Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тенденции за бъдещето: световна държава или нещо друго?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Запрягате каруцата пред коня. Да, португалската корона финансира Колумб заради подправките в Индия. Каравелите и въобще ветроходите, не са изобретени с цел Великите Геогравски Открития, а с цел търговия. Даже формата на каравелите се определя от целта за която са строени. Трговия и избягване на данъци, а не откривателство. Обаче намират среброто в Южна Америка.
    За космоса това няма как да проработи. Няма го Пътят на Коприната(титаниевата руда) от спътниците на Сатурн до Цариград, че да разберем че там има ресурси и какви са те. Ще трябва да се рискува. И докато супер държава като САЩ може да рискува с F-35 и това е някакъв абсолютен максимум, то свръх държавата(СД), може да рискува с финансирането на читав двигател за рентабилни полети в космоса.

    Решенията са прости. Обаче политиците и голяма част от избирателите им са сложни.
    Last edited by Amazon; 30-04-2014, 04:40.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #77
      Проучванията не са кой знае какъв проблем. Ще изпратят сонди, ще дълбаят и т.н. Но лично аз не виждам кой ресурс би оправдал големите разходи по космическия добив. На Земята си имаме всичко и няма изгледи някой от ресурсите скоро да свърши. ИМХО усвояването на космоса няма да е мотивирано икономически, поради което корпоративния модел едва ли ще се сбъдне.

      Comment


        #78
        Изнамирането на наистина ефективен двигател, може да промени нещата. Някой много използваеми метали, не са особено евтини. Някой материали, като урана например не са в неизчерпаеми количества. Ако цената на добиването им и достъпността им в един момент се окаже неколкократно по-ниска в космоса?

        Ако вилиците и лъжиците от титан(или сребро/злато) и стомана са на една и съща цена е ясно какво ще си купиш. Да не говорим за екологията. На никой не му пука, колко ще се разчовърка повърхността на някаква луна, или астероид и какви химии, или ядрени взривове, ще се използват при добива. Или къде ще се изхвърлят ядрени отпадъци и т.н.

        При държава включваща 80% от световната икономика, каквито и да са изследвания в тази посока, ще са възможни.
        САЩ имат 20% и програмата за совалката ги натовари. Това бяха около 200-250 милиарда все пак. Какво ли може да се постигне с билиони и жестока конкуренция за тези билиони между всички престижни университети, лаборатории, корпорации, НАСА, Роскосмос, китайци, европейци, японци, корейци...абе който се сетиш.
        Last edited by Amazon; 01-05-2014, 18:44. Причина: бавна мисъл
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #79
          Изглежда, че намаляването на газовите доставки играе обединителна роля за Европа. А намаляването на социалните подаръци е налице благодарение на двете по-големи вълни от бившия соц-лагер - поляци, чехи, словаци преди няколко години, а сега - българи и румънци. Резултата е, че навсякъде почнаха да искат език за всякаква работа - и `граждански номер` за 3 или 6 месеца назад - за получаване на помощи. Последното, което четох е германски проект имигрантите, които не са си намерили работа 6 месеца след пристигането си, да бъдат пращани обратно без право за повторно имигриране за 1 година.
          Въобще - има много точки, по които да се включа, но предпочитам по-кратки постове. Затова направо ще ви предложа един съкратен превод на тази статия (рус.), предвиждаща геронтокрация. Тя се основава на парадокса на Питър Дракър: "Продължителността на трудовата активност на човека започна да превъзхожда продължителността на "живот" на фирмите, на водещите технологични платформи, на професиите (в смисъла на изучаван набор от технологични навици)." Още през 90-те можеше човек да се изучи наведнъж "за цял живот". Затова сега се прогнозира, че към 2040-2050 в Първия свят ще живят по модела "образование през целия живот", като очакваната продължителност на живота е над 90 г., с активна фаза докъм 80 - това означава, че към 50та година бюджета на държавите от Първия свят ще бъде значително облекчен откъм "пенсионна поддръжка" - от една страна, благодарение на активните пенсионери, от друга - по-малък брой нови пенсионери (тъй като сегашните поколения са по-малочислени от предходните). В същия период обаче понаваксалите страни от Третия свят ще се изправят пред своята голяма вълна от нови пенсионери - при това - без да има откъде да прииждат млади имигранти, търсещи работа...
          Надявам се този допълнителен ракурс да съживи хубавата тема. А за мен напоследък най-добрата новина е, че Саудитска Арабия си направи държавна космическа агенция.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            #80
            Моето мнение по темата е следното. За разлика от вас, няма да анализирам толкова детайлно отделни елементи, а ще подходя по-скоро философски. Няма как да има световна държава освен ако не стане нещо екстремно необичайно - тоест появяване на някаква външна на Земята опасност(друг вид - тоест извънземни) или разпространение на болести. Но дори и тогава пак няма да стане въпросната утопия. Истината е следната - ние не сме еднакви, дори малко по-цинично ще го кажа - ние сме животни. Да, по-умни, по-способни, но животни. Неравенството и съревнованието са част от живота ни. Ако ги няма и си живеем в някаква перфектна единна държава ще е прекалено скучно. А и не сме дорасли чисто биологично за подобно нещо. Не сме толкова съвършени. И по-добре честно казано.
            Stupidity is an elemental force, and I respect it.

            Comment


              #81
              Анализ на сблъсъка между "вертикалния" и "хоризонталния" свят (рус.) - съвременните политици ("вертикалния" свят, вероятно най-вече по причина на възраст) нямат представа как работят интернет и социалните мрежи, нито как биха могли да контролират "съобщества с проблясваща (спонтанно променяща се) идентичност и лидерство (дори напр.от хакери) - т.е. разпределени групи с неясно целеполагане и променлива идентичност. Авторът смята, че живеем в епоха на преход от управление чрез конкретно изброимо количество субекти към управление чрез разпределени актори (нещо подобно е в основата на холакратията като мениджърски подход - бел.моя), т.е. де факто липса на управление от някой определен. "Ако се огледаме, ще открием, че отдавна живеем сред подобни системи - биосферата, екосистемите също не се управляват от никого, но при това функционират по еволюционните закони."
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment

              Working...
              X