Обикновен лаик написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Часовникови кули в България
Collapse
X
-
Е, да де, такива неща имам предвид, като казвам творческо въображение. На картината е от камък, но според Иречек, който я е виждал и е описал събарянето и, тя е "слаба постройка, направена от плет и мазилка. Съборили я като я подсекли отдолу като дърво".Last edited by Обикновен лаик; 11-01-2011, 12:07.Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
Обербауер също така има картина "Улпия Сердика. София през 1877 година". Както стана ясно, тогава също не е бил в България.
Нещо повече, по време на изложбата през есента имаше план на Банишора и картина на Улпия Сердика откъм Банишора. На картината няма квартал, а на схемата вече имаше. Специално за Улпия Сердика е ясно, че Обербауер е работил по рисунките и описанията на Каниц. Може да се предположи, че и за часовниковата кула е така.
Имам спомен, че и в поредицата за Св. София имаше някакви подобни разминавания. Т.е. това не са разминавания, все пак говорим за картини, а не за документалистика.Last edited by Хана; 11-01-2011, 15:52.
Comment
-
gorskia написа Виж мнениеВ момента в НХГ е изложбата "Архивите на света" в нея има 20 аутохрома от Мелник и София от двайсетте го дини на 20 век. Дървената кула в Мелник е снимана чудесно и си личи, че не е обвързана с т.нар. болярска къща.
Comment
-
Вчера най-сетне се спретнах и снимах статията на Любомир Миков, която беше спомената от Hayy Ibn Yakzan, преди време (тук). Оказа се много добър обзор на литературата по въпроса и (тук специално за terrarossa ) за моя радост добре е напопържил Тулешков, като в почти прав текст го е нарекъл спекулант и шарлатан . Как да е, обратно на въпроса. Статията щеше да е прекрасна, ако имаше събрана елементарна база данни накрая, та да не се налага ние да я събираме. Мен сега ме мързи да се занимавам с това и хич нямам време за него, но ако някой се е видял свободен и с мерак може да обобщи наличната информация в нещо по-пригледно, та да е ясно кво знаем и кво не . Давам линкове към статията на Л. Миков и критикуваната от него статия Н. Тулешков за мераклийте да ги четат
Миков - http://ifile.it/likhsfe
Тулешков - http://ifile.it/rcxq3zfLast edited by KIZIL DELI; 31-05-2011, 11:36.
Comment
-
dibo написа Виж мнениеВ тази на Тулешков май лиспват страници 40-41?
Comment
-
Благодаря за статията на Миков, много е интересна и ми се изясни защо часовниковите ни кули ми напомнят разни европейски. Нямах представа за легендарното сведение, че са били забранени в Османската империя и че навлизат в "собствено турски" земи едва в началото на Х²Х в. - естествено, като еклектика от европейски архитектурни форми.
Впрочем, в книгата на Тонев сигурно има повече архитектурно-стилови данни, но много пари й искат. :-/"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Наистина в Анадола часовниковите кули се появяват значително по-късно, много от тях са резултат от целенасочена кампания на Абдул Хамид ²².
Ето статитията на Тулешков с добавени липсващите страници, естествено лелките пак си оставиха ръцете - http://ifile.it/vzikfda/TULESHKOV%2C...ite%20kuli.pdf
Comment
Comment