени хора, които в стремежа си да възстановят справедливостта не са мислили за дипломация и международно положение. Хора, които в огромното си мнозинство са подкрепяли решението за започване на тази, както в последствие ще се окаже, съдбоносна за всички нас война.
Цяла България е искала да се бие против сърбите и гърците и за това не можем да обвиняваме само управлявящите. Можем ли да обвиняваме въобще някой?!
Сигурно Фердинад е трябвало да не се подава на еуфорията около себе си и да остане с трезва мисъл. Все пак повик на кръвта при него едва ли е имало. Но как ли щяха да го наричат, ако бе дал заповед за демобилизация и бе накарал хората да забравят своите братя отвъд? "Предател"? Или пък "страхливец"? Дали щяха още в 14-та година да го изгонят?
Comment
Comment