Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Руснаците пускат мухата, че днес при въздушен удар е бил ликвидиран Захран Аллуш - лидера на "Джайш Ал-Ислам" в някакъв бункер в района на Маарет Ан-Нуман, провинция Едлиб. До момента твърденията не са потвърдени от никой друг. Вчера се появиха публикации, че въпросната бунтовническа армия в свое излявление е обявила война на Русия.

    http://cont.ws/post/128897?_utl_t=fb
    Войната е лека за зрителите...

    Comment


      Bulgarian написа Виж мнение
      В мрежата се появи съобщение, че в Сирия от началото на ударите на руската авиация досега в резултат на тези руски удари са загинали 195 цивилни, включително 42 жени и деца. Не мога да кажа дали тази информация е достатъчно достоверна.
      "Цивилните" жертви ги брой за хора на опозицията - ислямисти, "умерени ислямисти" ( - егати оксиморона), светско-мислещи маргинали (доколкото са останали), надигнали ръка срещу бащицата Асад и т. нат. Дори и да има някакви цивилни, те се явяват съпорт (солташаци) на главорезите. Никой не ги кара да се завират при батковците, въоръжени с автомати и заканващи се на сатаната Башар.

      Същата работа като с варелите - един ислямист не загина. Все цивилни, дето са преметнали автомат през рамо

      Comment


        Кога ще почне настъплението на наземните сили? Вече от 4 дни тече въздушна операция.
        Без сухопътна атака няма ефект.

        Comment


          Ако това,че Руската военна операция в Сирия ще продължи 3-4 месеца е вярно,едва ли на втория или третият месец от въздушните удари руските бойни самолети в Сирия ще са 30-40 единици както е сега.Вероятно с нарастване на интензивноста на ударите ще расте и броя на руските бойни самолети,а не изключвам и на ударни вертолети на по-късен етап.Според мен руските бойни самолети и вертолети в Сирия към втория или третият месец,ще достигнат и надминат цифрата 100.Друг е въпроса дали военната летищна инфраструктура останала под контрола на САА може да поеме такъв голям брой самолети и доколко е пригодна за това в този момент.Kramer едва ле ще има наземна операция.Най-много да има отделни действия на малки отряди руски спецчасти,ама нее много сигурно.Поне аз така ги виждам нещата!

          Comment


            gollum написа Виж мнение
            Angelmr, не мисля, че базата ти за сравнение е добра, т.е. смятам, че по този начин няма как да получиш някаква представа и да отсъдиш по този въпрос (за броя цивилни жертви). Причините са прости: между двата процеса няма достатъчно прилики, за да се вадят изводи по аналогия. Бомбардировките над София са от друг тип: имат различни цели (около половината от тях имат за цел транспортни възли и военни цели, разбира се, само дневните реално улучват тези си цели, макар и да нанасят и допълнителни щети (с оглед на това къде са разположени целите - нормално); 4-5 са с цивилни цели, при две от нощните въобще няма жертви); много по-малко са като бройка (говорим за 11-12 отделни бомбардировки, докато в случая със Сирия за хиляди (за сходен период от време)), но за сметка на това са концентрирани (много по-голям тонаж за кратко време - аз ги наброих 11 бомбардировки, т.е. само 11 денонощия, само пет от тях са с наистина голям брой бомбардировачи (над 100)); жертвите са относително малко, защото и профилът на целите е различен: имаме ефективна евакуация към периода на големите бомбардировки, жилищните сгради в основните райони (особено при "военните цели" - около Централна гара, летището, военните съоръжения) са едно, дву- до три етажни в повечето случаи (при последните бомбардировки, които удрят центъра на града, засегнати са и по-високи постройки) и са по-малки (т.е. по-малко хора живеят в тях). Докато в случая със Сирия имаме друг профил: многократно повече отделни бомбардировки по много повече отделни цели, всяка бомбардировка е много по-малка (т.е. отделни самолети или вертолети), много по-малко бомби; профилът на бомбардираните гардове е различен - много повече многоетажни бетонни постройки, т.е. в една сграда нормално живеят доста повече хора, самите днешни градове са по-населени върху по-малка площ (поне нормално, не знам как стоят нещата в Сирия с гражданската война и всичко останало, т.е. сега). Единственото нещо, което горе-долу съвпада е ефекта от евакуацията (в някаква степен).
            Така че не виждам на каква база правиш аналогия - само тонажа на бомбите не дава нищо, тъй-като лесно може да се подбере друго събитие и да ти даде съвсем различна фигура (да речем, мога да ти посоча други бомбардировки на цивилни цели (град) през ВСВ, при които около 1 700 тона бомби водят до над 100 000 убити (и над два пъти по толкова ранени)).
            Забележи, не твърдя нищо по тези данни, защото не виждам как може да се направи преценка. Данните реално идват от едната страна, а тя е заинтересована да преувеличава, защото това е едно от средствата й за политически натиск. Логично е, че има много място за спекулация и няма никаква независима проверка, съответно, начин да се прецени.
            Ако може по аналогия да се сметне нещо, то е, че е малко вероятно този род въздушни нападения да са по военни цели - вече посочих защо, т.е. те ще са най-общо по "тиловете" (т.е. по градовете, които са база за противника - по същество, наказателни акции). Ясно е, че точността е никаква, от друга страна, ако ударите се правят по кварталите, вероятността да се засегне постройка е достатъчно голяма (някаква постройка). Ако се удрят гардове в тила, т.е. там, където общо взето рядко се водят военни действия, т.е. животът в някаква степен се е установил що-годе "мирно", то и количеството жители, които са по сградите или навън, по улиците, ще е по-голямо.
            Ако приемем, че всеки ден се правят по 10 такива нападения (това е средно, т.е. един ден може да са 20, друг ден да е 1, трети да са 5), а всяко от тях средно убива 3 души и ранява 9 (мисля че е реалистично - някъде такава бомба може да срути половин блок, т.е. потенциално може да убие 20-30 души; другаде може да рани един-двама), то годишно жертвите могат да достигнат лесно 40 000 души (от тях убити ще са 11 000). Мисля че е ясно, че лесно можеш да промениш само един параметър в този род предположения и да получиш съвсем различен резултат (примерно, да увеличиш броя полети или да ги намалиш, да промениш броя жертви на полет и прочее).
            Изводът за мен е: няма как на тази база да се прецени. Този род бомбардировки несъмнено водят до цивилни жертви (друг е въпросът какво преценяват те като "цивилни" - в ситуациите на гражданска война най-често се преценява, че населението, което се намира в територията на противника активно му съдейства, т.е. по определение вече е военна цел (тя затова така се и казва войната)), обаче за това колко интензивни са и какви жертви се дават можем да преценяваме само по данните на едната страна, която е заинтересована да ги манипулира. Но за мен няма съмнение че подобен род бомбардировки съдействат за попълването на редовете на противниците на Асад - по аналогия с други такива конфликти. От една страна, не са достатъчно интензивни, за да бъдат реално наказателни (а и и има основания за съмнения в ефективността на самата доктрина за "устрашаване" чрез въздушни нападения на градове - от по-ранни конфликти), а от друга - със сигурност близките на жертвите им ще се радикализират в мнението си за този, който заповядва да се провеждат. Т.е. едва ли са особено ефективни от стратегическа гледна точка.

            ПП Мога да дам и друго сравнение: можеш да сметнеш броя куршуми, изстреляни в дадена война и количеството хора, които са убити с тях (правени са такива статистики) и на тази база да се опиташ да прецениш дали е "възможно" или не в друг тип конфликт да бъдат убити определено количество хора. Или пък да се опитваш да прецениш дали е "вярно" количеството жертви в конкретно сражение на база изхабените в него боеприпаси. Ясно е, че няма да има съвпадение. Т.е. този род сравнения на едро не вършат добра работа и лесно могат да подведат.
            Приемам аргументите с няколко забележки.
            Първо до колкото ми е известно за цялата война само две бомбардировки на ле тището в Марино поле са по военни цели, всички останали са по цивилни. АКо има нови данни по въпроса, моля поправи ме, това съм го чел във всички книги по въпроса от преди да кажем 10-15 години. Не знам дали не е излязла нова информация.
            Втората е че коментирам въпроса с прецизност до порядък. Ако смяташ че въпросните различия могат да доведат до разлика в пораженията повече от един порядък, аз нямам какво да кажа, нямам числена основа с която да смятам точно, всичко се основава на някакви предположения.

            Comment


              Henry Sinclair написа Виж мнение
              Руснаците пускат мухата, че днес при въздушен удар е бил ликвидиран Захран Аллуш - лидера на "Джайш Ал-Ислам" в някакъв бункер в района на Маарет Ан-Нуман, провинция Едлиб. До момента твърденията не са потвърдени от никой друг. Вчера се появиха публикации, че въпросната бунтовническа армия в свое излявление е обявила война на Русия.

              http://cont.ws/post/128897?_utl_t=fb
              На 25 септември Зархан го утрепва варел, май писах ама някой го изтри.

              Comment


                InternationalLaw написа Виж мнение
                На 25 септември Зархан го утрепва варел, май писах ама някой го изтри.
                Фейк. Имаше го дори в руската Вики.

                И, все пак...

                ... Захран Аллуш не може да мълчи. Не се ли появи в скоро време да остракизира руснаците, значи нещо му се губи материалното битие

                Comment


                  pnp5q написа Виж мнение
                  О, Голъм ме е изпреварил, с перфектен, както обикновено, анализ. Но-о мисля, че има още една група причини сравненията да са некоректни.
                  --> Е, все пак кръгчетата му над зададената точка няма да са по няколко десетки километра в диаметър, както са самолетните - даже може да са сравними с 2-3 диаметъра на варела.
                  Става дума за предаване на момент на движение на бомбата, който е неизчислим без специални инструменти и познати аеродинамични параметри на самата бомба. Макар че предполагам някои от хеликоптерите разполагат с подобни инструменти, но отново не разполагат с познати аеродинамични показатели.


                  --> Да-мс. Обаче при ниска "отнасяща" скорост (хеликоптерът, в сравнение със самолета, практически виси на място) гравитацията ги дърпа право надолу.
                  Но само ако знаеш къде е това право надолу. Което хората хвърлящи на ръка варели от салона няма как да знаят. Както вече написах отвеса не е използваем в един хеликоптер.

                  --> Доколкото в тази поддискусия става дума за докладваните големи количества цивилни жертви в мирни градове, предлагам значително да намалим изобилието...
                  Значително значително колко да е значително? Човек трябва да има сериозни умствени отклонения за да реши че ей така да отстрелва цивилни. Атаките очевидно са срещу бази на бунтовниците скрити в жилищни квартали. Колко добре защитени е отделен проблем. Но голямокалибреното оръжие е доста разпространено в региона, както виждаме по клиповете. Виж ако имаха и ПЗРК, нямаше и да чуем за бомбардиране с варели.


                  -> Ако хеликоптера го тресе толкова, че това да трогне 150 кг варел, то първия му проблем на тоя хеликоптер ще е вече близкия му физически разпад, имхо.
                  Имам предвид всички сили които въздействат на един летателен апарат, които не позволяват използването на гравитационни уреди. Нужни са жироскопи, но не ми е известно колко точно от транспортните хеликоптери са оборудвани с бомбови прицели. Факт е че съм виждал клип в който просто изхвърлят варелите от салона на хеликоптера.


                  ->Е, ако под хеликоптера бушува някоя Катрина, наистина може и да отнесе 150 кг значително настрани...
                  За два километра полет, дори слаб вятър доста може да отклони бавно летящия варел с неговата сравнително по-ниска терминална скорост от тази на авиобомба или снаряд.


                  --> Почвам да си мисля, че сравнение между самолетни и хеликоптерни бомбардировки не е коректно.
                  Напълно съм съгласен, макар че съм виждал поне една снимка на импровизиран самолетен боеприпас от този тип.

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Разстоянията са показателни - примерно от летището на Алепо, Нейраб, хеликоптерът трябва да измине само няколко километра, за да хвърля по бунтовническите квартали. До Забадани са 50 км от летището на Дамаск. До Дума и Гута - само няколко километра. Теоретично няма никакъв проблем от летищата да излитат хеликоптери и да хвърлят варели в радиус 50км по 10 пъти на ден. За въпросната сводка с 50 варела в един ден - трябват ти само 5 хеликоптера работещи от Дамаск (и то ако носят по 1 варел само). Не че го правят всеки ден.
                    Да теоретично ако въпросните хеликоптери работят без прекъсване през цялата светла част на денонощието, макар че и тогава вероятно 50-те километра в едната посока ще се покриват за повече от час отиване и връщане, ако се носят тежки товари на външно окачване. Сигурен съм че в някои интензивни моменти се е практикувало и нещо подобно. Проблема е в техническото състояние, нуждата от ремонти и тнт. Няколко дни интензивни полети и хеликоптера отива в ремонтната работилница или направо за канибализиране, ако е по-стар.

                    Comment


                      Според бунтовниците, Сирийската свободна армия заедно с други бунтовнически въоръжени сили е превзела хълма Тал Ахмар в провинция Кунейтра, Сирия. Според бунтовниците в боевете при хълма Тал Ахмар е загинал полковник от асадистите.
                      Last edited by Bulgarian; 04-10-2015, 00:03.

                      Comment


                        Bulgarian написа Виж мнение
                        Според бунтовниците, Сирийската свободна армия заедно с други бунтовнически въоръжени сили е превзела Тал Ахмар в провинция Кунейтра, Сирия. Според бунтовниците в боевете при Тал Ахмар е загинал полковник от асадистите.
                        Аре да вземе да слагаш линкове към кратките си изпъстрени с "ако"-та изречения, а?
                        Трол по списък.

                        Comment


                          Четвърти ден руснаците борят хълма до Латамин.







                          30 септември:
                          Russian Aerospace Forces' air strikes against ISIS targets in Syria. 8 targets hit, terrorist HQ & coordination center completely destroyed.


                          2 окт.:
                          October 1, 2015, Su-34 bombers attacked #ISIS training camp near MAADAN-JADID & hidden HQ near CASSERT-FARRAHJ to the south-west of city of RAQQAHУничтожение...


                          3 окт.:
                          Su-34 bombers destroyed an ISIS hardened command centre near Raqqah using a concrete-piercing bomb BETAB-500. The direct hit of the aerial weapon at the mou...
                          С уважение контрол_alt.

                          Comment


                            iasen ianakiev написа Виж мнение
                            Kramer едва ле ще има наземна операция.Най-много да има отделни действия на малки отряди руски спецчасти,ама нее много сигурно.Поне аз така ги виждам нещата!
                            Имам впредвид настъпление на сирийската армия, не някакво имагинерно участие на руски наземни сили.

                            Comment


                              Поздрав!

                              SANA: на юге Сирии 700 боевиков добровольно сдались властям
                              Около 700 боевиков и разыскиваемых сирийских граждан сдались властям в провинции Дераа на юге Сирии за последние несколько дней, сообщает агентство SANA .

                              Comment


                                Angelmr написа Виж мнение
                                Да теоретично ако въпросните хеликоптери работят без прекъсване през цялата светла част на денонощието, макар че и тогава вероятно 50-те километра в едната посока ще се покриват за повече от час отиване и връщане, ако се носят тежки товари на външно окачване. Сигурен съм че в някои интензивни моменти се е практикувало и нещо подобно. Проблема е в техническото състояние, нуждата от ремонти и тнт. Няколко дни интензивни полети и хеликоптера отива в ремонтната работилница или направо за канибализиране, ако е по-стар.
                                Теорията е хубаво нещо но не трябва да се преалява с нея. Пишеш си как нашите хеикоптери били издухали от едн пожар. Ами на тях ресурса им не е бил много и преди пожарите. А и още летят. Климов не правят двигатели от вчера а отпреди да се родим. Ресурса който дават на ТВ3-117 е 7500 часа! Имаш ли някаква идея колко е това? Не сравнявай директно ттурбо-реактивните двигатели на изтребителите с хеликоптерните(турбо-шахтови май ще е на български).
                                Няма 50 полета за един ден да изсмучат ресурса на подържан Ми-8. Ако прави по 50 полета дневно в продължение на две години - тогава вече говорим
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X