Gollum, 99% съм сигурен, че в Уест Пойнт също я изучават (а отделно предполагам, че и в Сендхърст или Ecole Militaire), просто навсякъде казват, че е фундаментална в разбирането на войната и т.н.
Що се отнася до начинът на мислене, заложен в нея: без съответното тълкуващо превеждане и особено допълнителните коментари, тази книга е крайно неясна за човек, израснал в европейските мисловни традиции (всъщност също толкова неразбираема е и за който и да е азиатец в момента). Тя, в най-добрия случай може да даде някакви общи насоки към запознаването със стратегията, но не повече от това. Макар мислите, които да могат да се извлекат от нея да са доста ефектни, те не са ефективни, т.е. по същество се свеждат до всички основни стратегически "наставления" - може да звучат добре, особено ако се прилагат постфактум, но реалната им ценност при взимане на решения - особено ако се разглеждат като конкретни указания, не е далеч от нулата.
Т.е. обучителната ценност на този трактат - особено за директна работа, - е много малка - не вярвам някъде да го ползват по подобен начин. В най-добрият случай може да се разчита, че наставленията в него биха могли да подготвят съвсем в общ смисъл стратегическото мислене, но не повече от това. Недостатъкът на всички общи мисли във военното изкутво е, че макар и да са много добри като афоризми, практическата им ценност е много малка - човек не може да се поучи от тях, освен ако в мисленето си вече не е стигнал определено ниво на разбиране за стратегическото, което не се случва чрез тях, а чрез изучаване на конкретиката в исторически план - и то задълбочено. Да речем, книга като "Стратегията" на Свечин е значително по-добро пособие за изучаване в съвременна военна академия.
Що се отнася до детайлите в трактата, те са напълно неприложими сега, което е съвсем нормално. В по-голямата си част същото важи и за далеч по-скоро създадени трактати върху военното изкуство.
Comment