Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дали е бил прав Манщайн?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Не става . Отговорът на въпроса какво има ОКХ през 1941 г. (което прави възможни частичните успехи тогава) и няма през 1943 г. е очевиден. А и РККА през 1943 г. е нещо съвършено различно и вече при никакви действия на Вермахта не е възможно повторение на събитията от лятото на 1941 г. А и ако погледнем нещата в сравнение - Вермахтът през 1943 г. е много по-слаб, а РККА - много по-силна, отколкото са през 1941 г. Манщайн, като истински военен, не разбира (а може би е не желае) политическата страна и или се заблуждава, или не желае да осъзнае, че преговори вече няма да има, възможността е изпусната още когато е бил корпусен командир в група армии "Север".
    Та не разбирам, shadowsong, къде е това пропуснато и очевидно нещо , пропуснал си да го изразиш.

    Comment


      #17
      Пропуснатато за което писах е именно сепаративен мир с СССР или край на войната, но на по-ниска цена.
      Кръвта из нашите гърди
      не е съвсем изляна!
      Народе, цял стани! Иди!
      Че Македония въстана.

      Comment


        #18
        Е, ако наистина си си играл да четеш тези теми, то това е обсъждано в тях, да не говорим, че този въпрос го обсъждахме и днес, тук. Общо взето единствената реална възможност за дипломация със СССР е през 1941 г. И Хитлер я изпуска напълно, въобще не я осъзнава, така както и не мисли за подобно нещо до края. Евентуално при много по-големи успехи, отколкото в реалността и през 1942 г., но по-скоро - не. А тази възможност е била възможна, ако Германия не бе такава, каквато е - най-вече идеологически. И особено ако Хитлер би бил съвсем друг човек от този, който е. Но в такъв случай всичко би било различно. Тази война е била възможна като успешна за Германия единствено при политическо мислене, което прави възможен мир без съкрушителна победа и пълна капитулация. Но такова липсва съвсем.

        Comment


          #19
          Немците имат само един Бисмарк уви... Ние заедно с тях два пъти си плащаме по тая причина.
          Кръвта из нашите гърди
          не е съвсем изляна!
          Народе, цял стани! Иди!
          Че Македония въстана.

          Comment


            #20
            Най-големият пропилян шанс за германците през войната е избирането на фон Манщайн – „човекът с най-добрата оперативна мисъл” за началник на щаба на Върховното командване на Вермахта. Избирането на Кайтел за началник на OKW е недомислие. Според Манщайн, а и не само според него Кайтел не обладава нужните качества на пълководец и не влиза в определението на Шлифен за такъв.

            Самият Кайтел го признава в мемоарите си... Три пъти- през 1939г. преди Френската кампания, след оставката на фон Браухич при неуспеха пред Москва през 1941г. и през 1942г., Кайтел предлага оставката си и настоява пред Фюрера да бъде заменен от Манщайн, но това никога не се приема от Хитлер.

            Проблемът е в конфликта на силните личности на Хитлер и на Манщайн. Той е свикнал да казва всичко в очите и затова е неудобен за Хитлер.

            Кой знае, ако Манщайн в качеството си на шеф на ОКВ беше успял да приложи знаменитите си стратегически отстъпления, то Източния фронт щеше да е съвсем различен...

            Ех, „Verlorene Siege” (пропилени победи)...


            Но, както беше казано и по- горе - в историята „ако” няма...
            Last edited by Panzerjaeger; 19-01-2008, 16:32.
            Comment is free, but facts are sacred.

            Comment


              #21
              Panzerjager написа
              Кой знае, ако Манщайн в качеството си на шеф на ОКВ беше успял да приложи знаменитите си стратегически отстъпления, то Източния фронт щеше да е съвсем различен...
              Силно се съмнявам.При чичето с мустаките начело и начина по който се води тая кампания на изток и най-вече целите които си е поставила е абсурд.Ако въобще има такива и някакъв реален цялостен план за действие,а не фантасмагории.
              След като изтича 41ва кампанията на Изток вече е предрешена и часовника почва да отброява назад...
              Дали ще е месец назад или напред-всичко вече е загубено.
              Така че забрави за "пропуснатите победи".Не Манщайн,и Модел споменава същите залъгвания след него,не Модел-и дядо Боже да беше слязал за командващ на ОКВ-пак щеше да е същия резултата.

              Comment


                #22
                Нека си помечтаят хората
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #23
                  Приказките на Манщайн са бла-бла! Отбраната по Днепър ("Източен вал") - мит. Той, въпреки, че е командуващ позволява на Червената армия да завземе плацдарми оттатък Днепър. Дори Хитлер е възмутен: "Той получи всичко, което пожела. Мнението, че тези сили ще бъдат използувани за контраудари е фантазия. Аз бих бил доволен ако поне спрем противника!".
                  Големите водни прегради не са били проблем за Червената армия защото тя винаги е заемала плацдарми буквално от движение. За това пък са си виновни такива като Манщайн. Руснаците оценявайки значението им ги държат както Сталинград. Примери бол - Днепър, Днестър, Двина, Дунав (Будапеща), Висла, Одер и много по-малки.
                  Last edited by еМГето; 13-07-2008, 23:02.

                  Comment


                    #24
                    За да се оценят по- добре оперативните умения, грешки и успехи на Манщайн следва да се види какво е мнението за него на неговите съвременници, подчинени и началници.

                    Ето какво казва за него Мелентин в “German generals in World war two, as I saw them” Oklahoma press 1977:

                    „Универсалният генерал и най-големият немски стратег през ВСВ”

                    В друга своя книга: „Manstein: His campaigns and his trial” Collins London 1951, Мелентин пише:

                    „от друга страна негови колеги споделяха, че .... не е лесен човек за работа.... при все, че е харизматичен за подчинените си....той се държеше нетолерантно и арогантно с равните нему и началниците...”
                    Last edited by Panzerjaeger; 13-07-2008, 20:03.
                    Comment is free, but facts are sacred.

                    Comment


                      #25
                      еМГето написа Виж мнение
                      Отбраната по Днепър ("Източен вал") - мит.
                      Както казваш „Източният вал” е една илюзия. Строежът започва твърде късно - на 11 август 1943г. и фортификациите остават незавършени, без надежда за приключване навреме. Как е възможно дори Манщайн да използва тази недовършена отбранителна система успешно? Та тя е завършена само на местата, където е удобно дебаркиране – при Кременчук, Запорожие и Никопол.

                      еМГето написа Виж мнение
                      Той, въпреки, че е командуващ позволява на Червената армия да завземе плацдарми оттатък Днепър... За това пък са си виновни такива като Манщайн.
                      Манщайн пише:

                      „След анализ на ситуацията, стигнах до заключението, че не можем да задържим Донбас с наличните сили. На северния сектор на групата армии 8-ма и 4-та армии не могат да задържат съветската офанзива твърде дълго.”

                      Единственото правилно решение, което Манщайн взема е измъкване от създалия се джоб. Та това са 56 000 души в 6 дивизии.
                      Comment is free, but facts are sacred.

                      Comment


                        #26
                        За какъв Донбас говори Манщайн? Къде е Донбас, къде е Днепър!
                        След провала на "Цитадела" той привлича повечето подвижни съединения на юг, в Донбас ("за да възстановял с тяхна помощ положението там"). Защо е трябвало да го прави, след като на север е катастрофално! Киев е застрашен! Това е като нашата армия през втората фаза - няма нужда да настъпва, защото германците сами ще отстъпят. Не е
                        възможно Виена да падне, а те все още да държат Долни Михоляц! Въпреки това Стойчев щурмува линията Хум-Ястребци (понеже е голям генерал). След понесените тежки загуби се стига до горната идея.

                        Comment


                          #27
                          Исках да кажа, че Донбас, както и линията Panther-Wotan са загубени.

                          Немците могат да окажат по- сериозна съпротива по линията Panther-Wotan само на завършените участъци. Благоприятна възможност за защита на линията би имало ако руснаците бяха прегрупирали силите си и бяха ударили по слабите точки на защитата –например по долното течение на Днепър. Това би дало възможност на Манщайн да оперира с резервите си и да удари с механизираните си части по фланговете. Само че дебаркирането на реката се провежда на широк фронт и в движение. Резултатът е - пробив на недовършените участъци от линията, откъсване на фон Клайст в Крим и джоба при Корсун. Ако Манщайн своевременно не се беше изтеглил щеше да има един нов мини-Сталинград. Противно на заповедите на главнокомандващия той изтегля 11-ти и 14-ти корпус. В последствие това му коства оставката, но спасява много хора от обкръжение.
                          Comment is free, but facts are sacred.

                          Comment


                            #28
                            Най-доброто след Курск е изоставяне на целия район източно от Днепър и бързо оттегляне зад него.На юг оттеглянето е от Донбас зад р. Малочная (позиция "Костенурка"). Нищо, че Днепър не е укрепен, те имат достатъчно войски. Всеки опит за отбрана източно от реката е безперспективен.

                            Comment


                              #29
                              Panzerjager написа Виж мнение
                              ..... Само че дебаркирането на реката се провежда на широк фронт и в движение. .....




                              Човече,дебаркиране е понятие при десант. Означава слизане от лодките ,стъпване на брега, но се ползва повече в десантни операции по вода,които са на море(океан). ЗА действия на речна преграда е правилно и прието да се пише ФОРСИРАНЕ, може да се използва и преодоляване, и прехвърляне на другия бряг...
                              В случая е можело да напишеш дебаркирането на другия бряг на реката........
                              Last edited by SSmart; 14-07-2008, 18:07. Причина: Уточняване

                              Comment


                                #30
                                Не е въпроса в силите на германците. От Припятските блата до Азовско море Манщайн разполага с 6-та и 8-ма армии плюс 1-ва и 4-та танкови армии (17-та на Jaenecke е изолирана в Крим) това са около милион и двеста души. Руснаците имат двойно превъзходство в жива сила. Само при танковете силите са сравнително изравнени – 2 400 към 2 100 в полза на съветите. Но да продължаваш да държиш рубежите на Днепър при условие, че защитата ти е пробита при Киев, Днепропетровск и по десния ти фланг при Мелитопол по долното течение на Днепър е безсмислен героизъм и оперативно недомислие.
                                Comment is free, but facts are sacred.

                                Comment

                                Working...
                                X