Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Цензура на "западните влияния" в СССР и народните демокрации (50-те - 80-те години)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Цензура на "западните влияния" в СССР и народните демокрации (50-те - 80-те години)

    Забранените западни изпълнители в СССР




    Мен лично най-много ме кефи номер 31

    Преместих цялото отклонение от тема "Майтапи". Знам, че е пуснато като шега, но тъй като породи общо взето сериозна дискусия и явно има желание да се "дълбае" в тази посока, няма да преча, а не ми се иска да трия или нещо подобно (както ще трябва да направя в оригиналния раздел, където това беше пуснато).

    gollum
    Last edited by gollum; 20-03-2013, 12:36.

    #2
    Вилидж Пийпъл- насилие! Джудас- расизъм, Кис- които пеят основно за секс, любов и стриптис- неофашизъм Бтв, горната картинка май е фейк.
    "Далеч съм от мисълта си"

    Comment


      #3
      Сун Дзъ написа Виж мнение
      Забранените западни изпълнители в СССР




      Мен лично най-много ме кефи номер 31


      Странно. СССР имаше повече от 150 области и региони.
      Но Интернет, "ходене" в продължение на 20 години, само един виртуален документ (вероятно фалшиви) от Николаев региона на Украйна.
      В други области на Хулио Иглесиос - не е забранено.


      П.С.

      Данной информацией необходимо обеспечить все ВИА и молодежные дискотеки района.
      Это пишет секретарь ОБМКОМА секретарям ГОРОДСКИХ и секретарям РАЙОННЫХ комитетов !!!

      т.е. секретарям ГОРОДСКИХ комитетов этот список не нужен?
      Только в сельской местности, т.е. РАЙОННАХ запрещен был Хулио Иглесиос в Николаевской области.

      Бред и фальшивка. Но с каким наслаждением уже 20 лет все радуется ей.
      Как дети.
      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

      Comment


        #4
        След като хора са наказвани заради вицове, Бийтълс и въобще западна музика не се е пускала по радиото или продавала легално в продължение на години, и това е исторически факт дори в България, не виждам какво толкова невероятно има в този документ. Аз го имам на харда си и съм го пускал преди години. Не знам дали е истински,но най-готиното му е, че изглежда дяволски възможен

        "After all, this is the same period in which the Sun tried to get us to ban the Smiths.
        "All of which goes to show that if you credit music with too much brain-bending power, you make a fool of yourself, regardless of your convictions."
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #5
          Имам българска плоча на Битълс от началото на 80-те, плоча на БониМ, на Уайтснейк, Майкъл Джексън и още много други, купени преди 89 г.. Данчо Музикалната стълбица пускаше всякаква модерна тогава музика. Издаваха и плочи с купени права.
          В България идваха БониМ, Иръпшън и тн.
          Не беше толкова желязна завесата колкото уж помнят 25 годишните.
          Нямаше такова разпостранение както сега, но във всеки град имаше по няколко звукозаписни студия където съвсем легално се копираше музика - на касети.
          Не че бяхме цъфнали и завързали, но не съм живял в постоянен страх, че ако слушам западна музика ще ме приберат в лагер. Това са глупости
          Сънят е слаб заместител на кофеина!

          Comment


            #6
            Това че в България са наказвали за вицове си е абсолютен виц. А за СССР, не знам за вицове и музика, но приятели руснаци са ми разказвали че за филми ограниченията са били много жестоки. Не можеха да повярват че като дете съм гледал на кино "Междузвездни Войни", "Индиана Джоунс" и подобни преди 89-та и то на кино.

            И съм съгласен с ValBo, не знам как е било 70-те, но 80-те не съм бил свидетел на никакви простотии. Даже една учителка като бях в началното ни беше обявила, че който го видят около църква на Велигден ще бъде изключен. За тази и самодейност въпросната май после я отстраниха.

            А и какво ограничение на филми и музика в България, като в София всеки втори апартамент имаше антена за српски телевизии дето си имаха от филми на ужасите до метъл. Блоковете мязаха на контролен център на НАСА от тия огромни антени.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #7
              Не в България. В други страни от соц-блока. А оня с плочата от 80-те да е пробвал да си я купи през 60-те, особено в СССР.
              Last edited by gollum; 20-03-2013, 12:34.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #8
                Преди 89 имаше няколко много добри руски групи с твърд саунд. Ако са ги гонили до дупка, надали са имали шанс да чуят такава музика.
                А те не само бяха слушали, ами и правеха такава и то добра. А пък не бяха в Гулаг.
                Колкото до филмите. Зависи къде са живели въпросните.
                През уйкенда бях в Казанлък. Трябваше да загубя няколко часа с деца и реших да видя кой детски филм има по кината.
                Имаше - грънци. Кино имаше, но даваха само един филм цяла седмица. А аз със своя софийски манталитет...
                Та ако са живелии в на 5 часа път със самолет от Москва, може и да не са гледали.
                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                Comment


                  #9
                  Лол, къде ме върнахте в детството Аз 86-87ма имах поне двайсет плочи с Модърн Токинг, Сандра, Мадона, Саманта Фокс и всякакви други упадъчни същества. Слушаха се на поразия и навсякъде. Е, и Росица Кирилова се слушаше де

                  Comment


                    #10
                    Кухулин написа Виж мнение
                    Лол, къде ме върнахте в детството Аз 86-87ма имах поне двайсет плочи с Модърн Токинг, Сандра, Мадона, Саманта Фокс и всякакви други упадъчни същества. Слушаха се на поразия и навсякъде. Е, и Росица Кирилова се слушаше де
                    Аз някъде краят на 80-те бях добарал от някакво стрелбище плакат на Сманта Фокс...по ненки и си я бях залепил на стената. Майка ми инфаркт щеше да получи.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #11
                      ОТ - за музика - не знам, но в периода 79-та89-та в СССР издаваха бая повече и всякакъв вид литература - все още имам и Фройд, и Фром и кво ли още не от тоя период, дет някой твърди, че било забранено. А иначе - в България никога и никъде (освен във филми) Бийтълс не са забранявани. На места - спирани или нещо такова, но нищо повече, камо ли - наказания. Плочи на Бийтълс се внасяха свободно от западни страни, от Югославия, Гърция и прочее. И се продаваха и записваха свободно. Надявам се, все някой помни онова яко студио с плочи и магнетофони за записи край Подуене.

                      Така че, в твърдението "и това е исторически факт дори в България" няма почти нищичко вярно.

                      Всъщност, единственото, което не се свиреше, не се пускаше по радиата, и не се издаваше на плочи беше чалгата. Щото нямаше.

                      Иначе - имаше списъци с конкретни песни на няколко метъл и пънк-групи, които, цитирам "не са препоръчителни за масови забави, местни радиоточки" и прочее. Сред тях - няколко пънк-парчета, както и неща на Туистид систърс, УОСП и подобни. Но не групите, а конкретни песни. Виждал съм такъв списък.

                      Comment


                        #12
                        Тя като певица не беше кой знае какво, но като ненки... запълваше не една младежка фантазия и всички кабини на камиони;-)
                        Сънят е слаб заместител на кофеина!

                        Comment


                          #13
                          Колкото до списъка по-горе, не виждам защо да е фалшив, но и да му се отдава някакво сериозно значение - няма смисъл. Една година по-късно (1986 г.) бях на пионерски лагер в СССР, и в ЕЖЕВЕЧЕРНИТЕ дискотеки в лагера се пускаше поне половината от горния списък...
                          Между другото, не по-малко впечатляващи са списъците на британската цензура например (само за някаква представа - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ned_by_the_BBC), или все още важащата забрана да се прожектира "Животът на Браян" в бая градове на южните щати...
                          Last edited by кало; 20-03-2013, 00:36.

                          Comment


                            #14
                            Що, тоя разговор съм го водил с безброй такива като тебе. Факт е, че е имало цензура на западни, и не само, филми, музика, книги и списания, радиостанции. И че днес изглежда комично. Факт е, че е имало и местни рок-банди като "Щурците". Пък ти си имай плочата. Ама сте много забавни тия, дето 80-те сте купили едикоя си плоча или слушали едикакво си. Питайте малко по-дъртите, дето са били юноши през 60-те.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #15
                              Моето мнение е, че ако е имало някакви официални забрани, то те вероятно могат да се отнесат към 50-те години, не по-късно. Със сигурност по-голямата част от групите в списъка официално не са издавани, но от друга страна, като помня колко се слушаха у нас (а като съпоставя и каква музика слушаха родителите ми или родители на мои познати), това едва ли е намалявало "слушаемостта" чрез внасяне, както пише кало и след това неофициално презаписване и "издаване". Същото важи за литература и какво ли не, макар че определено имаше и автори, които не се превеждаха и издаваха по политически причини (сещам се за Хайнлайн, да речем) - общо взето, нормални неща.
                              От друга страна, опити за забрана или някакъв тип санкция вероятно са се срещали на места и са били продукт на, така да се каже, "местна самоинициатива". Попадал съм на хора, които смятаха дадена музика за "упадъчна" и поради това "неподходяща", "развращаваща" и прочее и според силите (и каквато власт са имали) са се борели с нея. Но някакви официални инструкции - не ми се вярва. Т.е. пак нормални неща, които са се случвали и в други, западни страни и то пак с подобна музика или литература. Цензурата - особено пък продукт на "местно възмущение" не е изобретение на народните демокрации. Макар че ограничаване на информацията и възможности за това определено имаше (имало е) много повече. Което раждаше и обратното - забраненият плод е по-сладък, а самата забрана не вършеше чак такава работа - особено пък по мое време (осемдесетте години).

                              По публикувания документ - на мен пък ми беше забавно за Пинк Флойд. Някак си трудно мога да повярвам, че някакъв си партиен функционер вече е успял да слуша "Файнъл кът", че и да отсъди не само целия албум, че и групата по една фраза от една песен . Да не говорим, че останалата част по-скоро би трябвало да им се види поне донякъде идеологически издържана. Честно казано, онзи род хора, които се опитваха със свои сили да налагат цензура хич не си ги спомням или представям като такива, които надълго и пространно ще слушат това, което искат да забранят .
                              Така че документът може и да е автентичен - плод на нечия инициатива на място.

                              ПП Кало, тъкмо щях да припомня списъците с цензура от САЩ или Англия. Че и книга са горени - пак частна инициатива..
                              Last edited by gollum; 20-03-2013, 12:32.

                              Comment

                              Working...
                              X