Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Часовникови кули в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Часовникови кули в България

    Османците започват да строят часовникови кули в градовете на Балканите през ХV² в., но едва към средата на ХV²²² – началото на Х²Х в. е истинският бум в строежа на часовникови кули. Много от т.нар. български „възрожденски” градове се сподобиват с часовникови кули през този период, а тяхното съотнасяне като неделима част от българската „възрожденска” архитектура е гледище застъпено във всички авторитетни издания третиращи развитието на архитектурата в България. Въпреки, че интересът към часовниковите кули като цяло е значителен, не мога да намеря никъде пълен списък на всички запазени до днес часовникови кули в България. Още по-малко е възможно да се състави списък на часовниковите кули, които са съществували изобщо и с времето по една или друга причина са били разрушени и са изчезнали.

    Отварям тази тема във Възрожденската секция, защото освен, че принадлежи там хронологически, също така часовниковата кула е един от често експлоатираните обекти на „възрожденската” архитектура.

    Идеята ми е доволно проста. Абсолютно убеден съм в полезността от наличието на някаква елементарна база с относително достоверни данни за часовниковите кули на територията на днешна България, но събирането на данните от един човек би отнело много време и доста усилия. От друга страна подобно начинание изглежда съвсем постижимо, ако този ми интерес е споделен от повече хора и всеки допринесе с каквото разполага на ръка. Убеден съм, че за кратко време би могъл да бъде съставен приличен списък, който да ни даде идея за точния брой часовникови кули, които все още стоят, годината на тяхното изграждане, ТТ данни за кулата и така необходимия снимков материал. Сигурен съм също, че много хора разполагат с информация за кули в едно или друго селище, които отдавна не съществуват, но би било изключително интересно, ако тази информация се добави към общата база с данни.

    Събраното до момента съм обобщил в списъка, който следва, а допълнителната, малко по-подробна информация е събрана в екселския файл. Снимките на различните обекти започвам да пускам по реда в списъка. Сигурен съм, че този списък има много неточности и пропуски, тъй като основният ми извор по темата към момента е намиращото се в интернет, а това е твърде далеч от желанието ми за някаква що-годе по-голяма надеждност. Игнорирал съм някои нелепи твърдения, провокирани от криворазбран местен патриотизъм в стил „тук е най-старата кула в България”. Ще се радвам на всякакви корекции, допълнения и предложения, защото и така е видно, че събраното дотук има много пропуски и е с непроверена достоверност. Историите писани по места обикновено са прекрасен извор по темата стига да са писани от грамотни хора с умерено чувство за възвеличаване на родния град.


    Списък на часовниковите кули в България



    Берковица (1762) – запазена
    Благоевград (1867) – запазена
    Ботевград (1866) – запазена
    Бяла (1872) – запазена
    Варна (1755?) – изчезнала
    Габрово (1835) – запазена
    Добрич (ХV²²² в.?) - построена наново
    Дряново (1778) – построена наново
    Дупница (1782) – запазена
    Елена (1812) – запазена
    с. Енина, Казанлъшко (?) – запазена
    Етрополе (1710) – запазена
    Златица (1777) - запазена
    Карлово (1834) – построена наново
    Карнобат (1874?) – запазена
    Килифарево (1860-65) - изчезнала
    Кюстендил (1665) - изчезнала
    Нови пазар (1865) – запазена
    Пазарджик (1741) – полуразрушена, в процес на възстановяване
    Пещера (?) – запазена
    Пловдив (1812) – запазена
    Разград (1864) – запазена
    Ракитово (1872) – запазена
    Русе (нач. на Х²Х в.) - изчезнала
    Самоков (1827?) - изчезнала
    Свищов (1763) – запазена
    Севлиево (1777) – запазена
    Сливен (1808?) – запазена
    с. Смилян, Смолянско (ХV²²² век?) - запазена
    София (?) – изчезнала
    Трявна (1814) – запазена
    Търново (1872) - изчезнала
    Хасково (?) – изчезнала
    Шумен (1740) – запазена
    Ямбол (?) – изчезнала

    ___________________________________________


    Берковица



    Благоевград



    Ботевград



    Бяла



    Габрово



    Дряново



    Дупница



    Елена



    с. Енина, Казанлъшко



    Етрополе



    Карлово



    Карнобат



    Нови пазар



    Пазарджик



    Пещера



    Пловдив



    Разград



    Ракитово



    Свищов




    Севлиево



    София



    Трявна



    Шумен



    Attached Files
    Last edited by KIZIL DELI; 11-04-2010, 09:15.

    #2
    Ето я и хасковската часовникова кула:



    Съборена е през 1916 година. Механизмът на часовника е съхранен в отлично състояние в РИМ. Работи и днес. В края на 70-те години, при реконструкция на централната градска част и излезнаха основите и малко от зида, които бяха укрепени и експонирани с указателна табела.
    През 1985г., по оповод 1000 годишнината на града, старите основи бяха разчистени и точно на тяхното място се въздигна един от сега действащите часовници в града, който по идея трябваше да се превърне в символ на града, нещо като Айфеловата кула за Париж. Всички го приеха като грозна работа, която с времето щяла да се възприеме като красива. Автор е Крум Дамянов.



    Comment


      #3
      Ето още часовникови кули:
      Clock Towers in Bulgaria - Download as a PDF or view online for free


      - Добрич (18 в.)
      - Сливен (? 1808)
      - Банско (1866)
      - Върбица
      - Тетевен
      - Смолян

      - Видин - изчезнала

      Comment


        #4






        Сливен.

        Comment


          #5
          Сливен добавен в списъка! c12h24o11
          поп_Първане - за снимката!
          jordani_vt, нещо не го отварям този линк, та не мога да видя какво има там.

          Comment


            #6
            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Сливен добавен в списъка! c12h24o11
            поп_Първане - за снимката!
            jordani_vt, нещо не го отварям този линк, та не мога да видя какво има там.
            А, пиша, пиша на тефтеря ...
            Онова, което не виждаш е някаква презентация на часовникови кули от България. Правено (или поне пуснато в нета) е от Мая Михайлова, вероятно учителка в училище "Николай Петрини", Ямбол.

            Май ти го препратих, ама знам ли, дали стана или не ...

            Comment


              #7
              Да, презентация - отваря се с последните версии на мозила и експлорер.
              Това е пак:
              Градски часовници 1 част кули - Download as a PDF or view online for free
              Attached Files

              Comment


                #8
                една от мене от разград : )

                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                ---------------------------------------------------------------------


                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                Comment


                  #9
                  Да да отворих го благодаря.

                  Идеята ми е да се огранича до часовникови кули строени преди Освобождението (по предполагам понятни причини) и то построени като нарочни такива, а не за камбанарии на църкви. По тази причина не съм включил Банско например. Тетевен и Върбица от презантацията на Мая Михайлова (да не излезе далеч по-млада от учителка ) ми изглеждат като придатъци към църквите.

                  Живо ме интересува дали някой има повече информация за кулите в Добрич и Смолян. Например доколко са оригинални, трудно може да се каже нещо без човек да отиде на място, но ми изглеждат доста "нови". Да не са проекти по 1300-години България ? Ако някой знае нещо да казва, че да ги добавям в списъка.

                  Има разни градове, за които си мисля, че просто няма начин да не е имало часовникови кули, но не разполагам с никаква информация. Например - Русе, Силистра, Видин и т.н.

                  А и кулата в Етъра е фалшивка.

                  ПП Ако някой намери по-свястна снимка на кулата в Елена, моля да я пусне, че тази е единствената, която имам.

                  Comment


                    #10
                    Златица

                    Кулата в Залтица уж от 1777 г.




                    Тук поне няма грешка

                    Comment


                      #11
                      По външен вид и по предназначени кулите, които се намират до църкви не се различават от останалите. Стига да са отделни сгради, а не част от конструкцията на самата църква.

                      Добрич:
                      Часовниковата кула, строена през 18 век, е станала символ на град Добрич. Сега е напълно възстановена.

                      Плевен:
                      Изглежда има часовниковата кула от Възраждането.

                      с. Телиш, община Червен бряг, област Плевен
                      Отремонтирана часовниковата кула – важен исторически и архитектурен обект на с.Телиш (2004 г.).

                      Варна:
                      През 1775 г. французинът Шевалие описва Варна при посещението си: "Има около 16000 жители, 12 джамии, 2 черкви и 1 кула-камбанария, построена преди 20 години, на която се намира часовник с камбана..." От това съобщение става ясно, че още в средата на ХVIII век Варна е имала градски часовник. Сахат-кула се е намирала в градинката зад днешната сграда на театъра и е служила и като наблюдателница на пожарникарите. Как е изглеждала кулата, дървена ли е била или каменна?... Не се знае и кога е била разрушена. Може би при обсадата през 1828 г. или при големия пожар във Варна през Кримската война.


                      Видин:
                      Кръстатата казарма ул.“Княз Борис I” ¹ 26
                      Tя е била завършена между 25.05.1800г. и 14.05.1801г. По-рано там се е намирала градината на Стария сарай и се е използвала за конак на агата на еничарите. Тя е масивна каменна сграда със застроена площ от 1 260 кв.км. След Освобождението тя служела за съд и казарма на българската войска. В оформеното площадно пространство до нея, но в значително по-късен период, е изградена и израства и часовниковата кула, която сега не съществува.

                      Преображенски манастир:
                      През 1870г. е издигнатата кула зад църквата по проект на Кольо Фичето.
                      Last edited by jordani_vt; 02-04-2010, 13:53.

                      Comment


                        #12
                        Още една кула - село Смилян, Смолянско. Там твърдят, че е от 18 век.



                        И още една информация, свързана с часовниковите кули. В поредицата "Чужди пътеписи за Балканите" срещнах описание на една кула, която показвала времето по италианските часове - нула се е пазало по залез. За съжаление не си спомням коя беше кулата, но очевидно е имало и такъв начин за отмерване на времето.

                        Също така би било интересно да се описват заедно с кулите и часовниците: как отмерват времето, циферблатите с арабски или с римски цифри са, или само с черти, звънят или не и други интересни неща.

                        Comment


                          #13
                          На мен ми е интересна архитектурата на часовниковите кули и историята на тяхното съграждане! Например кулата във Враца е с машикули и има физиономия на отбранително тяло в центъра на града! Интересно дали е имало по време на средновековието подобни кули "донжони", които в последствие са използвани за часовникови?!? Или повечето са строени специално за да носят часовник!
                          Доколкото знам, механизмът на тези часовници изисква определена височина, за да може да работи по-дълго време без навиване - т.е. без повдигане на тежестите вътре в кулата.
                          Височината -ясно е че трябва да се вижда възможно от по-далече, камбаната също!
                          Инак самата постройка ми харесва със своята строга линия, като навява респект и сигурност наоколо! А визуално отдалеч каменната зидария и сантрачите също внушават стабилност и спокойствие!

                          От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                          Comment


                            #14
                            KIZIL DELI ето на кулата в Елена.Дано да ти се хареса.

                            Comment


                              #15
                              Ударихме 30 кули за нула време (Вж. списъка), трябва да има и още

                              c12h24o11, много благодаря супер снимка

                              танкиста от Харков, Врачанската със сигурност не е строена за часовникова кула, но не мисля и че е средновековна. Ако съдим по Пирговата кула в Кюстендил не са ги използвали, но това може да е частен случай. Аджеба в Кюстендил часовникова нямало ли е?

                              Хана, добро попадение
                              Това, за което говориш е много интересно, но не знам изпълнимо ли е, защото много от часовниците са били подменени с времето, а голяма част са по-късни добавки. Аз мисля, че изначално не е имало циферблати и стрелки изобщо, просто камбана или друг уред произвеждащ нужната гюрултия е биел на всеки час или няколко пъти дневно.

                              jordani_vt,
                              По външен вид и по предназначени кулите, които се намират до църкви не се различават от останалите. Стига да са отделни сгради, а не част от конструкцията на самата църква
                              хем е така хем не е, все си мисля, че часовниковата кула по идея и функции е нещо от светски характер.
                              Добрич - отбелязан, Варна -

                              Comment

                              Working...
                              X