Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Анкара

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Линк за една българска историческа статия, свързана с темата -
    Сведения за хоспиталиерски Родос през 1403 в 'Итинерариума" на Руи Гонзалес де Клавихо
    Last edited by Guy de Mont Ferrand; 05-07-2009, 17:25.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #77
      Наскоро прочетох за един любопитен случай, който показва, че отношенията между Тимур и турските номади (които, както отбелязвам по-горе, са основната част от неговата армия) съвсем не винаги са били толкова розови. Ок. битката при Анкара Тимур пленява една голяма племенна група от номадите Ак Коюнлу в Източна Анатолия (към 50-60 000 човека) и ги преселва в околностите на Самарканд. Ак Коюнлу обаче започват да страдат от носталгия и решават да се върнат в Анадола, при което чагатайският хан заповядва всички да бъдат избити. Кастилският посланик Клавихо, за който се говори в горната статия, вижда по пътя си към Самарканд пирамиди, издигнати от техните черепи (Clavijo-Le Strange,pp.134).

      карт. N. 1: средноазиатски воини от епохата на Тимур
      карт. N. 2: "враговете на Тимур" и пирамида от черепи в характерния за него стил
      Attached Files
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #78
        Е , не - тази тема е скъпоценна просто (с разните приноси от форумниците)!
        Ето какво ми направи впечатление (от http://en.wikipedia.org/wiki/Timur):
        Timur (from the Perso-Arabic form تیمور Tīmūr, ultimately from Chagatai (Middle Turkic) Temür "iron"
        Та значи , Тимур е вариант на турското Демир и/или обратното! ^

        Comment


          #79
          Тимур, Темюр, Темир, Демир и т.н. все са си желязо и еквивалент на нашия Желязко. Значи, ако действаме по схемата папа Лео ² = папа Лъв ², значи твоя човек е Желязко Куция

          Comment


            #80
            Smart_Patriot написа Виж мнение
            Е , не - тази тема е скъпоценна просто (с разните приноси от форумниците)!
            Ето какво ми направи впечатление (от http://en.wikipedia.org/wiki/Timur):

            Та значи , Тимур е вариант на турското Демир и/или обратното! ^
            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Тимур, Темюр, Темир, Демир и т.н. все са си желязо и еквивалент на нашия Желязко. Значи, ако действаме по схемата папа Лео ² = папа Лъв ², значи твоя човек е Желязко Куция
            Даа , а ние го именуваме с възвишеното Тамерлан (звучи ми като аероплан)! ^^

            Comment


              #81
              KIZIL DELI написа Виж мнение
              Тимур, Темюр, Темир, Демир и т.н. все са си желязо и еквивалент на нашия Желязко. Значи, ако действаме по схемата папа Лео ² = папа Лъв ², значи твоя човек е Желязко Куция
              Само да добавя тук че ленг(лянг) идва от китайски и значи хром, куц и по скоро името му ще бъде Желез Куци. Все пак е царско име а не прякор на градският палячо - да уважаме хората които са оставили толкова много след себе си.

              Comment


                #82
                han asd написа Виж мнение
                Само да добавя тук че ленг(лянг) идва от китайски и значи хром, куц и по скоро името му ще бъде Желез Куци. Все пак е царско име а не прякор на градският палячо - да уважаме хората които са оставили толкова много след себе си.
                Хане, май намигването ми за Лео=Лъв е останало неясно. Както казваше Гагова едно време - "колеги тогава Леонтий, Лъвчо ли трябва да бъде" . Въобще аз съм противник на всякакви опити за превод на хорските имена от типа на Карл Велики и John the Terrible. Тимур си е Тимур и толкова, изключения (при някои случаи) могат да бъдат имената, които са били използвани в изворите на съответната епоха, като Тамерлан например.

                Comment


                  #83
                  Къзъл Делията е много прав Обаче, лично за мен, и традицията си е традиция в смисъл - стремя се да я спазвам (поне в повечето случаи)
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #84
                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    Хане, май намигването ми за Лео=Лъв е останало неясно. Както казваше Гагова едно време - "колеги тогава Леонтий, Лъвчо ли трябва да бъде" . Въобще аз съм противник на всякакви опити за превод на хорските имена от типа на Карл Велики и John the Terrible. Тимур си е Тимур и толкова, изключения (при някои случаи) могат да бъдат имената, които са били използвани в изворите на съответната епоха, като Тамерлан например.

                    :thumbs up:

                    Така е на сто процента

                    Обаче би било добре да се правят преводи на имената така след 1000 години някои ще намери този извор и ще стигне до заключение че всички са били от български владетелски родове

                    Dum spiro Spero - няма само ние (визирам форумните трудещи се) да не фалшифицираме историята я


                    А сега по темата според мен поражението има даже положителен ефект (за турците де), тъй като докарва на власт доста талантлив владетел след малка гражданска война. Което ми напомня някога Баязид да си е определял наследник? Или е очаквал най-способният интригант да го замести?
                    P.S. Нали е бил определен за наследник и поема функциите на баща си при косовската битка - абсурдно ми се струва да отива на война без да е определил наследник!

                    Comment


                      #85
                      han asd написа Виж мнение
                      А сега по темата според мен поражението има даже положителен ефект (за турците де), тъй като докарва на власт доста талантлив владетел след малка гражданска война. Което ми напомня някога Баязид да си е определял наследник? Или е очаквал най-способният интригант да го замести?
                      P.S. Нали е бил определен за наследник и поема функциите на баща си при косовската битка - абсурдно ми се струва да отива на война без да е определил наследник!
                      Хи, много ме развесели с идеята за оздравителния ефект от Анкарската битка. Не се сещам за друг момент в историята на османската държава, когато да е била толкова близо до пълен разпад и провал. А иначе Баязид не си е заплюл наследник мисля си най-вече, че освен щото няма такава практика, че е заради това, че е отишъл в Анкара, с намерението да печели, а не за да го разкарват в клетка като маймуна.
                      Може и да ти се струва абсурдно, но такава е османската работа, не се определя един престолонаследник. Баязид се е, така да се каже, самоопределил за султан на Косово, след като потрепал братята си.

                      Comment


                        #86
                        Простете и не го бройте за отклонение , но Баязид ли е първият османски султан , който "въвежда" братоубийството за да е стабилен престола?

                        Comment


                          #87
                          Мисля, че това е Мехмед, който въвежда това точно след тези вътрешни междуособици
                          Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                          Comment


                            #88
                            Не, този след междуособиците е Мехмед ², а оня с "братоубийствата" е Мехмед ²² - същия, който превзема Константинопол. И под въвежда братоубийство следва да се има предвид, че може, допустимо е (а не трябва) да се избият братята, заради стабилността на престола.

                            Comment


                              #89
                              Питам защото се сетих , че Баязид убива брата си на Косово поле , по измамен начин , след като пада убит баща му Султанът. А Битката на Косово поле не е ли преди Падането на Константинопол?

                              Comment


                                #90
                                Smart_Patriot написа Виж мнение
                                Питам защото се сетих , че Баязид убива брата си на Косово поле , по измамен начин , след като пада убит баща му Султанът. А Битката на Косово поле не е ли преди Падането на Константинопол?
                                Доста преди това е.
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X