Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

  • turanaga
    replied
    Относно възстановката принос има г-н Трифоновски който е писал книгата "Залавянето на Стефан Караджа".Той е изследвал подробно месността Канлъ дере където се е състояла битката.Описал е как са се подредили двете страни и как е протекло всичко.
    Друга интересна книга по темата е "Хаджи Димитър и Стефан Караджа-спомени на техни съвременници" на Румяна Оманова.
    Интересното е , че в четата влизат цвета на революционно настроената младеж.Воеводите са опитни.И двамата са водили малки чети предните години.Стефан Караджа е борец и в прекия смисъл на думата.На борба на сватба побеждава прочутия турски борец Плиса.Христо Македонски говори за него:"По решителен и неустрашим човек не съм срещал и до ден днешен".Изявява се и при боевете на легията в Белград.Съсича един турски военен в къщата му.После принуждават с Левски затворените в джамията множество турци да се предадат.Жалко, че малко знаем за тези велики българи.Аз доста се интересувам от темата и знам много неща.Но и доста неща мога да науча.Затова моля всеки които се интересува да пита или да пише каквото знае.

    Leave a comment:


  • svs
    replied
    тази година , Велико Търновския клуб "Традиция" , заедно с единомишленици проведе малка възстановка на битката при село Вишовград , в местността Канлъдере, където пада в плен войводата Стефан Караджа

    тук може да видите снимки и описание от възстановката и на местността, където и до днес се поддържат три паметника.


    а тук са голяма част от снимките

    Leave a comment:


  • Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа

    Никой не е писал по тази тема, затова мисля да сложа началото.Дано и други да се включат за да се получи добра дискусия и всеки да обогати знанията си.
    През юли 1868г. чета от 125-128 човека преминава Дунава при с.Вардим.Изстрел от чама превозващ четниците прави караула предпазлив.Извикват им да кажат кои са.Отговора е:"Като слезнем ще ни видите".Започва престрелка случайни зрители на която стават пасажери от преминаващ параход.Четата слиза на брега и се изгубва в блатата.Изгубват пътя и се лутат в блатото два часа.След като поемат правилната посока събарят няколко телеграфни стълба и поемат нататък.Срещат се със селяни тръгнали да работят ангария в нвделя и решават да дадът урок на бея от близкото село.Четата се разделя на две-едната част влиза в селото и обгражда конака, другата заема позиция до селото.Стефан Караджа с още няколко четници влиза при бея който спи.Събуждат го, той си гълта езика от страх и започва да се оправдава.Предлага дори собственните си коне в услуга на четата.Насъбралия се народ за първи път вижда българска войска.Целта тук е постигната, селяните виждат , че има българи готови да се бият за свободата на отечеството си.Продължават на юг към балкана.При Караисенските лозя са настигнати от потерия от около 1000 души.Четниците приемат боя.Разделени са на отделения с номера и стрелят залпово.Стреля само това отделение на което е дадена команда.С настъпването на ноща боя престава.Убити са трима четника, но през ноща се губят още няколко част от които са избити до една чешма а другите са заловени живи.От башибозука жертвите не се знаят но са доста повече.Не са предполагали, че четниците са с такава подготовка и въоражение.Четата поема на юг, търсят и вода.Вървят до изгрев слънце и се спират за почивка в Карапановата кория.Заспиват но са открити случайно и пак следва битка този път и с редовна войска.Позицията на четниците е добра и нанасят големи загуби на войската.Четата губи само двама.Вечерта следва нов нощен преход.Достигат землището на село Липница.Някъде по пътя се натъкват и на група башибозуци тръгнали да ги търсят.Вземат им оръжието и ги пускат да си вървят.Естествено са издадени и следва третата битка.Най-тежката до този момент.Четниците губят 36 човака а войската около 100.Броя на убитите башибозуци е неизвестен.На места се стига до ръкопашен бой.Там Караджата е незаменим.Прегражда пътя на отделение от около 100 войника които обръщат на бяг.20 войника не могат да се изтеглят и са изсечени.Вечерта се измъкват от обсадата но капнали от умора достигат едва няколко километра.Търсят ги с ловни кучета.Открити са близо до с. Вишовград, но този път позицията им е лоша.Отново се налага ръкопашен бой при който Стефан Караджа навлиза в стана на неприятеля.Нашарен от коршуми не може да се изтегли и е заловен.Тук падат и знаменосеца на четата Георги Чернев и Петър Обретенов.Боя престава защото турците знаят , че са хванали един от водачите.Предлагат му да извика на четниците да се предадат, но той отказва.До вечерта четата губи общо 27 души.Под ръководството на Хаджията се измъкват и навлизат в балкана.Няколко дни успяват да се укрият, но са намерени и в боя загиват почти всички.Това се случва на връх Бузлуджа.Тук пада и Хаджи Димитър.По чудо се измъква Христо Македонски който години по-късно оставя спомените си.Стефан Караджа умира в затвора от раните си.
    Това е най-силната чета в историята на България.Около 50-60 четника са служили в легиите на Раковски, други под знамената на Гарибалди.Според мен те всички са били повлияни от него.Целта им е била да достигнат балкана и чрез прокламации да подтикнат народа към възстание.
    Спори се относно броя на четата, лобното място на Хаджи Димитър и смъртта на Стефан Караджа.Очаквам тук вие да се включите.Нека и всеки запознат по темата да каже и някои подробности.
Working...
X