Да, gollum, известна ми е тънката разлика между руски офицер и руски политически офицер, най-малкото от обща култура. Но все пак съм ти благодарен за любезното разяснение. Споменах за неграмотността, която върлува сред руския офицерски, а логочно е да се предполага, че почти същото се отнася и за поличтическия офицерски състав, защото по една или друга причина беше споменато за професионалното им образование от БНА-БА и репликирано от Митака. Извиняванм се, в случай че грубо съм се отклонил от темата.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Съветските политически офицери
Collapse
X
-
Не знам какво ти е известно, peterpetroff, но от написаното от теб не личеше, да ти е известно тоав нещо (или пък не си обърнал внимание за какво е темата, преди да пишеш в нея, а това е осъдително). А и "руски политически офицери" няма или поне на мен не са ми известни. Има "съветски политически офицери" (а в този контекст и другите офицери са съветски).
След това:
peterpetroff написаСпоменах за неграмотността, която върлува сред руския офицерски, а логочно е да се предполага, че почти същото се отнася и за поличтическия офицерски състав
Хайде да бъдем малко по-коректни, защото от подобни подхвърляния не излиза нищо смислено.
И, да, съжденията за грамотността на съветските офицери не са на място в тази тема.Last edited by gollum; 24-07-2008, 12:07.
Comment
-
В СССР на политическите офицери са им казвали политрук или комисар.Във всеки батальон,полк,дивизия,армия,фронт и там корпуси,бригади,дивизиони е имало политически офицер.Така е било и в БНА доколкото не се лъжа.Всеки който е служил дали в казарма или като офицер в БНА знае функциите на един такъв офицер.Да в СССР са имали образование уж военно политическо образование се води.
Comment
-
БНА-БА написа Виж мнениеВ СССР на политическите офицери са им казвали политрук или комисар.Във всеки батальон,полк,дивизия,армия,фронт и там корпуси,бригади,дивизиони е имало политически офицер.Last edited by Стич; 26-07-2008, 00:55.СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !
Comment
-
БНА-БА написа Виж мнениеТака е било и в БНА доколкото не се лъжа.Всеки който е служил дали в казарма или като офицер в БНА знае функциите на един такъв офицер.Да в СССР са имали образование уж военно политическо образование се води.Last edited by Стич; 26-07-2008, 01:14.СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !
Comment
-
Това са военно-политическите училища в СССР към 1940г.
Московское военно-политическое училище им. В. И. Ленина,
Ленинградское военно-политическое училище им. Ф. Энгельса,
Военно-политическое училище Л ВО,
Военно-политическое училище Прибалтийского особого военного округа,
Смоленское военно-политическое училище им. В. М. Молотова,
Смоленское военно-политическое училище пропагандистов,
Минское военно-политическое училище ЗапОВО,
Киевское военно-политическое училище,
Одесское военно-политическое училище,
Ивановское военно-политическое училище,
Харьковское военно-политическое училище,
Харьковское окружное военно-политическое училище,
Брянское военно-политическое училище,
Орловское военно-политическое училище,
Свердловское военно-политическое училище,
Куйбышевское военно-политическое училище,
Ростовское военно-политическое училище САВО,
Сталинградское военно-политическое училище СКВО,
Тбилисское военно-политическое училище,
Ташкентское военно-политическое училище,
Новосибирское военно-политическое училище,
Читинское военно-политическое училище,
Улан-Баторское военно-политическое училище,
Хабаровское военно-политическое училище,
Ворошиловское военно-политическое училище,
Все курсы усовершенствования политсостава кадра и запаса,
Курсы младших политруков,
Курсы партработников.
Освен това съществуват и Военно-политическая академия им.Ленина и Висш военно-педагогически институт.СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !
Comment
-
Вестник Feldzeitung: Nachrichtenblatt einer Armee im Osten от 26.08.1941 г.
Politruk kam zur besseren Einsicht
Политрук стигна до по-добро разбиране
Сериозни съмнения относно болшевишката система - шпионирането в съветската армия.
Берлин, 26 август. В битките В Естония бившият съветски политрук М. С. Горианов се предаде на германски войници. За разлика от повечето от другите политически комисари той направи добро впечатление. Горианов описа на германските офицери как съмненията в правилността на болшевишката система са го измъчвали дълго време. По произход той е син на селянин, но е приел комунизма от убеждение. В Съветския съюз винаги им казваха, че във всички други страни по света има бедност, безработица и голяма мизерия. Той обаче участва в нахлуването в Естония и вижда в противоречие с тези твърдения, как чрез болшевизма страната беше разрушена за много кратко време. Това вече му дало повод за размисъл.
Политрук Горяинов също докладва, ча 15 юни 1941 г., по случай курс в лагера край Джагала, съветският дивизионен комисар Шаванадзе заявява напълно откровено следното: „Ние само чакаме подходящ момент за да атакуваме Германия. Веднъж самият Ленин каза, че трябва да се възползваме от възможността, при която когато две държави воюват помежду си. Това е най-добрият момент да го осъществим сами. Това е положението, в което се намира Съветският съюз. Не е далеч денят, когато ние ще ударим. "
В този контекст Горианов прави интересни забележки за неговия отдел и неговата дейност. Този Трети отдел е специален инструмент на ГПУ за наблюдение на войските. Ръководителите на този отдел работят строго секретно и остават непознати дори за командирите и комисарите. Тяхната работа е да наблюдават непрекъснато всички дискусии, включително тези на политическите комисари. Практически никой не може да изрази собственото си мнение, без да бъде подслушан и докладван незабавно от такъв информатор. Многобройни офицери, комисари и командири, които не са имали конкретна вина са извикани и ликвидирани от Трети отдел. Поради тази причина той също не можеше да говори с никого за наблюденията си в Естония.
Last edited by Panzerjaeger; 06-10-2020, 15:44.Comment is free, but facts are sacred.
Comment
Comment