Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ползата от скаутството

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    ValBo написа Виж мнение
    Ако мечките ви бяха забелязали, щяхте доста бързо да стигнете до близката хижа
    Е, можеше да не се диша много около вас, но това са подробности :-)

    Между другото, повечето пътеки отдавна са с добра маркировка. Ако не се правиш на майстор, я следваш както си е реда, много трудно може да се загубиш.
    Мм, тогава не беше добра маркировката и успяхме да се залутаме в едно от възможно най-дивите места, вкл. с отклонения към снишаващ се хребет, който накрая преминаваше в шеметна пропаст от стотици метри и "пътека" (вероятно прокарана от животни) покрай река с множество водопади и "скокове", която внезапно свърши и част от продължението беше подскачане от камък на камък в рекичката до...следващия водопад, вече невъзможен за преминаване. Но, от друга страна, беше невероятно красиво. Все пак, мисля, възможността да се загубиш в планината, при това без да познаваш района и да си взел предварителни предпазни мерки, си е съвсем реална. Даже и на Витоша (но пък изследвателството понякога и се отплаща с неща, които не можеш да видиш по друг начин ).

    Други табели нямаше, мдам, мечки не видяхме освен предполагаеми следи от такива; предполагам, че опитът ги е научил да стоят по-настрана от хорските пътеки (аз, "скаутът", все пак успявах в крайна сметка да открия такива ), иначе, предполагам, нямаше да ги чакаме много да се приближат, ха-ха . Между другото правителствената политика по отношение на личното оръжие доста способства за пълната безпомощност, в която биха изпаднали повечето бг граждани в подобни ситуации...
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #17
      Когато срещнеш в планината мечка, е важно да не бягай по бавно от другите в групата :-)
      А и за да видите мечка е нужно да подходите срещу вятъра и да сте мнооого тихи. Нещо което много трудно в група
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        #18
        Между другото правителствената политика по отношение на личното оръжие доста способства за пълната безпомощност, в която биха изпаднали повечето бг граждани в подобни ситуации...
        Аз много се съмнявам че нещо друго освен дългоцевна нарезна пушка в калибър 7.62х51(или подобен) би ти помогнало срещу кафява мечка. ИМО за туристи в диви области спрей против мечки трябва да е задължителен.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #19
          Сигнален пистолет помага много - мецаната бега яко, че даже и се изпуска (четох за три подобни случая). но е опасно за мечката - това докарва на животното много силен стрес, може и да загине.

          Важно е когато се движите в район с мечки те да ви усетят първи - затова особено при преминаване през гъсталак говорете високо, чукайте по дърветата (с туристич. палка/тояга/бастун или с тъпото на брадвата - аз поне нося обикновено), въобще вдигайте шум. Мецаната ако е наблизо няма да я видите, защото се е изнесла скоростно извън вашия обсег. Не ги хранете - създават им се кофти навици! Имахме на нашите лагери такъв проблем - хранехме едно мече 2 год. (беше сираче, явно бракониери бяха убили майката), после започна да става досадно и да влиза в лагера, зорлем го отучихме...

          Но животните са най-малкия проблем в гората. Инцидентите с тях се държат или на безхаберие на хората, или на непознаване на навиците им и незнание как да се държат при среща.

          Много повече опасни ситуации се дължат на подценяване на планината, времето и пр.

          Comment


            #20
            Amazon написа Виж мнение
            Аз много се съмнявам че нещо друго освен дългоцевна нарезна пушка в калибър 7.62х51(или подобен) би ти помогнало срещу кафява мечка. ИМО за туристи в диви области спрей против мечки трябва да е задължителен.
            Моят револвер 44 магнум без съмнение би помогнал, затова не се съмнявай!

            Comment


              #21
              Касчей Безсмъртни написа Виж мнение
              Моят револвер 44 магнум без съмнение би помогнал, затова не се съмнявай!
              Да, чувал съм че има дългоцевни револвери "сертифицирани" за лов на мечки. Но и това е нещо доста тежко и по-скоро екзотично(за България поне).
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #22
                В България не се ловува с късо нарезно оръжие. Да дългоцевен револвер е, но го ползвам за самоохрана. А калибърът 44 магнум вече не е екзотика у нас.

                Comment


                  #23
                  Amazon написа Виж мнение
                  Аз много се съмнявам че нещо друго освен дългоцевна нарезна пушка в калибър 7.62х51(или подобен) би ти помогнало срещу кафява мечка. ИМО за туристи в диви области спрей против мечки трябва да е задължителен.
                  Четох преди време една статистика по въпроса (руска статия) кои калибри са относително най-ефективни срещу нападение от мечки. Извода беше че доброто старо ТТ върши прилична работа, но разни макаровци, ПСМ-и и тнт са практически безполезни. От там нагоре имаш шанс да се защитиш.

                  Comment


                    #24
                    Някак не мога да го приема този извод.
                    Не случайно минават от доброто старо ТТ на по-висок калибър и куршум със по висок спиращ ефект.
                    Мечката може да не забележи, че е простреляна докато под въздействието на адреналина.
                    Сънят е слаб заместител на кофеина!

                    Comment


                      #25
                      Така е. Мечката ако не умре почти веднага и види човек, ще го убие. Големите револвери както се спомена може и да свършат работа, но съм срещал да ги ползват само срещу черни мечки които не могат да се сравняват с големите мечки. По едно време се бях запалил да чета по въпроса(но не съм ловец, стрелям само за удоволствие). Останах с впечатление че единствените ловци които са убили кафява мечка или гризли и са останали живи да се похвалят, са ползвали тежко нарезно дългоцевно оръжие, или тежък арбалет.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        #26
                        Има един модел на рюгер Аляскан в кал. 454. Създаден е главно за самозащита на ловците от мечки, защото имало доста случаи, при които докато ловец дере ловната слука да бъде нападнат от мечка. В този случай пушката не се намира близо до него. Не съм запознат с конкретника по темата.

                        Comment


                          #27
                          като буреносен облак ми сипеше светкавици и гръмотевици във вид на неспирно мрънкане, "унищожителни" погледи и др.
                          Напълно нормално, даже да не си се загубил - всеки, ходил с жени в планината, го знае Имам позната двойка, с които ходехме 2-3 пъти годишно на планински преходи в продължение на 10 години и жената все така си мрънкЯше на 30-ия преход, както на първия Част от атмосферата.

                          По отношение на онези тримата в Ст. Планина, според мен не им е чиста работата. По разкази на спасителите, на няколко пъти установявали връзка с тях и им давали инструкции да стоят на място или да тръгнат в някаква посока и тези всеки път правели точно обратното. Уж нямали батерии, а на няколко пъти са пишели СМС-и и са говорили с бащата на единия. Когато ги намерили накрая, нямали вид на гладували 3 дни и не били изгорели от слънцето, както би се очаквало. Мисля си, че просто са отишли да се напият/напушат някъде и въобще не са искали да бъдат намерени. (като ученици го правехме - в Аладжата и на Траката, макар и не за по три дни)

                          Относно скаутството, когато бях ученик, имаше поне веднъж в годината лагери, както и горско училище през лятото. Не знам дали сега се провеждат толкова, но това е свързващото звено между образователната система и скаутството. Ако има бюджет и се провеждат такива мероприятия, няма как поне част от децата да не се зарибят по екскурзиите сред природата.

                          ПП Иначе има и всякакви куриози. Край Търново има една еко-пътека покрай "единствения каньон в България". Там преди няколко години срещнах момък на възраст 20-21 години, който беше от София - зарязал големия град след гимназията и дошъл това да работи, това го влечало - развеждаше туристи по маршрута, поддържаше където има пейки, ограждения и табели, почистваше паднали клони и камъни, изпразваше кошчетата и т.н. Но това са наистина куриози в днешно време.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #28
                            Касчей Безсмъртни написа Виж мнение
                            В България не се ловува с късо нарезно оръжие. Да дългоцевен револвер е, но го ползвам за самоохрана. А калибърът 44 магнум вече не е екзотика у нас.
                            "Дългоцевен" по стария з-н означаваше с цев дълга над 20 см; В новия з-н не си спомням дали беше определена минимална дължина на цевта за дългоцевно оръжие;

                            Comment


                              #29
                              Angelmr написа Виж мнение
                              Четох преди време една статистика по въпроса (руска статия) кои калибри са относително най-ефективни срещу нападение от мечки. Извода беше че доброто старо ТТ върши прилична работа, но разни макаровци, ПСМ-и и тнт са практически безполезни. От там нагоре имаш шанс да се защитиш.
                              Куршума на ТТ има голяма пробивна способност; И животното (мечка, глиган) е доста по-дебело (широко) от човек; Та затова е така; При човек куршума на ТТ пробива и се счита за по-ниско ефективен, например от 9х19 или там по-големите калибри; При животното обаче, поради дебелината на тялото прави дълбок ход и отдава цялата си енергия; От стари ловци знам, че ТТ куршум изстрелян от вкладна цев убива добре глиган например (това от соц. времената, когато за обикновения ловец нямаше карабини); Мечки, там където ловуваше този човек няма, но защо ТТ куршума да не работи добре с/у тях; Това ми е казвано за вкладна цев, а не за пистолет, все пак вкладната цев е доста по-дълга от пистолетната; Разбира се, че 10 ауто или 44 магнум би трябвало да са по-ефективни от ТТ, но това за куршума на ТТ-то са проби и легенди от едни по-стари времена, когато друго нямаше;

                              Comment


                                #30
                                И Аз от начало помислих ,че младежите са се наяли с гъби и лазят два дни на някоя поляна. Но като ги видях в репортажа не приличаха на "джанки". Джанките си личат от пръв поглед. А като чух обясненията им разбрах, че са полу-идиотчета.

                                Comment

                                Working...
                                X