Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каталаните

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    Освен това е било твърде рисковано - Мурад I, падишахът (мир на праха му!) нямаше да остави франкските неверници така безнаказано да си вършат беззаконията точно под носа му.
    по-скоро бай ти Евренос бей, там му е на него бащиния и той коли и беси до към 1413 г.

    Comment


      #92
      Вай-вай, а Евренос 'ич не е бил от най-милозливите
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #93
        Сега ми попадна сведението, че през 1355 г. папа Инокентий VI пише писма до много сръбски велможи, между които е и Палман, началникът на германските наемници в сръбския двор. Каталани не са споменати, макар и от друга страна писмата да са изпратени 25 години след битката при Велбъжд.
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #94
          По-горе се споменава, че "каталан" в някои райони на Албания означава "чудовише". Думата обаче се среща и в някои български диалекти със значение "лош, лют, мъчител, бездушник" - Найден Геров, Речник на българския език, т.2, с. 353.
          Лично за мен обаче е по-интересно дали има връзка с турската дума "катил" - "убиец".

          Comment


            #95
            Stan написа Виж мнение
            Лично за мен обаче е по-интересно дали има връзка с турската дума "катил" - "убиец".
            Турската дума е всъщност арабска, от коренът к-т-л и привидно няма никаква връзка между каталаните на Балканите и катил, която е влезнала през османския в българския. Обаче се зачудих дали по-преди това арабухите на Пиренейския полуостров не са им лепнали това име?

            Comment


              #96
              KIZIL DELI написа Виж мнение
              Турската дума е всъщност арабска, от коренът к-т-л и привидно няма никаква връзка между каталаните на Балканите и катил, която е влезнала през османския в българския. Обаче се зачудих дали по-преди това арабухите на Пиренейския полуостров не са им лепнали това име?
              Кой знае. Дето има една приказка "бог и етимолог могат всичко".

              Comment


                #97
                Stan написа Виж мнение
                По-горе се споменава, че "каталан" в някои райони на Албания означава "чудовише". Думата обаче се среща и в някои български диалекти със значение "лош, лют, мъчител, бездушник" - Найден Геров, Речник на българския език, т.2, с. 353.
                Изобщо, дето вика Делията, само хубави спомени са оставили каталаните. Стан, проблем ли е да постнеш в кои точно диалекти се среща думата?
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #98
                  Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                  Изобщо, дето вика Делията, само хубави спомени са оставили каталаните. Стан, проблем ли е да постнеш в кои точно диалекти се среща думата?
                  За съжаление, в случая мога да карам само по спомени, но ако не се лъжа, думата се среща в Странджа, ама идея си нямам къде точно съм я видял.

                  Comment


                    #99
                    каталанац, каталанин, кътъланец, кателанец - лош човек, мъчител
                    изкътъланчвам - ставам лош, развращавам, развалям (силистренско)
                    каталанско ядене - прекалено много, освинване (странджа)
                    Да подиш ва каталанеца! - да отидеш в пъкъла
                    Да връви по цигани и по каталани! (тетевенско)
                    Да те карат кателане! (пловдивско)

                    Comment


                      Ето какво открих, след известно ровене в хаотичните ми записки:

                      Горов, Г. - Селища и население на Странджа, В: Комплексна научна Странджанска експедиция през 1955, С. 1957, с. 51-52.

                      Там се говорило нещо за спомена за каталаните, ама какво точно - не съм записал. Освен това има и едно село в Македония - Каталаново.

                      Comment


                        Колко интересно, на мен директно ми напомня за опустошенията на каталанската войска в Тракия. Последната област, без да влизаме в излишни спорове, по това време е изцяло под византийска власт, но с голямо българоезично население. Как е стигнал обаче термина до тетевенско, силистренско и Македония, може само да се гадае...

                        Това обаче се вписва ужасно добре в общата картинка, която представлява войската на Рюдигер Блум в очите на съвременниците от Атлантика до Черно море. Всъщност много сполучлив пра-образ на конквистадорите (които, разбира се, са предимно кастилски поданици) - от военноисторическа гледна точка - амфибийна бойна сила - сражаваща се почти еднакво умело по суша и море, автономна армия с държавнотворчески заложби. Имам един доклад от началото на тази година по въпроса, бих могъл да го пусна като статия, ако някой ми даде идея къде.
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                          Колко интересно, на мен директно ми напомня за опустошенията на каталанската войска в Тракия. Последната област, без да влизаме в излишни спорове, по това време е изцяло под византийска власт, но с голямо българоезично население. Как е стигнал обаче термина до тетевенско, силистренско и Македония, може само да се гадае...

                          Това обаче се вписва ужасно добре в общата картинка, която представлява войската на Рюдигер Блум в очите на съвременниците от Атлантика до Черно море. Всъщност много сполучлив пра-образ на конквистадорите (които, разбира се, са предимно кастилски поданици) - от военноисторическа гледна точка - амфибийна бойна сила - сражаваща се почти еднакво умело по суша и море, автономна армия с държавнотворчески заложби. Имам един доклад от началото на тази година по въпроса, бих могъл да го пусна като статия, ако някой ми даде идея къде.
                          За мен само македонското село е изненада, щото е много на север. Ако беше някъде в солунско, драмско, костурско - да, ама скопско!? Ама братята, както знаем са си малко бамбашката, при тях логика няма и нито се водят, нито се карат. Кой знае пък може и някоя малка група да се заселила там като наемници при сръбските им газди, та името да е останало. Иначе няма проблем, една дума с регионален произход да се разпространи и в отдалечени територии. Българите са си щъкали - какъв е проблемът войнуци от тетевенско, да са карали службата заедно с войнуци от Странджа и да са я научили от тях. Като се върнали по родните си села я ползвали, а местните келеши веднага я лапнали като топъл хляб щото била много куул.

                          Comment


                            Stan написа Виж мнение
                            За мен само македонското село е изненада, щото е много на север.
                            Абе да не излезе, че е от хората на Иса Пранги, бащата на Гази Евренос бей, когото някои изкарват каталан . Въпросният татко на Евренос е погребан в един царвечак между Радовиш и Конче. А иначе с. Каталаново се намира и в Русия е на цвък

                            Имам един доклад от началото на тази година по въпроса, бих могъл да го пусна като статия, ако някой ми даде идея къде
                            Ай сега хубава работа, ми ето тук

                            Comment


                              KIZIL DELI написа Виж мнение
                              Абе да не излезе, че е от хората на Иса Пранги, бащата на Гази Евренос бей, когото някои изкарват каталан . Въпросният татко на Евренос е погребан в един царвечак между Радовиш и Конче. А иначе с. Каталаново се намира и в Русия е на цвък


                              Ай сега хубава работа, ми ето тук
                              Айде сега и Брянска област - работата става дебела... Аз за там иначе имам друга идея за следващия брой
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                                Колко интересно, на мен директно ми напомня за опустошенията на каталанската войска в Тракия. Последната област, без да влизаме в излишни спорове, по това време е изцяло под византийска власт, но с голямо българоезично население. Как е стигнал обаче термина до тетевенско, силистренско и Македония, може само да се гадае...
                                В тази връзка, близо до Троян има местност Аламанка. Кой знае откъде се е пръкнал този топоним.

                                Comment

                                Working...
                                X