Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегия за германски успех 1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Има известен смисъл в този план. Без да коментирам сухопътната му част ще добавя само, че малко ще ревизирам мнението си за Средиземно море. Не че флотовете ще станат по-боеспособни. Според мен насочването на усилията на германия на Изток и евентуалното рухване на Русия, ще дадат възможност на Австро-Унгария да се съсредоточи срещу Италия и така последната едва ли ще влезе във войната. Освободения Австро-Унгарски флот, заедно с "турските" кораби на Сушон ще застрашат комуникациите на Британската Империя в източното средиземноморие. И тук може да се реализира предложения от Ам-Гъл и Воланд Средиземноморски вариант. За да осигури притока на хора и суровини от Индийския и Тихия океани Британия ще трябва да изпрати кораби, според това което бях написал по-рано. Но тогава блокадата на Германия няма да е пълна, а и самата Англия едва ли ще отдели и 7 мизерни дивизии за Франция. Така че вероятно има смисъл от бързата елиминация на Русия, но следващата задача на Германия ще бъде също така бързата елиминация на Франция и борба на британските комуникации. За последното ще трябват рейдери+операции на Хохзеефлот-а но и май смяна на кайзера.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #32
      Да, планът определено изглежда добър, поне доколкото мога да преценя. Но пък при подобно развитие на нещата не е сигурно дали кадровите руски армии не биха били различно разположени, пък и те съвсем не са толкова безпомощни (както показват и първите сблъсъци).

      Comment


        #33
        Е, то за да завърши войната с положителен резултат, на Германската Империя ще й трябват добри дипломати. Което ...
        Русия излезе ли от войната, за Франция нещата стават под въпрос, тя няма как да издържи на немската мощ, но и Германия няма как да победи в една по-дълга война. Така че, май решението лежи в дипломатическата плоскост - ако веднага след падането на Русия се сключи с нея един добър и за двете страни мир и се предложи нещо подобно на Англия и Франция, то може и да стане. Ако обаче войната продължи, дори и Франция да падне веднага (за 1-2 месеца), дори и това да стане през 1915 г., остава един вероятен британски съюзник, с който германците не могат да се справят - САЩ. А колкото по-дълго продължава войната, толкова по-зле ще е за централните сили. А за Великобритания Франция не е кой знае какъв плюс, по-скоро е твърде голям минус, особено ако поддържат там експедиционен корпус - което си е абсолютно безсмислен разход на усилия.
        Принципно, Германия победи ли на континента, се оказва пред обединената мощ на САЩ, Великобритания и Япония, чиято морска мощ бързо ще докаже колко важен е всъщност флотът и къде е истинската мощ - не на сушата, а в морето. Особено ако обърнем внимание на съотношението суша-океан и откъде минават търговските пътища.
        Така че, пак както по времето на Бисмарк, нещата опират до дипломация. А тя именно е най-слабото място на Германия, практически от Бисмарк насам.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #34
          Интересно мнение, изказано от Фулър малко след войната: "Ако германците имаха 5000 верижни влекача през 1918, нищо нямаше да ги спре". Има предвид, че така щурмоваците щяха да могат да бъдат добре снабдявани и подкрепяни по време на немското настъпление, което издиша именно заради този недостатък.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #35
            Е, дори още по-точно би било да се каже, че ако германската армия имаше 5-10000 автомобила за да превозва оперативно войските си по белгийските и френски пътища (по-специално войските на първа армия), то вероятно кампанията срещу Франция би приключила успешно и горе-долу в срок (както е по плана на Шлифен). И грешка на Шлифен е, че не е помислил за това по-рано.

            Comment


              #36
              Хубава тема останала на последната страница. :38:
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #37
                Голъм, по времето на Шлифен автомобилите са били скъпа играчка. Нямало е как да му хрумне такова нещо.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #38
                  Е, така е, прав си. Пък и споменатото от мен количество би било твърде малко . Все пак си мисля, че поне спярмо Франция ако плана бе следван по-точно може би би бил постигнат решителен резултат. Въпреки проблемите от логистичен и комуникационен характер, за които Шлифен не намира подходящо разрешение (е, известно разрешение има за сметка на включването на Холандия).

                  Comment


                    #39
                    Тук флотът съвсем не е в състояние да окаже въздействие. Ютландското сражение показва безпомощността на "флота на откритото море" срещу английския "Хоумфлийт". Що се отнася до подводниците, въпреки първоначалните си успехи /потопени са общо 5326 съглашенски кораба/ ,те също се оказват безполезни след въвеждането на конвойната система от страна на адмирал Джелико. Загубите в корабен тонаж Антантата бързо попълва след намесата на САЩ и южноамериканските страни във войната. Планираният изненадващ удар срещу английския флот в самия край на войната довежда единствено до всеобщо моряшко въстание в кайзеровия флот. Не разбирам въобще каква роля би могъл да изиграе флота за окончателната победа на Германия- още повече като имаме предвид и възможностите на флотилиите на другите страни от Централния съюз.
                    "Последните думи в живота на мнозина някогашни владетели са били: „Не можеш да ме убиеш, защото имам магическа... Аааргх!“"

                    Comment


                      #40
                      Imperial написа
                      през пролетта на '18 на пръв поглед Германия печели войната. Източният фронт е елиминиран и цялата немска армия може да се съсредоточи за решаващото сражение на западния. Командването е отчело повечето тактически грешки и е разработило множество успешни тактически нововъведения. Германската армия има превъзхождащо въоръжение, опит и числено превъзходство. Франция и Англия са изтощени и почти на ръба. Американската армия все още не е готова за бой.

                      И все пак Kaiserschlacht пропада.

                      Предложете алтернативна, печеливша стратегия за Германия през пролетта на 1918г.
                      Всъщност не ЦЯЛАТА германска армия е прехвърлена на Западния фронт и може би това е причината да се прецака Kaiserschlacht.От всичките 248 дивизии, с които Вторият райх разполага през март 1918, на Западния фронт са дислоцирани 193(от тях в резерв са 85) с въоръжение, възлизащо на 15 700 оръдия и 2800 самолета.Срещу тях Антантата разполага със 171 пехотни и 9 кавалерииски дивизии(от тях 59 пехотни и всичките кавалерииски- в резерв) с въоръжение от 15 439 оръдия, 3784 самолета и 893 танка.Останалите германски дивизии са пръснати по другите фронтове, и по-специално на Изток, където за борба с червените са заети 52 немски и 30 австро-унгарски дивизии.Що се отнася до немската офанзива на Запад, само през първата половина на 1918 загубите на кайзеровата армия възлизат на 700 000 извадени от строя войници- загуби, каквито изчерпалата мобилизационните си възможности Германия просто не може да попълни, докато непрекъснато прииждащите американски войски осигуряват на Антантата свежи сили.През юли срещу 207 разнебитени германски дивизии на Западния фронт стоят вече 210 напълно комплектувани съглашенски.От там нататък какво се случило, надявам се всички знаят.
                      Last edited by von Rihthoffen; 02-02-2007, 16:07.
                      "Последните думи в живота на мнозина някогашни владетели са били: „Не можеш да ме убиеш, защото имам магическа... Аааргх!“"

                      Comment


                        #41
                        Е, основният проблем е от малко по-друг характер и така и не е решен в рамките на ПСВ - темповете на настъпление (пробив и развитие на пробива) спрямо темпа, с който отбраняващия се може да прехвърля резервите си и да ги вкарва в сражение. И това най-вече важи на западния фронт, където няма пространство за маневриране.
                        Или да напиша иначе - това е основният проблем от военно есетство, докато споменатият от вас, така да го нарека, общ ресурсен проблем е също толкоав важен по своему.

                        Comment


                          #42
                          Ако са имали леки танкове от типа на FT-17 това е щяло да им помогне донякъде. Обаче Фолмер по това време още си е играел на прототипи.Можело е да се импровизира и някаква мотопехота на камиони. Можело е вече да се мисли за въздушни десанти. Ама тези неща ги е мислил Фулър, не Лудендорф.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #43
                            Не, струва ми се, че тези решения са били твърде "сурови", за да могат да се реализират тогава. Неслучайно се появяват едва 10-15 години по-късно като нещо реално. Проблемът ен е бил толкова технологичен (наличие на подходящи танкове и транспорт за пехотата), колкото организационен и доктринален, а за това е нужно много време и различно мислене. Това става бавно.

                            Comment


                              #44
                              Съгласен съм, но тук говорим за теоретични решения. Иначе и аз съм убеден, че по това време и Гудериан нямаше да измисли танкова дивизия, та даже и ако му бяха дали цялата необходима власт.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #45
                                Хм май има нужда от разяснителна тема относно Guderian и участието му в развитието на Panzerwaffe.
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X