Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гевгели

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Гевгели

    Здравейте,
    Като се разхождах по еленския и сливенския балкан и обикалях църквите, на всяка от които има паметна плоча с избитите войници, ми направи впечатление, че едва ли не половината убити от него край през първата световна война са били убити при Гевгели. Като гледам на картата с бойните действия, Гевгели е точно помежду позициите на Добро поле и Дойран, по-скоро към дойран. Не се споменава в литературата, доколкото аз като любител я познавам, за никаква голяма битка точно при Гевгели. Някой знае ли къде точно около гевгели сме дали толкова жертви?
    Благодаря предварително

    #2
    Ако са от някой от полкове 2, 49, 50-и,последните два, май са по-скоро резервисти македонци, а също 8-ми, но тук варненци ще кажат, 54 и 60-и, може да са загинали при Яребична.

    5-та дунавска дивизия вече е била бая размесена. Но край Гевгели е имало боеве и през 1915.

    полковете винаги съм цитирал за справка:
    1 п.Софийски полк
    2 п. Искърски полк
    3 п. Бдински полк
    4 п. Плевенски полк
    5 п. Дунавски полк
    6 п. Търновски полк
    7 п. Преславски полк
    8 п. Приморски полк – до тук са първите полкове от преди Съединението, като Искърския е на мястото на Струмския,разформирован заради участието му в преврата срещу княза9 п. Пловдивски полк
    10 п. Родопски полк
    11 п. Сливенски полк
    12 п. Балкански полк
    13 п. Рилски полк
    14 п. Македонски полк
    15 п. Ломски полк
    16 п. Ловчански полк
    17 п. Доростолски полк
    18 п. Етърски полк
    19 п. Шуменски полк
    20 п. Добруджански полк
    21 п. Средногорски полк
    22 п. Тракийски полк
    23 п. Шипченски полк
    24 п. Черноморски полк
    25 п. Драгомански полк
    26 п. Пернишки полк
    27 п. Чепински полк
    28 п. Стремски полк
    29 п. Ямболски полк
    30 п. Шейновски полк
    31 п. Варненски полк
    32 п. Загорски полк
    33.п. Свищовски полк
    34 п. Троянски полк
    35 п. Врачански полк
    36 п. Козлодуйски полк
    37 п. Пирински полк
    38 п. Одрински полк
    39 п. Солунски полк
    40 п. Беломорски полк
    Останалите до 54 –ти се водят сборни, а два, 1-и и 2-и се водят планински, в тях служат преимуществено мюсюлмани през ² Св. Война
    Това положение трябва да се взима за валидно мисля за 1912- 1918 г.
    Има и друго, Гевгели е спирка на влака. Може етапните болници да са били там и хората там да са отчитани.

    Comment


      #3
      благодаря ти за ангажираноста,
      виж какво установих аз ровейки в регистрите за смърт на с. Палици, по време на войната бойни другари са се евявали при кмета може би по време на от[RIGHT]пуск и въз основа на техни показания той е писал доста подробни смъртни актове.
      става въпрос за 20 пп.
      Въз основа написаното, твоята теза за обобщаването като чели не е много на място, защото войниците, записани като убити при Гевгели са убити в дългосрочен период при кота 32 i северозападно от село Хаджи Байрам Махала, каменната курия и спасителната висота на предната позиция в периода октомври 1916, май 1917, март 1918 и даже 02.09.1918 - в самия край на касапницата.
      Всички други войници от 20 пп са записани убити не при Гевгели, т. е. Гевгели не е било някакво обобщение, а са записани там където са убити, а именно при кози връх, полевите болници в Бояновци и Удово и т. н.

      Имайки в предвид огромния брой загинали именно при гевгели, в мен изникна въпроса може ли толкова хора от 20 пп, вероятно и от други, да са жертва на епезодични малки сражения?

      Имаш ли представа дали самия град е бил към позицията на добро поле или към дойранската, защото на картата сякаш е точно между двете...

      извинявай за разхвърляното писмо..

      Comment


        #4
        Даниц си е съвсем прав! Полка е бил там от 16-та година. Погледни картата - 83-ти полк е при Гевгели, а 20-ти до него (западно). "Спасителната височина" се казва в. Спасител.
        Last edited by еМГето; 13-11-2008, 04:13.

        Comment


          #5
          благодара и на двамата,
          това лято мисля да обиколя още няколко села в района, лично съм заинтересован, защото имам предци, макар и далечни загинали при Гевгели.
          Къде в мрежата непрофесионалист може да намери карта на разположението на полковете, за която споменавате?

          Comment


            #6
            Топография е сведующа по всичко Само в Бойна слава

            Скра и района откъм гръцката страна

            Откъм Гевгели

            А към какъв период те интересуват диспозицията на полковете? Все пак, за кои сражения говорим?

            Comment


              #7
              Благодаря за картите Danitz,

              точно това се опитвам да установя - за коя битка става дума, но все повече си мисля че моя пра пра дядо от Палици (само там съм ровил в архивите на кметството и цъквата, но имам и други роднини от региона убити при гевгели) е убит в някое епизодично срайение като тези при каменната курия, кота 32i, спасителната висота и др. споменати лобни места в смъртните актове.
              Очевидно голямо срайение там е нямало.

              Справка с военния архив направих, но от там научих само полка - 20 пп и датата на смъртта - 02.09.1918, което е акко не се лъжа 20 дни преди пробива на добро поле, и преди да намеря този форум, вече половин година се мъча да установя истината...

              Имайки впредвид, че от еМГето научих, че полка 20 пп е бил западно от Гевгели, той е бил по-скоро към позицията на Добро Поле, но все пак човекът е загинал по-рано от пробива, от което си правя извода че не мога да си направя никакъв извод...

              Comment


                #8
                Не, бъркаш, Добро поле изобщо не е в района. Извини ме, ако се заблуждавам, но като гледам ж-то как специфично заменяш с й, ти от Джевделиа ли си

                Comment


                  #9
                  не, работя с английска клавиатура, а ж-то е на различно място в личния и служебния ми компютър...
                  Живея във варна, но съм от всякъде и като се роди сина ми започнах да му нахвърлям родословното дърво, така тръгнах да се ровя по архивите и малко по-малко интереса ми се измести към героите от войните. На скоро ми се роди трети син, а родословното им дърво ще е доникъде, ако героите не са в него с всичките подробности, не мислиш ли?
                  След това което научих от архивите имам още поне 20 въпроса към хора като теб, единственото което ме притеснява е, че няма как да ги почерпя в мрежата

                  Comment


                    #10
                    Според сведенията, които аз поне имам (бойната история на 1 арт.полк) към 14 септември 1918 г. целият 20 Добруджански пехотен полк е бил в дивизионен резерв. Бих предположил, че полкът е бил в резерв и в началото на същия месец. Всъщност 20 полк в състава на 5 дивизия изкарва почти цялата война на едни и същи позиции - непосредствено южно и югозападно от град Гевгели. Ако човекът е починал на 2 септември 1918 г. в Гевгели, това според мен с голяма доза сигурност означава, че е починал в дивизионната болница на 5-та дивизия вследствие на раняване (при инцидент или по-рано, докато 20 полк е бил на предната линия) или болест.

                    Comment


                      #11
                      Моята информация за българските полкове е от тази карта ( не знам как да ти дам връзка към нея и затова ще я постна пак ). Тя е притурка към книгата "Дойранската епопея". Понеже тази книга е историческа, а не спомени като "Боя при Дуб" и вярвам. Надписа "Дойранската епопея" ( долу вляво ) заличих. Това е защото един приятел ми поиска файла, а аз не желаех да узнае, че имам книгата.
                      Когато поствах файла съм сложил този, наместо оригиналния скан (с надписа ). Видях тази грешка късно и вече не можеше да се коригира.

                      Comment


                        #12
                        Николай,
                        Полеви болници, поне такива, в които в селските регистри се споменава, че се умрели от раните си войници от 20 пп е имало в Удово и Бояновци, но от военния архив ми дадоха сведение, че човекът първоначално е записан като 'безследно изчезнал', а после записът е поправен на 'убит', което автоматичеки изключва смърт в болница от болест и даже раняване.

                        Последният записан като убит в регистрите на селото е от 9та рота убит на 15.03.18 г. от снаряд в местността Предната позиция на висотата Спасителната висота;

                        От тогава до септември нищо... или е нямало убити, а от селото те са 7 според надписа на църквата (от съседните села също има доста убити при гевгели), или последната година не са ги пускали много в отпуск...

                        Било е нещо епизодично предполагам...

                        Убити войници от с. Палици служили с Тодор в 20ти пехотен Добруджански на НЦВКК Преславски полк, но записани в общинските регистри за смърт в кметството:

                        1. Иван Димитров Петров 3та дружина, 9та рота, умира болницата в Бояновци, Македония;
                        2. Димо Георгиев Драганов, 5та рота, умрял при с. Удово, местност Бивака, в полева болница;
                        3. Атанас Николов Папазов, 9та рота, убит при кози връх на 02.10.1915 г.
                        4. Петър Николов Спасов на 28 г. убит при Гевгелий на 10.10.1916 г. в сражение при кота 32i;
                        5. Ненчо Велчев Иванов на 23 г., убит на 12.11.1916 г. при кота 32i с.з. на село Хаджи Байракли махала при Гевгели, 9та рота;
                        6. Александър Димитров Тодоров на 32 г. от 7ма рота убит на 06.05.1917 г. при охрана на Каменната курия при Гевгелий,
                        7. Недялко Димитров Недялков на 31 г. от мах. Давери, от 9та рота убит на 15.03.18 г. от снаряд в местността Предната позиция на висотата Спасителната висота;

                        Интересното е, че има убити и турци от махалите, ама те не са записани естествено на църквата, а в регистрите на селото ги има..., тоест губи се ценна статистическа информация.

                        Comment


                          #13
                          еМГето,
                          благодаря ти за картата, разбирам, че срещу позициите на 20 пп е имало гърци и англичани по левия фланг, разположението е локализирано
                          между другото, препоръчвам на всички една супер книжка, автентични спомени от войната - 'спомени за европейската война' (из дневника на един войник от 28 пехотен стремски полк) от стойко данчев тотевски, издателство Faber, велико търново 2002

                          чете се на един дъх...

                          Пак между другото някой знае ли за колко време приблизително се умира от гангрена? Опитвам се да издиря сражение при което е ранен мой дядо от 5 оп. полк на румънския фронт, умрял по-късно от гангрена в болница през псв, но трябва да върна времето назад, а не знам времето за което един човек ранен в крака може да умре от гангрена? И личния ми лекар не знае - дали да не го сменя???

                          Comment


                            #14
                            еМГето,

                            има6 ли и можеш ли да ми изпратиш подобна карта за разположението на полковете на румънския фронт към май 1917 г.
                            интересувам се от (16та рота) на 5ти опълченски пп
                            благодаря ти предварително.

                            Comment


                              #15
                              Карти за разположението на българските части в Румъния през 1917-та просто няма! Не, че няма, а не са публикувани. Като опълченска 16-та рота е била вероятно в Делиормана или Южна Добруджа. След свършването на военните действия в Румъния, българската историография загубва интерес към района. И аз нямам представа от много неща там.

                              Comment

                              Working...
                              X