Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Отбраната на Брестката крепост - факти и митове

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Антарктида 1947 г.

    Някой има ли информация за етническият състав на защитниците на Брестката крепост ? Това е доста интересен аспект на темата
    Hannibal ante portas.

    Comment


      #17
      В новата книга на Суворов-Резун "Връщам си думите назад" има отделени няколко страници за Брестката крепост.
      Малоизвестен факт е отбраната на Брестката крепост през 1939г.:
      На 14.09.1939г. Х²Х моторизиран корпус на ген. Гудериан достига Брестката крепост. Цитаделата се защитава от импровизиран гарнизон от отстъпващите части на ОГ "Полесие" под командата на ген. К. Плисовски: три маршеви батальона, два крепостни батальона, сапьорен батальон, арт. дивизион и няколко танка "Рено" FT-17.
      Първият щурм на 14.09. е отбит. Гудериан оставя под Брест 10 тд и 20 мотор.д., а с 3 тд и 2 мотор. д. продължава настъплението на юг срещу групировката на полските войски под командването на ген. Доб-Бернацки.
      Гарнизонът се сражава 3 денонощия. През нощта на 16 срещу 17. ²Х. остава крепостта, преминава през р. Буг и продължава бойните действия срещу Вермахта и срещу Червената армия.

      Comment


        #18
        Е, не е чак толкоз "малкоизвестен" - все пак сравнително подробно е описан в спомените на Гудериан, а те са книга, която предполагам, че почти всеки любител на този период от историята е чел.
        Общо взето, на 14.09 предните подразделения на корпуса достигат крепостта, следва набързо организиран щурм, който е неуспешен главно заради множеството препятствия (разчитат на танкове като огнева поддръжка на пехотата). На следващия ден крепостта е обградена иследва нов щурм, при който е овладяна голяма част от нея. На 16.09 междувременно пристигналите 2-ра МД и 3-та ТД продължават настъплението, а първопристигналите 10-та ТД и 20-та МД, които образуват ограждението около крепостта и щурмовите сили, остават. Крепостта е окончателно овладяна на 17.09 - на същия ден остатъците от гарнизона се опитват да се измъкнат от обкръжението. На практика това е всичко - общо взето не може да се каже, че крепостта се отбранява кой знае колко успешно и съвсем закономерно с пристигането на тежката артилерия пада.
        Last edited by Док Холидей; 03-01-2005, 13:25.

        Comment


          #19
          За етническия състав на защитниците

          Има една книга "Брестката крепост", но сега не мога да затопля автора. В нея обаче се споменава, че единствения награден със званието "Герой на Съветския съюз" от тази крепост е майор Гаврилов (или нещо подобно).
          :sm100: Спомням си добре, че го посочват по националност, като татарин. А знаем, че като татари, умишлено са посочвани потомците на прабългарите в Русия. За да не признаят руснаците, че е имало такъв народ на тяхна територия! Това не е шовинизъм, просто сега се сещам, че го водеха татарин. И снимка има, а там хич и не мяза на такъв. :imperial:
          :wall: В книгата, която има пропаганден характер, се споменава, че последните защитници са убити или пленени около 2 месеца след 22 юни. Споменава се някаква легенда за жена, която се криела в развалините, чак до другото лято, като се предполага, че това е била жената на някой от командирите от поделенията квартируващи там преди войната.
          :tup: Има съобщение, за случайното намиране от едно момче на склад с оръжие и боеприпаси, където имало нови картечни пистолети ППШ и други благини, като 6,35 мм пистолет Коровин и други такива. Споменават се текстове открити по стените на църквата, като последният датиран е споменатия по-горе. Даже мисля, че този надпис е свален и експониран в музея на крепоста.
          :nworthy: В тази връзка се обръщам към заинтересованите, да отворим една страница в раздела за българска история, в който да поместваме такива надписи свързани с историята на страната ни. Сещам се за Боженишкия надпис на севаст Огнян. По-трогателен и по-силен по дух не съм срещал!!! :nworthy:
          Last edited by танкиста от Харков; 17-02-2005, 16:06.
          От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

          Comment


            #20
            Да не би да става въпрос за "Брестката крепост" на С. Смирнов ? Спомням си една от главите на книгите беше посветена на най-малкия защитник на крепостта - Пьотр Клипа - музикант в 333-ти стрелкови полк. В първите дни е пленен, оцелява в немски плен,а след освобождаването от плен - къде ? МАГАДАН ? Където се е установил да живее :1087: Авторът нищо не споменава за този момент, просто отбелязва че след войната живее в Магадан ? Знаем кой е живял в Магадан :twisted:

            Comment


              #21
              :nworthy: Да бе, за същия автор става дума! Пише добре и пропагандно! Има и снимки в книжката.
              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

              Comment


                #22
                Става дума за следният цитат:

                ,,В числе защитников Брестской крепости был учебный батальон , он оказался там случайно , в ходе учений , большинство в нем были чеченцы. Курсанты Эльмурзаев , Закриев , Садаев по очереди танцевали лезгинку на крепостной стене , когда немцы шли на очередной штурм крепости , находившейся в глубоком тылу их армии."

                Откъса е от този текст:

                http://lib.ru/MEMUARY/CHECHNYA/dnewnik.txt

                Някой има ли представа , дали твърдението на въпросният автор отговаря на истината ?
                Hannibal ante portas.

                Comment


                  #23
                  От радости что ли танцевали, что идут освободители? Или хотели напугать цивилизованных Европейцев дикими горскими плясками? Лучше бы стреляли в Немцев...
                  "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                  Comment


                    #24
                    Да, това сведение звучи доста абсурдно, но нищо чудно да е вярно. Във всеки случай, четейки спомените на съветски войник от ВСВ съм попадал на нещо сходно - пак ставаше въпрос за войници от кавказки произхд (май не бяха точно чеченци), които са били на полева позиция, срещу тях в окопи са немци. И тези планинци си играели на следната игра (в момента нямало активни бойни действия) - изправят се в цял ръст над окопа и стрелят с пушката си по посока на немците, после известно време остават прави и пак се скриват в окопа. Идеята е била кой ще е по-сме, сиреч, ще остане по-дълго време прав, чакайки ответния огън от немските окопи. Явно при тях подобни прояви на безсмислена храброст (дори глупост) са се ценяли много и нищо чудно при описания епизод в Берстката крепост да е ставало въпрос за нещо подобно.

                    Comment


                      #25
                      :sm186: Някой знае ли, че Брестката крепост е защитавана от поляците след 1 септември 1939 г. също много успешно и продължително. Чак до към 25 септември. А през май 1940 г. на плаца на крепоста е проведен парад на германски и съветски части. Някъде май има снимки от него. Аз съм виждал такива снимки от парад в Лвов.
                      От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                      Comment


                        #26
                        Всъщност, ако погледнеш малко по-долу в темата ще видиш няколко поста около защитата на Брестката крепост от поляците. И не е толкоз дълга, впорчем, и в двата случая защитата не е "успешна", защото крепостта пада .

                        Comment


                          #27


                          Всъщност битката на поляците за Брест започва от 14 септември когато Гудериан достига Брест до 17 септември.Цели 3 дни! Ето какво пише той по въпроса:



                          14 сентября части 10-й танковой дивизии — подразделения разведывательного батальона и 8-го танкового полка — вышли к линии фортов Бреста. Я быстро начал марш на Брест всем корпусом, чтобы использовать внезапность для достижения успеха. Ночь мы провели в Вые. Литовски (Высокое).

                          15 сентября кольцо вокруг Бреста было замкнуто на восточном берегу Буга. Попытка взять эту цитадель внезапным нападением танков провалилась лишь потому, что поляки поставили во входных воротах старый танк Рено, который и помешал нашим танкам ворваться в город. Командный пункт корпуса к ночи переехал [111] в Каменец. 20-я мотодивизия и 10-я танковая дивизия 16 сентября начали совместное наступление на цитадель. Штурмом взяли гребень вала, но атака захлебнулась, так как пехотный полк 10-й танковой дивизии не выполнил приказа наступать непосредственно за огневым валом артиллерии. Когда полк, в передовые подразделения которого я тотчас же направился, с опозданием и уже без приказа вновь предпринял атаку, он понес, к сожалению, тяжелые потери, не достигнув успеха. Мой адъютант подполковник Браубах в этих боях был тяжело ранен и умер через несколько дней. Он пытался прекратить огонь, который вели наступавшие сзади части по своим передовым подразделениям, но был сражен польским снайпером, укрывавшимся в 100 м за гребнем вала. Это была очень чувствительная потеря.

                          3-я танковая дивизия продвигалась восточное Бреста на Влодаву, а следовавшая за ней 2-я мотодивизия — на восток, к Кобрину.

                          Командный пункт корпуса оставался в Каменец. Утром 17 сентября гигантская цитадель была взята 76-м пехотным полком полковника Голлника, переправившимся ночью на западный берег Буга как раз в тот момент, когда польский гарнизон пытался прорваться из Бреста на запад по неповрежденному мосту через Буг. Это был конец кампании. Штаб корпуса перешел в Брест и разместился в Войводшафте. Здесь мы узнали, что русские с востока совершают наступательный марш.
                          НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                          Comment


                            #28
                            Елемаг, малко по-долу съм описал същите данни, макар и по-сбито. Не знам дали имаше нужда от този цитат, който съобщава същото. Да не говорим, че "цели 3 дни" защита на крепост е много малко откъдето и да се погледне.

                            Comment


                              #29
                              Някой знае ли, че Брестката крепост е защитавана от поляците след 1 септември 1939 г. също много успешно и продължително. Чак до към 25 септември. А през май 1940 г. на плаца на крепоста е проведен парад на германски и съветски части. Някъде май има снимки от него. Аз съм виждал такива снимки от парад в Лвов.
                              Този парад вече е обсъждан във форума и има снимки или поне имаше.

                              Comment


                                #30
                                gollum написа
                                Елемаг, малко по-долу съм описал същите данни, макар и по-сбито. Не знам дали имаше нужда от този цитат, който съобщава същото. Да не говорим, че "цели 3 дни" защита на крепост е много малко откъдето и да се погледне.

                                Е мнението на участници в обсъжданите събития определено ще тежи повече от ако просто го прераскажем!
                                НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                                Comment

                                Working...
                                X