Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съветските политически офицери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    да

    а бихте ли ми разяснили по-подробно как стои въпросът с по-висшите полит-офицери? на кого са били подчинени? на висшите военни или на партийното ръководство?

    Comment


      #17
      Понеже аз съм служил две години ,и преди 1990г. ,и по -волята на случая имам впечатления от няколко поделения,ще ви кажа ,че по-големи скатавки в армията от ЗКПЧ -тата нямаше.
      Водеха обикновенно часовете по полит.подготовка на които всички спяха и се говореха винаги едни и същи изтъркани лафове.
      По печените даже изобщо не водеха никакви часове,ами хващаха някой по-грамотен войник да им пише конспектите с темите за пред проверяващите.Два пъти в годината провеждаха комсомолско събрание и по някое тържество с шефките. .

      В общи линии длъжност без която спокойно може да се мине,а пък дали съответното ЗКПЧ ще е някой тъпанар ,който доносничи и създава проблеми,или нормален офицер си зависи най-вече от съответния човек.

      Comment


        #18
        Конечно они подчинялись партийному руководству! Впрочем тогда все военные подчинялись в конце концов партии.
        "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

        Comment


          #19
          Да, моя, грешка, не съм видял, че темата е разширена. Извинявай Виталий.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #20
            мда

            Originally posted by "виталий"

            . Вообщем, если командир части был отцом своим подчиненным, то ЗКПЧ –мамкой.

            :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


            какво ли не става в необятната съветска страна........
            "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

            Comment


              #21
              На въпроса за "политическите" генерали.

              Следва да се отбележи ,че в Съв.армия и съответно в Българската,съществуваше специялна структура за ръководство на полит .живот в армията.Т.Н. ГЛАВПУР -Главно полит.управление.,имащо статут на отдел на ЦК на партията.Така че ЗКПЧ бяха пак един вид на двойно подчинение- на командира и на главпура.

              Следва да се отбележи ,че Зкпч са съществували на ниво до дивизия.На ниво армия и фронт са се наричали Членове на Военните съвети.Нямам информация,как е било на корпусно ниво.

              Comment


                #22
                Gaden Gogi написа
                Понеже баща ми беше политически офицер та съм светнат с какво са се заниавали поне в нашата армия..... Общо взето точно това което Виталии казва, с много силен акцент върху психологията. А разните изроди замполити пращащи на почивка в Сибир (имаше един такъв лаф в "Кавказка пленница" :lol: ) се въдят предимно в кухите тикви на такива като Том Кланси. А като казах психология недейте забравя че тогава службата беше по 2 години, а в бившия СССР дори повече...
                Ти сигурен ли си, че само в кухите глави има замполити, пращащи в Сибир?

                Comment


                  #23
                  виталий написа
                  Воспитание -преданность вождю и партии. Но messire , при воспитании не забывали и про Родину и народ!
                  Допреди връщането на пагоните и патриотичните призиви в съветската армия, или и преди това, по времето на ромбчетата и "пролетарската революция?"

                  Comment


                    #24
                    rambler написа
                    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


                    какво ли не става в необятната съветска страна........
                    Ама те нещо.... не семейни начала да не би..... ай, ай, ай.

                    Comment


                      #25
                      По време на възникване са били институция за контрол на партията над армията. Така е и в България през 45-та, и после. Тогава са салагани разни партизански командири за "комисраи", заместници на командирите. Само че, във време на война бързо става ясно, че войната "не ще Екзарх, а Караджата". Затова, (според мен), по време и след на втората св. война в СССР се превръщат в органи, отговорни за морално-политическото състояние на личния състав - там да ги информират и обясняват разни събития и тези. Като идея хубаво, но основно се занимаваха с излавяне на умеещи да рисуват войници, та да рисуват плакати и паразитираха, та имаше и цял орган - ГЛАВПУНА )))) Който е служил след 89-та, да го разшифрова без справки) .
                      Като идея не е лошо, обаче те се занимаваха с комунистически глупости, повтаряне на щури постулати или "изправяне на пружини". Па и много бяха.

                      Comment


                        #26
                        Има ли са военно образование.През ВСВ е и през цялото съществуване на СССР е имало военно политическото училище названо на името на Ленин.
                        Българската Армия е в сърцата ни.
                        http://vbox7.com/play:eb638c1e
                        http://vbox7.com/play:f18d542d

                        Comment


                          #27
                          БНА-БА написа Виж мнение
                          Има ли са военно образование.През ВСВ е и през цялото съществуване на СССР е имало военно политическото училище названо на името на Ленин.
                          Хммм ти на това военно образование ли му викаш?

                          Comment


                            #28
                            Мдааа, печално известни са много, много случаи на неграмотни съветски офицери от войната. Неграмотни в буквалния смисъл на думата- т.е. не могат да четат и пишат, но пък за сметка на това умело и пестеливо съумяват да управляват поверените им ресурси в жива сила!
                            GOTT MIT UNS!

                            Comment


                              #29
                              peterpetroff, не че нещо, но в темата не става въпрос за "съветските офицери", а за "съветските политически офицери". Разликата може да ти изглежда тънка, едва ли не чисто филологическа, но не е такава. А на политическите офицери по идея не им се и полага "да управляват поверените им ресурси в жива сила", както леко неопределено си се изразил, а да се занимават с политическо възпитание на войниците и да контролират (да се грижат за) психологическото състояние на поверените им военни единици.

                              mitaca написа
                              Хммм ти на това военно образование ли му викаш?
                              Интересно е какво все пак е включвало това образование. Въпреки че не е много ясно колко от политическите офицери са завършили въпросното учебно заведение, особено по време на войната, когато една не малка част от мобилизираните са резервисти.

                              Comment


                                #30
                                gollum написа Виж мнение
                                Интересно е какво все пак е включвало това образование. Въпреки че не е много ясно колко от политическите офицери са завършили въпросното учебно заведение, особено по време на войната, когато една не малка част от мобилизираните са резервисти.
                                Смятам да се разровя. И на мен ми е интересно, какво се е четяло там (а и от кои). Всъщност и ти можеш да помогнеш , е ако имаш време и желание (то желание дал господ, но времето е кът ).

                                Comment

                                Working...
                                X