Няма какво да задълбочаваме, нещата са достатъчно ясни. Конкретно в Афганистан основния проблем е пакистанската подкрепа за талибаните. Без нея дроновете отдавна да са ги изтрепали.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Тенденции за бъдещето: световна държава или нещо друго?
Collapse
X
-
Не е това. Афганистан е огромна държава с безкрайно много дребни племена и групички. Пакистан е само час то проблема, както и талибаните (то да бяха само те) са само малка част от него. Проблемът им е, че не могат да задържат или осъществят ефективен контрол, какво говоря, какъвто и да е смислен такъв, над местните. И проблемът съвсем не е само военен или чисто военен. Дроновете не решават нищо освен дребни тактически проблеми. Нищо не правят по оперативните, камо ли по стратегическите. И това е само една държава, а тук говорим за целия свят. Просто няма как да стане - проблемите не са технологични.
Но наистина не му е тук мястото, така че спирам (отделен проблем в разговора ни по този въпрос е, че въобще разглеждаме проблемите на съвсем различни нива до степен да няма допирни точки). Има си тема за Афганистан, има си и теми (мисля) за останалите неща.
Comment
-
gollum написа Виж мнениеотделен проблем в разговора ни по този въпрос е, че въобще разглеждаме проблемите на съвсем различни нива до степен да няма допирни точки
Comment
-
Кухулине, уважаеми приятелю,Това е, общо взето, мантра от миналото. Дълго време е била набивана в главите на хората по всякакви канали, вършела е чудесна политическа работа и се е утвърдила в съзнанието. Зад нея обаче не седят реални факти и аргументи. Чернобил е тежка авария, но реалните щети от нея са достатъчно малки. Страха е голям. Човечеството трябва да преодолее тези неща, защото няма къде да избяга от атомната енергия, поне на първо време.
И оттогава не съм склонен да повярвам! И не става въпрос за избягване от атомната енергия - напротив мисля необходима е - въпросът е недопускане на ядрен конфликт, унищожителността на един мащабен ядрен конфликт и повишаване устойчивостта на АЕЦ това разбира се няма нищо общо с темата за което се извинявам!
Голъме, извини не искам да изкривявам руслото на дискусията твърде интересна е , но по-добре да се промени презумпцията на темата. Към световно правителство може един ден да се стигне, за да се избегне ядрен конфликт. Или след малък локален такъв - но с цел недопускане на мащабен.За осъдените на живот и смъртта е приключение!
Comment
-
Kont написа Виж мнениеХорааааааа! Изпържат ли земята в ядрена война - възстановяваме и приспособяяваме за живеене Марс!
Един нещастен Чернобил и Несравнимо по слабата като авария Фукусима не ви ли стигат! Сега хамериканците натискат Украйна за разкритие на ядрения саркофаг в Чернобил за да съхраняват там американски ядрени отпадъци !!!!!!!!!!!!!!!!! Това да говори нещо - не в америка!? не в канада!? не в аляска!? Защо!?
Приятели дори в мислите си недопускайте че след световен ядрен конфликт е възможно възстановяване на земята.
Дори САЩ и Русия да успят да си изтрелят всичките стратегически носители(като си оставят някаква резерва, някой ще бъдат унищожени в силозите) и те да достигнат целите(ще ги достигнат, МБР не дават дефекти и не аварират, тестовете го показват), това са грубо по около 1000 - 1200 бойни глави от около 150 килотонна за всяка държава. Това в най-лошият, почти неизпълним сценарий и ако САЩ успеят да изтрелят всичките си 240 Трайдент 2 а Русия всички мобилни комплекси и всичките Булава от Борей. Шахтите ги отписвам. Стратегическата авиация също. Част от МБР ще ги утрепа ПРО. Примерно 50-тина, което си е 50-200 бойни глави, зависи от ракетата.
Основните цели ще са шахтите на МБР, стационарното ПРО, големите военни бази, стратегически производствени мощности, най-големите градове. Вероятно приоритетът ще е в този ред. Замърсяването ще е малко или повече локално.
САЩ + Канада са 18 милиона квадратни километра, Русия - 17 милиона. Ще останат достатъчно незамърсени водоизточници и някаква обработваема замя - примерно половината. Не мисля че овече от 1/3 от хората ще загинат, дори в дългосрочен план. Както написа Кухулин, по-голямата част от инфраструктурата също ще оцелее.
Страшното е ако войната продължи с използването на ТЯО и се закучи. Тогава да - ще изтровят планетата.
П.П: Към Голъм: Няма да задълбавам в тази посока, но беше хубаво да се споменат тези неща, защото иначе сценарият на Кухулин става безмислен. И е хубаво да се уточни, че МАД е доктрина, а не физичен закон. Аз иначе съм почитател на сценария на Динайн за създаване на Държавата, защото не включва ядрена войнаLast edited by Amazon; 29-04-2014, 18:21.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеЗвучи добре, но има проблем. Както пише Голъм, културните различия имат свойството да са пределно устойчиви и всякакви форми на свобода могат да ги изкарат от хибернация. Лесно се развиват тенденции към сепаратизъм и други радващи душата явления. Оттам нататък ще почне да се подкопава системата на местните "демокрации", защото тази форма управление не е съвместима с, хм, културното многообразие. Затова на политическо ниво вероятно ще се наложи някакъв вид диктат, примерно кмета и шерифа да се назначават, а не да се избират. Е, няма да има мили пейзажи като местен шериф, чакащ три часа децата да се наиграят с топката. Ще има арести и глоби за родителите. Общо взето някаква такава система. Виж например китайците - страдат от бурен уйгурски тероризъм, обаче по някаква причина терористичните актове се извършват с ножове
Това е win-win ситуация. Ако общината върви добре хората са доволни. Ако не върви добре, обвиняват кмета а не държавата.
Държавата за повечето хора ще е законите, базово образование, армията и агенцията за сигурност (ФБР, ДАНС, наречи го както искаш.) И някакъв президент за който дори не са гласували. Поне не пряко.
Данъците им отиват в общината(поне повечето, примерно 70-80%), социалните функции, здревеопазване и т.н.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Държавата по определение отнема разни права на индивида, освен това отнема и пари. По ред причини за някои хора е важно да ги пляскат свои, а не чужди управници. Дефинициите за "свой" и "чужд" са отделен въпрос, но като цяло тези явления водят до желание за политически суверенитет. Грубо казано, вместо да дава пари за космически кораби, негъра може да ги даде за бира и други екстри. По-горе споменах едно от възможните решения - назначаване, а не избор на местен старейшина. Такъв, който хем да е свой, хем да работи за големите шефове. Христоматиен пример - Рамзан Кадиров
Comment
-
Да ама въпросният негър ако е платил 1000 лева данъци тази година само примерно 200 лева са отишли за космически кораби. Останалите 800 лева са при стрейшината и нашият чоек трябва много добре да вижда какво правят/не правят с парите му. За това споменах общини с размер под 100 000 човека. Достатъчни за изграждане на свои малки проекти, социална служба полиция и болница, а в комбинация със съседни общини а по-големи проекти на местно ниво (примерно път, електропровод, университет и т.н.).
А старейшината не може да бъде назначен при варианта който аз разглеждам. Как хем президента ще бъде избиран от старейшините, хем той ще ги назначава. Не става. Те ще са си коректив един на друг. Ще се мразят даже. Задължително е да се мразятThis is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
От изложеното до тук личи, че вървенето към "Световна държава" e начинът да се справим с проблема с експанзията извън пределите на Земята или с някаква сериозна външна заплаха.
Аз мисля, че при определено стечение на обстоятелствата проблемът с експанзията може да се реши на корпоративно ниво, което към въпросния момент ще се намира над националното.
Корпорациите действат много близко до чисто рационалните икономически принципи, пред тях няма социални и културни пречки за обединяване.
За да направят обаче стъпки към Kосмоса трябва да имат ясното убеждение, че това ще им донеса по-голяма печалба от това което биха постигнали на Земята.
Примери в момента има доста -
Добива се шистов газ от находища, чието използване в миналото е било прекалено скъпо на фона на наличните алтернативи.
Добива на злато от трудно достъпни и по-бедни на метала места .
Добива на петрол от дълбоки води и т.н.
Ако даден ресурс стана достатъчно ценен/оскъден(без да има алтернатива) е напълно възможно добив, който е смятан за прекалено скъп в миналото да е напълно рентабилен в бъдеще.
Развитието на "Гугъл" е интересен пример за начинът по който може да се развие една такава бъдеща мегакорпорация.
Да кажем, че Гугъл продължи подобна посока на развитие и след купуването на фирмата, която ще изгражда бъдещите самолети за разширяване на достъпа до интернет, се насочи към сателити и осигуряване на достъп до мобилни комуникации в самолетните полети.Тази нова корпорация ще започне да трупа изключителни технологични познания и ресурси в областа на извеждането на устройства в горните слоеве на атмосферата и Космоса.
Вероятно няма да са единствените, тъй като и сега се конкурират с други технологични гиганти.
Бъдещо поскъпване и изчерпване на ресурсите (от какъвто и да е вид) може да накара някои от добивните гиганти да започне да мисли за алтернатива.
Ако икономика като Бразилската напрмер в този момент все още разчита толкова силно на износа на ресурси, а добивите значително спадат едва ли ще има време за наваксване в технологичен план.
Много по-лесно ще е за "Петробрас" да започне преговори с "Гугъл", отколкото да се постигне някакъв консенсус на национално ниво.
Много по-лесно ще е за корпорации като "Гугъл" и "Петробрас" да сформират нова корпорация "ГугълПетроКосмос" да кажем , за да опитат да добиват ресурса от съседни планети или спътници.Едните ще имат технологиите за транспорта, а другите ще осигуряват добива на място.
И това е най-простият възможен пример, пречките пред по-големи корпоративни обединения са далеч по-малко отколкото при междудържавни такива.
Т.е. за корпорациите е много по-лесно да се обединят около една цел, стига тя да носи достатъчно добра печалба, отколкото държави да се обединят под каквато и да е идеология.Nobody has three balls but some people have two very good ones!
Comment
-
Всъщност, мисля си, че за да се стигне до единна планетарна свръхдържава са необходими осъзнати общи икономически и политически интереси за цялото човечество и общи културни и цивилизационни ценности!
Например даже не е необходимо завоюването на космоса да е причина за стъпки към глобална държава, това което очаква земята в близките 2-5 десетилетия - свръхнаселение и недостатъчни ресурси и проблем с прехраната и необходимоста от правилното разпределение и преразпределение на тези ресурси. Разбира се проблем би бил желанието на определени народи, племена, ако щете даже и родови общини! Големия проблем според мен е това. Някога СССР опита да прави социализъм за хора -които живееха а и още живеят в племенно-общинен строй въпреки че живееха и живеят в една държава не са един народ - не са нация . Не се получи експеримента . Не се получава и внасянето и налагането на западният демократичен модел на цивилизация в близкия изток. Аз тези опити ги виждам като едни малки крачки в едно такова направление глобална или планетарна държава! Засега безуспешни!За осъдените на живот и смъртта е приключение!
Comment
-
Цивилиазационните ценности трябва да са близки - да. Културните не. Дори напротив, не трябва да се губи конкуренцията на ниво група и етнос. А иначе по повод цивилизационните ценности, за това писах в началото че първоначално глобалната държава ИМХО, ще включва по-малко от половината население на планетата. Северна Америка(без Мексико), Европа, Русия, Китай, Япония, Малките Дракони, Виетнам и подобни, Австралия, част от Африка (ЮАР, може би Египет). В следващ етап Бразилия, Аржентина, Чили, Перу, Океания и т.н.
Не мисля обаче, че в обозримо бъдеще Юго-Източна Азия, повечето от Централна Америка, Африка и Близкият Изток, ще могат безопасно да се интегрират в Държавата.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Друга хипотеза:
Ако приемем, че не избухва война с масирано използване на ЯО.
В резултат на това няма ясен победител, който да поеме отговорността на световен жандарм. Световният ред както го познаваме сега продължава на корозира, САЩ губят постепенно капацитет да потушават огнищата на напрежение. ЕС продължава да затъва в дългове и неразумни, но неизбежни в настоящата конфигурация, социални разходи. Китай продължава да расте, но със забавен темпове. Русия обзета от реваншизъм периодично дестабилизира обстановката по западните си граници.
Тогава каква ще бъде тенденцията за бъдещето: световна държава или нещо друго?
Очевидно нещо друго. Никой няма да може да наложи международна дисциплина. Целият свят ще прилича Близкия изток. Инцидентната ограничена употреба на ЯО ще е допустима защото няма да има сила , която да налага забраната му. Всички сегашни конфликти ще се изострят, нови конфликти ще се появят предимно в Европа. Ще се възродят стари забравени противоречия- например между бретонци и французи, между баварци и остатъка от прусаците, между Север и Юг в Италия. Конфликтите ще са провокирани от недостатъка в системата за разпределение на социалните разходи. Подобно нещо вече се случва в Белгия между фламандци и валонци където конфликтът е излязъл на повърхността:
Quelque 5,7 milliards d'euros ont еtе transfеrеs de la Flandre vers la Wallonie en 2007
Това е реално доказателство за несправедливо разпределение, което може да съществува докато има достатъчно ресурс. Ресурсът обаче е изчерпан. По-тази причина всички подобни практики ще доведат до увеличаване на напрежението, инжектиране на нестабилност в системата и конфликт. В резултат на подобни конфликти започва разпадане на държавите - това вече се случва във Великобритания.
И така тези процеси постепенно ни водят към един свят, в който всеки е срещу всеки, съюзите се сключват за кратко време, взаимните зависимости, които преди това са осигурявали мира вече не съществуват. Пример за разрушаването на подобна мирогенерираща зависимост са отношенията между Русия и ЕС - ЕС зависи от руските доставки, а Русия зависи от европейските пари. Това прави войната между тях невъзможна. Ако тази зависимост отпадне конфликтът става по-вероятен.
В същата логика се вписва взаимозависимостта между Китай и САЩ. И точно тук е огромният проблем, който ще детронира(вече детронира) САЩ от ролята му на гарант за световния ред. За да си световен жандарм не трябва да си зависим от никого, никой да не може да те изнудва. САЩ си позволиха да изпаднат в зависимост и това поведе света към дестабилизация. Пакс Америка се руши.
Дали ни се иска или не, винаги когато обсъждаме създаването на световна държава трябва да отговорим и на въпроса: Как? Един от не само възможните, но и много вероятни пътища е чрез война или друго организирано насилие. Ако си затваряме очите за това, рискуваме да изпаднем в ситуацията на подписалите пакта Келог-Брайънд.
Вярно е също, че всяка епоха драматизира собствените си проблеми и през по-голямата част от историята си сме вярвали, че краят на света приближава. Така че ...
свръхнаселение и недостатъчни ресурси и проблем с прехраната и необходимоста от правилното разпределение и преразпределение на тези ресурси.Last edited by контрол_alt; 30-04-2014, 01:55.С уважение контрол_alt.
Comment
-
Ultramarine написа Виж мнениеАко даден ресурс стана достатъчно ценен/оскъден(без да има алтернатива) е напълно възможно добив, който е смятан за прекалено скъп в миналото да е напълно рентабилен в бъдеще.
Comment
Comment