Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ползата от скаутството

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ползата от скаутството

    Покрай историята с тримата загубили с в Ст. планина... (изпускам определението), се замислям колко е полезно скаутизма да е по-разпространен у нас.
    В бушкрафт-форума тъкмо обсъждаме случката, но е ясно че повечето от съвременните младежи са напълно безпомощни, когато станат от компютъра и излязат извън града.

    Преди 9 септември в България е имало скаутска организация, която не е била кой знае колко развита, далеч от мащабите на скаутизма в Англия, САЩ и други страни, но все пак са вършели работа.

    След 10 ноември се възстанови скаутската идея, даже има (типично по български) няколко организации, които не си сътрудничат май, но нещата кретат. Въпреки ентусиазма на част от ръководителите, интереса на децата и юношите е минимален. Няма много желаещи за такава активност...

    Ако си минал през скаутското обучение, ще имаш поне някакви базови навици за справяне с такава ситуация в планината, а ако си изкарал няколко годи стаж като скаут, ще се справиш и сам.

    Ще ми е интересно какво мислят форумците, мисля че темата е важна.

    Въобще въпроса за съвременните деца и природата е важна, но ако темата се развие, ще добавя нещо.

    #2
    Аз смятам че е много добра идея с полезни приложения не само в планината. За съжаление силно ме съмнява че би било популярно сред чалга поколението.

    Comment


      #3
      Добра би била, въпросът е дали реално може да има някакво разпространение.

      Comment


        #4
        При съвременното мързеливо поколение може да стане само насила, но тогава ще се изгуби смисъла.
        Тези навици и любов към природата трябва да се възпитават в семейството още от най-ранна възраст,
        но понеже и родителите са същите /виж реакциите и изказванията на семействата на изгубените/ ми се
        струва че идеята е "кауза пердута". Все пак ако има ентусиасти може да се опита , ако се запълни с нещо
        по смислено времето на подрастващите вместо да се чудят каква глупост да свършат може и да има някаква полза.

        Comment


          #5
          Всичко това може да се реши и на ниво основно училище в часовете по география и физическо възпитание примерно, поне що се отнася до някакви базови познания (помня, че навремето в часовете и учебниците по география поне теоретично се обясняваше ориентирането в природата - с или без компас, с часовник със стрелки, по слънцето и звездите, по зададен ориентир и азимут, сега и идея си нямам подобни теми дали въобще присъстват в учебниците). В този смисъл, ако училището изпълняваше адекватно функциите си въобще отпада нуждата от специализирани организации, не че е лошо, разбира се, който иска и има възможност нека си се занимава допълнително.
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #6
            Би било много полезно не само за оцеляването но и за развитието не вътрешният туризъм. България е покрита с много планини и (все още) горски масиви. Освен това е рядко населена. Обаче много малко хора се възползват от това, до голяма степен защото не знаят какво да правят като се забият в планината, или предпланините. Повечето от нас дори хижите не знаят. Ако човек който никога не е ходил в планината се реши на самоинициатива - ами то се вижда какво се случва. Ще се набута из чукарите с джобно ножче и консерва копърка в джоба и то в неподходящ сезон. Точно за това го правят малко хора, обикновено които имат приятели с опит.
            Аз примерно научих страшно много неща покрай пещернячеството.
            Ако скутството се съчетава и с други полезни дейности - примерно садене на дървета ще е една супер инциатива.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #7
              Скаутството по принцип включва такива дейности като помощ при залесяване, почистване на природни терени, подпомагане на хора в нужда (възрастни примерно), въобще всички "тимуровски" мероприятия от едно време.

              Може би знаете, а може би не, че всъщност пионерската организация е болшевищкия отговор на скаутизма. В дореволюционна Русия скаутизма е започнал да се развива. През 20-те год. когато се създава пионерската организация, това е било за да се даде комунистически отговор на буржоазния скаутизъм.
              Много от нещата са прекопирани - униформите, връзките, дори поздрава с диагоналното вдигане на ръката "Бъди готов, винаги готов!", което е скаутския поздрав.

              Comment


                #8
                И козируването е общо приет поздрав. :-)
                Според мен е нужна някаква организация за децата. Дали скаутска, дали пионерска не е важно.
                Важното е да организира свободното им време с групови мероприятия.
                В училищата се опитват под формата на кръжоци и извънкласни форми нещо да организират, но при липсата на цялостна структура, се получават единични прояви.
                Между другото, когато аз бях ученик , преди около 25 години, имаше предмети, по които се учеше даването на първа помощ, какво да се прави при бедствия и аварии, ориентиране основно, дори как да се извади човек попаднал под напрежение. Сега такова нещо липсва и имаме три млади идиотчета, загубили се на сравнително лесен маршрут, които не могат да следват елементарна маркировка. За три дни, хората правят преход до нос Емине, те 5 километра не могат да минат.
                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                Comment


                  #9
                  ValBo написа Виж мнение
                  За три дни, хората правят преход до нос Емине, те 5 километра не могат да минат.
                  Абе не съвсем "нормални" хора успяват да го направят този преход, друг въпрос за споменатите идиотчета- то с такива родители какво очакваш? сума народ тръгнал (рискувайки собствената сикожа) да ги спасява, тия отрепки тръгнали да ръсят мозък.

                  Comment


                    #10
                    Много ми е мътна цялата тяхна работа.
                    Иска се особен талант за да се загубиш в хубаво време в този район. И то за цели три дни.
                    Сънят е слаб заместител на кофеина!

                    Comment


                      #11
                      може да са намерили пещера с ...гъби

                      Comment


                        #12
                        Gaden Gogi написа Виж мнение
                        може да са намерили пещера с ...гъби
                        Още като разбрах за случката и си помислих, че въпросните младежи са си носели разни прахчета и/или тревички за по-добра ориентация.
                        При положение, че са отишли добре подготвени, да тръгнат само по тениски в гората...де ги тези гъби?

                        Comment


                          #13
                          Аз, да ви кажа, съм се губил наистина, но не в Стара планина, а в Рила + бяхме само аз и бившата + бяхме тръгнали без компас, карта и нищо, даже припаси нямахме достатъчно Не друго, а именно "скаутските трикове" от индианските романчета много ми помогнаха и в крайна сметка "спасих" ситуацията, но след много екстремни моменти, включително мигове на пълно отчаяние и обезверяване, подхранвани от (бившо)милото, което стовари цялата вина върху мене и като буреносен облак ми сипеше светкавици и гръмотевици във вид на неспирно мрънкане, "унищожителни" погледи и др. - за около десетина часа...Скаутското обучение наистина би помогнало много в такива ситуации, които са напълно възможни, предполагам, дори с наличието на GPS, компас и карти, камо ли без тях. Не само за ориентиране, а и за оцеляване в дивата пустош. За щастие или не, тук все още разполагаме с такива места.

                          ПП: най-голямата паника настъпи, когато, след като вече напълно се бяхме изгубили и нямахме грам представа къде се намираме, се озовахме до табела с надпис: "В района са забелязани мечки"
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #14
                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            ПП: най-голямата паника настъпи, когато, след като вече напълно се бяхме изгубили и нямахме грам представа къде се намираме, се озовахме до табела с надпис: "В района са забелязани мечки"
                            Бая смешно, особено ако други табели са отсъствали.
                            "Далеч съм от мисълта си"

                            Comment


                              #15
                              Ако мечките ви бяха забелязали, щяхте доста бързо да стигнете до близката хижа
                              Е, можеше да не се диша много около вас, но това са подробности :-)

                              Между другото, повечето пътеки отдавна са с добра маркировка. Ако не се правиш на майстор, я следваш както си е реда, много трудно може да се загубиш.
                              Сънят е слаб заместител на кофеина!

                              Comment

                              Working...
                              X