Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

  • Обикновен лаик
    replied
    turanaga написа Виж мнение
    Ако се изследват ще се знае и от какво е починал, дали от тетанус или е обесен.
    По-скоро - не, няма да се узнае. Основните ефекти при тетануса се дължат на действието на невротоксини; характерни изменения по костите заболяването не оставя. Обесване също трудно може да бъде доказано категорично въз основа на ескпертиза на костни останки.

    Такава експертиза обаче може евентуално да определи с известно приближение възрастта. Но все пак не с много голяма точност.

    Leave a comment:


  • turanaga
    replied
    Според сестрата на Стефан Караджа той е роден 1840.Предполагам тя е знаела най-добре това.Той е и единствения от великите възрожденци костите на които се знаят къде са.За жалост нищо не се прави по въпроса.Ако се изследват ще се знае и от какво е починал, дали от тетанус или е обесен.

    Leave a comment:


  • TypTyp
    replied
    Впечатляващото е, че общата средна възраст на всички четници е под 25 г. Това ясно показва, кои дръзнаха да се изправят срещу империята и извоюваха свободата на България. В "Миналото" Ст. Заимов основателно нарича това време "епоха на младежките опити сами да се освободим". И за Дякон Васил Левски тези младежи са най-добрите юнаци, "на които ръце стои българската свобода..." (В. Л. в писмото си до Ф. Тотю от 18. 04. 1871 г.).
    Мен между другото ме интересува специално кога е роден Ст. Караджа и на каква възраст е той всъщност, когато оглавява четата заедно с Х. Д. По този повод в отделните източници се сочат различни години - 1840, 1842, 1844 и пр. Ако съдим по списъка на четата (поместен по З. Стоянов) Караджата е 26-годишен, т.е. следва да е роден през 1842 г.
    Всичко това има пряко отношение към изследването ми за възрастта на Апостола, за което някои форумци отдавна вече знаят. Тук искам само да добавя, че в своите спомени един от участниците в Първата българска легия в Белград - Васил Д. Стоянов, споделя: "Стефан Караджа и дякон Левски, възрастта на които беше едва 20 години, сражаваха се против турците неустрашимо - като лъвове".
    Ще съм благодарен за всякакви уточнения и коментари по проблема, като не изключвам позитивността и на някои критики.

    Leave a comment:


  • turanaga
    replied
    Относно знамената едното знаме на четата на Караджата е с незавършен надпис: За вяра и независим...
    За лобното място на Хаджи Димитър съм за откриване на истината.Не мисля, че ако се докаже, че не е загинал на Бузлуджа това омаловажава подвига на юнака.Главния подвиг е , че са се прежалили в името на една идея и са преминали в България да правят революция с 120 човака.
    Безспорно когато се изследва четата трябва да се има и предвид и епохата в която са живяли.В цяла Европа се водят войни за независимост.Подвига на Гарибалди който с 1000 човека води успешна кампания насърчава и нашите герои.Имало е участници в четата участвали и в походите на Гарибалди-Коста Ефремов Наполеона.Вижте само колко чести са прякорите Наполеон и Гарибалди.Всички са били обединени около идеята за независимост и социално равенство и затова и се оприличават на най-ярките личности борили се за тези принципи.Знам , че има хора които знаят много по темата за неща непубликувани.Затова ги приветствам да вземат участие.

    Leave a comment:


  • dvasilev
    replied
    Благодаря за ценната информация и за линка. Знаех си, че не съм единственият който мисли в подобна посока. Голям интерес за мен представляват и знамената. Знамето на едната чета има много интересна съдба, запазено е от Христо Македонски и е развято в сръбско-турската война - 1876 година. И него очаквах да видя във военно историческия музей. Бях чел в някаква статия, че тези реликви са там. Пропуснах да спомена и другия военен командир - Еремия Българов, който също е с много добра военна подготовка. А вероятността, че Хаджи Димитър не е загинал на връх Бузлуджа, ни най-малко не омаловажава неговия подвиг.
    Last edited by dvasilev; 11-08-2010, 23:48.

    Leave a comment:


  • turanaga
    replied
    Сабята на Х.Димитър е във Ваненския музей а на Караджата в Русе ако не се лъжа.Относно четницие е направено допитване преди много време в зависимост от месторождението им, но е получена много малко информация.Ще се опитам да напиша за всеки по-нещо и да изнамеря снимки на част от четниците когато имам повече време.Темата за това къде е загинал Хаджи Димитър също е много интересна.Има доказателства и за двете места.Чувал съм дори твърдения, че Ботев е знаел , че Хаджи Димитър не е загинал на Бузлуджа като е писал и стихотворението.Ето тук има писано по темата:http://strannopriemnicata.wordpress....06/19/chetata/.
    Поздрави

    Leave a comment:


  • dvasilev
    replied
    Здравейте!
    Поздравявам ви за темата. От споменатите записки съм успял да прочета само три от тях: Записките на Христо Македонски, на Никола Обретенов и на Захари Стоянов по спомени на брат му Ангел Обретенов. Макар и да усещам, че е твърде малко информацията, която съм прегледал, се осмелявам да направя няколко заключения, по които ще се радвам да видя и други мнения:
    1. Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа ( всъщност, за да бъда точен, четите са две и всяка има свое знаме ) не е логично да се смята за разбита. Та тя приема всички сражения достойно и се сражава самотвержено. Има вещо военно ръководство в лицето на двамата воеводи и военния си ръководител - Ванката ПопХристов. Във всяка битка четата дава много малко жертви в сравнение с тези на противника, числеността на които е неколкократно по-голяма. Дори на Бузлуджа, където четата приема сражението, въпреки, че вероятно преди това е натровена в близката мандра, намерените загинали четници са по-малко от половината, които са били там. Според Христо Македонски най-малко три групи са направили пробив и вероятно повечето са оцелели. Сред тях е и самият Македонски, които е бил в добро физическо състояние, тъй като не е вкусил от храната в мандрата.
    2. Твърде вероятно е на връх Бузлуджа да не е загинал и войводата Хаджи Димитър и да е бил с една от групите, направили пробива. Той е бил загрижен много повече за изтощените си четници, от колкото за себе си и също не е приел от храната приготвена по негово нареждане, представляваща млеко смесено с брашно. Вероятно, макар и ранен, да е успял да се спаси с тези четници укрили се после на Кадрафил в Сърнена средна гора. Съдбата им обаче остава неизвестна и пълна с догатки. Намереното лично оръжие на Хаджи Димитър след сражението на Бузлуджа не е доказателство, че той е сред загиналите там. Неговата сабя и тази на Стефан Караджа са имали специална изработка - в тяхната дръжка е бил монтиран револвер. Търсих тези реликви във Военно историческия музей, но не ги открих.
    Подобни заключения имам и за Ботйовата чета и за нейния легендарен войвода, но това е друга тема.
    Last edited by dvasilev; 11-08-2010, 16:05.

    Leave a comment:


  • turanaga
    replied
    Според мен са:
    6-Добри Тръбача
    7-Стефан Господинов
    11-Андон (Дончо) Кефеджията

    Това е мое мнение разбира се.

    Leave a comment:


  • TypTyp
    replied
    Turanaga, виж текста на самата снимка. Там ясно си пише, че лицата на въпросните хора са познати, но имената забравени!
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Parabellum
    replied
    На Прима Виста се сетих, за още една книга.Донесенията на чуждите консули за четата.Вътре има много интересни данни и телеграми.

    Leave a comment:


  • Parabellum
    replied
    Има статия по въпроса за Облеклото и въоръжението на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, писана от моя приятел Венци Чаков.
    Тези дни ще я пусна.

    Leave a comment:


  • turanaga
    replied
    Ето част от участниците в четата.Може ли някой да каже кои са на снимката втория,третия и четвъртия от ляво на дясно прави и втория от ляво на дясно седнали.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Гост
    Guest replied
    turanaga написа Виж мнение
    Моля те да ги напишеш тук тези книги.Аз което съм чел по въпроса е следното:
    -"Факийско предание"-Балчо Нейков.Това е приятел на Стефан Караджа от юношеските му години.Описал е живота му до момента в който става революционер.После е правил и изследване за четата от 68 но не е издадено.Може би то щеше да е едно от най-точните
    -"Четите в България"-Захари Соянов
    -"Записки на Христо Македонски"
    -"Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа"-Зина Маркова
    -"Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа"-чуждестранни документи
    -"В търсене на истината"-П. Д. Рудар
    -"Хаджи Димитър и Стефан Караджа в спомените на техни съвременници"-Румяна Оманова-обръщам специално внимание на тази книга защото г-жа Оманова си е направила труда да издири такива материали като спомени на Марин Нейков-оцелял участник в четата;Ангел Обретенов;Христо Македонски и много други.Другото хубаво нещо е, че след всеки разказ на очевидец е записала и от къде е черпила информация.Така , че много ни е улеснила.
    -"Залавянето на Стефан Караджа"-Трифон Трифоновски
    -"Спомени на Никола Обретенов"
    Има и още няколко но не помня авторите, включително една биография на Караджата от 1924г със снимка на вайводата която не съм виждал на друго място.

    ми ти си ги написал колега.Да не мислиш че нещо повече е излизало по въпроса ......На Рудар е тая книжка за която не можах да се сетя за името -даже вчера погледнах ,но като видях какво трябва да преместя и се отказах....Взех вместо нея поуките от пльеен на Ланглуа.....Той всъщност и Рудар се спира върху историята на МНейков.....

    Липсва ти само монографията на Козловски(вече почват да ми се мешат имената ..може би беше ТКозовски --абе който се интересува от Българска оръжейна литература ще ме разбере-вината не е във вашия телевизор както се казва)

    съжалявам но да ме караш сега да ровя е меко казано инквизиция--в момента отгоре са ми книгите които засягат темата върху която съм се спряв в момента ...

    иначе след като се спираш толкоз подробно върху 1868--бих ти препоръчал да се спреш и върху няколко подобни периода --доста интересни ,всъщност предполагам че сам се досещаш за какво говоря -Заверата,Дряновския,Перущица,Батак....

    Leave a comment:


  • turanaga
    replied
    Моля те да ги напишеш тук тези книги.Аз което съм чел по въпроса е следното:
    -"Факийско предание"-Балчо Нейков.Това е приятел на Стефан Караджа от юношеските му години.Описал е живота му до момента в който става революционер.После е правил и изследване за четата от 68 но не е издадено.Може би то щеше да е едно от най-точните
    -"Четите в България"-Захари Соянов
    -"Записки на Христо Македонски"
    -"Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа"-Зина Маркова
    -"Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа"-чуждестранни документи
    -"В търсене на истината"-П. Д. Рудар
    -"Хаджи Димитър и Стефан Караджа в спомените на техни съвременници"-Румяна Оманова-обръщам специално внимание на тази книга защото г-жа Оманова си е направила труда да издири такива материали като спомени на Марин Нейков-оцелял участник в четата;Ангел Обретенов;Христо Македонски и много други.Другото хубаво нещо е, че след всеки разказ на очевидец е записала и от къде е черпила информация.Така , че много ни е улеснила.
    -"Залавянето на Стефан Караджа"-Трифон Трифоновски
    -"Спомени на Никола Обретенов"
    Има и още няколко но не помня авторите, включително една биография на Караджата от 1924г със снимка на вайводата която не съм виждал на друго място.

    Leave a comment:


  • Гост
    Guest replied
    напротив колега,който се интересува знае...аз вече имам една малка селекцийка от няколко книги по въпроса ,както първото зстояново изследване ,така и последните издания отпреди 89,като Сборника с Чуждестранни документи от 88 на издателство ДПБерон...а последната книжка си у купих преди няколко седмици--едно малко издание на един Сливналия мисля беше от миналата или поминалата година-ако не и отпреди 5-6 години,ново е имам предвид-забравих му заглавието,но като го открия ще го отбележа тук...

    много добро изследване е направил и козловски относно оръжието !...

    така че който се интересува ,той знае...

    Leave a comment:

Working...
X