Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Готвел ли се е СССР да нападне Германия през 41-ва?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    това което съм цитирал е от изследване на Гланц наречено "The Soviet-German War 1941-1945:Myths and realities" , сложих и линк към него...първоначално цитирах данните по памет. Никъде не виждам изрично да се уточнява че това са само сухопътни сили. Но наистина не искам да навлизаме в този спор. Още повече че за мен лично няма как да се доверим на Съветските данни. Така или иначе приех че Сталин не е възнамерявал нападение 41-ва. А относно съветските данни ето един цитат от Виктор Суворов "Разгромът" :

    ..Историята на съветско-германската война никога няма да бъде написана.
    Не може да се разчита и на архиви. Те отдавна и старателно са прочистени. А и да е
    останало нещо в тях, то е недостъпно за изследователите.
    Ето защо отговорът на въпроса за причините за поражението на Съветския съюз във
    Втората световна война остава да се търси в мемоарите на Сталиновите маршали и генерали.
    Преди всичко — в мемоарите на Жуков. От всички, които са оставили спомени, той е най-
    важният. В момента на началото на войната той е оглавявал Генералния щаб — мозъка на
    Червената армия. Цялата информация, всички тайни — всичко е било в неговите ръце. Така че
    мемоарите на Жуков са най-важният източник.
    Но лошото е там, че във всяко ново издание на спомените на Жуков нивото на мерзост
    неотклонно се повишава, а подлостта се сгъстява. Без да стигаме до най-последните издания,
    в които гнусното става непроходимо, нека се обърнем към най-ранните образци на
    „преосмисляне“ на вече написания, утвърден и публикуван материал.
    Радикалната преработка на първоначалния текст започва веднага след излизането на
    първото издание. Така че още второто издание рязко се различава от първото.
    В първото издание например се заявява, че висшето ръководство на Червената армия е
    било абсолютно наясно по въпроса за характера на наближаващата война: „Като цяло
    военната теория от онези години, изразена в трудове, лекции, вписана в устави, беше
    предимно, както се казва, на нивото на времето“ _(„Воспоминания и размышления“. М., АПН,
    1969, с. 215)_.
    А второто издание е било допълнено с твърдението, че по дадения въпрос висшето
    ръководство на Червената армия изобщо не е било наясно: „Понякога ме питат защо към
    началото на войната с фашистка Германия ние практически не бяхме напълно подготвени да
    водим тази война и да управляваме войските по фронтовете? Мисля, че преди всичко ще бъде
    справедливо да се каже, че много от тогавашните ръководни кадри в Народния комисариат по
    отбраната и Генералния щаб прекалено канонизираха опита от Първата световна война.
    Болшинството от командния състав на оперативно-стратегическото звено, включително
    ръководството на Генералния щаб, разбираше теоретично промените, станали в характера и
    начина на воденето на Втората световна война. Но на практика те се подготвяха да водят
    войната по старата схема“ _(„Воспоминания и размышления“. М., АПН, 1975. Том 1, с. 319)..."

    Comment


      #92
      VeskoD написа
      Още повече че за мен лично няма как да се доверим на Съветските данни.
      Данните за числеността на Вермахта не са съветски, а немски. Самият Галнц ползва изследването на Мюлер-Хилдебранд, както лесно можеш да провериш, като проследиш бележките му (не в това есе, а в работите си, върху които го базира - има ги изброени след това). Т.е. нещата са очевидни, не е въпрос на спор, а на объркване от твоя страна.
      Да не говорим, че Воланд е дал цитат от книга на същия Гланц:
      German sources show German armed forces (Wehrmacht) strength on 22 June 1941 to have been 7,234,000 men. Of this number, 3 800 000 were in the Field Army (Feldheer), 1,200,000 in the Replacement Army (Erzatsheer), 1,680,000 in the Luftwaffe, 404,000 in the Navy and 150,000 in the Waffen-SS"
      Чел съм посоченото от теб изследване на Гланц и го имам. Естествено, никъде там не споменава изрично, че пише само за сухопътните сили на Вермахта, защото това е очевидно. Той не споменава и за армията на резерва (и не я включва в приведената схема), ако е за въпрос, въпреки че тя се използва за попълване на силите, отделени за операция "Барбароса". Там са посочени само и единствено сухопътните сили, участващи в активни съединения (за Германия).

      Резун не е какъвто и да е авторитет по въпроса (говорим за писател на криптоисторически съчинеиня, а не за историк - по-същество, художествена литература). Така че - за това важи първата ми забележка към теб в темата (пост #28). И, моля, не цапай темата с цитати от него.

      Comment


        #93
        ВескоД - няма как да се базираме на нещо друго, освен на изследвания, а те от своя страна са базирани върху архивите. Резун си има свои цели, които си гони, не е писал изследвания, а само художествена литература. С която тук няма как да си служим за аргументи. Но като цяло той е застъпник на шаманско-мистичното течение в съветската и постсъветската литература - точно, че архивите и изследванията нямат значение, важно е авторът какво чувства и как и с колкото по-малко данни и повече емоции работи - толкова по-добре. Почти като чисто идеологичния подход, в който е важно човек да е "верен на партийната линия", а не да се опитва да прави изследвания. Гледна точка, която на нас тук ни е позната, но няма как да срещне одобрение.
        Затова и тук се опитваме да събираме данни, изследвания, документи - само върху тях може да правим изводи и теории, които изводи и теории да имат ключовото за научните теории качество - да могат да бъдат оборени с помощта на други аргументи и изследвания. Което не може да стане с базираните на вяра и мистицизъм позиции.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #94
          Ок. За Вермахта стана ясно. Разбрах те. Под това че няма как да се доверим на Съветските данни имах предвид данните за РККА, а още повече, че ако имаме предвид и "резерви" при тях числото може да бъде доста вариативно . Откъде се черпи информация за РККА ?
          Някак си от една страна имаме педантичните данни за Вермахта до последния патрон...а за РККА ? Почти сигурни манипулирани, защото след края на войната идва и равносметката, а тя не е приятна ако си могъл да избегнеш първоначалния разгром.

          Comment


            #95
            VeskoD написа Виж мнение
            Ок. За Вермахта стана ясно. Разбрах те. Под това че няма как да се доверим на Съветските данни имах предвид данните за РККА, а още повече, че ако имаме предвид и "резерви" при тях числото може да бъде доста вариативно . Откъде се черпи информация за РККА ?
            От изследвания, базирани на архивни документи. Гланц се опира на тях, между другото. И куп други. Част от тях съм сложил в графата "източници" на сайта си. Уви, не всички са идеални, но няма и как да се иска повече. Разбира се, при излизането на нови изследвания, ако се окаже, че има нови данни - могат да се ревизират.
            Неизбежно е и да има различни тълкувания обаче. Май различните тълкувания са най-малко за местата, където се оперира с цифри за численост и т.н.
            Сега, за съветските данни има и едни сборни документи (не са пред мен сега), които навремето са били само за военните, т.е. - секретни. В тях има доста цифри и те съвпадат с тия, които публикуваме тук. Плюсът е, че към началото на юни има доста данни. Из съветските архиви има и съхранени доста оригинални документи - разни отчети, писани в дните на войната, заповеди и т.н. подобни документи.
            Ясно е и че съветските източници, колкото и да са преработени за публична употреба, няма как да не съхраняват оригинални данни и изследвания с достъп само за военните - иначе няма как да се прави оценка на миналото, да се вадят изводи и т.н.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              #96
              VeskoD написа
              Под това че няма как да се доверим на Съветските данни имах предвид данните за РККА, а още повече, че ако имаме предвид и "резерви" при тях числото може да бъде доста вариативно . Откъде се черпи информация за РККА ?
              За РККА данните от преди началото на войната идват от същият тип източници, както и за Вермахта - документи. С началото на войната има определени проблеми с документацията, така е и нещата могат доста по-трудно да се проследят (за втората половина на 41-ва и поне за не малка част от 42-ра). Но това не е някаква "особеност" на СССР, съвсем същото е положението и за Германия края на 44-та и 45-та година. Причините са едни и същи.
              Нас в тази тема ни интересуват данните до момента, в който става сложно с проследяването.

              Другаде сме говорили за сложностите с манипулирането на архивни данни на такова ниво. Едва ли е възможно да остане незабелязано и малко вероятно е някой да си е правил труда, при положение, че са се контролирали достъпа и публикациите. Никой не планира за "невъзможното", т.е. за ситуацията, когато "съветската власт4 няма да я има вече.

              Comment

              Working...
              X